Polisa na życie - co obejmuje? Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

06.11.2020

Ubezpieczenie na życie to finansowy parasol dla Ciebie i Twojej rodziny. Polisa przydaje się w najtrudniejszych momentach – po śmierci, po wypadku lub w chorobie. Jak działa taka ochrona?

Ochrona przed skutkami sytuacji losowych. To podstawowa cecha wszystkich ubezpieczeń. To kilka przykładów, z życia wziętych:

 • chronisz dom od pożaru lub kradzieży,
 • kupujesz autocasco, żeby naprawić swój samochód w przypadku szkody,
 • masz OC, żeby pokryć szkodę, którą przez nieuwagę spowodujesz.

W przypadku mieszkania, ruchomości domowych i samochodu ubezpieczamy coś konkretnego. Przedmiot, który używamy na co dzień. Ze zdrowiem i życiem jest inaczej. Dbamy o nasz stan fizyczny odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną, ale jak pokazują dane, często rezygnujemy z ochrony ubezpieczeniowej. Nie zastanawiamy się nad tym, co się może zdarzyć w przyszłości. Tymczasem ubezpieczenie na życie pozwala ze spokojem przejść najtrudniejsze chwile. Te, o których często wolimy nawet nie myśleć… Odpowiednia polisa z szerokim zakresem ochrony zapewnia wsparcie finansowe po wypadku, w czasie choroby czy po śmierci bliskiej osoby. Może przydać się też jako tzw. ubezpieczenie pod kredyt wymagane często przez banki przy kredycie hipotecznym.

Czy w Polsce ubezpieczamy się na życie?

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (link tutaj) w większości korzystamy z oferty ubezpieczeń komunikacyjnych (OC, AC), zabezpieczamy swój dom czy mieszkanie, wykupujemy polisę na wakacje, ale decyzję o zakupie polisy na życie odkładamy na później. A przecież nasze życie i zdrowie są bardzo ważne. I tu zaczynamy pisać o zyciówce      

Od czego chroni nas ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie oprócz finansowego wsparcia dla Ciebie w czasie choroby lub po wypadku, może zapewnić pomoc najbliższym po Twojej śmierci. Ubezpieczyciel wypłaca wtedy świadczenie wskazanym przez Ciebie osobom tzw. uposażonym (najczęściej: partnerowi/małżonkowi, dzieciom). Jaka jest wysokość takiego świadczenia? To suma ubezpieczenia ustalona podczas zawierania umowy.

Istnieją też ubezpieczenia, w których świadczenie może trafić również do Ciebie, gdy dożyjesz określonego wieku lub w przypadku zdiagnozowania choroby śmiertelnej. To tylko podstawowy zakres ochrony, który można uzupełniać o dodatkowe elementy. To ważne, by wybrać kompleksowe i elastyczne ubezpieczenie, które pozwoli dopasować ochronę do Twoich potrzeb. Przykładem takiego uniwersalnego ubezpieczenia jest Compensa Maxima.   

Kompleksowe ubezpieczenie na życie? Compensa Maxima.

Compensa Maxima to ubezpieczenie na życie i dożycie. Co to oznacza? 

 • ochroną możesz objąć siebie lub kogoś, komu będziesz opłacać taką polisę (dziecko, małżonek/partner),
 • ubezpieczonym może zostać dziecko lub dorosły – w momencie zawierania umowy, osoba taka musi mieć ukończone co najmniej 3 miesiące i może mieć maksymalnie 57 lat,
 • umowę ubezpieczenia zawierasz długoterminowo na minimum 10 lat (nie dłużej, niż do ukończenia 67 lat przez ubezpieczonego)

W jakich sytuacjach wypłacamy świadczenie w Compensie Maxima? 

(w przypadku, kiedy to Ty jesteś ubezpieczonym)

 • Śmierć w okresie ubezpieczenia
  W przypadku Twojej śmierci w trakcie obowiązywania polisy, wskazane przez Ciebie osoby otrzymają od nas pieniądze (suma ubezpieczenia). Wysokość sumy ubezpieczenia ustalimy wspólnie przy zawarciu umowy.

 • Dożycie do końca okresu ubezpieczenia
  Jeżeli Twoja umowa dobiegnie końca, wypłacimy Ci świadczenie zgodnie z sumą ubezpieczenia na życie i dożycie.
 • Zdiagnozowanie choroby śmiertelnej w okresie ubezpieczenia
  Jeżeli w czasie trwania umowy ubezpieczenia śmiertelnie zachorujesz, wypłacimy 50% sumy ubezpieczenia na życie i dożycie – nawet 300 tys. zł.

O jakie elementy możesz rozszerzyć swoją „życiówkę”?

Pokazaliśmy Ci podstawowy zakres ubezpieczenia na życie i dożycie w części ochronnej. Taką podstawę możesz rozszerzyć o elementy, które uznasz za potrzebne Tobie i Twojej rodzinie. W Compensie Maximie masz do wyboru 17 różnych umów dodatkowych. Więcej informacji w artykule: Życie, finanse i zdrowie w ubezpieczeniu Compensa Maxima

W tym artykule skupiliśmy się tylko na części „życiowej”. Jeśli chcesz przeczytać o wszystkich funkcjach ubezpieczenia Compensa Maxima, zajrzyj na naszą stronę: www.compensa.pl/maxima. A jeśli chcesz porównać ubezpieczenia na życie między sobą i dokonać najlepszego wyboru, sprawdź nasz ranking ubezpieczeń na życie i zdobądź najważniejsze informacje o poszczególnych produktach.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też