Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jazda pod wpływem alkoholu – co grozi za nią w 2024 roku?

07.02.2023

W 2021 roku polska policja zatrzymała ponad 100 tysięcy osób, które zdecydowały się na jazdę pod wpływem alkoholu. Kierowanie w takim stanie stanowi ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu i jest w naszym kraju surowo karane. Sprawdźmy, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas jazdy i co grozi za wsiadanie za kółko pod wpływem.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas jazdy w Polsce

Przepisy obowiązujące w naszym kraju mówią jasno – kierowca może prowadzić pojazd mechaniczny, jeżeli stężenie alkoholu w jego krwi nie przekracza 0,2 promila. Po przekroczeniu tego poziomu wsiadanie za kółko jest niedopuszczalne i może być traktowane jako:

  • wykroczenie, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2-0,5 promila – nazywane jest to stanem po spożyciu alkoholu;
  • przestępstwo, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi więcej niż 0,5 promila – nazywane jest to stanem nietrzeźwości.

Ile należy wypić, aby alkomat wskazał 0,2 promila? Bardzo niewiele. Po godzinie od wypicia jednego kieliszka wódki stężenie alkoholu we krwi może wynieść 0,27 promila, a jednego piwa nawet 0,38 promila. Oczywiście wiele zależy tu od masy ciała oraz indywidualnych predyspozycji organizmu, jednak wniosek jest w tym wypadku jasny – piłeś, nie jedź!

Stan po użyciu alkoholu a nietrzeźwość – czym się różnią?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, polskie przepisy prawne wyróżniają dwa stany – po spożyciu alkoholu oraz nietrzeźwości. Decydują one o tym, jaka kara spotka kierowcę za jazdę pod wpływem alkoholu.

  • Stan po spożyciu alkoholu ma miejsce wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2-0,5 promila (albo 0,1-0,25 mg na 1 dm3 w wydychanym powietrzu). Przez polskie prawo kierowanie pojazdem mechanicznym w takim stanie uznawane jest za wykroczenie.
  • Stan nietrzeźwości ma miejsce wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi powyżej 0,5 promila (albo powyżej 0,25 mg na 1 dm3 w wydychanym powietrzu). Przez polskie prawo kierowanie pojazdem mechanicznym w takim stanie uznawane jest za przestępstwo.

Oczywiście w przypadku ujawnienia stanu nietrzeźwości przewidziane dla kierowców kary są wyższe, jednak należy pamiętać o tym, że nawet stan po spożyciu alkoholu może być bardzo niebezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu i również wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Jazda pod wpływem alkoholu a bezpieczeństwo na drogach

Jazda pod wpływem alkoholu zwiększa ryzyko wypadków, również tych śmiertelnych. Często prowadzi do potrąceń, zderzeń z innymi pojazdami, a także zbyt brawurowej jazdy, której efekty mogą być tragiczne w skutkach. Z czego to wynika?

Alkohol to środek odurzający, który spowalnia ruchy, reakcje i wpływa negatywnie na proces odbierania oraz przetwarzania zewnętrznych bodźców. Uniemożliwia prawidłową ocenę odległości, utrudnia wykonywanie kilku czynności jednocześnie (np. kontrolowanie pedałów i zmianę biegów), a także pogarsza ostrość widzenia. W efekcie nawet stan po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) może 2-krotnie zwiększyć ryzyko wypadku!

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu 2023 – za to też są kary

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu dotyczą nie tylko kierowców pojazdów mechanicznych, ale i rowerzystów. I tak:

  • w stanie po spożyciu alkoholu rowerzysta otrzyma mandat w wysokości minimum 1000 zł;
  • w stanie nietrzeźwości rowerzysta otrzyma mandat w wysokości minimum 2500 zł.

To jednak nie wszystko. W sytuacji, gdy będący pod wpływem alkoholu rowerzysta zagraża bezpieczeństwu ruchu, może stanąć przed sądem. Ten ma prawo orzec karę grzywny w wysokości nawet 30 tysięcy złotych i wydać zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych, a w skrajnych przypadkach nawet skazać rowerzystę na karę pozbawienia wolności.

Jazda pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie auta

Wróćmy jednak do osób kierujących pojazdami mechanicznymi. Dla nich kary za jazdę pod wpływem alkoholu są również bardzo wysokie. Zanim jednak przejdziemy do mandatów i innych konsekwencji, przyjrzyjmy się kwestii OC.

Każdy właściciel auta w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Dzięki niemu, w przypadku wyrządzenia szkód osobowych lub majątkowych, sprawca zdarzenia drogowego nie poniesie dodatkowych kosztów – pokryje je towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupił OC. Niestety, jazda pod wpływem alkoholu sprawia, że kierowca nie będzie mógł skorzystać z tego przywileju. Jeżeli więc w stanie po spożyciu lub nietrzeźwości spowoduje kolizję lub wypadek, ostatecznie będzie musiał pokryć szkody z własnej kieszeni. Zakład ubezpieczeń, który wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu ma prawo wystąpić do takiego kierowcy o zwrot wypłaconych kwot.

Jest to pierwsza poważna konsekwencja kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. A do dopiero początek.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Jazda pod wpływem alkoholu jest surowo karana przez polskie prawo. Może narazić kierowcę nie tylko na otrzymanie wysokiego mandatu, ale również punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a nawet karę ograniczenia lub pozbawienia wolności.

To, jakie będą konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu, zależy od stanu kierowcy. Informacje o karach za kierowanie pojazdami w stanie po spożyciu można znaleźć w Kodeksie wykroczeń, zaś w stanie nietrzeźwości - w Kodeksie karnym.

Kary za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Kary za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu

Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości

Grzywna w wysokości od 2,5 do 30 tysięcy złotych lub areszt do 30 dni

Grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat

Zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 15 lat

15 punktów karnych

Kara pieniężna w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej)

 

15 punktów karnych

Oczywiście kary mogą być jeszcze większe, jeżeli kierowca będący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek drogowy, którego skutkiem są uszczerbek na zdrowiu albo śmierć innych uczestników ruchu. W najgorszym wypadku sprawca musi liczyć się z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów oraz karą więzienia (nawet na 12 lat!).

Jazda pod wpływem alkoholu a zatrzymanie prawa jazdy

Jazda pod wpływem alkoholu może doprowadzić do zatrzymania prawa jazdy. Jeżeli kierowca był w stanie po spożyciu okres ten wynosi od 6 miesięcy do 3 lat, a w stanie nietrzeźwości od 1 roku do 16 lat.

Spowodowanie wypadku podczas jazdy pod wpływem alkoholu może wiązać się natomiast z dożywotnim odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane przez jazdę pod wpływem alkoholu?

Jeżeli Twoje prawo jazdy zostało zatrzymane na krócej niż rok, po upływie tego okresu musisz wypełnić wniosek o zwrot prawa jazdy, uiścić opłatę, a także złożyć w wydziale komunikacji adekwatnym do Twojego miejsca zamieszkania komplet dokumentów (łącznie z wnioskiem i aktualnymi badaniami lekarskimi).

W gorszej sytuacji znajdują się kierowcy, którzy prawo jazdy stracili na co najmniej rok. W pierwszej kolejności muszą oni udać się do wydziału komunikacji po skierowanie, a następnie zanieść je do Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Kierowców. Tam niezbędne będzie ponowne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy. Po uzyskaniu pozytywnej oceny dalsze kroki są takie same, jak w przypadku zatrzymania uprawnień na mniej niż rok.

Ponowna jazda pod wpływem alkoholu – recydywa

Jeżeli pomimo wcześniejszego ukarania za jazdę pod wpływem alkoholu, kierowca ponownie wsiądzie za kółko w stanie nietrzeźwości (w ciągu 2 następnych lat), musi liczyć się z jeszcze większymi karami. Mowa tu o:

  • podwójnej grzywnie – w wysokości minimum 5 tysięcy złotych;
  • większym świadczeniu pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej – minimum 10 tysięcy złotych;
  • dłuższym zatrzymaniu prawa jazdy – na minimum 3 lata.

Jazda po alkoholu za granicą – jaka jest dopuszczalna ilość promili we krwi?

Dopuszczalna ilość promili we krwi różni się, w zależności od kraju – polecamy zapoznać się z poniższą tabelą.

Dopuszczalna ilość promili

Kraje

0 promili

Czechy, Estonia, Mołdawia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina

0,01 promila

Albania

0,05 promila

Kosowo

0,2 promila

Norwegia, Polska, Szwecja

0,3 promila

Czarnogóra, Gruzja, Serbia

0,4 promila

Litwa

0,5 promila

Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Szkocja, Szwajcaria, Turcja, Włochy

0,8 promila

Lichtenstein, Malta, Wielka Brytania (poza Szkocją)

Jazda pod wpływem alkoholu – zastanów się dwa razy!

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi bardzo duże zagrożenie – zarówno dla Ciebie, jak też innych uczestników ruchu. W 2021 roku doszło do niemal 2,5 tysiąca wypadków, w których uczestniczyli pijani kierowcy. Zginęło w nich 331 osób, a 2,8 tysiąca zostało rannych. Pamiętaj więc, by nie wsiadać za kółko nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu i by upewnić się, czy po wieczornej imprezie możesz kierować pojazdem następnego dnia.

Polecamy zainwestowanie w wysokiej jakości alkomat oraz zachowanie zdrowego rozsądku – nawet jedno piwo obniży Twoją zdolność koncentracji i wpłynie negatywnie na refleks! A to może doprowadzić do wypadku drogowego i tragedii. Dlatego kieruj odpowiedzialnie – na trzeźwo!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Taryfikator mandatów 2023 – sprawdź, jak zmieniły się przepisy

Ostatnie lata nie były łaskawe dla kierowców łamiących prawo. Wynika to z nowego taryfikatora mandatów, zgodnie z którym znacząco wzrosły kary dla kierujących pojazdami, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Sprawdź, na jakie grzywny i mandaty możesz narazić się w przypadku nadmiernej prędkości albo innych wykroczeń. Oto wszystko, co warto wiedzieć o aktualnym taryfikatorze mandatów!

Czytaj więcej
Punkty karne - jak się zmieniają przepisy?

Niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego może stwarzać niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu. Kierowca łamiący prawo narażony jest nie tylko na karę pieniężną w postaci mandatu, ale również punkty karne. Przekroczenie ich ustalonej liczby wiąże się natomiast z ryzykiem utraty prawa jazdy. Warto więc dowiedzieć się wszystkiego na ten temat, zwłaszcza, że ostatnie lata przyniosły ł w tej kwestii kilka istotnych zmian.

Czytaj więcej
Kiedy parkowanie w strefie zamieszkania wiąże się z mandatem?

Brak wystarczającej liczby miejsc do parkowania to powszechny problem, z którym zmagają się najczęściej mieszkańcy dużych miast. Szukają więc alternatywnych rozwiązań. Bardzo często decydują się na pozostawienie pojazdu w strefie zamieszkania. Warto wiedzieć, że takie wydzielone obszary rządzą się swoimi prawami, a niedostosowanie się do nich może wiązać się z ryzykiem otrzymania mandatu. Sprawdź, kiedy parkowanie w strefie zamieszkania jest możliwe, a w jakich sytuacjach lepiej tego nie robić

Czytaj więcej