Jak wybrać ubezpieczenie na życie? Poradnik.

14.09.2020

Szukasz sposobu na najlepsze i najszersze zabezpieczenie, siebie i swoich najbliższych? Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem na życie? Nie wiesz, od czego zacząć? No to zaczynamy!

Najpierw pomyśl, czego potrzebujesz, aby czuć się w życiu bezpiecznie? Mieć pewność, że Ty i Twoi najbliżsi poradzicie sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji. Wtedy, gdy:

 • Ciebie zabraknie, a Twoja rodzina będzie musiała sama poradzić sobie finansowo,
 • poważna choroba zmusi Cię do kosztownego leczenia i rezygnacji z pracy,
 • utracisz źródło dochodu, bo nieszczęśliwy wypadek uniemożliwi Ci wykonywanie zawodu,
 • nadejdzie czas na życie z emerytury i oszczędności.

W każdej z tych sytuacji z pomocą przyjdzie ubezpieczenie na życie.

Co to jest ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie działa w bardzo prosty sposób. Jeśli masz polisę, to po Twojej śmierci w czasie obowiązywania umowy, Twoi najbliżsi otrzymają pieniądze. Te środki zabezpieczą ich finansowo i pozwolą stanąć na nogi w trudnej sytuacji. W szczególności warto zastanowić się nad zakupem polisy, jeśli:

 • masz dzieci i chcesz zapewnić im stabilne życie po Twojej śmierci,
 • pracujesz, a sytuacja rodziny zależy od Twoich zarobków,
 • potrzebujesz zabezpieczenia dla spłacanego kredytu.

Ubezpieczenie na życie – jak to działa?

Ubezpieczenie na życie opłacasz w tzw. składkach (np. miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych). Na wysokość Twojej składki wpływają:

 • wiek - pamiętaj, że młodsze osoby płacą niższą składkę,
 • suma ubezpieczenia - maksymalna wartość świadczenia, które wypłaci ubezpieczyciel; większa kwota oznacza wyższą składkę, ale na tym elemencie nie warto oszczędzać (suma powinna pokrywać się z Twoimi faktycznymi potrzebami),
 • okres ochrony – ubezpieczenie na życie to produkt długoterminowy; zawierasz go np. na 10, 20 czy 30 lat,
 • stan zdrowia i tryb życia – ubezpieczyciel może poprosić Cię o informacje o przebytych/obecnych chorobach, nawykach (np. palenie papierosów), uprawiane sporty ekstremalne; na tej podstawie zostanie oszacowana składka,
 • rozszerzenia ochrony – świadczenie na wypadek śmierci to podstawowy zakres ubezpieczenia, ale możesz dodać do niego wiele innych elementów (piszemy o tym poniżej

Jak kupić polisę na życie? (6 porad)

Wiesz już, kiedy warto kupić ubezpieczenie na życie i co jest brane pod uwagę przez ubezpieczyciela przy ustalaniu wysokości składki. Spójrz na infografikę i dowiedz się, o czym musisz pomyśleć przy wyborze umowy ubezpieczenia.

Poszukaj ubezpieczenia, które daje Ci jak najszersze możliwości. Na rynku znajdziesz rozwiązania, które pozwolą Ci kompleksowo chronić siebie i najbliższych. Jeden z nich opisujemy dla Ciebie w osobnym artykule.

Zobacz, na jakich zasadach działa Compensa Maxima i poznaj więcej informacji o działaniu ubezpieczeń na życie. Więcej przeczytasz w artykule: Życie, finanse i zdrowie w ubezpieczeniu Compensa Maxima.

A jeśli chcesz porównać ubezpieczenia na życie między sobą i dokonać najlepszego wyboru, sprawdź nasz ranking ubezpieczeń na życie i zdobądź najważniejsze informacje o poszczególnych produktach.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też