Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany – który wybrać?

01.03.2023

Jeżeli planujesz podróż samolotem, powinieneś poznać różnice między bagażem podręcznym a rejestrowanym. Dzięki temu będziesz mógł spakować wszystkie niezbędne rzeczy i błyskawicznie przejdziesz odprawę. Czym różnią się oba bagaże, ile mogą ważyć i jaki jest ich koszt? Sprawdźmy!

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany – czym się różnią?

Jedną z najistotniejszych kwestii, o jaką warto zadbać jeszcze przed wylotem, jest bagaż. Podróżujący mogą wnieść do samolotu jego dwa rodzaje – bagaż podręczny i rejestrowany. Różnią się one wielkością, kosztem oraz procesem nadania.

Bagaż podręczny to niewielka torebka lub walizka, którą można wnieść na pokład samolotu. Przechowuje się go w odpowiednim schowku pod fotelem lub w pod sufitem. Jego cechą charakterystyczną jest niewielka waga i małe rozmiary, co sprawia, że pozwoli Ci na spakowanie wyłącznie tych najbardziej niezbędnych rzeczy. Za bagaż podręczny zwykle trzeba dodatkowo zapłacić, niezależnie od tego, którą linią lotniczą podróżujesz. Kwota jest jednak mniejsza niż w przypadku bagażu rejestrowanego.

Bagaż rejestrowany to większa walizka (lub walizki), którą umieszcza się w luku bagażowym samolotu. Pozwala przewieźć większą liczbę rzeczy, w tym ubrań czy sprzętu sportowego, dlatego może okazać się niezbędny, np. podczas urlopu lub dłuższego wyjazdu służbowego. Maksymalne wymiary i waga takiego bagażu są różne, w zależności od wybranych linii lotniczych. W większości przypadków trzeba za niego dodatkowo zapłacić – cena również ustalana jest przez przewoźnika.

Bagaż podręczny – co można zabrać?

Bagaż podręczny posiada kilka zalet – jest zawsze pod ręką, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a podróżujący nie musi obawiać się jego zgubienia. Niestety, ze względu na ograniczoną wagę i wymiary, pozwala przechowywać niewiele przedmiotów.

Walizka podręczna służy najczęściej do przewozu na pokładzie samolotu dokumentów, jedzenia, książki, leków i sprzętu medycznego (np. ciśnieniomierza), okrycia wierzchniego czy sprzętu elektronicznego – np. komputera lub telefonu. Ograniczeniom podlegają takie produkty, jak:

 • leki i napoje (do 100 ml);
 • kosmetyki (do 100 ml, umieszczone w przeźroczystej folii);
 • napoje alkoholowe (do 100 ml i 70% zawartości alkoholu).

Niewskazane jest natomiast pakowanie do bagażu podręcznego przedmiotów ostrych, broni palnej, a także materiałów wybuchowych, łatwopalnych i radioaktywnych.

Na pokład samolotu warto więc zabrać najbardziej niezbędne przedmioty, zwłaszcza dokumenty, takie jak paszport (sprawdź, jak wyrobić go w zaledwie 4 krokach).

Ile może ważyć bagaż podręczny?

Maksymalna waga bagażu podręcznego zależy od wymogów konkretnej linii lotniczej. Przykładowo:

 • w samolotach linii LOT, Lufthansa czy SwissAir bagaż podręczny może ważyć maksymalnie 8 kg;
 • w samolotach linii Ryanair czy Wizzair bagaż podręczny może ważyć maksymalnie 10 kg;
 • w samolotach linii Emirates bagaż podręczny może ważyć maksymalnie 7 kg.

Tylko nieliczni przewoźnicy, jak np. EasyJet, nie określili maksymalnej wagi takiego bagażu. Warto również zwrócić uwagę na maksymalne wymiary – zwykle możliwe jest wniesienie na pokład samolotu toreb lub walizek 40 x 30 x 10 cm, 40 x 30 x 20 cm albo 55 x 40 x 20 cm.

Jak dobrze spakować bagaż podręczny?

Aby wnieść na pokład samolotu jak najwięcej rzeczy, pamiętaj o najważniejszych zasadach pakowania bagażu podręcznego:

 • na spodzie walizki lub plecaka umieść odzież i rzeczy, które nie będą potrzebne podczas lotu;
 • na wierzchu połóż niezbędne przedmioty, w tym torebki z lekami, kosmetykami, jedzeniem i napojami, a także sprzęty elektroniczne;
 • jeżeli zamierzasz wykorzystać bagaż podręczny do przewozu ubrań, zroluj je, dzięki czemu zajmą mniej miejsca;
 • dokładnie wykorzystaj każdą dostępną przestrzeń, w tym boczne kieszenie plecaka lub walizki.

Jaki plecak nada się na bagaż podręczny?

Za bagaż podręczny może służyć nie tylko walizka, ale również poręczny plecak. Wybierz model, który spełnia wymogi wybranej linii lotniczej pod kątem wymiarów – najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie taki o pojemności około 30 litrów.

W samolotach najlepiej sprawdzają się plecaki z dodatkową kieszenią na laptopa oraz wykonane z niezbyt sztywnego materiału, ponieważ dzięki temu ich przechowanie pod fotelem czy w schowku pod sufitem nie będzie stanowiło problemu.

Bagaż rejestrowany – co można zabrać?

Bagaż rejestrowany pozwala zabrać w podróż nawet kilka razy więcej rzeczy niż ten podręczny. Co więcej, linie lotnicze nie nakładają dużych ograniczeń w związku z rodzajem transportowanych w takiej walizce przedmiotów. Możesz więc schować do niej nie tylko ubrania czy sprzęt sportowy, ale również kosmetyki, alkohol lub inne płyny, a nawet ostre noże.

Oczywiście musisz pamiętać, że Twój bagaż rejestrowany zostanie prześwietlony, dlatego nie możesz umieszczać w nim niektórych przedmiotów – np. sztucznych ogni, chemikaliów czy broni palnej.

Planujesz urlop i podróż samolotem? Sprawdź:

Jak nadać bagaż rejestrowany?

Jeżeli zdecydowałeś się na bagaż rejestrowany, powinieneś pojawić się na lotnisku na co najmniej 2 godziny przed planowanym lotem. Następnie:

 • znajdź na tablicach informacyjnych swój lot – będzie tam informacja o numerze stanowiska, przy którym nadasz bagaż rejestrowany;
 • podejdź do stanowiska – zostaniesz tam poproszony o dokument tożsamości, a pracownik zważy i oznaczy Twoją walizkę;
 • skieruj się do miejsca wskazanego przez pracownika, w którym Twoja walizka trafi na taśmę, zostanie prześwietlona i skierowana do luku samolotu.

Pamiętaj! Niektóre linie lotnicze, jak WizzAir czy Ryanair, umożliwiają nadanie bagażu rejestrowanego online. Pozwala to znacznie przyspieszyć odprawę na lotnisku, dlatego warto sprawdzić tę opcję.

Ile kosztuje bagaż rejestrowany?

Bagaż rejestrowany może kosztować, w zależności od wybranej linii lotniczej, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, np. w Ryanair jest to 107 lub 172 zł (w zależności od tego, czy zdecydowałeś się na wcześniejszą rezerwację internetową), w Wizzair od 39 do 309 zł (w zależności od terminu i wagi), zaś w LOT minimum 110 zł.

Warto pamiętać, że niektórzy przewoźnicy, jak Lufthansa, KLM, Swiss Air czy Air France, umożliwiają przewóz bagażu rejestrowanego w cenie biletu. Warto jeszcze przed rezerwacją biletu dokładnie sprawdzić wymogi konkretnej linii lotniczej dotyczące bagażu, by uniknąć jakichkolwiek problemów w przyszłości.

Czy zawsze warto wykupić bagaż rejestrowany do samolotu?

Bagaż rejestrowany daje duży komfort – zwłaszcza wtedy, gdy wybierasz się samolotem na wakacje lub w dłuższą podróż służbową. Nie zawsze jednak jego wykupienie będzie konieczne.

Jeżeli uznasz, że w bagażu podręcznym zmieścisz wszystkie niezbędne rzeczy, zrezygnuj z dodatkowo płatnej walizki. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko sporo pieniędzy, ale i czasu.

Jak ubezpieczyć bagaż w samolocie?

Jeżeli wybierasz się w podróż samolotem, zadbaj o ubezpieczenie bagażu. Dzięki temu zyskasz możliwość zwrotu jego wartości w przypadku kradzieży albo pokrycia kosztów naprawy/zakupu nowego przedmiotu w razie zniszczenia.

W Compensa oferujemy 3 warianty polisy, dzięki którym nie tylko ubezpieczysz swój bagaż, ale również zyskasz kompleksową ochronę w przypadku nieprzewidzianych i niepożądanych sytuacji. Ubezpieczenie turystyczne może obejmować zwrot kosztów leczenia, pobytu w szpitalu, wizyt lekarskich, zakupu lekarstw, a nawet następstwa nieszczęśliwych wypadków czy Assistance.

Ubezpieczenie możesz wykupić online albo poprzez kontakt z agentem Compensy, który pomoże Ci dopasować zakres polisy i tym samym zyskać maksymalne poczucie bezpieczeństwa na czas podróży.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też