Praca zdalna w domu. Jak urządzić domowe biuro i zadbać o sprzęt służbowy?

09.06.2021

Miejsce, w którym się pracuje. Gdyby takie hasło znalazło się w krzyżówce w 2019 roku, odpowiedź byłaby oczywista. Biuro. Miniony rok zmienił jednak wiele. Gdzie pracujemy? W domu, w mieszkaniu, w biurze, wynajmujemy biuro coworkingowe. Gdziekolwiek wykonujemy czynności związane z pracą, mamy podobne potrzeby i wymagania.

Laptop lub komputer, biurko, monitor na odpowiedniej wysokości, wygodne krzesło, dobre połączenie z internetem , telefon pod ręką. Z tego wszystkiego rodzą się pytania. Jak urządzić swoje biuro w domu? Jak zadbać o sprzęt elektroniczny podczas pracy zdalnej w domu?

Co to jest praca zdalna?

Praca zdalna to wykonywanie zadań wyznaczonych przez pracodawcę poza siedzibą firmy. Tak można to najkrócej zdefiniować. Na takich zasadach często pracują tzw. freelancerzy związani z braną IT czy marketingiem, przedstawiciele wolnych zawodów, osoby pracujące na umowach B2B. Pracować zdalnie można również w ramach umowy o pracę w dużej firmie czy korporacji. Zazwyczaj jest to kilka dni w miesiącu, w których można skorzystać z takiej opcji.

Pandemia covid 19 sprawiła, że pojęcia: praca zdalna, praca zdalna w domu, home office na stałe wpisał się do naszego codziennego słownika. Praca zdalna na kwarantannie narodowej stała się najlepszym rozwiązanie. Powszechność wykonywania obowiązków pracowniczych w różnych miejscach spowodowała też pojawianie się projektów zmian w prawie pracy. Celem jest dostosowanie regulacji do elastycznej formy wykonywania obowiązków zawodowych. Jego częścią jest również praca hybrydowa.

Na czym polega praca hybrydowa?

Pracować hybrydowo, czyli na zmianę. Raz w biurze, w siedzibie firmy. Następnie poza biurem w ramach pracy zdalnej. Taki model to bardzo popularne rozwiązanie w kontekście zmniejszającej się liczby obostrzeń i mniejszego zagrożenia zakażenia się koronawirusem. To rozwiązanie wybierane często w dużych firmach, w których na korytarzach codziennie mija się duża liczba osób. Podział na grupy i wprowadzenie modelu hybrydowego zmniejsza liczbę pracowników w ramach rotacyjnego systemu, np. tydzień praca zdalna w domu, kolejny tydzień w biurze. Raz jedna grupa, raz druga.

Zarówno praca zdalna, jak i hybrydowa zakłada wykonywanie codziennych obowiązków poza siedzibą firmy. Najczęściej w domu. Przejście na domowy tryb pracy w marcu 2020 dla wielu było błyskawiczne. Sytuacja, na którą trudną było się przygotować. Zorganizować komfortową przestrzeń w domu dla codziennej pracy. Po ponad roku, mądrzejsi o doświadczenie minionych miesięcy, wciąż jednak zadajemy sobie pytanie: jak zaaranżować domowe biuro?

Jak urządzić biuro w domu?

Nie trzeba być architektem wnętrz, by zapewnić sobie odpowiednie warunki pracy w domu. Podstawą jest oczywiście biurko, wygodne siedzenie i sprzęt elektroniczny. Dostęp do światła i internetu jest podstawą. Wszystko w zasięgu ręki, uporządkowane i dobrze zorganizowane. W ten sposób powoli tworzy się lista potrzeb, które warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu miejsca pracy w domu. Pomóc w organizacji domowo-biurowej przestrzeni mogą poniższe porady.

  • Biurko ustaw blisko okna, żeby zapewnić sobie dostęp do światła dziennego. To również dawka witaminy D, która z pewnością się przyda podczas intensywnego dnia.  
  • Ustawiając biurko, pamiętaj o komforcie. W słoneczne dni, wpadające promienie mogą oślepiać Cię lub zmniejszać widoczność ekranu komputera czy laptopa. Dlatego biurko najlepiej ustawić bokiem do okna
  • Biurko powinno być odpowiednio szerokie, aby korzystając z myszki i klawiatury ręka była oparta o blat.
  • Porządek na biurku i wokół z pewnością pomoże się skupić. Spróbuj „nie zagracić” biurka i zadbaj o bezpieczne ułożenie kabli pod biurkiem. 
  • Zadbaj o wygodnie siedzenie – krzesło, które utrzyma prawidłowe ułożenie Twojego kręgosłupa. Praca zdalna często przeciąga się do późnych godzin wieczornych. A to dłuższe obciążenie dla kręgosłupa.
  • Monitor/ekran laptopa ustaw na wysokości wzroku. W przypadku laptopa to niezwykle ważne i trudne, bo zazwyczaj się nad nim pochylamy. Pamiętaj, że pochylając się, obciążasz odcinek szyjny kręgosłupa dodatkowymi kilogramami.
  • W przypadku monitora/ekranu ważne, aby pamiętać też o odległości – min. 50 cm od oczu.
  • Pomyśl o kolorystyce mebli, ścian w pokoju lub przestrzeni, w której pracujesz. Zielone elementy (kwiaty) i niebieskie z pewnością uspokoją nawet po najbardziej nerwowej rozmowie czy podczas czytania maili.
praca w domu

Jak oddzielić pracę od życia prywatnego?

Warto o tym pomyśleć już na etapie naszego projektu: biuro w domu. Idealnym rozwiązaniem będzie oddzielenie miejsca pracy od pozostałej przestrzeni w mieszkaniu. Dla komfortu psychicznego i pełnego odpoczynku po godzinach. To nie musi być osobny pokój przeznaczony do pracy zdalnej. Oczywiście, jeżeli masz taką możliwość, to świetnie. W przypadku, gdy życie służbowe i rodzinne rozgrywa się w tej samej przestrzeni, warto pomyśleć o wyznaczeniu granicy: praca zdalna a czas wolny.

Biuro coworkingowe (coworking space)

W ostatnim czasie popularnością cieszą się przestrzenie do współpracy (coworkingowe). To najczęściej miejsca do wynajęcia na dzień lub kilka. Dobre rozwiązanie w przypadku pracy nad projektem, przy której potrzebujesz pełnego skupienia i zmiany miejsca. Nowej perspektywy i  pobudzenia kreatywności. Czasami, by to osiągnąć potrzebujemy zmiany otoczenia, wybicia się z codziennej rutyny. Przestrzeń coworkingowa jest wtedy ciekawą opcją.

Biura tego typu są zazwyczaj przestronne i dobrze zorganizowane. Umożliwiają pracę w grupach osób przy zachowaniu większego dystansu społecznego. To cenna informacja w kontekście ograniczeń liczebności osób na m2 w miejscach zamkniętych. Jednak zarówno praca zdalna, czyli biuro w domu, jak i w przestrzeni coworkingowej związana jest z korzystaniem ze sprzętu służbowego poza miejscem pracy. Jak go odpowiednio zabezpieczyć?

Jak zabezpieczyć sprzęt służbowy w domu?

Korzystamy z laptopa służbowego czy telefonu. Za taki przenośny sprzęt elektroniczny odpowiadamy finansowo przed pracodawcą. W przypadku uszkodzenia sprzętu, musimy pokryć straty z własnej kieszeni. Nikt z nas nie chciałby ponosić za to konsekwencji finansowych. Jak się przed tym zabezpieczyć? Z odpowiedzią przyjdzie ubezpieczenie mieszkania uwzględniające w zakresie ochrony ruchomości domowe.

Ruchomości domowe – co to?

Najprościej, są to po prostu ruchome elementy wyposażenia naszego mieszkania czy domu. Oprócz ubezpieczenia domu - „murów” czyli stałych elementów naszego miejsca zamieszkania od ognia, zalania huraganu, wybuchu gazu, sadzy itp, warto pomyśleć też o wyposażeniu. Rozejrzeć się dookoła i zastanowić się nad wartością otaczających nas rzeczy. Sentymentalną i liczoną w złotówkach.

Ubezpieczenie sprzętu służbowego

Mienie służbowe możesz ubezpieczyć w ramach ruchomości domowych. Takie możliwości daje Compensa. Chodzi tu o przenośny sprzęt elektroniczny: komputer, telefon, tablet. Jest to ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) za szkody powstałe w takim sprzęcie z winy osoby użytkującej na terenie Polski. Taką opcję można wybrać w ramach rozszerzenia zakresu ochrony polisy mieszkaniowej.

Wybierając ubezpieczenie domu, mieszkania, pamiętaj o możliwościach związanych z ochroną ruchomości. Wyposażenia, które należy do Ciebie i do Twojego pracodawcy. W dobie pracy zdalnej i organizacji biura w domu to bardzo przydatna opcja.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jak naprawić usterki, które zdarzą się w domu? Jak zgłosić zalanie mieszkania?

Rozwój technologii widać na każdym kroku. Przykład? Dom, mieszkanie i otaczający nas sprzęt elektroniczny, który skutecznie usprawnia codzienność. Rola, jaką odgrywa w naszym życiu sprawia, że myślimy o tym, żeby go jakoś zabezpieczyć. Skoro ubezpieczamy domy, to dlaczego mielibyśmy nie ubezpieczać ruchomości? Dlaczego warto to zrobić?

Czytaj więcej
Suma ubezpieczenia i wybór ubezpieczenia domu lub mieszkania

Szukamy ubezpieczenia mieszkania lub ubezpieczenia domu. Podajemy informacje o lokalizacji i rodzaju zabudowy. Przydatny będzie również rok budowy naszego bloku, piętro oraz powierzchnia. Po tych danych przychodzi czas na podjęcie kluczowych decyzji. Ustalamy od czego potrzebujemy się ubezpieczyć, czyli od jakich zdarzeń. Dodajemy do naszej polisy ruchomości, które chcielibyśmy objąć ochroną i… mamy już wszystko? Nie. Jeszcze pozostało nam ustalenie Sumy Ubezpieczenia. Jak to zrobić? Sprawdź!

Czytaj więcej
All Risk, czyli ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Każdy z nas, kto ubezpieczał mieszkanie spotkał się z nazwą All Risk, czyli ubezpieczenia wszystkich ryzyk. Jeżeli decyzja o zawarciu polisy mieszkaniowej jest jeszcze przed nami, warto wiedzieć, na czym polega taka formułą i co się za nią kryje. Tym bardziej, że z tym terminem spotkamy się również w innych ubezpieczeniach. Tak więc – All Risk czy ubezpieczenia nazwane? Co wybrać ubezpieczając mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej