Co to jest czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

03.02.2023

Czasami niebezpieczeństwo może być całkowicie niewidoczne i stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jednym z takich cichych zabójców, z którym rokrocznie mierzy się wiele osób, jest czad. Ten bezbarwny i bezwonny gaz, ulatniając się z niesprawnych urządzeń grzewczych, stanowi śmiertelne zagrożenie. Sprawdź, co to jest czad, jaki wpływ może mieć na ludzki organizm i jak uniknąć zaczadzenia.

Co to jest czad?

O zatruciu czadem słyszymy bardzo często – zwłaszcza w sezonie grzewczym. W poprzednim roku, zgodnie z informacją Państwowej Straży Pożarnej, kilkaset osób, mających kontakt z tym gazem, wymagało pomocy medycznej, a kilkadziesiąt poniosło śmierć.

Co to jest czad? To potoczna nazwa dla tlenku węgla (CO), a więc silnie trującego gazu, który jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Łatwo miesza się z powietrzem i szybko rozprzestrzenia, w wyniku czego bez problemu trafia do krwioobiegu i wywołuje bardzo duże szkody w ludzkim organizmie.

O zatrucie czadem nietrudno, ponieważ wchłania się on drogą oddechową i utrudnia transport tlenu do tkanek, czego konsekwencją jest niedotlenienie narządów wewnętrznych. Efekt? Bardzo duże, często nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, a nawet śmierć, która może nastąpić zresztą przy bardzo niewielkim stężeniu CO (zaledwie 0,16%).

Co to jest czad z pieca i dlaczego jest niebezpieczny?

Do potencjalnych źródeł czadu zaliczamy przede wszystkim różnego rodzaju piece węglowe, gazowe i olejowe, a także kominki i podgrzewacze wody. Do najczęstszych przyczyn zatruć tym gazem zaliczamy:

  • niedostosowanie systemu wentylacji do standardów szczelności okien lub drzwi (najczęściej ma to miejsce podczas ich wymiany – ze starych na nowe);
  • niesprawność przewodów kominowych, która wynika z ich nieszczelności (np. pęknięć), braku konserwacji (np. czyszczenia) lub wad konstrukcyjnych.

Czad ulatnia się najczęściej w sezonie grzewczym, gdy wymienione wyżej urządzenia są regularnie eksploatowane. Jest wtedy szczególnie niebezpieczny, ponieważ zimą szczelnie zamykamy ona, co sprzyja jego rozprzestrzenianiu w pomieszczeniach mieszkalnych. Gdy dodatkowo z jakiegoś powodu pozaklejane są kratki wentylacyjne, o nieszczęście bardzo łatwo.

Czad jest niebezpieczny, ponieważ go nie widać i nie czuć. Rozprzestrzenia się bardzo szybko i dostrzeżenie objawów zatrucia nim powinno skłonić do natychmiastowego działania – liczy się każda sekunda!

Jak powstaje czad?

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w procesie niepełnego spalania materiałów palnych (wszelkiego rodzaju paliw). Ma to miejsce przy niedostatecznej ilości tlenu znajdującego się w atmosferze – najczęściej, gdy ograniczony jest dopływ zewnętrznego powietrza do pieca.

Co więcej, do jego powstania przyczynić się może zanieczyszczenie lub zużycie palnika gazowego, a nawet przedwczesne zamknięcie paleniska pieca czy kuchni gazowej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, pojawienie się tego trującego gazu może być też konsekwencją zapchanego lub nieszczelnego przewodu kominowego.

Jak sprawdzić, czy ulatnia się czad?

Wiesz już, co to jest czad i masz świadomość, że jego wykrycie przez człowieka jest niemożliwe. Jedynym sposobem, by sprawdzić, czy ulatnia się tlenek węgla, jest zamontowanie profesjonalnego czujnika czadu. Wyposażony w specjalne ogniwo elektrochemiczne, odpowiednio wcześniej poinformuje o obecności trującego gazu i pozwoli szybko znaleźć źródło jego rozprzestrzeniania się.

Jakie są objawy zatrucia czadem?

Wdychanie niewielkich ilości czadu powoduje bóle głowy, zmęczenie, duszności, nudności, utratę apetytu oraz bezsenność. Objawy te mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, co powinno być sygnałem alarmowym i stanowić podstawę do sprawdzenia sprawności pieca czy przewodu kominowego.

Jeżeli natomiast stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu jest wysokie, objawy są dużo bardziej intensywne. Na początku mamy do czynienia z zawrotami głowy, osłabieniem i wymiotami. Następnie czad powoduje zaburzenia równowagi i świadomości, a także charakterystyczne dla zatrucia zaczerwienienia skóry.

Kiedy ilość czadu w krwioobiegu ulegnie znacznemu zwiększeniu, pojawia się przyspieszony oddech i akcja serca, a zatruciu towarzyszą trudności z zaczerpnięciem powietrza, a nawet drgawki. Ostatnim objawem zaczadzenia jest utrata przytomności – w takiej sytuacji wymagana jest natychmiastowa akcja ratunkowa. Bez niej może dojść do najgorszego.

Jak uchronić się przed zaczadzeniem?

Zaczadzenia można uniknąć. Należy jednak zachować wszelkie środki ostrożności. Najlepszym sposobem jest oczywiście zakup wspomnianego czujnika, który wykryje czad w pomieszczeniu. Oprócz tego należy:

  • przeprowadzać regularne kontrole techniczne i sprawdzać sprawność pieców oraz szczelność przewodów kominowych (niezbędne jest zwłaszcza ich czyszczenie – minimum raz w roku!);
  • korzystać wyłącznie ze sprawnych i atestowanych urządzeń grzewczych oraz użytkować je zgodnie z zaleceniami producenta;
  • sprawdzać poprawność działania wentylacji po wymianie drzwi lub okien na nowe;
  • regularnie sprawdzać ciąg powietrza, np. przykładając kartkę papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej;
  • często wietrzyć pomieszczenia, w których pracują piece czy kuchenki gazowe.

Pamiętaj również, by nie bagatelizować nawet niewielkich objawów zatrucia. Czad może siać spustoszenie w Twoim organizmie powoli, dlatego po dostrzeżeniu symptomów w pierwszej kolejności przewietrz pomieszczenia, a następnie znajdź źródło ulatniania się tlenku węgla. Jeżeli to konieczne, niezwłocznie wezwij pomoc!

Ubezpieczenie mieszkania na wypadek wybuchu gazu

Zatrucie czadem może dotyczyć każdego z nas, dlatego warto zadbać o przeprowadzenie corocznych, wymaganych przepisami prawa przeglądów instalacji grzewczych oraz stosować wszelkie środki ostrożności, a także wykupić ubezpieczenie mieszkania. Czad jest gazem skrajnie łatwopalnym, dlatego może spowodować nie tylko zatrucie, ale również pożar czy wybuch. Odpowiednia polisa ochroni Twoje mieszkanie oraz mienie i pozwoli pokryć straty – również te spowodowane np. przez dym, zalanie i wiele innych zdarzeń losowych.

Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie mieszkania i czy warto ubezpieczyć mienie ruchome, wchodzące w jego skład.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu zdrowotnym!

Chcąc zyskać maksymalne poczucie bezpieczeństwa, warto także zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Daje ono gwarancję szybkiego, bezgotówkowego i efektywnego dostępu do opieki medycznej, również w przypadku zatrucia czadem. Dzięki temu nie musisz czekać wiele tygodni lub miesięcy na wolny termin u specjalisty – korzystasz z usług prywatnych, nowoczesnych placówek na terenie całego kraju.

Dlaczego jeszcze warto posiadać takie ubezpieczenie? Między innymi dlatego, że zapewnia ono dostęp do badań i pozwala skorzystać z e-wizyt, a dodatkowo umożliwia poszerzenie zakresu ochrony, np. o świadczenia związane z rehabilitacją czy zasiłkiem szpitalnym. Sprawdź, jakie inne korzyści płyną z prywatnej opieki medycznej.

Chroń się przed czadem oraz innymi zagrożeniami i zyskaj kompleksową ochronę swojego zdrowia z Compensa. W tym miejscu dowiesz się, jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne, które będzie w stu procentach dopasowane do Twoich potrzeb.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Najemca – jakie są jego prawa i obowiązki?

Planujesz wynajem mieszkania? W takim razie powinieneś poznać swoje prawa i obowiązki. Dzięki temu, jako najemca, unikniesz nieprzyjemnych sytuacji oraz dodatkowych kosztów. Sprawdźmy, kim – według obowiązujących przepisów – jest najemca oraz jakie prawa i obowiązki posiada.

Czytaj więcej
Kto może skorzystać z programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego?

O kredyt hipoteczny coraz trudniej – w wyniku inflacji oraz innych czynników banki stawiają przed kredytobiorcami większe wymagania, którym trudno sprostać. Jednym z nich jest konieczność wniesienia wkładu własnego w wysokości nawet 20% wartości mieszkania. W związku z tym, w ramach Polskiego Ładu, wprowadzone zostało nowe rozwiązanie, które ma pomóc kredytobiorcom. To Mieszkanie bez wkładu własnego. Czym jest, jakie warunki trzeba spełnić i jak złożyć wniosek o wsparcie?

Czytaj więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie domu czy ubezpieczenie mieszkania?

Posiadasz własne mieszkanie lub dom? Warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Dzięki temu zyskasz ochronę w przypadku zdarzeń losowych, takich jak zalanie czy pożar oraz możliwość uzyskania świadczenia w przypadku np. kradzieży z włamaniem. Polisa pokryje koszty w zakresie ochrony opisanym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto więc dowiedzieć się na temat tego zakresu jak najwięcej przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Co obejmuje i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Czytaj więcej