Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać? Na co zwrócić uwagę

22.12.2020

Dostęp do efektywnej opieki medycznej. Bezgotówkowo i bez limitu. Brzmi jak obietnica trudna w realizacji? Z ubezpieczeniem zdrowotnym może być inaczej. Zanim zaczniemy korzystać z możliwości, jakie daje taka polisa, musimy się zmierzyć z wyborem najlepszej opcji. O czym warto pamiętać? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne? Co właściwie daje nam taka polisa?

Korzystając z państwowej służby zdrowia wiemy, jak długo trzeba czekać na wizytę u specjalisty. Nie mówiąc już o badaniu laboratoryjnym czy specjalistycznym. W sezonie grypowym wydłuża się również termin oczekiwania na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Gdy taka wizyta jest tylko wstępem do dalszej diagnozy, wtedy zaczynają się schody i długi czas oczekiwania. 

Takie sytuacje utwierdzają nas w przekonaniu, że w przypadku zdrowia i diagnostyki najważniejszy jest czas. Zastanawiając się nad wyborem oferty prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, oprócz szybkich terminów, pod uwagę należy wziąć również zakres usług.

Zakres usług w ubezpieczeniu zdrowotnym

Zakres, czyli liczba spraw, które możemy załatwić bezgotówkowo to punkt wyjścia analizy każdej oferty ubezpieczeniowej. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

 • Dostęp do konsultacji z lekarzami specjalistami
  Jak wspomnieliśmy, w przypadku wielu chorób istotny jest czas. Nie chcemy czekać na wizytę u specjalisty kilka miesięcy. Podobnie w przypadku różnego rodzaju zabiegów czy badań. Warto sprawdzić z jakimi placówkami współgra dane ubezpieczenie, czy jest przewidziany limit wizyt lub jakie są zasady skierowań do lekarzy konkretnych specjalizacji.
   
 • Wygoda w płatnościach
  Bezgotówkowa możliwość konsultacji u internisty, wizyty u lekarza specjalisty czy wykonanie konkretnego badania. To duża wygoda, która ogranicza formalności do minimum. Regularnie płacimy składkę i korzystamy z zakresu usług, które znajdują się na naszej polisie. Bez limitu. Nie musimy opłacać pojedynczych wizyt, zastanawiając się, czy w innej prywatnej placówce byłoby taniej. Wystarczy składka, którą możemy rozbić na poszczególne miesiące. Mniejsza kwota za każdy miesiąc lub roczna opłata – warto sprawdzić, czy mamy na tym polu elastyczność.
   
 • Brak limitu i skierowań
  Płacimy i korzystamy z bezgotówkowego i nielimitowanego dostępu do prywatnej opieki medycznej. Zastanawiamy się, z jakich usług możemy skorzystać. Do specjalisty zapewne chcielibyśmy się dostać bez skierowania, bo zależy nam na czasie. Sprawdźmy, zanim zdecydujemy się na zawarcie polisy zdrowotnej, jak wygląda kwestia skierowań i czy możemy je pominąć w kontakcie ze specjalistą. Z ubezpieczeniem zdrowotnym najczęściej takie wizyty możemy umówić bezpośrednio, bez limitu.
 • Badania laboratoryjne i specjalistyczne
  Dużym ułatwieniem jest również możliwość zrobienia badania laboratoryjnego lub specjalistycznego w dość szybkim terminie. Rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy badanie endoskopowe. Każde z nich wiąże się z dużymi kosztami, gdy decydujemy się na nie bez ubezpieczenia, prywatnie. W ramach ubezpieczenia z pewnością wyjdzie to na korzyść dla naszego portfela.

  Tutaj kolejna podpowiedź – sprawdź, jakie badania obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, które znajduje się w kręgu Twojego zainteresowania. Zwróć uwagę na możliwości i zakres usług. Zajrzyj również do miejsca, w którym mowa o rozszerzeniu ochrony Twojego zdrowia. Zobacz, czy znajdują się tam np. świadczenia za pobyt w szpitalu, po operacji lub opcja rehabilitacji np. po odniesieniu kontuzji w czasie uprawiania sportu. 

Ogólnodostępność

To kolejny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o wyborze prywatnej opieki medycznej. Sprawdźmy, w ilu placówkach możemy zrealizować wizyty i badania w ramach takiego ubezpieczenia. Oprócz liczby, upewnijmy się, jaki jest zasięg usług, czy obszar ten rozciąga się na terenie całego kraju. Dostęp do lekarza w różnych miastach, mniejszych miejscowościach w Polsce to niewątpliwy plus ubezpieczenia zdrowotnego.

Z reguły w ramach ubezpieczenia możemy korzystać z placówek w ramach jednej konkretnej sieci placówek medycznych (np. Lux Med czy Medicover) lub skorzystać z większej ilości takich punktów w ramach różnych sieci. Ta druga opcja daje nam zdecydowanie więcej możliwości. A jeżeli w ramach posiadanej polisy zdrowotnej możemy odbyć wizytę u lekarza w placówce spoza dedykowanej listy i otrzymać zwrot kosztów, wówczas mamy już w zasadzie nieograniczony dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. Dodając do tego telemedycynę, opiekę medyczną mamy w zasadzie na wyciągnięcie ręki, bez wychodzenia z domu.

Prywatna opieka medyczna dla całej rodziny

Sprawdziliśmy już zakres usług medycznych. Wiemy, w ilu placówkach możemy z nich skorzystać i gdzie się one znajdują. W tym miejscu może pojawić się pytanie, czy ubezpieczeniem zdrowotnym można objąć również rodzinę, małżonka/partnera i dzieci. Jeżeli tak, to upewnijmy się czy nasi najbliżsi zyskają dostęp do takiego samego zakresu usług, jak my.

Istotny dla rodziców będzie z pewnością pełny zakres specjalizacji dziecięcych. Szybki dostęp nie tylko do pediatry, ale również do laryngologa, okulisty, ortopedy w nagłej sytuacji może być bezcenny. W przypadku przyszłych rodziców, planujących potomstwo, dobrą perspektywą będzie możliwość prowadzenia ciąży w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Te opcje warto zweryfikować przed wyborem odpowiedniej polisy. 

Czas oczekiwania na wizyty

Czas, jak już wspomnieliśmy na początku, to ważne kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego. Przeglądając oferty Ubezpieczycieli, Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czy materiały marketingowe, zwróćmy uwagę na to, czy gdzieś znajduje się informacja o terminach wizyt, czasie oczekiwania na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu i specjalistami. Nawet jeśli są to widełki czasowe, jak np. wizyta u ortopedy – od 2 do 5 dni. W ten sposób otrzymamy konkretną informację i sami możemy ocenić, czy taka szybkość załatwienia sprawy zdrowotnej będzie dla nas satysfakcjonująca. W ubezpieczeniu Compensy Multi Zdrowie wystarczy 1 dzień roboczy, aby dostać się do internisty. W przypadku lekarza specjalisty, od kontaktu w sprawie takiej wizyty do jej realizacji mija maksymalnie 5 dni roboczych.

O ubezpieczeniach Compensa Multi Zdrowie i Compensa Zdrowie czytaj również tutaj: https://www.compensa.pl/zdrowie/

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie zdrowotne w Compensie? Na to pytanie odpowiada Marcin Rybarczyk z Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych Compensy.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też