Jak prawidłowo wycenić mieszkanie do ubezpieczenia?

29.03.2023

Mieszkania odnotowują rok do roku stały wzrost wartości. Dla osób, które chcą kupić mieszkanie, nie jest to najlepsza sytuacja. Przyszłych, ale i obecnych właścicieli nieruchomości czeka jeszcze jedno wyzwanie – prawidłowa wycena mieszkania do ubezpieczenia, która uwzględni powszechny wzrost cen spowodowany inflacją i zapewni adekwatne odszkodowanie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.  W artykule przedstawiamy wpływ wzrostu cen na ubezpieczenie mieszkania i wyjaśniamy na czym polega zjawisko niedoubezpieczenia. 

Ceny mieszkań w Polsce - jak się zmieniły na przestrzeni lat?

Na przestrzeni lat ceny mieszkań w Polsce wykazywały tendencję wzrostową, zwłaszcza w większych miastach. W latach 90. XX wieku ceny mieszkań były na stosunkowo niskim poziomie, jednak z czasem dynamiczny rozwój gospodarczy oraz towarzyszące mu zjawiska spowodowały wzrost cen na rynku nieruchomości. Tendencja wzrostu cen nieruchomości była i jest szczególnie odczuwalna na przestrzeni ostatnich lat – i fakt ten dotyczy zarówno rynku najmu, jak i sprzedaży.  Warto pamiętać, że zjawisko to nie dotyczy w stopniu równomiernym całego terytorium RP, czego dowodzi fakt, iż wskaźnik tempa wzrostu cen mieszkań w mniejszych miejscowościach czy na wsi jest zdecydowanie niższy.

To zjawisko wynika z wielu czynników, takich jak rosnący popyt na nieruchomości, niedostateczna podaż nieruchomości na rynku, wysoki poziom inflacji, wysokie koszty materiałów budowlanych czy polityka kredytowa banków. Odnotowywany stały wzrost cen mieszkań oznacza, że coraz trudniej jest sobie na nie pozwolić przeciętnemu Kowalskiemu (mimo programów typu Mieszkanie bez wkładu własnego), a jednocześnie rynek nieruchomości staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów.

Pamiętaj! Planując zakup mieszkania na kredyt, możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem lub zmiennym. Sprawdź czy warto wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem.

Co wiąże wzrost cen mieszkań z ubezpieczeniem mieszkania?

Wzrost cen mieszkań jest jednoznaczny ze wzostem ich wartości. Inflacja zaś, która utrzymuje się w 2023 roku wciąż na wysokim poziomie, wpływa na ogólny poziom cen w kraju, a co za tym idzie – na koszty remontu, zabudowy i wyposażenia i tym podobne. Podsumowując – rosną ceny wszystkich dóbr i usług, co w kontekście ubezpieczeń rodzi zjawisko niedoubezpieczenia. Niedoubezpieczenie polega na posiadaniu polisy ubezpieczeniowej na wartość poniżej faktycznej wartości nieruchomości.  Jak to wygląda w praktyce?

Przykład. W sierpniu 2020 roku Pan Radek ubezpieczył swoje mieszkanie o powierzchni 50 m^2, jego wartość została wyceniona na 350 000 złotych. Pan Radek wykupił polisę 3letnią, gdzie suma ubezpieczenia opiewała na równowartość mieszkania, czyli 350 000zł. W 2023 roku pozostało kilka miesięcy do końca umowy ubezpieczenia, a wzrost cen mieszkań między 2020 a 2023 roku spowodował, że nieruchomość Pana Radka jest warta już 500 000 złotych. W związku z tym, że właściciel mieszkania wykupił polisę mieszkaniową z sumą ubezpieczenia na kwotę 350 000 złotych i przez 3 lata nie weryfikował sumy ubezpieczenia na umowie, w przypadku poważnych szkód może nie otrzymać pełnego odszkodowania i zostanie zmuszony do pokrycia różnicy z własnych środków finansowych.

Pamiętaj! Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat zakupiłeś/aś nieruchomość i posiadasz kilkuletnią polisę ubezpieczeniową, warto zweryfikować to, na jaką sumę ubezpieczenia (SU) jest ubezpieczone Twoje mieszkanie i w razie potrzeby zwiększyć SU z pomocą Twojego agenta ubezpieczeniowego.

Jeśli zaś planujesz zakup mieszkania w najbliższej przyszłości i chcesz je odpowiednio zabezpieczyć, zadbaj o prawidłową wycenę nieruchomości i jej wyposażenia, aby w przypadku szkody otrzymać odszkodowanie odpowiadające realnej wartości posiadanej nieruchomości. Dowiedz się też jak działa ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego i dlaczego warto zweryfikować, czy Twoja polisa „pod kredyt” zapewnia ochronę ubezpieczeniową dla posiadanej nieruchomości w wystarczającym dla Ciebie zakresie.

Warto również pamiętać, że posiadanie ubezpieczenia nieruchomości z uwzględnieniem ruchomości domowych jest ważne, ponieważ chroni nie tylko mury, ale i również nasze rzeczy osobiste przed nieprzewidywalnymi zdarzeniami, takimi jak pożar, zalanie, kradzież czy zniszczenie mienia w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Zobacz co to są ruchomości domowe i czy warto je ubezpieczyć

Sprawdź też, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania na 3 lata - z czym się wiąże?

Jeśli ktoś decyduje się na ubezpieczenie mieszkania na trzy lata, powinien pamiętać, że w tym czasie wartość nieruchomości może wzrosnąć. W związku z tym istnieje duża szansa, że wraz z upływem czasu suma ubezpieczenia przestanie odzwierciedlać aktualną wartość nieruchomości. To oznacza, że w przypadku poważnych szkód, takich jak pożar czy zalanie, odszkodowanie może okazać się niewystarczające. Dlatego warto zastanowić się nad zwiększeniem sumy ubezpieczenia, aby mieć pewność, że w przypadku potrzeby, koszty naprawy lub odbudowy mieszkania zostaną w pełni pokryte.

Przeczytaj więcej o tym, co to jest suma ubezpieczenia i jak wpływa inflacja na ubezpieczenie mieszkania.

Przykładowa wycena mieszkania i jego wyposażenia w 2023 roku

Obecnie na całym świecie zauważalna jest tendencja do wzrostu cen większości dóbr, począwszy od żywności, przez paliwo, aż po materiały budowlane. Wszystko to wpływa również na ceny nieruchomości, w tym mieszkań. W związku z tym, warto wziąć pod uwagę fakt, że ceny stale rosną, a więc wartość mieszkania i jego wyposażenia w 2023 roku jest znacznie większa niż w poprzednich latach.

Warto to mieć również na uwadze przy planowaniu zakupu mieszkania i wyposażenia do mieszkania– jako właściciel będziesz musiał również zderzyć się ze znacznie większymi kosztami wykończenia lub remontu mieszkania. Dlatego też, przedstawiamy przykładową wycenę mieszkania i jego wyposażenia w 2023 roku – ta wiedza szczególnie przyda się przed decyzją o sumie ubezpieczenia na polisie mieszkaniowej!

Na niebiesko – wartość nieruchomości i stałych elementów, które liczą się do sumy ubezpieczenia na polisie

Czerwone – ruchomości domowe, które liczą się do sumy ubezpieczenia na polisie

Przykład.

Rodzina z dzieckiem (2+1) zamieszkują zakupione na kredyt mieszkanie (o aktualnej wartości rynkowej 400 tys. zł, rok budowy 1994), o metrażu 60 m. kw., z dwoma sypialniami, kuchnią z aneksem, korytarzem i łazienką. Mieszkanie wykończone jest w wysokim standardzie. Do mieszkania przynależy komórka lokatorska o metrażu 3 m.kw. (w ramach jednej księgi wieczystej, a więc wliczana jest w metraż mieszkania). Mieszkanie posiada dodatkową przestrzeń w formie oszklonej loggi zaadaptowanej na ogród zimowy.

Poniżej przedstawimy jak wycenić konkretne elementy wchodzące w poszczególne części mieszkalne:

Korytarz 

 • Do mieszkania prowadzą antywłamaniowe drzwi wejściowe o wartości 5 tys. zł.
 • W przedpokoju połączonym z korytarzem, znajduje się garderoba wykonana pod wymiar o wartości 8 tys. zł.
 • W środku znajdują się ubrania sezonowe i sprzęt sportowy (łączna wartość to blisko tys. zł.
 • Na ścianie wisi wysokie lustro z oświetleniem (700 zł), obok znajduje się drapak i kuweta dla kota (400 zł).
 • Inne ruchomości domowe: kurtki, płaszcze, buty, torebki (8 tys. zł).

Łączna wycena wynosi kolejno: Elementy stałe: 13 tys. zł, Wyposażenie: 11,1 tys. zł.

Kuchnia z jadalną

 • Glazura (elementy stałe - ściany i podłogi) 10 tys zł.
 • Zabudowa meblowa kuchni 20 tys. zł
 • Zlewozmywak 600 zł
 • Niewielki stół i 4 krzesła 2 tys. zł.
 • Sprzęty: lodówka 2,5 tys. zł., płyta indukcyjna 2,5 tys. zł., zmywarka 1,3 tys. zł, czajnik elektryczny 200 zł.
 • Pozostałe wyposażenie kuchni: zastawa obiadowa, porcelana, naczynia, garnki, obrusy 6 tys zł. 

Łączna wycena wynosi kolejno: Elementy stałe: 30 600 zł, Wyposażenie: 14 500 zł.

Salon

 • Farby ścienne, panele podłogowe, lamele dębowe za TV (elementy stałe – ściany i podłogi): 3,3 tys. zł 
 • Meble: szafka RTV 1 tys. zł, wypoczynek 4 tys. zł, stolik kawowy 600 zł, dywan 400 zł,
 • Sprzęt RTV: TV o wartości 4 tys. zł, soundbar o wartości 2 tys. zł, laptop do użytku prywatnego o wartości 4 tys. zł, drukarka o wartości 500 zł, słuchawki bezprzewodowe o wartości 300 zł.
 • Rzeczy osobiste, pozostałe ruchomości domowe (książki, planszówki, obrusy, zasłony, ozdoby, wazony) 3 tys. zł.

Łączna wycena wynosi kolejno: Elementy stałe: 3 300 zł, Wyposażenie: 19 800 zł.

Łazienka

 • Elementy instalacji grzewczej (piec C.O. [kocioł gazowy dwufunkcyjny], 4 grzejniki w całym mieszkaniu): 6,5 tys. zł
 • Glazura, terakota oraz armatura łazienkowa, farby ścienne i sufitowe (elementy stałe – ściany i podłogi)- 25,3 tys. zł.
 • Sprzęty: pralka 2,2 tys. zł., suszarka do ubrań 2,5 tys. zł.
 • Inne ruchomości domowe: waga łazienkowa, kosmetyki, perfumy, ręczniki, szafki, lustra, oświetlenie– 5 tys. zł.

Łączna wycena wynosi kolejno: Elementy stałe: 31 800 zł, Wyposażenie: 9 700 zł.

Sypialnia rodziców

 • Farby ścienne i sufitowe, materiały do malowania, panele podłogowe (elementy stałe – ściany i podłogi): 1,8 tys. zł.
 • Duża szafa w zabudowie 4 tys. zł.
 • Meble: 2*stolik nocny 600 zł, rama łóżka tapicerowanego 2 tys zł, materac 3 tys. zł., podwójna komoda 1 tys. zł
 • Ubrania, buty 7 tys. zł.
 • Biżuteria i zegarki o wartości 3 tys. zł.
 • Wartość dokumentów wg kosztów ich odtworzenia – 500 zł

Łączna wycena wynosi kolejno: Elementy stałe: 5 800 zł, Wyposażenie: 17 100 zł.

Sypialnia dziecka 

 • Farby ścienne i sufitowe, panele podłogowe (elementy stałe – ściany i podłogi) 1,7 tys. zł, naklejki ścienne 400 zł, szafa w zabudowie 3 tys. zł
 • Meble: łóżko z materacem 1,5 tys. zł, komoda 700 zł.,
 • Rzeczy osobiste – ubrania 2 tys. zł.,  zabawki, klocki lego 1 tys. zł.,
 • Dywan 300 zł.

Łączna wycena wynosi kolejno: Elementy stałe: 5 100 zł, Wyposażenie: 5 500 zł.

Taras lub balkon

 • Ruchomości domowe (stolik, fotele, rośliny)– 2,5 tys. zł.

Piwnica / komórka lokatorska

Ponadto, do mieszkania przynależy  komórka lokatorska (metraż 3 m. kw., wartość komórki to 6 tys. zł), w której rodzina przechowuje rowery (łączna wartość 5 tys. zł), a zabudowa jest warta 1 tys zł.

Dodatkowe potrzeby ubezpieczeniowe

OC w życiu prywatnym o SG 100 000 zł.

Podsumowanie wyceny mieszkania w 2023

Już wiesz, jakie elementy należy brać pod uwagę, aby prawidłowo wyliczyć  wartość mieszkania o metrażu 60 m. kw. wraz  jego stałymi elementami i wyposażeniem w 2023 roku. Jak to się odnosi do sumy ubezpieczenia i poszczególnych elementów polisy? Poniżej przedstawiamy wyliczenia.

  Elementy 

  Suma ubezpieczenia

  Mieszkanie ze stałymi  elementami All Risk

  500 000zł

  Ruchomości domowe All Risk

  85 200 zł

  Ruchomości domowe kradzież

  30 000 zł

  OC w życiu prywatnym

  100 000 zł

Regularna weryfikacja sumy ubezpieczenia mieszkania jest kluczowa dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą mieć pewność, że w przypadku wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pożar czy zalanie, będą mieć odpowiednie wsparcie finansowe. Warto pamiętać, że wartość nieruchomości może ulec zmianie na skutek różnych czynników, takich jak inflacja, wzrost cen materiałów budowlanych czy modernizacja mieszkania.

Pamiętaj więc, aby aktualizować sumę ubezpieczenia mieszkania i dostosowywać ją do aktualnej wartości nieruchomości. Takie działanie pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której po szkodzie należne odszkodowanie jest niższe niż realna wartość ubezpieczonego mienia.

Ubezpieczenie mieszkania w Compensie – dlaczego warto?

Zapewnienie bezpieczeństwa Twojego mieszkania to jedna z najważniejszych rzeczy, o które powinieneś zadbać.  Bez względu na to, czy mieszkasz w swoim własnym mieszkaniu, czy wynajmujesz jako najemca, ubezpieczenie mieszkania w Compensie to rozwiązanie, które pozwoli Ci spać spokojnie w trudnych i niespodziewanych sytuacjach.

Zakup ubezpieczenia mieszkania lub ubezpieczenia domu w Compensie zapewni Ci ochronę przed różnymi nieprzewidywalnymi zdarzeniami, takimi jak pożar, powódź, kradzież, czy zalanie sąsiada. Oferujemy wiele dodatkowych opcji ubezpieczenia, które pozwalają na dopasowanie ochrony do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów. Miej pewność, że wszystko, co jest dla Ciebie ważne, zostało odpowiednio zabezpieczone na wypadek nieprzewidzianych szkód i śpij spokojnie! 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też