Ile kosztuje ubezpieczenie domu czy ubezpieczenie mieszkania?

17.05.2023

Posiadasz własne mieszkanie lub dom? Warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Dzięki temu zyskasz ochronę w przypadku zdarzeń losowych, takich jak zalanie czy pożar oraz możliwość uzyskania świadczenia w przypadku np. kradzieży z włamaniem. Polisa pokryje koszty w zakresie ochrony opisanym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto więc dowiedzieć się na temat tego zakresu jak najwięcej przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Co obejmuje i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje? 

Ubezpieczenie mieszkania lub domu jest dobrowolne, chyba że bierzesz kredyt hipoteczny i bank wymaga od Ciebie podpisania takiej umowy - jeśli tak, sprawdź jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości do kredytu. Możesz to zrobić zarówno w towarzystwie ubezpieczeniowym współpracującym z danym bankiem, jak też na własną rękę. Polecamy tę drugą opcję, ponieważ dzięki temu możesz dokładnie porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą, zarówno z finansowego punktu widzenia (wysokości składki), jak też pod względem zakresu ochrony.

Podstawowe ubezpieczenie domu lub mieszkania gwarantuje ochronę finansową w przypadku zniszczenia:

 • murów budynku, a więc nie tylko ścian, ale również fundamentów, dachu oraz innych elementów konstrukcyjnych;
 • elementów stałych, do których zaliczamy podłogę, okna, drzwi, instalacje, armaturę sanitarną oraz wszelkiego rodzaju meble i sprzęty trwale przytwierdzone do podłoża, które można wymontować jedynie przy użyciu siły lub narzędzi.

W podstawowym wariancie polisy zarówno mury budynku, jak też elementy stałe ubezpieczane są od tzw. ryzyk nazwanych. Jest to określona lista zdarzeń losowych, w wyniku których doszło do uszkodzenia mieszkania lub domu i które obejmuje ubezpieczenie.za
Co może wchodzić w zakres ryzyk nazwanych? Przede wszystkim pożar oraz zalania, do których może dojść zarówno w twoim mieszkaniu, jak też domu sąsiada – z przyczyn całkowicie od Ciebie niezależnych. Pożar może być spowodowany zwarciem w instalacji elektrycznej, a zalanie pęknięciem rury. Wykupując ubezpieczenie mieszkania masz pewność, że w przypadku takiej nieprzewidzianej sytuacji wszelkie koszty związane z naprawieniem szkód pokryje ubezpieczyciel.

To jednak nie wszystko. W podstawowym zakresie ochrony znajdują się także inne zdarzenia losowe. Najczęściej zaliczamy do nich szkody powstałe w wyniku:

 • wybuchu;
 • deszczu i gradu;
 • lawiny i osunięcia się ziemi niespowodowanego działalnością człowieka;
 • trzęsienia ziemi;
 • uderzenia pioruna;
 • upadku lub przymusowego lądowania statku powietrznego;
 • uderzenia pojazdu;
 • upadku obiektu budowlanego lub drzewa.

Przed wyborem polisy sprawdź, jakie zdarzenia losowe obejmuje podstawowa polisa. Możesz także zdecydować się na ubezpieczenie domu lub mieszkania od wszystkich ryzyk i rozszerzyć zakres ochrony o dodatkowe rozwiązania, które zaoferuje Ci dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie mieszkania a zakres ochrony

rodzina

Jeżeli podstawowy zakres ochrony nie jest dla Ciebie wystarczający, warto wybrać polisę „all risk”. Jest to ubezpieczenie mieszkania lub domu od wszystkich ryzyk, które nie zostały wyłączone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Należą do nich wszelkie zdarzenia przyszłe, niepewne, nagłe, niespodziewane i niezależne od woli ubezpieczonego, które spowodowały zniszczenie albo uszkodzenie przedmiotu ubezpieczenia.

Rozszerzenie polisy o dodatkowe ubezpieczenia pozwoli Ci np. ubezpieczyć ruchomości domowe. Mienie ruchome czyli np. meble, sprzęty oraz akcesoria, które nie są trwale zamontowane i które mogą zostać uszkodzone w wyniku pożaru lub zalania, a także zostać skradzione.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają także wiele opcji rozszerzenia podstawowego zakresu ochrony. Dzięki nim zyskasz kompleksowy produkt, większe bezpieczeństwo i wsparcie ubezpieczyciela w różnych sytuacjach. Warto zwrócić szczególną uwagę na ubezpieczenie: 

 • mienia od rabunku czy kradzieży z włamaniem. Obejmuje ono stałe elementy mieszkania, ruchomości domowe, rzeczy osobiste naszych gości, mienie służbowe, a nawet ruchome, które zostało czasowo użyczone przez wypożyczalnię lub organizację społeczną.
 • przenośnego sprzętu elektronicznego od stłuczenia. Obejmuje ono wszelkiego rodzaju urządzenia, takie jak laptopy, tablety, kamery i aparaty fotograficzne czy konsole do gier.
 • mienia poza miejscem zamieszkania. Obowiązuje w każdym miejscu na świecie i może obejmować wszelkiego rodzaju mienie prywatne lub takie, które służy do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.
 • mienia ruchomego na posesji. Obejmuje ogrodowe meble, narzędzia gospodarcze, donice do uprawy roślin, a nawet pojemniki na odpady komunalne, które znajdują się w granicach ubezpieczonego domu.
 • Home Assistance. Jest to dodatkowe wsparcie ubezpieczyciela, niezwykle pomocne w przypadku uszkodzenia domowych sprzętów lub instalacji. Towarzystwo pokryje nie tylko koszty pomocy fachowca (np. elektryka, ślusarza i hydraulika), ale również wizyty lekarskiej.
 • OC w życiu prywatnym. Obejmuje szkody powstałe z Twojej winy lub innych domowników, które zostały wyrządzone osobom trzecim. Obowiązuje nie tylko w domu, ale w każdym miejscu na świecie – dzięki temu nie poniesiesz kosztów, np. w sytuacji, gdy uszkodziłeś komuś sprzęt turystyczny na wakacjach albo zniszczyłeś czyjeś mienie poruszając się na rowerze lub hulajnodze elektrycznej.

Oczywiście to nie wszystko. Możesz także rozszerzyć polisę o ubezpieczenie mienia od szkód wyrządzonych przez zwierzęta, ubezpieczenie drzew i krzewów, a nawet nieruchomości w trakcie budowy. Możliwości jest naprawdę wiele i polecamy dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia domu lub mieszkania, co pozwoli Ci wybrać optymalny wariant. 

Ubezpieczenie mieszkania – ile kosztuje?

To, ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania, zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji oraz potrzeb ubezpieczeniowych. Według portalu pieniądze.rp.pl, w 2021 roczny koszt najtańszej polisy dla mieszkania wynosił 240 zł, a dla domu 660 zł. Oczywiście mowa tu o ubezpieczeniach podstawowych – w rozszerzonym zakresie będą one droższe, a ich ceny mogą oscylować nawet w granicach 1000 zł.

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu? Biorą pod uwagę między innymi wartość nieruchomości, jej lokalizację i powierzchnię użytkową, a także wybrany przez Ciebie zakres ochrony. Na tej podstawie ubezpieczyciel oceni ryzyko wystąpienia konkretnych szkód i przełoży to na koszt, jaki musisz ponieść w ramach składki. Warto więc dokładnie zastanowić się nad zakresem ochrony i poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o wszystkich swoich potrzebach.

Co wpływa na cenę polisy mieszkaniowej? 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje kilka czynników, które mają wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania. Warto je poznać, by świadomie wybrać najlepszą polisę, dostosowaną zarówno do indywidualnych potrzeb, jak też posiadanego budżetu.

 • Wartość mieszkania lub domu. Jest ona niezbędna do określenia sumy ubezpieczenia, a wpływ na cenę polisy mogą mieć rok budowy, rodzaj zabudowy, a nawet aktualnie panujące trendy na rynku nieruchomości. Im większa jest wartość mieszkania lub domu, tym cena polisy zwykle jest wyższa. Sprawdź przykładową wycene wartości mieszkania i elementów jego wyposażenia w 2023 roku.
 • Powierzchnia nieruchomości. W przypadku mieszkania mówimy tu o metrażu, zaś domu – o wielkości całej posesji, łącznie z innymi budynkami, które będą ubezpieczane. Wielkość powierzchni ma wpływ na wartość nieruchomości, a co za tym idzie cenę polisy.
 • Lokalizacja nieruchomości. Zwykle wyższe składki obowiązują w większych miastach, ponieważ ma to wpływ na wartość nieruchomości. Należy pamiętać, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę również ukształtowanie terenu. Polisa dla domu położonego przy akwenie wodnym albo na zboczu może być droższa.
 • Zakres ochrony. Najtańsze są polisy o podstawowym zakresie ochrony, w ramach których ubezpieczysz mury oraz elementy stałe mieszkania lub domu. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na rozszerzony zakres ochrony, np. ubezpieczenie ruchomości domowych czy Home Assistance, zapłacisz wyższą składkę.
 • Poziom inflacji. Inflacja wpływa na ogólny poziom cen w kraju, a w związku z tym też na koszty remontu, zabudowy, wyposażenia etc. Odpowiednie ubezpieczenie domu lub mieszkania powinno opiewać na taką sumę ubezpieczenia, które uwzględnia poziom inflacji, aby w razie wystąpienia szkody otrzymać odszkodowanie odpowiadające realnej wartości nieruchomości.

Do innych czynników kształtujących cenę polisy zaliczamy również historię ubezpieczeń, wiek lokatorów, formę płatności, a także to, czy prowadzisz w ubezpieczanej nieruchomości działalność gospodarczą. Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego i czynników, które bierze ono pod uwagę.

Warto dodać, że to, ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania, może zależeć również od posiadanych przez Ciebie zabezpieczeń. Zwłaszcza, jeżeli ubezpieczasz się także od kradzieży z włamaniem. Jeżeli do Twojej dyspozycji są np. drzwi antywłamaniowe albo systemy alarmowe, możesz zapłacić niższą składkę.

 

 

Jak inflacja wpływa na sumę ubezpieczenia?

Inflacja to zjawisko, które wpływa na wzrost cen różnych produktów i usług, w tym na ceny wyposażenia mieszkań. Dlatego warto regularnie aktualizować sumę ubezpieczenia na polisie mieszkaniowej, tak aby kwota ta odpowiadała rzeczywistej wartości naszego mienia. Jeśli suma nie była aktualizowana przez dłuższy czas, to w przypadku szkody możemy otrzymać odszkodowanie, które nie pokryje całkowitych kosztów naprawy lub wymiany zniszczonych przedmiotów.

Podsumowując, w dobie inflacji, niezwykle ważne jest, aby regularnie weryfikować sumę ubezpieczenia na polisie mieszkaniowej i nie dopuścić do zjawiska tzw. niedoubezpieczenia. Co więcej, również ceny wyposażenia mieszkań rosną, co wpływa na wartość całego mienia. 

Dlatego pamiętaj, aby każdorazowo przy wznowieniu dostosowywać sumę ubezpieczenia posiadanego majątku do aktualnego poziomu cen na rynku.

Gdzie ubezpieczyć dom czy mieszkanie?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania możesz wykupić w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych, a kluczem do znalezienia korzystnej polisy jest porównanie ofert, dzięki czemu dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie domu oraz wybierzesz taką ofertę, która zapewnia jak najszerszy zakres ochrony, w skład którego wchodzi np.:

Warto także zwrócić uwagę na to, czy towarzystwo ubezpieczeniowe przy wypłacie odszkodowania traktuje mienie ruchome jak nowe i jest w stanie zapewnić Ci kompleksowe wsparcie w zakresie wyboru polisy. Sprawdź też nasz przewodnik o tym, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie mieszkania lub domu!

Chcesz mieć wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania? Postaw na towarzystwo oferujące różnego rodzaju zniżki. Niektóre firmy zapewniają tańsze polisy np. po dokonaniu płatności z góry za cały okres ubezpieczenia albo w przypadku zakupu rozwiązania długoterminowego (np. na 3 lata). Koszt składki może być również niższy po zamontowania alarmu, drzwi antywłamaniowych albo monitoringu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy ubezpieczasz dom lub mieszkanie od kradzieży z włamaniem. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania po obniżkach? Nawet kilkanaście-kilkadziesiąt procent mniej, co w praktyce może oznaczać oszczędność rzędu kilkuset złotych rocznie. 

Ubezpieczenie nieruchomości w Compensie

Jeśli szukasz ubezpieczenia dla swojego domu lub mieszkania, rozważ ofertę Compensy, która oferuje szeroki zakres ochrony nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Profesjonalna obsługa klienta, szybka likwidacja szkód i szeroka oferta ubezpieczeń dodatkowych to tylko niektóre z wielu zalet naszego ubezpieczenia nieruchomości. Ciesz się spokojem w swoim mieszkaniu lub domu mając pewność, że to co dla Ciebie ważne, jest pod odpowiednią ochroną.

* Źródło danych: https://pieniadze.rp.pl/polisy-i-ubezpieczenia/art17482381-ubezpieczenie-domu-i-mieszkania-ranking-rz-2021 

Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Co to jest suma ubezpieczenia? Inflacja a ubezpieczenie mieszkania

Polacy zmagają się aktualnie z problemem inflacji, która wpływa na wiele sfer naszego życia. W wyniku wzrostu poziomu cen nie tylko płacimy więcej za produkty i usługi, ale również nasze oszczędności tracą na wartości. Inflacja dotyka także rynku nieruchomości i ubezpieczeń domów czy mieszkań. Wzrost wartości mieszkań i domów zmusza nas z kolei do sprawdzenia, jaka suma ubezpieczenia znajduje się w polisie ubezpieczenia nieruchomości. Sprawdź, co to jest inflacja i jak określić sumę ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Czytaj więcej
Ruchomości domowe – co to? Czy warto je ubezpieczyć?

W 2021 roku polska policja odnotowała ponad 71 tysięcy kradzieży z włamaniem. Statystyki jasno pokazują, że ubezpieczenie posiadanego w mieszkaniu czy domu mienia, to obowiązek każdego z nas. Dotyczy to również przedmiotów zaliczanych do tzw. ruchomości domowych, a więc wszystkich elementów wyposażenia nieprzytwierdzonych na stałe do podłoża. Co wchodzi w ich skład, jak je ubezpieczyć i ile kosztuje taka polisa? Sprawdźmy!

Czytaj więcej
Ubezpieczenie psa. Jakie są możliwości i co ma do tego ubezpieczenie mieszkania?

Miłość Polaków do czworonogów widać wszędzie. Zwierzaki domowe można spotkać nie tylko na spacerze, ale i w reklamach czy filmach. Według statystyk, psa posiada aż 38% mieszkańców naszego kraju, a kota znaleźć można w co piątym domu. Warto jednak pamiętać, że posiadanie czworonożnego przyjaciela to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Dlatego warto jak najlepiej o niego zadbać – zarówno na co dzień, jak i poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia psa lub kota.

Czytaj więcej