Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Urlop na ostatnią chwilę. Wakacje last minute i all inclusive - co warto widzieć?

12.12.2023

Jeszcze kilka lat temu all inclusive kojarzyło się z ekskulzywną formą spędzania wakacji. Dziś taka forma odpoczynku jest coraz bardziej dostępna. Zdarzają się oferty last minute, które kosztują mniej niż wakacje nad polskim morzem. Takie okazje zachęcają do odwiedzania rozmaitych części świata. No dobrze, ale jak przygotować się na taki urlop? Jak w pośpiechu nie zapomnieć o rozsądku? I czego o last minute nie mówią nam biura podróży?

Wakacje powinny być czasem odpoczynku. Zanim jednak pozwolimy sobie na chwilę relaksu, trzeba poszukać miejsca noclegowego, transportu, zaplanować czas… choć niektórzy stawiają w tej kwestii na pełną spontaniczność. Tak wyglądają wakacje planowane samodzielnie  I kiedy pojawiają się frustracja i niechęć, z pomocą przychodzą biura podróży. Ich propozycje kuszą barwnymi zdjęciami w katalogach i obietnicą pięknej pogody. Myślimy, że jeśli biuro w ramach all inclusive zorganizuje wszystko, to niczym nie musimy się przejmować. Czy na pewno tak jest?

Last minute, all inclusive – co to znaczy?

All inclusive to angielski zwrot, który w wolnym tłumaczeniu oznacza: „wszystko w cenie”. Kiedy turysta decyduje się na taki urlop, cena jego wycieczki będzie obejmować kilka elementów. Są to: dojazd, nocleg, pełne wyżywienie wraz z przekąskami i alkoholem. Czasami także inne udogodnienia, np. basen, opiekę animatorów czy zabiegi SPA. W praktyce wszystko zależy od oferty danego hotelu i wybranego pakietu. All inclusive występuje bowiem w kilku wariantach:

 • Soft All Inclusive – w cenie zawiera napoje tylko do posiłków.
 • All Inclusive 24 h – zawiera dostęp do posiłków i napojów bezalkoholowych przez całą dobę. W cenie są też lokalne alkohole.
 • Ultra All Inclusive – poszerzony jest o dostęp do alkoholi importowanych.

Do tego różnią się od siebie oferty poszczególnych hoteli. Ważne, by przed zakupem urlopu all inclusive, dokładnie zapoznać się z proponowanym pakietem. 

Last minute to natomiast określenie oferty wyjazdu, który kupuje się „na ostatnią chwilę”. Takie oferty charakteryzuje bardzo atrakcyjna cena. Biura podróży chętnie oferują podobne promocje, ponieważ dzięki nim wyprzedają ostatnie miejsca w hotelach i samolotach.

Dodatkowo wycieczkę można kupić w ofercie super last minute. To znaczy, np. dzień przed planowanym wyjazdem. Wówczas rabaty są naprawdę wysokie i sięgają nawet 70 proc.

City break, czyli nie tylko długie wyjazdy

Warto mieć na uwadze, że last minute to określenie, które nie dotyczy tylko długich wyjazdów. Nie każdy może sobie pozwolić na dwutygodniowy czy nawet siedmiodniowy urlop. Takie osoby nie muszą rezygnować z wakacji za granicą. Rozwiązaniem dla nich są wyjazdy weekendowe typu city break, które również można kupić w specjalnej cenie. Dowiedz się, jaki rozmiar bagażu wybrać w zależności od długości podróży. 

City break – co to jest?

City break to kilkudniowy, najczęściej weekendowy wyjazd do innego miasta. Zwykle obejmuje nie więcej niż dwie noce. Jest idealnym sposobem na szybkie zwiedzenie europejskich stolic przy niewielkim nakładzie czasowym.

Tego typu wycieczki również są organizowane przez biura podróży i można je kupić w ofercie last minute. Równie korzystnie finansowo może być zorganizowanie takiej wycieczki na własną rękę i skorzystanie z tanich połączeń samolotowych. Zwłaszcza, że oferty last minute są także proponowane przez same linie lotnicze. Niezależni turyści mogą wówczas kupić bilety na samolot za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych.

Warto z takich ofert korzystać. Oczywiście przed wyjazdem, należy zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym mieście i w ogóle w kraju. Chodzi o ograniczenia, restrykcje związane z panującą wciąż pandemią. W niektórych miejscach na świecie wymagane jest szczepienie, negatywny test antygenowy, test PCR. Są też miejsca, które zamknęły póki co swoje granice dla turystów. Do planowania wyjazdu doszedł więc kolejny ważny element. 

Gdzie na urlop za granicą ? Na co uważać podczas zakupu wakacji last minute?

Organizatorzy wycieczek wraz z kolorowymi katalogami i zdjęciami hoteli potrafią zawrócić w głowie. Presja podjęcia szybkiej decyzji wcale nie ułatwia rozsądnych zakupów urlopowych. Wycieczki last minute są bowiem bardzo szybko wyprzedawane. Jednak nawet kiedy czasu na podjęcie decyzji jest mało, możesz zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Klimat – warto zorientować się, jaki klimat panuje w danym regionie. Może okazać się, że źle znosimy upały albo stan zdrowia wyklucza przebywanie w zbyt suchym klimacie. Dodatkowo ceny wyjazdów w niektóre regiony świata spadają wraz z nadejściem pory deszczowej. Może się wtedy okazać, że urlop, zamiast w bikini, trzeba będzie spędzić w płaszczu przeciwdeszczowym.
 • Bezpieczeństwo – przed wykupem wycieczki koniecznie trzeba sprawdzić, czy dany region nie jest objęty wojną. Ważne też, czy nie doszło tam w ostatnim czasie do zamachu terrorystycznego. Warto wiedzieć, że przed skutkami aktów terroru można się dodatkowo ubezpieczyć. 
 • Religia i święta państwowe – może się zdarzyć, że korzystanie ze wszystkich obiektów turystycznych będzie utrudnione. Na przykład z powodu obrzędów religijnych czy ważnego święta państwowego. Ma to duże znaczenie w przypadku krótkich wyjazdów nastawionych na zwiedzanie.
 • Kultura i prawo regionu – wiąże się często z religią lub historią. Może wymuszać na turystach określone zachowanie. Jeśli wybierasz się do krajów arabskich, sprawdź, jaki strój obowiązuje w miejscach publicznych. Może to wymagać spakowania do walizki dodatkowych rzeczy. Uważaj też na alkohol.
 • Potrzebne dokumenty – ma to znaczenie, szczególnie jeśli celem podróży jest kraj, który nie należy do UE. Wówczas trzeba zadbać o ważny paszport. Jego wyrobienie trwa około 30 dni. Jeśli kupisz urlop last minute, nie zdążysz go odebrać.
 • Zakres – pamiętaj, że nie każda wycieczka last minute zapewnia wszystko jak w pakiecie all inclusive. Być może będziesz musiał samodzielnie zapewnić sobie wyżywienie na urlopie, a tym samym zwiększysz koszty podróży.

Warto również uwzględnić czas, jaki pozostanie na załatwienie pilnych spraw już po zakupie wycieczki. Nie wystarczy się przecież tylko spakować. Ważne jest, by przed wyjazdem na urlop, np. zabezpieczyć dom. Zobacz, jak to zrobić w artykule: Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem?

Czego NIE zapewnia biuro podróży podczas wakacji last minute?

Odpowiedź na to pytanie może być bardzo szeroka. Oferty biur i hoteli są różnorodne. Czasami w pakiecie mamy tylko nocleg i przejazd, czasami również jeden posiłek albo wycieczkę krajoznawczą. Jeśli są to wakacje all inclusive, sprawa jest prostsza. Prawie o wszystko zadba biuro podróży. Jednak również wtedy trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

 • Covid – o paszport covidowy, szczepienia oraz testy (PCR czy test antygenowy) na obecność wirusa, musisz zatroszczyć się sam.
 • Zdrowie – pamiętaj o chorobach tropikalnych. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie się na to ryzyko. Skonsultuj się z lekarzem i sprawdź, jakie szczepienia powinieneś przyjąć przed wyjazdem.
 • Pomoc prawna, polisa – zgodnie z prawem, biuro podróży musi zapewnić Klientom ubezpieczenie turystyczne. Jego zakres może być jednak niewielki. Być może nie zawiera takich świadczeń jak assistance, pomoc prawna czy usługa tłumacza. Warto więc samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo na wakacjach i wykupić polisę na własną rękę. Ofertę ubezpieczenia dla turystów oferuje Compensa.
 • Dodatkowe atrakcje – najczęściej all inclusive nie zawiera w cenie żadnych atrakcji poza hotelowymi. Za wycieczki z przewodnikiem organizowane na miejscu trzeba wtedy zapłacić samemu. Podobnie jak za pamiątki.
 • Dojazd na lotnisko – być może będziesz musiał dotrzeć na nie samodzielnie.

Kiedy last minute jest najtańsze?

Wiele osób zastanawia się, kiedy wyjazdy są najtańsze. Tu nie ma oczywistej odpowiedzi. Zdarza się, że organizatorzy promują swoje wycieczki jako last minute nawet miesiąc przed wyjazdem. Oczywiście, urlop można wykupić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jednak prawdziwe last minute to dopiero ostatnie dni przed planowanym początkiem podróży. Wtedy cena urlopu bywa naprawdę niska.

Dodatkowo, jeśli wykupujesz wycieczkę lub bilety lotnicze online, sprawdź ich ceny 2 razy. Zarówno na komputerze, jak i na smartfonie. Szukanie tego typu ofert w telefonie sugeruje pośpiech klienta, a co za tym idzie, wyższe ceny. Dowiedz się więcej, jak znajdywać tanie loty i gdzie szukać najlepszych okazji.

Na urlop za granicą warto pojechać poza sezonem. Już we wrześniu ceny wyjazdów urlopowych mogą spadać. W wielu regionach pogoda wciąż będzie dopisywać. Pomysłów na wakacje poza sezonem może być wiele. Od Ameryki Południowej przez Azję Południowo-Wschodnią, po Australię z Nową Zelandią. Te ostatnie miejsca są póki co niedostępne dla turystów… ale marzenia nie są objęte żadnymi restrykcjami. Dowiedz się też, jakie są ulubione kierunki turystów na zimowe podróże.

Gdzie spędzić bezpieczne wakacje za granicą?

Bezpiecznym celem podróży nigdy nie jest region zagrożony kataklizmem czy wojną. Trzeba uważać też na miejsca, w których często zdarzają się napaści czy ataki terrorystyczne. Dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych regularnie zamieszcza na swojej stronie ostrzeżenia. Dotyczą one państw, do których, ze względów bezpieczeństwa, nie zaleca się podróżować. Warto przed zakupem wycieczki zapoznać się z podobnymi zaleceniami. Co ważne, dodatkowo w takich zestawieniach uwzględnia się obecnie także sytuację epidemiologiczną. Przeczytaj więcej o tym, gdzie można pojechać na urlop w czasie pandemii.

Jednak poza tymi szczególnymi przypadkami, każde miejsce może być równie niebezpieczne. Wszędzie można doświadczyć choroby, kradzieży, napaści, nieszczęśliwego wypadku. Dlatego, niezależnie od tego, gdzie chcesz spędzić urlop, zadbaj o odpowiednią polisę. Współczesne ubezpieczenia turystyczne mają bardzo szeroki zakres ochrony. Mogą wesprzeć w każdej przykrej sytuacji, która zdarzy się za granicą. Najprościej można więc powiedzieć, że urlop będzie tak bezpieczny, jak o to zadbamy.

Bezpieczne wakacje all inclusive i last minute z ubezpieczeniem turystycznym.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może nie wystarczyć za granicą. Ubezpieczenie turystyczne Compensa Voyage to przykład nowoczesnej polisy, która sprawdza się na całym świecie. Niezależnie czy wyjeżdżasz na urlop czy służbowo. Co więcej, masz możliwość wykupienia ubezpieczenia turystycznego online.

Na tle innych ubezpieczeń Compensa Voyage wyróżnia się szczególnie elastycznym zakresem. Do wyboru są aż 4 warianty polisy, które zawierają:

 • NNW,
 • OC w życiu prywatnym,
 • Assistance,
 • świadczenia z tytułu kosztów leczenia.

Spokój zapewnią też liczne rozszerzenia pakietów. Są to na przykład: ubezpieczenie na skipass, bagaż czy ochrona na czas poruszania się wypożyczonym autem.

Na jaką pomoc można liczyć w praktyce? Oto kilka przykładów:

 • znalezienie nowego miejsca zakwaterowania,
 • zwrot kosztów zakupu niezbędnych do życia środków w przypadku opóźnień lotu,
 • zorganizowanie i opłacenie kierowcy zastępczego,
 • organizacja i opłacenie pobytu osoby wezwanej do Ubezpieczonego, gdy przebywa w szpitalu,
 • zakup lekarstw, środków opatrunkowych, ortopedycznych przepisanych przez lekarza,
 • opłacenie koniecznych wizyt lekarskich.

Sprawdź, co jeszcze zyskasz i jak wygląda ubezpieczenie turystyczne w Compensie.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje?

Zbliża się urlop. To czas ostatnich przygotowań i intensywnego pakowania. Przed nami lista rzeczy do zabrania i odhaczania ich jedna po drugiej. Myślami jesteśmy już wtedy gdzie indziej. Na upragnionych wakacjach. W tej atmosferze łatwo o czymś zapomnieć. Czy zamknąłem mieszkanie? Wyłączyłam telewizor od prądu? Czy wszystkie okna są zamknięte? Zakręciłam wodę w łazience? Wątpliwości rodzą pytania. Jak więc przygotować się do dłuższego wyjazdu? O czym warto pamiętać przed wyjściem z domu?

Czytaj więcej
Wyjazd na wakacje w Polsce. Czy warto mieć ubezpieczenie NNW w podróży?

Trwają upragnione wakacje, chociaż w tym roku będą one wyglądać trochę inaczej niż zazwyczaj. Sytuacja pandemiczna sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się spędzić tegoroczny urlop w kraju. W końcu Polska ma do zaoferowania góry, jeziora, lasy, morze – niezależnie od preferencji, każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj więcej
Wakacje za granicą w czasie pandemii? Sprawdź, gdzie możesz je spędzić

Koronawirus sprawił, że ostatnie miesiące spędziliśmy w domach, ograniczając kontakt z rodziną i znajomymi. Na szczęście sytuacja się poprawia, a my zaczynamy tak bardzo wyczekiwane wakacje. Do niedawna wyjazdy zagraniczne były wykluczone. Obecnie mamy już możliwość spędzania wakacji za granicą, ponieważ wiele krajów europejskich otwiera się na przyjazd polskich turystów. Które z państw otworzyło granice? A gdzie obowiązują specjalne wymagania?

Czytaj więcej