Co to jest telemedycyna? Jak wygląda konsultacja online z lekarzem?

27.02.2023

Od czasu wybuchu pandemii covid-19 na przełomie 2019 i 2020 roku przekonaliśmy się, jak wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Przykładem jest konsultacja online z lekarzem, czyli tak zwana e-wizyta. Telemedycyna już wcześniej zaczęła się dynamicznie rozwijać na polskim rynku ubezpieczeń zdrowotnych, a dziś już staje się podstawowym i w zasadzie niezbędnym elementem świadczeń zdrowotnych. Co to jest telemedycyna? Jak wygląda konsultacja online? Jak sprawdzić e-receptę? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Co to jest telemedycyna?

Choć rozwój telemedycyny trwa już od jakiegoś czasu, to jednak prawdziwym przełomem okazała się  wspomniana pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Wówczas wielu z nas przeszło na naukę lub pracę zdalną, co wiązało się z koniecznością zakupienia dobrego laptopa z kamerą, polepszeniu łącza internetowego, a także przygotowania odpowiedniego stanowiska do pracy w domu. Jednym słowem – sytuacja zmusiła nas do przygotowania domowej infrastruktury na nowe wyzwania. Coraz więcej spraw zaczęliśmy załatwiać z perspektywy domowej kanapy. E-wizyta czyli konsultacja online z lekarzem również stała się dostępna na wyciągnięcie ręki poprzez czat, połączenie video lub rozmowę telefoniczną. 

Jak korzystać ze świadczeń zdrowotnych, z wizyty u lekarza, konsultacji ze specjalistą bez wychodzenia z domu? Tu z pomocą przychodzi właśnie telemedycyna, czyli forma świadczenia opieki medycznej na odległość, poprzez konsultacje przez telefon lub połączenie video za pomocą komputera. 

Telemedycyna - główne zalety e-wizyty u lekarza 

Pierwszą z zalet telemedycyny jest zmniejszenie kolejek w placówkach medycznych. Wizyty stacjonarne przestają być już jedyną opcją dostępną dla pacjentów, a takie odciążenie pozwala na zwiększoną dostępność wizyt w placówkach. Telemedycyna to również przyspieszenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego (internisty) czy przede wszystkim, lekarza specjalisty. W przypadku nagłej potrzeby konsultacji, w sytuacji, gdy nie jest konieczna wizyta w placówce, e-wizyta staje się najlepszym, szybkim i efektywnym rozwiązaniem dla wielu z nas.

Oczywiście nie wszystkie sytuacje można załatwić online, bez wychodzenia z domu (a o tych, które można załatwić bez wychodzenia z domu, dowiedz się z tego artykułu) W niektórych przypadkach bezpośredni kontakt z lekarzem jest w zasadzie niezbędny, np. w kontekście konieczności obserwacji zmiany skórnej lub innego problemu zdrowotnego. Podobna sytuacja ma miejsce oczywiście w przypadku realizacji skierowania na badanie diagnostyczne. Są jednak rozwiązania na rynku ubezpieczeniowym, które dają możliwości połącznia konsultacji online z możliwością realizacji badań diagnostycznych czy zabiegów. Przykładem jest ubezpieczenie Compensa Przychodnia Online, o którego zaletach piszemy szczegółowo na końcu tego artykułu.

Co to znaczy konsultacja online?

Konsultacja online czyli tzw. e-wizyta to nie tylko rozmowa z lekarzem przez telefon. Wiele placówek otwiera się na różne możliwości kontaktu zdalnego z lekarzem.  Nie zawsze jest to wyłącznie rozmowa przez telefon. Można również użyć czatu, w którym jest także możliwość zamieszczenia zdjęć w konwersacji czy wideokonferencji, podczas której można pokazać lekarzowi np. zmiany skórne. 

Telemedycyna w Compensie w ramach Przychodni Online udostępnia również możliwość założenia Portalu Pacjenta. Na Portalu można zarządzać swoimi wizytami (także tymi online), zweryfikować wyniki badań (opatrzonych komentarzem lekarskim), a także zadać pytanie lekarzowi już po wizycie czy zamówić lub odnowić receptę. Wszystko dostępne w jednym miejscu, 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Jedną z głównych zalet telemedycyny przeważających nad klasycznymi wizytami są właśnie konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji. I to bez konieczności czekania na wizytę kilka miesięcy! Tutaj również kluczową rolę odgrywa dostępność lekarzy dla wszystkich, nawet tych dla których jest on utrudniony ze względu na niepełnosprawność, brak możliwości przemieszczania się lub miejsce zamieszkania z dala od ośrodków specjalistów. Możemy umówić się na e-wizytę z lekarzem na drugim końcu Polski. A jeśli interesuje Cię możliwość konsultacji i leczenia za granicą w ramach ubezpieczenia na życie, kliknij tutaj. 

W ramach ubezpieczenia Compensa Przychodnia Online zaletą jest dostęp lekarzy takich specjalizacji  bez limitów i skierowań: lekarz rodzinny (internista), laryngolog, pediatra, ginekolog czy urolog, dermatolog, ortopeda, kardiolog, endokrynolog, neurolog i neurochirurg, diabetolog, pulmonolog, alergolog, wenerolog,  onkolog, gastrolog.

Konsultacje online - jak to działa?

Choć czasy pandemii oswoiły nas z e-konsultacjami lekarskimi, wielu z nas nadal ma co do nich wątpliwości. Według badania Biostatu „Telemedycyna w oczach Polaków” (https://www.biostat.com.pl/telemedycyna-drugie-badanie/telemedycyna-wady.php) zdecydowana większość, bo 62,2% badanych, jako główną wadę telemedycyny podaje brak kontaktu twarzą w twarz z lekarzem. 39,8% Polaków martwi się o brak możliwości podjęcia natychmiastowego leczenia, kiedy zdarzy się nagły wypadek. Natomiast są też pozytywne reakcje na słowo: telemedycyna.
 

szybkie konsultacje lekarskie online

Największą zaletą telemedycyny według badanych jest możliwość łatwej i szybkiej rejestracji na odległość. Trochę niżej, lecz wciąż na podium, stanęła możliwość diagnostyki na odległość. To pokazuje, że zaczynamy przekonywać się do tej formy kontaktu z lekarzem. 

Porada lekarska, która następuje online, nie wyklucza bowiem postawienia właściwej diagnozy. Taka e-konsultacja czy też e-wizyta zakłada szczegółowy wywiad z pacjentem, zarówno dotyczący jego objawów, jak i chociażby występowania chorób w rodzinie. Wiele diagnoz jest popartych badaniami, niewykluczone więc, że lekarz podczas teleporady skieruje nas na dane badanie i dopiero po otrzymaniu wyników postawi dokładną diagnozę. W innych przypadkach telewizyta nie różni się wiele od tej osobistej, w gabinecie lekarskim.

Jak wygląda konsultacja online z lekarzem?

Na konsultacje online nie trzeba długo czekać. To jedna z największych zalet konsultacji online z lekarzem. W publicznych placówkach na wizytę u specjalisty zdarza się czekać dobre kilka miesięcy. W przypadku wizyty online może ona nastąpić dużo szybciej. Jeśli chcemy mieć gwarancje natychmiastowej wizyty, warto wybrać ubezpieczenie Compensa Przychodnia Online, w którym są dostępne usługi telemedycyny. 

Jak wygląda konsultacja online z lekarzem, od rezerwacja do realizacja e-wizyty?

 1. Najpierw przechodzisz na dedykowaną stronę: https://compensa.telemedi.co/pl/login i zakładasz swoje konto i akceptujesz regulamin.
 2. Następnie wybierasz specjalizację lekarską, w ramach których chcesz zrealizować wizytę.
 3. Potem wybierasz formę e-wizyty: rozmowa na czacie, rozmowa online/wideorozmowa lub kontakt telefoniczny.
 4. Na końcu określasz termin, w którym chcesz zrealizować e-wizytę.

W ten sposób w szybkich czterech krokach rezerwujesz wizytę i czekasz na realizację świadczenia. Jeżeli masz skierowanie na badanie diagnostyczne i chcesz zarezerwować termin takiej usługi, najlepszą drogą jest kontakt z infolinią medyczną Compensy. Więcej szczegółów na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-przychodnia-online/

Jak długo wazna jest e-recepta?  Jak sprawdzić e-receptę?

Pozyskanie recepty podczas e-konsultacji to niewątpliwa zaleta tej formy kontaktu z lekarzem. Nie jest to jednak jedyna rzecz, którą możemy „załatwić” podczas wizyty online. Wiele chorób da się zdiagnozować na podstawie opisu dolegliwości, przyjmowanych leków czy wyników badań.  Oczywiście w przypadku poważniejszych urazów warto zasięgnąć opinii lekarza w placówce, jednak w większości przypadków takich jak infekcje, choroby przewlekłe, wystawienie skierowań czy przepisanie leków, może obyć się bez wizyty osobistej.

zalety e-konsultacji

W przypadku ubezpieczenia Compensa Przychodnia Online, e-receptę można sprawdzić w Portalu Pacjenta po konsultacji online z lekarzem. Taka recepta jest ważna tyle samo, co jej papierowy odpowiednik, a więc na ogół przez 30 dni od wystawienia. Lekarz podczas e-wizyty może zaznaczyć późniejszy termin realizacji, a wszystko jest kwestią indywidualnych uzgodnień. Wiele zależy też od rodzajów leków, bo np. preparaty immunologiczne umożliwiają termin ich wykupu w ciągu 120 dni od wystawienia e-recepty przez lekarza. 

Realizacja e-recepty polega na podaniu specjalnego kodu oraz numeru PESEL farmaceucie. Numer PESEL najlepiej pokazać na  kartce lub w telefonie, zamiast wypowiadania go w aptece w obecności innych osób stojących w kolejce.
 

E-konsultacja z lekarzem online. E-wizyta, ile sie czeka?

Telemedycyna to koniec z długim czekaniem na infolinii podczas dzwonienia do przychodni i ustawiania się w kolejce o wschodzie słońca, licząc na otrzymanie numerka do lekarza. W większości przypadków na wizytę online można także zapisać się internetowo. Wiele miejsc udostępnia platformy i aplikacje, dzięki którym możemy umówić wizytę lekarską. Tak też jest w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych Compensy np. Przychodnia Online.

Ile się czeka na wizytę u lekarza online? Telemedycyna w ramach Compensa Przychodnia Online umożliwia umówienie wizyty  u internisty lub pediatry już w ciągu 2 godzin od kontaktu. W przypadku lekarza specjalisty, termin realizacji usługi – umówienia wizyty zamyka się w 3 dniach roboczych od kontaktu.

Ubezpieczenie zdrowotne online

Skorzystaj z prywatnej opieki zdrowotnej na wyciągnięcie ręki, dopasowanej do Twoich potrzeb. Sprawdź stronę: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-zdrowie/, a w szczególności nowy produkt Compensa Przychodnia Online.

Ubezpieczenie zdrowotne online – jakie są zalety Przychodni Online?

 • Dostęp do 5 konsultacji z lekarzami specjalistami.
 • 19 specjalizacji lekarskich do wyboru.
 • Wybór formy konsultacji: czat, rozmowa video lub rozmowa telefoniczna.
 • Opcja skorzystania z badań diagnostycznych po e-skierowaniu otrzymanym w ramach telemedycyny.
 • Udostępnienie Konta Pacjenta z dostępem do dokumentacji medycznej po e-konsultacji z lekarzem oraz do wypisanej e-recepty.
 • Ubezpieczenie zdrowotne online dedykowane dla całej rodziny.
 • Składka od 70 zł za cały rok.

Telemedycyna a badania diagnostyczne

W ramach Compensa Przychodnia Online możesz skorzystać z dostępu do wielu badań diagnostycznych. Wśród nich znajduje się m.in. moroflogia i inne badania hematologiczne, badania biochemiczne, badanie moczu, USG, EKG spoczynkowe. Więcej na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-przychodnia-online/

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też