Jak wyregulować okna na zimę i na lato?

10.02.2023

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym kaloryfery pracują z pełną mocą. Niestety, wielu z nas mierzy się z problemem nieszczelnych okien, przez które ucieka tak cenne ciepło. Wiąże się to nie tylko z dyskomfortem, ale również wyższymi rachunkami, dlatego warto znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Może nim być regulacja okien zima-lato, którą przeprowadzisz samodzielnie. Oto krótki poradnik, który pozwoli Ci zyskać optymalną temperaturę w swoich domowych wnętrzach!

Dlaczego ciągnie (wieje) od okna i jak sobie z tym poradzić?

Chłód dobiegający z okien to problem wielu osób – nie tylko tych mieszkających w starym budownictwie. Okazuje się bowiem, że wiać z nich może również w nowych domach, gdzie zastosowano energooszczędne rozwiązania. Z czego to wynika?

Najczęściej problem ten powstaje w wyniku uszkodzenia lub odkształcenia uszczelek, które mają tendencję do kurczenia się pod wpływem niskich temperatur. Przyczyną często jest także niewłaściwy montaż albo niedopasowanie wymiarów skrzydła do otworu okiennego. W takiej sytuacji warto zwrócić się do wykonawcy, by ponownie przeprowadził wszelkie prace – tym razem prawidłowo.

To jednak nie wszystko. Wiać od okna może również w sytuacji, gdy skrzydło jest zbyt słabo dociśnięte do ramy okiennej. Większość nowoczesnych rozwiązań posiada funkcję regulacji, która pozwala wybrać odpowiedni tryb, dopasowany do sezonu letniego lub zimowego. Pomoże to nie tylko uniknąć przeciągu i zyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, ale również zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

 

Regulacja okien zima-lato – na czym polega?

Regulacja okien zima-lato polega na kontrolowaniu stopnia rozszczelnienia okna, a co za tym idzie – ręcznej zmianie przepływu powietrza między środowiskiem zewnętrznym a pomieszczeniami domu lub mieszkania. Dzięki skorygowaniu docisku uszczelki możliwe jest więc:

  • uwolnienie przepływu powietrza latem, co ograniczy nagrzewanie się pomieszczeń i tym samym zapewni większy komfort domownikom podczas największych upałów;
  • ograniczenie przepływu powietrza zimą, co wpłynie pozytywnie na izolację termiczną wnętrz i pozwoli zmniejszyć zużycie energii w procesie ich ogrzewania.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z takiej funkcji w swoich oknach, tymczasem większość nowoczesnych rozwiązań (zarówno drewnianych, jak i PCV) umożliwia regulację docisku uszczelki, co daje liczne korzyści. To od Ciebie zależy, czy skorzystasz z trybu zimowego, czy letniego – warto dowiedzieć się, jak to zrobić bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów!

Jak wygląda regulacja okien na zimę?

Regulacja okna zima-lato jest możliwa, ponieważ na boku skrzydła umieszczone są specjalne rolki ryglujące lub zawiasy (w zależności od rodzaju okien oraz ich producenta). Pełnią one ważną funkcję – ich zadaniem jest dociskanie skrzydła do ramy. Im docisk ten jest większy, tym bardziej zostaje ograniczony przepływ powietrza.

W większości systemów okuć możliwe jest obracanie rolek wokół własnej osi, dzięki czemu możliwa jest regulacja okna zima-lato. Jeżeli chcesz skorzystać z trybu zimowego, wystarczy niewielka korekta ułożenia tego elementu – tak, aby rolka największym kółkiem skierowana była do środka pomieszczenia.

Uwaga! Rolki ryglujące mogą różnić się w zależności od producenta okna. Zwykle jednak wyglądają podobnie, a samo znalezienie ich nie powinno być problemem.

Jak wygląda regulacja okien na lato?

Regulacja okien na lato także nie wymaga specjalistycznej wiedzy i przeprowadzić może ją niemal każdy.

Również w tym przypadku trzeba odpowiednio ustawić rolkę ryglującą – tym razem jednak należy zwrócić uwagę na to, by rolka większym kółkiem skierowana była na zewnątrz. W praktyce oznacza to obrócenie jej o 180 stopni względem trybu zimowego.

Jaki klucz do regulacji okien?

Aby regulacja okien zima-lato była możliwa, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie. W większości przypadków wystarczy zwykły klucz imbusowy (sześciokątny), którego koszt to zaledwie kilka-kilkanaście złotych.

W niektórych oknach zmiana pozycji rolki ryglującej możliwa jest przy użyciu kombinerek, a nawet… palców – wszystko zależy, z jakich okien korzystasz i kto je wyprodukował.

Regulacja okna zima-lato krok po kroku

Regulacja okna zima-lato nie jest skomplikowaną czynnością i można przeprowadzić ją samodzielnie. Wystarczy do tego kilka kroków.

  1. Otwórz okno i znajdź na metalowym okuciu rolki ryglujące – najczęściej umiejscowione są na górze, pośrodku oraz w dolnej części skrzydła.
  2. Przy użyciu klucza imbusowego przekręć każdą rolkę ryglującą w odpowiednią stronę – większym kółkiem do wewnątrz (tryb zimowy) lub do zewnętrz (tryb letni).
  3. Sprawdź docisk okna do ramy – jeżeli przestawiłeś rolki na tryb zimowy, powinno być ono w stu procentach szczelne. W przypadku nieszczelności okna problemem może być wspomniana wcześniej uszczelka.

To wszystko! Jak widzisz, cały proces nie jest wymagający, dlatego w większości nowoczesnych rozwiązań możliwa jest samodzielna regulacja okna zima-lato.

Uwaga! Odpowiedzialne za docisk okien są również zawiasy. Je także można regulować, jednak producenci odradzają wykonywanie tej czynności samodzielnie. Może to bowiem doprowadzić do powstania nadmiernego luzu w skrzydle albo jego uszkodzenia.

Ile kosztuje regulacja okien na zimę i na lato?

Jeżeli nie chcesz regulować okna samodzielnie, możesz skorzystać z usług specjalistów. Zajmują się tym niemal wszystkie firmy świadczące usługi wymiany lub naprawy stolarki. Regulacja okna zima-lato to koszt kilkudziesięciu złotych za jedno okno.

Warto skorzystać z tej usługi, nawet jeżeli ostateczna cena wyniesie kilkaset złotych – zyskasz wtedy pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony prawidłowo, a Ty będziesz mógł cieszyć się maksymalnym komfortem w swoich domowych wnętrzach

O tym pamiętaj!

Regulacja okna zima-lato może przynieść Ci zarówno korzyści finansowe, jak też zdrowotne. Jeżeli nie zadbasz o tę kwestię albo zrobisz to zbyt późno, zwiększy się ryzyko przewiania i choroby. Na wszelki wypadek warto posiadać ubezpieczenie zdrowotne, które zapewni Ci natychmiastową pomoc specjalisty i dostęp do wielu lekarzy. Prywatna opieka zdrowotna to brak konieczności czekania w kolejkach, dostęp do wielu badań oraz e-wizyt – dlatego warto skorzystać z możliwości, jakie daje każdemu z nas.

Chcąc cieszyć się maksymalnym komfortem na co dzień i zyskać pełne poczucie bezpieczeństwa, warto zakupić również polisę ubezpieczenia mieszkania. Zapewni ona szeroki zakres ochrony – obejmie szkody wyrządzone przez ogień, a także inne zdarzenia losowe, takie jak wiatr, działanie ciężaru śniegu, deszcz, grad, dym i sadzę, a nawet uderzenia pioruna. Co więcej, możesz rozszerzyć zakres ubezpieczenia, dzięki czemu zyskasz ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem, uszkodzenia mienia ruchomego (w tym ubezpieczenie psa) lub firmowego i nie tylko.

Możliwości w tym zakresie są bardzo szerokie – sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie mieszkania lub domu i czym jest suma ubezpieczenia. Dzięki temu świadomie dopasujesz polisę do swoich indywidualnych potrzeb i zyskasz ochronę w każdej sytuacji.

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też