Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

25.07.2023

Pożar, uszkodzenie dachu w wyniku uderzenia pioruna, szkoda wyrządzona przez psa albo przypadkowe zalanie sąsiada. Wszystkie te zdarzenia mogą dotyczyć każdego z nas i zdarzyć się w każdej chwili. Skutek? Spore wydatki, na które często nie jesteśmy przygotowani. Dlatego nie warto igrać z losem i przekonywać siebie samego, że „mnie to nie spotka”.  Lepiej być przezornym i wykupić odpowiednie ubezpieczenie domu lub mieszkania. W tym artykule podpowiemy, czym różnią się polisy, co powinny obejmować i jak wybrać tę najlepszą.

Ubezpieczenie mieszkania i domu – gwarancja bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu w bloku,  warto zabezpieczyć nieruchomość na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Przed szkodami, które mogą wynikać ze zdarzeń losowych, np. pożaru lub powodzi, jak też zaniedbania, awarii czy po prostu przypadku. Najlepsze ubezpieczenie mieszkania i domu zapewni Ci zwrot kosztów naprawy lub remontu, a w przypadku większych zniszczeń –odszkodowanie.

Oczywiście wybierając ubezpieczenie domu i mieszkania, warto dokładnie sprawdzić zakres ochrony. Jakie elementy znajdą się w umowie? Które rozwiązania możesz dowolnie rozszerzyć swoją polisę? Odpowiadając na te dwa pytania, zbliżysz się do idealnej polisy, dzięki której zarówno Ty, jak i Twoi bliscy zyskacie pełne poczucie bezpieczeństwa każdego dnia.

Jak ubezpieczyć dom, a jak mieszkanie?

Wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu, musisz wiedzieć, jaki jest podstawowy zakres ochrony. Każda polisa obejmuje mury, większość elementy stałe, a tylko niektóre ruchomości domowe, czyli wszelkiego rodzaju mienie i wyposażenie. O te elementy należy rozszerzyć polisę z podstawowym zakresem ochrony.  

Mury

Zacznijmy od murów – to wszystkie elementy składowe ścian i dachu, które powodują, że Twoja nieruchomość jest przestrzenią zamkniętą. Mury ubezpieczane są zarówno w mieszkaniach, jak i domach, a niezwykle istotne jest to, przed którymi ryzykami chroni je polisa. Tych może być bardzo wiele i związane są z zagrożeniami.Jak dzielimy zagrożenia? Na te wynikając z sił natury oraz działalności człowieka. Do tych pierwszych, które mogą uszkodzić Twój dom lub mieszkanie, zaliczamy: powodzie, uderzenia pioruna, grad, trzęsienia ziemi, przepięcia, silny wiatr, upadki drzew i innych obiektów czy zalegający śnieg. Zagrożenia wynikające z działalności człowieka to między innymi: pożar, eksplozja, zalanie, uderzenie pojazdu, a nawet akty wandalizmu czy graffiti.
 

Najlepsze ubezpieczenie mieszkania powinno chronić Cię przed jak największą liczbą zagrożeń. W tym miejscu warto poznać dwa warianty polisy – od ryzyk nazwanych, a także all risk. Pierwsza opcja stanowi precyzyjne wskazanie wszystkich zdarzeń (wraz z ich opisem), jakie uwzględnia ubezpieczenie mieszkania lub domu. Zwróć uwagę na to, jakie są to sytuacje i czy realnie stanowią zagrożenie dla Twojej nieruchomości. Musisz pamiętać, że wszystko, co nie zostanie uwzględnione na takiej liście, nie będzie ubezpieczone! O ubezpieczeniu obejmującym ryzyka nazwane oraz opcji all risk więcej dowiesz się z artykułu: https://www.compensa.pl/blog/jak-wybrac-ubezpieczenie-domu
 

Najlepszym wariantem polisy mieszkaniowej jest all risk. Ubezpieczenie od wszystkich możliwych zdarzeń, które nie zostały wyłączone przez ubezpieczyciela. Należą do nich ryzyka przyszłe, niepewne, nagłe, niespodziewane oraz niezależne od woli ubezpieczonego, które powodują zniszczenie lub uszkodzenie murów (albo innych przedmiotów ubezpieczenia). Dokładną listę tych zdarzeń, które polisa obejmuje zakresem ochrony znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Jeżeli więc chcesz zapewnić sobie i swojej nieruchomości pełną ochronę, postaw na ubezpieczenie domu lub mieszkania all risk, które jest dostępne np. w ramach polisy Compensa Rodzina.

Elementy stałe i obiekty przynależne do nieruchomości

Ubezpieczyć można nie tylko mury, ale również tzw. elementy stałe nieruchomości. Mowa tu o tych częściach mieszkania lub domu, które są wbudowane w sposób trwały i do których odłączenia niezbędne jest użycie siły fizycznej albo odpowiednich narzędzi. 

W tym miejscu pojawiają się też pewne różnice między polisą mieszkaniową a ubezpieczeniem domu. O ile w obu przypadkach niektóre elementy stałe są takie same (np. anteny satelitarne, instalacje, drzwi wejściowe, ściany działowe czy sprzęt AGD w zabudowie), o tyle w przypadku domu jednorodzinnego może być ich nieco więcej. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie obejmuje m.in. garaż, wiatę, meble ogrodowe, kostkę brukową na terenie posesji, kanalizację, a nawet siłowniki w napędach bram.

Polisa może również zapewnić ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła.  Jeżeli więc korzystasz z odnawialnych źródeł energii, sprawdź, czy Twój ubezpieczyciel zapewnia Ci zwrot kosztów w przypadku ich uszkodzenia. Wybierając pakiet Compensa Rodzina, możesz na to liczyć już w podstawowym wariancie ubezpieczenia.

Ruchomości domowe – warto je ubezpieczyć!

Ostatnim elementem ubezpieczenia mieszkania mogą, ale nie muszą być ruchomości domowe. Zwykle nie wchodzą one w zakres podstawowej ochrony, jednak zdecydowanie warto je ubezpieczyć. Twoja polisa mieszkaniowa, w zależności od potrzeb, może obejmować poniższe elementy wyposażenia.

  • Sprzęt elektroniczny, w tym komputery, laptopy, kamery, aparaty fotograficzne, tablety i wiele innych.  Warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie chroni je przed wszystkimi ryzykami, w tym przepięciami, które mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzeń.
  • Mienie firmowe i przekazane od pracodawcy do pracy zdalnej.  Mowa tu o komputerach, telefonach, tabletach oraz innych urządzeniach, które są Ci niezbędne do pełnienia obowiązków albo prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
  • Dzieła sztuki, antyki i zbiory kolekcjonerskie, które wchodzą w skład wyposażenia domu i są dla Ciebie niezwykle cenne.

Ubezpieczając ruchomości domowe, zwróć uwagę nie tylko na zakres ochrony, ale również to, jak ubezpieczyciel definiuje Twoje mienie. Najlepiej, jeżeli przy wypłacie odszkodowania traktuje je jak nowe, czyli niezależnie od stopnia zużycia. Wtedy wiesz, że wypłacona kwota  pozwoli Ci np. na zakup nowego sprzętu. 

W ramach ubezpieczenia mieszkania czy domu Compensa Rodzina możesz ubezpieczyć dowolne ruchomości domowe,  niezależnie od rodzaju, wartości czy stopnia zużycia. I zawsze przy wypłacie odszkodowania traktujemy je jak nowe!

Ryzyka dodatkowe polisy mieszkaniowej, czyli OC w życiu prywatnym, NNW i Home Assistance

To, jak będzie wyglądała ostateczna wersja Twojej polisy, zależy wyłącznie od Ciebie. Niezależnie od tego, czy potrzebne Ci ubezpieczenie mieszkania, czy domu, możesz poszerzyć ją o ryzyka dodatkowe, które zapewnią ochronę w wielu sytuacjach – również poza domem. O czym mowa?

OC w życiu prywatnym

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to niezwykle przydatne rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania i domu. Taka opcja zapewni Ci zwrot kosztów w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jest szczególnie polecane właścicielom mieszkań, gdy istniej ryzyko  zalania sąsiadów albo spowodowania pożaru, który zniszczy również mienie innych lokatorów budynku. 

OC w życiu prywatnym polecane jest również właścicielom domów jednorodzinnych, ponieważ znajduje zastosowanie także poza miejscem zamieszkania. Na terenie całego kraju i za granicą. Jeżeli więc np. Twoje dziecko lub zwierzę domowe uszkodzi mienie innej osoby (np. sprzęt narciarski w czasie ferii zimowych), uzyskasz zwrot kosztów jego naprawy (a wybierając Compensa Rodzina uzyskasz również zwrot kosztów porad prawnych).

Warto zwrócić uwagę, że OC w życiu prywatnym może dotyczyć także najemców, wynajmujących oraz właścicieli gospodarstw agroturystycznych.

NNW

W ramach polisy mieszkaniowej możesz  skorzystać również z ubezpieczenia NNW (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). W ten sposób zapewnisz sobie oraz Twoim bliskim dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Przykładowo, ubezpieczenie mieszkania lub domu Compensa Rodzina obejmuje świadczenia z tytułu śmierci oraz trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Home Assistance

Godnym zainteresowania elementem rozszerzonym polisy mieszkaniowej jest też Home Assistance. To wsparcie, jakie zapewni Ci ubezpieczyciel, np. w przypadku cieknącej instalacji wodno-kanalizacyjnej, awarii prądu czy jakichkolwiek innych problemów, jakie mogą spotkać każdego właściciela nieruchomości.

W ramach tego rozszerzenia ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie natychmiastową pomoc fachowca, który tak szybko, jak to tylko możliwe, usunie źródło problemu.

Na jakie szczegóły zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na dom i mieszkanie?

Bez względu na to, czy chcesz wykupić ubezpieczenie mieszkania, czy domu, powinieneś zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mają ogromny wpływ na jakość polisy i Twoje bezpieczeństwo. 

Niedopilnowanie lub niedbalstwo

W obu przypadkach kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, czy firma, z którą podpisujesz umowę, wypłaca odszkodowanie lub zwraca koszty napraw i remontu w przypadku niedopilnowania oraz niedbalstwa. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe traktują takie sytuacje jako wykluczenie. W efekcie nie uzyskasz wsparcia, np. w przypadku pożaru spowodowanego pozostawieniem włączonego żelazka czy zalania, które wyniknęło z długotrwałego otwarcia okien. 

Sprawdź też ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania.
 

Ubezpieczenie psa lub kota

Polacy są miłośnikami zwierząt, a nasze domy zamieszkują miliony czworonożnych członków rodziny. Jeżeli więc jesteś posiadaczem psa i kota, sprawdź, czy polisa mieszkaniowa obejmuje ubezpieczenie zwierzęcia. Dla przykładu – w Compensa Rodzina możesz mieć pewność pokrycia kosztów leczenia psa lub kota, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Ubezpieczenie mieszkania lub domu powinno również dawać ochronę w przypadku szkód wyrządzonych przez czworonoga na Twoim mieniu. To również znajdziesz w zakresie ochrony w ramach ubezpieczenia Compensa Rodzina.

Kradzież z włamaniem i rabunek

Włamania i kradzieże to wciąż problemy, które dotykają wielu Polaków. Dlatego wybierając ubezpieczenie domu, sprawdź, czy polisa zapewni Ci ochronę również w tym przypadku. 

Wybierz sprawdzone ubezpieczenie na mieszkanie lub dom!

Potrzebne Ci najlepsze ubezpieczenie mieszkania? Ranking otwiera polisa Compensa Rodzina, która ochroni Ciebie, Twoich bliskich oraz posiadane ruchomości domowe niezależnie od sytuacji, jaka Cię spotkała. To kompleksowe wsparcie, w pełni indywidualnie dopasowany zakres ryzyk, a także minimum formalności. Dowiedz się więcej na stronie https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-rodzina/

Co więcej, Compensa Rodzina to doskonałe ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny
 

Pamiętaj, że suma ubezpieczenia ma znaczenie!

Suma ubezpieczenia to nie tylko kwota, która wpływa na wysokość naszej składki ubezpieczeniowej, ale również kwota, która decyduje o tym, jakie odszkodowanie otrzymamy w przypadku szkody. Jeśli suma ubezpieczenia będzie za niska, ryzykujemy, że w przypadku szkody otrzymamy jedynie część kosztów naprawy lub wymiany mienia. Warto więc wybrać odpowiednią sumę ubezpieczenia, biorąc pod uwagę wartość naszego mienia i ewentualne koszty, jakie mogą pojawić się w przypadku szkody. Dlatego to ważne, aby kwota ubezpieczenia w Twojej polisie mieszkaniowej była adekwatna do aktualnej wartości Twojego mienia. W ten sposób masz pewność, że w razie poważnej szkody, otrzymasz odszkodowanie odpowiadające całkowitej wartości strat.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jak wybrać ubezpieczenie domu? Dom z papieru... dom z polisą.

Zakup czy budowa nowego domu to marzenie wielu z nas, a jego realizacja jest prawdziwym powodem do dumy. Biorąc pod uwagę wartość samej nieruchomości oraz znajdującego się w niej mienia, każdy właściciel powinien rozważyć kompleksowe ubezpieczenie domu. Dzięki dużym możliwościom w tym zakresie, możesz wybierać spośród różnych polis i dopasować zakres ochrony w pełni indywidualnie do własnych potrzeb. Przed jakimi zagrożeniami chroni ubezpieczenie domów i jak wybrać to właściwe? Sprawdźmy!

Czytaj więcej
Fotowoltaika i jej ochrona. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Rosnące ceny prądu i tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel, powodują, że coraz częściej rozglądamy się za alternatywnymi rozwiązaniami. Źródłami energii, dzięki którym możliwe będzie zyskanie oszczędności. Ogromne możliwości na tym polu daje przede wszystkim fotowoltaika, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem również w naszym kraju. Co to jest fotowoltaika, za co odpowiadają panele fotowoltaiczne i czy ubezpieczenie domu z fotowoltaiką to dobry pomysł? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w tym artyk

Czytaj więcej
Ubezpieczenie psa. Jakie są możliwości i co ma do tego ubezpieczenie mieszkania?

Miłość Polaków do czworonogów widać wszędzie. Zwierzaki domowe można spotkać nie tylko na spacerze, ale i w reklamach czy filmach. Według statystyk, psa posiada aż 38% mieszkańców naszego kraju, a kota znaleźć można w co piątym domu. Warto jednak pamiętać, że posiadanie czworonożnego przyjaciela to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Dlatego warto jak najlepiej o niego zadbać – zarówno na co dzień, jak i poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia psa lub kota.

Czytaj więcej