Suma ubezpieczenia i wybór ubezpieczenia domu lub mieszkania

08.05.2023

Szukamy ubezpieczenia mieszkania lub ubezpieczenia domu. Podajemy informacje o lokalizacji i rodzaju zabudowy. Przydatny będzie również rok budowy naszego bloku, piętro oraz powierzchnia. Po tych danych przychodzi czas na podjęcie kluczowych decyzji. Ustalamy od czego potrzebujemy się ubezpieczyć, czyli od jakich zdarzeń. Dodajemy do naszej polisy ruchomości, które chcielibyśmy objąć ochroną i… mamy już wszystko? Nie. Jeszcze pozostało nam ustalenie Sumy Ubezpieczenia. Jak to zrobić? Sprawdź!

Ubezpieczenie mieszkania krok po kroku

Decydując się na podpisanie polisy mieszkaniowej musimy wykonać kilka kroków. Jedna decyzja pociąga za sobą drugą. Ubezpieczając mieszkanie lub dom sami decydujemy o zdarzeniach, w przypadku których będziemy potrzebować finansowego wsparcia. Pożar, zalanie, silny wiatr, uderzenie pojazdu mechanicznego, przepięcie skutkujące awarią sprzętu elektronicznego. Zazwyczaj możemy wybierać spośród długiej listy zdarzeń. Do nas należy decyzja, czy chcemy ubezpieczyć się od wszystkich ryzyk (All RIsk), czy wybrać ryzyka (ryzyka nazwane). Na ten temat pisaliśmy więcej w artykule: All Risk, czyli ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli przy zakupie mieszkania korzystaliśmy z kredytu hipotecznego, warto sprawdzić dokładnie, do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa. Jakie ubezpieczenie mieszkania do kredytu powinniśmy wybrać. W innym przypadku selekcja zdarzeń będzie podyktowana przez naszą własna przezorność i intuicję. Przy podejmowaniu decyzji o Sumie Ubezpieczenia przyda się coś jeszcze.

Suma Ubezpieczenia  - budynek i ruchomości  

Określając Sumę Ubezpieczenia powinniśmy znać wartość rynkową naszego mieszkania. W ten sposób określimy wartość ewentualnych szkód. Przystępując do ubezpieczenia domu musimy z kolei wiedzieć, ile będzie kosztowała ewentualna odbudowa. Tutaj sytuacja jest jasna. A jak wygląda sprawa Sumy Ubezpieczenia wyposażenia.

W przypadku ruchomości sprawdźmy dokładnie, jak ubezpieczyciel podchodzi do kwestii odszkodowania. W jaki sposób wycenia cenne dla nas przedmioty, stanowiące wyposażenie naszego mieszkania czy domu. Według wartości rzeczywistej czy wartości nowej. Na czym polega różnica i dlaczego korzystniejsza jest opcja określenia Sumy Ubezpieczenia według wartości nowej?

Suma ubezpieczenia a wysokość świadczenia? Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?
Więcej na ten temat opowie Andrzej Paduszyński z Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensy.   


Poprzedni Następny
Przeczytaj też