Jakie wybrać ubezpieczenie na życie dla seniorów?

26.01.2021

Rozpoczęcie okresu emerytalnego nie musi oznaczać braku możliwości zakupu ubezpieczenia na życie. Jest to istotny element nie tylko zapewniający wsparcie nam, ale również naszym bliskim. Standardowe ubezpieczenie na życie dla seniorów zakłada przede wszystkim świadczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego. A co więcej? Jakie są zasady zawarcia umowy ubezpieczenia na życie, gdy upływają nam kolejne lata? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Zacznijmy w ogóle od odpowiedzi na pytanie - kim jest senior? Po ukończeniu którego roku życia możemy powiedzieć, że stajemy się seniorami? Odpowiedź nie jest prosta. Określenie "senior" jest oczywiście względne, a definicja bardzo elastyczna. Mamy tele lat, na ile się czujemy - najprosćiej można powiedzieć. Patrząc jednak z perspektywy możliwości ubezpieczeniowych, wraz z wiekiem wydaje się, że coraz trudniej znaleźć np. polisę na życie, która odpowie w pełni na nasze potrzeby i da poczucie bezpieczeństwa. Rozwiewamy te wątpliwości.

Czy w ubezpieczeniach jest coś takiego jak ograniczenie wiekowe? Jakie warunki trzeba spełnić?

W niektórych przypadkach oferta ubezpieczenia dla osób np, po 56 roku życia różni się kilkoma elementami od tej, dla osób w młodszym wieku. Warto oczywiście zwrócić uwagę na zakres i sumy ubezpieczeń. Te dwa elementy pozwolą znaleźć najlepsze rozwiązanie, dostosowane do wieku.  

Jeśli chodzi o warunki przystąpienia, ankiety medyczne nie są rzadkością. Jednak jeżeli nasz stan zdrowia jest dobry, w ostatnim czasie nie przechodziliśmy poważnych chorób, taka ankieta będzie tylko formalnością. Należy więc dokładnie dowiedzieć się jakie są warunki przystąpienia do ubezpieczenia. 

Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu na życie tuż przed i na emeryturze?

Najważniejszym argumentem „za” jest zyskanie spokoju. Mamy pewność, że w przypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu czy trudnej operacji, otrzymamy wsparcie finansowe. To także spokój ducha, że w przypadku naszej śmierci, zabezpieczamy naszego małżonka, a czasem również dzieci. 

kawa

Jakie ubezpieczenie na życie na „jesień życia”?  

Odpowiedzią na większość potrzeb będzie ubezpieczenie na życie i dożycie, które możemy rozszerzyć o umowy dodatkowe. Dodatkowe, czyli takie, które dotyczą zdarzeń spowodowanych wypadkami czy chorobami np. pobyt w szpitalu, rekonwalescencja po pobycie w szpitalu czy operacje.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia trzeba sprawdzić zakres naszego ubezpieczenia tj. jakie zdarzenia ono obejmuje. Możemy wylistować sobie na kartce nasze oczekiwania i sprawdzić, na ile z nich odpowiada dane ubezpieczenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie na życie?

Jest kilka istotnych kwestii w ubezpieczeniu, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jednym z nich jest zakres ochrony, czyli w jakich sytuacjach otrzymamy świadczenie i w jakiej wysokości one będzie. Istotna jest również wysokość składki oraz czas, na jaki zawieramy umowę.

Większość ubezpieczeń dla osób po 56 roku życia to również konieczność przejścia przez wspomniane ankiety medyczne, a czasem także badania. Tutaj praktyki są różne. W ubezpieczeniu Compensa Między Nami Gold punktem wyjścia jest pytanie o wzrost i wagę oraz dwa krótkie pytania o Twój stan zdrowia.

Konieczność wypełnienia ankiety medycznej pojawia się dopiero po odpowiedziach wskazujących na problemy zdrowotne w przeszłości lub przy przekroczeniu tzw. wskaźnika BMI. BMI czyli relacji wagi ciała do wzrostu, które jest przydatne w ocenie zagrożenia różnego rodzaju chorobami, np. cukrzyca, miażdżyca.    

Na ile lat można podpisać umowę?

Na rynku można znaleźć oferty zarówno roczne, kilkuletnie, a także te z opcją automatycznego przedłużania, nieokreślone czy bezterminowe. Aby dobrze wybrać, przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Zdarza się tak, że przystąpić do ubezpieczenia możemy tylko w określonym przedziale wiekowym, a sama ochrona trwa jeszcze po przekroczeniu wieku uwzględnionego w tym przedziale. Te kwestie warto dokładnie sprawdzić przed podjęciem decyzji o wyborze produktu ubezpieczeniowego na życie.

Jaką będę płacić składkę?

Składki wraz z upływem lat są w założeniu wyższe, bo ryzyko dla zakładu ubezpieczeń z racji ubezpieczania osoby starszej jest większe. Dlatego im wcześniej zdecydujemy się na ubezpieczenie na życie, tym niższa będzie wysokość składki. Poruszaliśmy ten temat w tekście: https://www.compensa.pl/blog/141/ubezpieczenie-dla-dziecka-prezent-z-mysla-o-przyszlosci, wspominając o możliwości ubezpieczenia dzieci i nastolatków.  

Wysokość składki może zależeć od wielu czynników. Jednym z nich jest właśnie wiek. Warto poszukać i znaleźć najkorzystniejszą cenowo opcję, pamiętając także o zakresie ubezpieczenia. Najważniejszy jest balans pomiędzy tymi dwoma czynnikami, aby czuć się bezpiecznie bez dużego obciążenia dla naszego portfela.  

Tańsze ubezpieczenie a szeroki zakres ochrony? 

Nie. Przykładowo ubezpieczenie na życie Między Nami Gold to atrakcyjna cenowo oferta, oscylującą między 65 a 99 zł miesięcznie przy szerokim zakresie, stosunkowo atrakcyjnych sumach ubezpieczenia i z opcjami dodatkowymi. Ubezpieczenie to jest przeznaczone dla osób między 56, a 72 r.ż. z możliwością objęcia ochroną również swoich bliskich. Umowa zawierana jest na rok z opcją przedłużenia. Między Nami Gold to również assistance medyczny oraz domowy, również dla Twojego małżonka czy partnera. 

Chcesz porównać ubezpieczenia na życie między sobą i dokonać najlepszego wyboru? Sprawdź nasz ranking ubezpieczeń na życie i zdobądź najważniejsze informacje o poszczególnych produktach.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Między Nami Gold, czyli ubezpieczenie na życie dla seniorów.

Tyle masz lat na ile się czujesz. To zdanie najlepiej obrazuje współczesne podejście do mijających lat. Wiek przestaje być ograniczeniem. Czasami staje się jedynie wyzwaniem. Zbliżając się do emerytury lub będąc na niej wciąż pozostajemy aktywni, cieszymy się życiem i realizujemy marzenia…, chwytamy wiatr w żagle… Niezależnie od kierunku wiatru w naszym życiu możemy korzystać z ochrony ubezpieczeniowej. Przykład? Między Nami Gold - rozwiązanie na miarę wieku. W tym przypadku dla osób między 56

Czytaj więcej
Assistance medyczny i domowy, czyli pomoc w codziennych sprawach

Pomoc w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia? Wsparcie w razie różnych awarii w mieszkaniu? Rozwiązanie zawiłych prawniczych spraw? To wszystko może przyprawić o ból głowy. Asysta, pomocna dłoń, z pewnością przydałaby się każdemu. Szczególnie jeśli jesteśmy seniorami, a nie chcemy obarczać problemami swoich najbliższych. Gdzie szukać tej pomocy?

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na życie dla seniora i ochrona zdrowia

Życie i zdrowie to wartości nadrzędne, które chcemy chronić za wszelką cenę. A na to zawsze jest czas. Niezależnie czy mamy 20, 40 czy 60 lat. Zdrowie jest podstawą naszego codziennego funkcjonowania w każdym wieku. Między Nami Gold to odpowiedź na potrzeby ubezpieczeniowe, gdy przekroczymy 56. rok życia. To szeroki zakres ubezpieczenia przy stosunkowo niskich składkach. Co dokładnie zawiera takie ubezpieczenie dla seniorów? W jakich sytuacjach można liczyć na świadczenie?

Czytaj więcej