Kredyt hipoteczny - co to? Ubezpieczenie na życie do kredytu?

22.06.2021

Kredyt hipoteczny to dla większości z nas największe zobowiązanie w całym życiu. W perspektywie mamy comiesięczne spłacanie zobowiązań przez kilkanaście lat, a nawet i więcej. Raty składają się z części kapitałowej i odsetkowej. Ta druga związana jest ze zmieniającą się stopą oprocentowania. Taka sytuacja rodzi niepewność. A przecież kto wie, co może się wydarzyć w naszym życiu w czasie spłacania finansowego zobowiązania? Dlatego warto przygotować się na wszelkie ewentualności.

Kredyt hipoteczny u Polaków

Według Biura Informacji Kredytowej w 2019 roku zaciągnięte kredyty hipoteczne sięgały kwoty 65 mld złotych. Jest to o prawie 15% więcej w stosunku do roku 2018. Był to drugi najwyższy wynik w historii. Głównymi czynnikami, które stały za taką sytuacją były rosnące dochody. Oprócz nich niskie stopy procentowe oraz wzrost cen nieruchomości.

Choć prognozowany był dalszy wzrost w tym segmencie w minionym roku, niestety plany popsuła pandemia. Jej skutek to zmniejszenie średniej kwoty w czerwcu 2020 o 6,7% w porównaniu do czerwca 2019. O kredyt wnioskowało łącznie 36,1 tys. klientów. To daje wzrost o 2,6% w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Średnia kwota kredytu w stosunku do czerwca 2019 r. również wzrosła o 0,6%.

Źródło danych: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/536862/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-czerwcu-2020-r-6-7

Mieszkanie na sprzedaż

Patrząc na liczbę inwestycji mieszkaniowych w Warszawie, można wysnuć wniosek, że popyt na mieszkania z rynku pierwotnego wciąż jest duży. W innych większych polskich miastach sytuacja wygląda podobnie. Podaż wynika z dużego popytu. Polacy szukają sposobu inwestycji swoich oszczędności i brakującą kwotę pożyczają od banku, biorą kredyt na mieszkanie. Pandemia zmieniła jednak wiele. Między innymi wymagania banków związane z minimalnym wkładem własnym. Trudno znaleźć już ofertę kredytu hipotecznego z wkładem na poziomie 10%. 20% stało się nowym miniumum. Kredyt bez wkładu własnego jest właściwie niemożliwy. Jak szukać najlepszej oferty? Wpisanie w wyszukiwarkę: „kredyt hipoteczny kalkulator” czy „kredyt na mieszkanie kalkulator” nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem.

Nowych kredytobiorców nie zniechęcają wzrastające ceny mieszkań. Szukamy mieszkań także na rynku wtórnym. „Mieszkanie na sprzedaż” wpisywane jest ok. 40 500 razy w wyszukiwarkę Google w ciągu miesiąca (dane: Semstorm). Mieszkanie do wynajęcia – 27 100 zapytań w wyszukiwarce.

Kredyt na mieszkanie - co składa się na ratę?

Na każdą ratę kredytu składa się część kapitałowa - kwota, którą pożyczyliśmy od banku. Jest też część odsetkowa – kwota należnych bankowi odsetek. Na wysokość raty składają się również koszty ubezpieczenia (obowiązkowe i dobrowolne). Dodatkowo trzeba ponieść również koszty podwyższonego ryzyka. Czyli wyższego oprocentowania na czas ryzyka banku w przypadku, gdy posiadamy niski wkład własny. W niektórych przypadkach pojawia się również prowizja, naliczana przez bank za udzielenie kredytu.

Wysokość raty kredytu hipotecznego zależy od kilku czynników oraz oprocentowania. Na jego poziom składa się stała marża banku powiązana  z ryzykiem udzielenia kredytu. To ona stanowi właściwy dochód banku za udzielenie kredytu hipotecznego. Czynnikiem wpływającym na koszt kredytu jest także zmienna stopa referencyjna – WIBOR. W przypadku zaciągania kredytu w polskich złotych.

WIBOR to stopa procentowa, według której banki wyznaczają oprocentowanie dla kredytu. Jest to czynnik zmienny, dlatego nie jest możliwe dokładne określenie całkowitych kosztów kredytu. Chociaż WIBOR może zmieniać się codziennie, to jeśli chodzi o kredyt hipoteczny banki aktualizują go rzadziej. Zazwyczaj używany jest czynnik WIBOR 3M. Aktualizacja oprocentowania pojawia się dopiero po 3 miesiącach od momentu zmiany danej stopy. Analogicznie jest w przypadku WIBOR 6M czy WIBOR 12M.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Na każdą ratę kredytu składa się część kapitałowa, czyli kwota, którą pożyczyliśmy od banku oraz część odsetkowa – kwota należnych bankowi odsetek. Na wysokość raty składają się również koszty ubezpieczenia (obowiązkowe i dobrowolne), koszty podwyższonego ryzyka, czyli wyższego oprocentowania na czas ryzyka banku w przypadku, gdy posiadamy niski wkład własny. W niektórych przypadkach pojawia się również prowizja, którą nalicza bank za udzielenie kredytu.

Wysokość raty kredytu hipotecznego zależy od kilku czynników oraz oprocentowania. Na jego poziom składa się stała marża banku, która powiązana jest z ryzykiem udzielenia kredytu. To ona stanowi właściwy dochód banku za udzielenie kredytu hipotecznego. Czynnikiem wpływającym na koszt kredytu jest także zmienna stopa referencyjna – WIBOR, w przypadku zaciągania kredytu w polskich złotych.

WIBOR to stopa procentowa, według której banki wyznaczają oprocentowanie dla kredytu. Jest to czynnik zmienny, dlatego nie jest możliwe dokładne określenie całkowitych kosztów kredytu. Chociaż WIBOR może zmieniać się codziennie, to jeśli chodzi o kredyt hipoteczny banki aktualizują go rzadziej. Zazwyczaj używany jest czynnik WIBOR 3M, czyli aktualizacja oprocentowania pojawia się dopiero po trzech miesiącach od momentu zmiany danej stopy. Analogicznie jest w przypadku WIBOR 6M czy WIBOR 12M.

Rata malejąca a rata stała

mieszkanie na sprzedaż

Rata równa, nazywana również ratą stałą jest najczęściej wybieraną opcją w przypadku spłaty kredytu hipotecznego. Składa się ona ze stopy procentowej WIBOR oraz marży. W tej sytuacji Twoje raty miesięczne powinny być równe przez cały okres spłacania kredytu.

Rata malejąca, podobnie jak rata równa, składa się z marży oraz stopy procentowej WIBOR. Jednak w tej opcji, Twoje raty będą malały przez okres spłacania. Ma na to wpływ brak zmiany stopy procentowej. Tak więc część kapitałowa jest stała, a zmienia się ta część odsetkowa.

Dokonanie wyboru, która z rat jest dla nas korzystniejsza, nie jest oczywisty. Pod rozwagę trzeba wziąć wiele innych czynników: okres kredytowania, nasz wiek czy perspektywę zarobków w przyszłości. 

Ubezpieczenie do kredytu

Choć nie istnieją żadne oficjalne przepisy, wiele banków wymaga posiadania ubezpieczenia na życie przy zawarciu umowy kredytu hipotecznego. Wtedy też konieczna jest cesja polisy na bank. To oznacza, że należy przepisać umowę ubezpieczenia na bank, chociaż to my będziemy  opłacać składki. W ten sposób cesjonariusz (w tym przypadku bank) nabywa prawo do wypłaty świadczenia z tytułu polisy.

Bank zwykle sam ustala listę akceptowalnych towarzystw ubezpieczeniowych lub rodzajów umów ubezpieczenia. Określa też zakres ochrony ubezpieczeniowej. Cesja może być zawarta w umowie jako adnotacja lub załącznik. Anulowanie jej jest możliwe w trakcie trwania umowy, jednak wymagana jest zgoda cesjonariusza. Cesja wygasa wraz z końcem trwania umowy ubezpieczeniowej. Nie wznawia się też samoczynnie przy odnowieniu polisy. 

Jak działa ubezpieczenie na życie przy kredycie na mieszkanie?

Po śmierci kredytobiorcy, konieczność spłaty spada na osoby wyznaczone w testamencie (jeżeli został spisany) lub na najbliższych. W pierwszej linii będzie to nasz małżonek i dzieci. Jeśli kredyt hipoteczny wzięliśmy wspólnie z małżonkiem to na nim spoczywa obowiązek spłaty po naszej śmierci. 

Zdarzają się jednak banki i oferty kredytowe, w których ubezpieczenie na życie leży w gestii kredytobiorcy. To, czy chcemy się dodatkowo zabezpieczyć zostawiane jest do naszej decyzji. Nie ma wtedy cesji na bank. To nam lub osobie bliskiej (wskazany w umowie uposażony) wypłacane są świadczenia z tytułu ubezpieczenia na życie. Ubezpieczenie mieszkania jest zazwyczaj obowiązkowym warunkiem umowy kredytowej. Tu będą zapewne dwie możliwości. Skorzystanie z oferty banku lub znalezienie ubezpieczenia mieszkania na własną rękę. W tych poszukiwaniach wskazówką będą wymagania banku, co do zakresu ubezpieczenia, tzw. ryzyk.

Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Gwarancja Ochrona Optima to ubezpieczenie na życie, w ramach którego zabezpieczysz siebie i swoich bliskich. Między innymi na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie pozwoli zabezpieczyć Twoje zobowiązania finansowe. Masz kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy? Warto przygotować się na nieprzewidziane. 

Sprawdź szczegóły: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/gwarancja-ochrona-optima/. Poznaje też inne ubezpieczenia na życie. A jeśli chcesz porównać ubezpieczenia na życie między sobą i dokonać najlepszego wyboru, sprawdź nasz ranking ubezpieczeń na życie i zdobądź najważniejsze informacje o poszczególnych produktach.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też