Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Badanie techniczne samochodu a przegląd samochodu. Jaka jest różnica?

17.02.2023

Aby pojazd mechaniczny został dopuszczony do ruchu drogowego, niezbędne jest zadbanie o kilka formalności. Do tych najważniejszych zaliczamy rejestrację auta, wykupienie obowiązkowej polisy OC, a także przeprowadzanie badania technicznego samochodu. Kierowcy często mylą to ostatnie z przeglądem okresowym, który jest czymś zupełnie innym. Jakie są różnice i kiedy badanie techniczne auta jest niezbędne? 

Czym się różni badanie techniczne pojazdu od przeglądu?

Podstawowa różnica polega na tym, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe, a przegląd okresowy nie. Aby oba pojęcia stały się jasne dla każdego właściciela pojazdu, warto dokładniej je omówić.

Zacznijmy od przeglądu okresowego. Jest to czynność, której przeprowadzenie zalecają producenci samochodów i pozwala z jednej strony zadbać o stan auta, a z drugiej zachować gwarancję. Częstotliwość przeglądu zależy przede wszystkim od modelu pojazdu, wersji jego silnika oraz innych kwestii. Może mieć miejsce zarówno po 10, jak i 30 tysiącach przejechanych kilometrów. W zakres przeglądu okresowego wchodzą najczęściej wymiana oleju silnikowego i filtra oleju, jednak – w zależności od producenta, modelu czy przebiegu auta – może obejmować także wymianę płynu chłodniczego, świec, sprawdzanie stanu układ hamulcowego, kierowniczego i wydechowego oraz diagnostykę komputerową. Warto powtórzyć raz jeszcze. Przegląd okresowy nie jest obowiązkowy!

W przeciwieństwie do badania technicznego pojazdu, które jest obowiązkowe i należy przeprowadzać je raz na rok. Bez tego samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Zwolnieni z badania są wyłącznie właściciele fabrycznie nowych aut posiadających homologację. Muszą oni przeprowadzić je dopiero przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji, a także po kolejnych dwóch latach. Później badanie techniczne samochodu dotyczy ich tak samo, jak właścicieli innych aut. Powinno być przeprowadzane raz na 12 miesięcy.

Uwaga! Jeśli rejestrujesz swój pojazd po raz pierwszy, sprawdź ile kosztuje rejestracja samochodu oraz jakie dokumenty będą potrzebne, aby zarejestrować samochód

Co obejmuje takie badanie techniczne samochodu?

Badanie techniczne samochodu obejmuje wszelkie czynności, jakie należy dokonać, wynikają z przepisów polskiego prawa. W przypadku pojazdów osobowych niezbędne jest między innymi sprawdzenie:

przegląd samochodu

Co obejmuje takie badanie techniczne samochodu? Wszelkie czynności, jakie należy dokonać, wynikają z przepisów polskiego prawa. W przypadku pojazdów osobowych niezbędne jest między innymi sprawdzenie:

 • numeru VIN samochodu oraz jego zgodności z dowodem rejestracyjnym;
 • stanu pojazdu oraz poprawności jego działania;
 • ogumienia, w tym głębokości bieżnika i stopnia zużycia opon;
 • oświetlenia, w tym prawidłowości jego działania i ewentualnych uszkodzeń;
 • hamulców, w tym siły czy równomierności hamowania;
 • nadwozia, a także układu kierowniczego i wydechowego;
 • silnika, w tym wycieków oleju czy emisji różnego rodzaju związków.

Warto dodać, że specjalista zweryfikuje również działanie pasów bezpieczeństwa i obecność niezbędnego wyposażenia samochodu, jak gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy. Obowiązkiem diagnosty jest także spisanie stanu licznika i zamieszczenie liczby przejechanych kilometrów w dokumentacji.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

W przypadku samochodów osobowych koszt badania technicznego wynosi 99 zł. Jest to kwota obowiązująca na terenie całego kraju. Warto pamiętać, że zapłacić należy z góry, a opłata jest bezzwrotna. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy w pojeździe wykryte zostaną usterki i nie zostanie on dopuszczony do ruchu drogowego, właściciel nie otrzyma z powrotem zapłaconej kwoty.

Co więcej, informacja o usterce znajdzie się w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w związku z czym przejście badania technicznego auta będzie niemożliwe również w innej stacji kontroli pojazdów.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu poszczególnych podzespołów, podczas ich ponownego sprawdzania niezbędne będzie poniesienie dodatkowych kosztów. Mowa tu o opłatach w wysokości:

 • 14 zł dla sprawdzenia amortyzatorów, toksyczności spalin oraz świateł drogowych i mijania;
 • 20 zł dla sprawdzenia hamulców, układu kierowniczego, poziomu hałasu oraz innych usterek;
 • 36 zł dla sprawdzenia geometrii kół jednej osi.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu z gazem?

Obowiązek przeprowadzenia badania technicznego samochodu raz w roku (bez względu na wiek auta) dotyczy właścicieli pojazdów z instalacją LPG i CNG. Zapłacą oni nieco więcej – 162 zł. Na kwotę składa się 98 zł opłaty regularnej, 1 zł za ewidencję w CEPiK oraz 63 zł za badanie instalacji gazowej.
Pamiętaj! Jeżeli posiadasz samochód na gaz, powinieneś przedstawić specjaliście zarówno dowód rejestracyjny, jak też świadectwo legalizacji montażu instalacji oraz zbiornika gazu. Diagnosta sprawdzi podczas badania nie tylko wymienione wcześniej podzespoły i układy, ale również stan tych dodatkowych elementów.

Gdzie zrobić badanie techniczne samochodu?

Badanie techniczne samochodu musi zostać przeprowadzone na stacji kontroli pojazdów. Warto wiedzieć, że możesz zgłosić się do dowolnego diagnosty – bez względu na miejsce zamieszkania czy rejestracji pojazdu. Jeżeli więc zarejestrowałeś auto w Gdańsku, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić badanie w Krakowie.

Stacje kontroli pojazdów dzielą się na podstawowe i okręgowe. W tych pierwszych przeprowadzane są badania techniczne samochodów o masie do 3,5 t, zaś w drugich – pozostałych typów pojazdów. Istnieją jednak pewne wyjątki. W okręgowej stacji kontroli badanie mogą przejść także pojazdy o masie nieprzekraczającej 3,5 t, jeżeli uległy wypadkowi, dokonano w nich zmian konstrukcyjnych, przewożą materiały niebezpieczne albo zostały po raz pierwszy zarejestrowane za granicą.

Kiedy zrobić badanie techniczne samochodu?

Badanie techniczne pojazdu należy przeprowadzić raz na 12 miesięcy. Istnieją jednak pewne wyjątki, o których wspominaliśmy wcześniej. Dotyczą one fabrycznie nowych aut, które zostały zakupione w salonie. W ich przypadku pierwsze badanie należy przeprowadzić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, a drugie przed upływem kolejnych 2 lat. Nie dotyczy to pojazdów z zamontowaną instalacją LPG, taksówek, pojazdów uprzywilejowanych, przeznaczonych do nauki jazdy albo przewożących materiały niebezpieczne oraz zbudowanych samodzielnie.
W przypadku samochodów zabytkowych oraz przyczep lekkich badanie techniczne przeprowadzane jest tylko raz – przed rejestracją (chyba, że pojazdy przeznaczone są do zarobkowego przewozu osób). Warto o tym pamiętać, ponieważ za brak przeglądu technicznego obowiązują kary.

Ile trwa badanie techniczne pojazdu?

Badanie techniczne samochodu nie trwa długo – najczęściej od 20 do 30 minut. Jeżeli nie chcesz tracić czasu na oczekiwanie w kolejce, zarezerwuj termin i godzinę badania wcześniej.

W jakim przypadku masz obowiązek przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne samochodu osobowego?

silnik

Przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego samochodu osobowego jest najczęściej niezbędne po wypadku, w którym auto zostało mocno uszkodzone, albo po zatrzymaniu przez policję, gdy funkcjonariusz stwierdzi, że jego stan techniczny zagraża innym uczestnikom ruchu.
To jednak nie wszystko. Na dodatkowe badanie kierowane są również pojazdy:

 • w których podczas podstawowego badania wykryto usterki i nieprawidłowości;
 • których dane techniczne są niezgodne ze stanem rzeczywistym albo gdy trzeba je ustalić na potrzeby rejestracji;
 • które mają być używane do przewozu osób (np. jako taksówka);
 • w przypadku których dokonano zmian konstrukcyjnych, co doprowadziło do zmian w dowodzie rejestracyjnym;
 • w których zamontowano instalację gazową.

Pamiętaj! Przeprowadzenie obowiązkowego (i dodatkowego) badania technicznego samochodu w stacji kontroli pojazdów jest niezbędne, by mógł on uczestniczyć w ruchu drogowym. Za brak aktualnych badań kierowca zostaje ukarany mandatem w wysokości 1500-5000 zł. Dodatkowo policja może zatrzymać dowód rejestracyjny. Zazwyczaj, gdy auto jest dopuszczone do ruchu, ale kierowca zapomniał przeprowadzić badanie na kolejny rok, mandat nie jest wyższy niż kilkaset złotych.

Badanie techniczne samochodu – cena?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, badanie techniczne samochodu osobowego to koszt 99 zł, a w przypadku aut z instalacją gazową – 162 zł.
Warto jednak pamiętać, że obowiązek ten dotyczy również właścicieli innych pojazdów. 99 zł za badanie zapłacą także kierowcy samochodów ciężarowych (do 3,5 t) oraz autobusów (do 15 osób). Nieco inaczej wygląda kwestia:

 • motorowerów – 51 zł;
 • motocykli – 63 zł;
 • ciągników rolniczych – 63 zł;
 • przyczep (do 3,5 t) – 79 zł.

Również w przypadku tych pojazdów koszt będzie wyższy, gdy podczas badania stwierdzone zostaną usterki i niezbędne okaże się sprawdzenie ich po raz kolejny.  Pamiętaj! Posiadanie aktualnego badania technicznego pojazdu jest obowiązkowe, dlatego warto dopilnować tej kwestii. Jeżeli nie masz pewności, kiedy należy je przeprowadzić, możesz wejść na stronę Gov.pl. Sprawdzisz tam datę ostatniego badania, a także zyskasz dostęp do innych informacji dotyczących np. wykrytych usterek, terminu ważności polisy OC, rejestracji oraz oznaczeń pojazdu.  Aby uzyskać wszelkie dane, potrzebujesz profilu zaufanego. Jego założenie jest bezpłatne i nieskomplikowane, dlatego możesz to zrobić w każdej chwili i przez internet.

Ubezpieczenie samochodu w Compensie

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, wiesz jak ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia dla siebie i swojego pojazdu. Dobre ubezpieczenie nie tylko zabezpiecza Twój pojazd przed różnymi zagrożeniami na drodze, ale również chroni Ciebie i innych użytkowników ruchu drogowego przed konsekwencjami finansowymi nieszczęśliwych wypadków.

W Compensie masz możliwość wyboru odpowiedniej opcji ubezpieczenia, dostosowanej do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Oferujemy m.in. ubezpieczenie OC, AC oraz NNW, dzięki czemu możesz skonfigurować ubezpieczenie tak, aby spełniało wszystkie Twoje wymagania. Dowiedz się więcej na:https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/


Poprzedni Następny
Przeczytaj też