Uwaga, szkło! Ubezpieczenie szyb i szklanych elementów.

24.08.2020

Szkło to jeden z kluczowych elementów wyposażenia nowoczesnych mieszkań i domów. Jest coraz śmielej wykorzystywane nie tylko jako element dekoracyjny, ale również funkcjonalny. Nic dziwnego, w końcu szkło jest łatwe w czyszczeniu, a także odporne na działanie wody czy tłuszczu. Czy szklane rzeczy można ubezpieczyć?

Stłuczenia i pęknięcia to najczęściej zgłaszane szkody

Szkło wykorzystywane jest w wystroju wnętrz (lampy, części mebli, całe meble) czy w urządzeniach (okapy kuchenne, fragmenty kuchenek, piecyków i piekarników). Stanowi również element schodów, balustrad, ścian (m.in. modny lacobel), podłogi, sufitu, blatu kuchennego, zabudowy brodzików i wanien, a także całych wannien czy umywalek. Jest jednak coś, z czym muszą liczyć się właściciele nowoczesnych wnętrz, w których znajdują się szkalne czy ceramiczne elementy wystroju. Niestety zarówno szkło, jak i ceramika, to delikatne materiały i mogą łatwo się uszkodzić. A to znów wiąże się z dużymi kosztami naprawy.

W przypadku wymiany szklanych schodów, trzeba zapłacić co najmniej 8 000 zł. Lacobel o wymiarach 100x50 cm to koszt minimum 500 zł. Nowoczesny i wydajny szklany okap kominowy to wydatek prawie 2 000 zł. Ceny szklanych barierek zaczynają się od 700 zł/m. Wyobraźmy sobie sytuację, że musimy zapłacić za te wszystkie naprawy i wymiany w jednym momencie. Uzbiera się wtedy spora suma. Jak więc przygotować się na taki nieplanowany wydatek? Z pomocą przyjdzie dobre ubezpieczenie od razu po zakupie wymienionych elementów wnętrza i urządzeń.

 

Co może objąć ubezpieczenie?

Najczęściej ubezpieczamy szyby w drzwiach i oknach, lustra zamontowane na stałe, szklane części kominka i drzwi piekarnika, a także płyty kuchenne, balustrady, drzwi prysznicowe, części mebli zrobione ze szkła, lacobel, schody, podłogi czy szklane elementy instalacji. Możliwe jest również ubezpieczenie akwarium czy zabudowy balkonu.

Ubezpieczenia: Compensa Rodzina i Compensa Mój Dom II obejmują wszystkie powyższe szklane elementy wystroju i urządzenia. Ochronią one od stłuczenia i pęknięcia także domowe naczynia, porcelanę (w ubezpieczeniu Mój Dom II), szybki w innych urządzeniach niż piekarnik czy kominek. W ubezpieczeniu Mój Dom II możliwe jest również ubezpieczenie od stłuczenia telefonów komórkowych, tabletów, laptopów i to na terenie całego świata!

Jak jeszcze można uchronić szklane elementy?

Nie zawsze szkoda dzieje się w naszym domu. Może się zdarzyć, że nasze dziecko grając w piłkę, wybije szybę u sąsiada. W takiej sytuacji przyda się OC w życiu prywatnym, które zabezpieczy przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. W przypadku posiadania takiego ubezpieczenia, po stłuczeniu szyby, Towarzystwo Ubezpieczeniowe bezpośrednio wypłaci rekompensatę  poszkodowanemu.

Kolejnym problemem może być zbita szyba w wypadku działania osób trzecich, do których należeć mogą kradzież, włamanie czy wandalizm. Rozszerzenie ubezpieczenie na te okoliczności jest dobrym rozwiązaniem . Ważnym elementem ubezpieczenia szklanych elementów jest elastyczność dotycząca zakresu. Warto rozejrzeć się wkoło i pomyśleć o tym, co możemy zabezpieczyć.  


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Pożar, uszkodzenie dachu w wyniku uderzenia pioruna, szkoda wyrządzona przez psa albo przypadkowe zalanie sąsiada. Wszystkie te zdarzenia mogą dotyczyć każdego z nas i zdarzyć się w każdej chwili. Skutek? Spore wydatki, na które często nie jesteśmy przygotowani. Dlatego nie warto igrać z losem i przekonywać siebie samego, że „mnie to nie spotka”.  Lepiej być przezornym i wykupić odpowiednie ubezpieczenie domu lub mieszkania. W tym artykule podpowiemy, czym różnią się polisy, co powinny obejmować i jak wybrać tę najlepszą.

Czytaj więcej
Jak wybrać ubezpieczenie domu? Dom z papieru... dom z polisą.

Zakup czy budowa nowego domu to marzenie wielu z nas, a jego realizacja jest prawdziwym powodem do dumy. Biorąc pod uwagę wartość samej nieruchomości oraz znajdującego się w niej mienia, każdy właściciel powinien rozważyć kompleksowe ubezpieczenie domu. Dzięki dużym możliwościom w tym zakresie, możesz wybierać spośród różnych polis i dopasować zakres ochrony w pełni indywidualnie do własnych potrzeb. Przed jakimi zagrożeniami chroni ubezpieczenie domów i jak wybrać to właściwe? Sprawdźmy!

Czytaj więcej
Fotowoltaika i jej ochrona. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Rosnące ceny prądu i tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel, powodują, że coraz częściej rozglądamy się za alternatywnymi rozwiązaniami. Źródłami energii, dzięki którym możliwe będzie zyskanie oszczędności. Ogromne możliwości na tym polu daje przede wszystkim fotowoltaika, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem również w naszym kraju. Co to jest fotowoltaika, za co odpowiadają panele fotowoltaiczne i czy ubezpieczenie domu z fotowoltaiką to dobry pomysł? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w tym artyk

Czytaj więcej