Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera i czy jest obowiązkowe?

27.03.2023

Skuter to wygodny i oszczędny środek transportu, szczególnie w zatłoczonych miastach. Jednak przed zakupem skutera warto wiedzieć, że właściciele tych pojazdów są objęci obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego. W tym artykule dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie skutera, jakie dokumenty są potrzebne do jego wykupienia i jakie są kary za brak OC skutera.

Czy skuter musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Tak, każdy skuter, niezależnie od jego pojemności czy rodzaju, musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC na cały rok kalendarzowy. Jest to wymóg prawa i brak takiego ubezpieczenia grozi wysokimi karami finansowymi, a w razie wypadku właściciel skutera musi się liczyć z dużymi kosztami napraw i odszkodowań, a także konsekwencjami prawnymi.

Czy ubezpieczenie skutera elektrycznego też jest obowiązkowe?

Nie ma różnicy pomiędzy skuterem tradycyjnym, a elektrycznym, jeśli chodzi o obowiązek ubezpieczenia. Oznacza to, że właściciele skuterów elektrycznych również muszą wykupić ubezpieczenie OC. Pamiętaj o tym, zanim wyciągniesz swój skuter elektryczny z garażu w pierwszych dniach wiosny i wyruszysz z nim w podróż po polskich drogach!

Ubezpieczenie OC skutera – kiedy trzeba je zakupić?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce i poruszającego się po drogach publicznych. Bez ważnej polisy OC, jazda skuterem jest nielegalna i grozi wysokimi mandatami oraz konsekwencjami prawnymi.

Dlatego też, jeśli planujesz zakup skutera, koniecznie musisz zadbać także o jego ubezpieczenie – niezależnie czy planujesz poruszać się nim po drogach tylko wiosną i latem, polisa OC skutera musi być zawarta po zarejestrowaniu pojazdu i ważna przez cały rok kalendarzowy.

Przed zakupem skutera sprawdź też co powinna zawierać umowa kupna/sprzedaży motocykla i jak ją napisać.

Pamiętaj! Jeśli dokonałeś zakupu używanego skutera, sprzedawca ma obowiązek przekazać Ci polisę OC, którą możesz kontynuować do końca okresu ubezpieczenia lub wypowiedzieć w dowolnym momencie, podobnie jak w przypadku zakupu samochodu. A jeśli nie wiesz czy posiadasz aktualną polisę OC, zobacz jak sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym.

Warto jednak pamiętać, że polisa OC poprzedniego właściciela nie zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Dlatego przed zbliżającym się końcem umowy aktualnego ubezpieczenia rozpocznij poszukiwania odpowiedniej opcji ubezpieczenia dla siebie i swojego skutera, aby podjąć na czas dobrą decyzję. Nieuwaga i przegapienie daty końca obowiązywania polisy OC może Cię w tym przypadku słono kosztować, o czym piszemy w kolejnym akapicie.

Zachęcamy w tym, jak i wielu innych przypadkach, do skontaktowania się z jednym z naszych agentów ubezpieczeniowych, który wykona dla Ciebie kalkuację składki i weźmie pod uwagę wszystkie aspekty, które pozwolą Ci zbudować kompleksową ochronę dla Ciebie i Twojego skutera. Tutaj znajdziesz wyszukiwarkę agentów i placówek Compensy.

Kary za brak OC skutera w 2023 roku

W roku 2023 właściciele skuterów, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia OC, musza się liczyć z grzywną, której wysokość uzależniona jest od czasu, w którym pojazd nie był ubezpieczony. Mówimy tu o następujących kwotach:

  • Od stycznia do czerwca 2023 r. grzywna za brak OC do 3 dni wyniesie 230 zł, natomiast od lipca do grudnia 2023 r. będzie to kwota 240 zł.
  • Za brak ubezpieczenia OC w okresie od 4 do 14 dni właściciel skutera otrzyma karę w wysokości 580 zł (do końca czerwca) lub 600 zł (od lipca).
  • Natomiast za brak OC powyżej 14 dni grzywna wynosić będzie 1160 zł (do końca czerwca) lub 1200 zł (od lipca).

Pewnym pocieszeniem jest fakt, że kary za brak ubezpieczenia OC dla właścicieli skuterów są znacznie niższe niż w przypadku posiadaczy samochodów osobowych i ciężarowych. Nie zmienia to faktu, że należy pamiętać o ważności polisy OC, aby nie narazić się na konsekwencje prawne i finansowe.

Uwaga! Specjalnym organem odpowiedzialnym za wyszukiwanie kierowców, którzy nie opłacają składek na obowiązkowe ubezpieczenie OC, jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy każdy pojazd jest objęty ubezpieczeniem, a następnie wzywanie właścicieli pojazdów do uregulowania kar za brak polisy.

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia skutera?

Do zakupu ubezpieczenia skutera w większości przypadków wymagane są następujące dokumenty:

  1. Dowód rejestracyjny skutera
  2. Dokument tożsamości ze zdjęciem właściciela skutera (np. dowód osobisty)
  3. Umowa kupna-sprzedaży skutera (w przypadku nowego właściciela)
  4. Dokument potwierdzający przegląd techniczny skutera (w przypadku skuterów powyżej 50cm³ lub 4kW mocy silnika)

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera 50 cm3?

Koszt ubezpieczenia skutera o pojemności silnika 50 cm3 zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wiek kierowcy, staż posiadania prawa jazdy, historia ubezpieczeń, typ i marka skutera, zakres ochrony itp.

Zwykle koszt ubezpieczenia OC skutera w przypadku małego silnika to mniej niż 100 zł rocznie. Zwróć uwagę na to, że ubezpieczenie skutera jest znacznie tańsze niż w przypadku ubezpieczenia samochodu osobowego, co jest dodatkowym atutem posiadania skutera.

Ile kosztuje ubezpieczenie maxi skutera (klasa 125 cm3)?

Ubezpieczenie OC skutera o pojemności silnika 125 cm3 jest nieco droższe niż w przypadku skutera o pojemności silnika 50 cm3. Właściciel takiego pojazdu za polisę OC będzie musiał bowiem zapłacić 100-200 zł rocznie, a dokładna kwota jest zależna od wieku kierowcy, stażu posiadania prawa jazdy, bezszkodowej lub szkodowej jazdy, marki skutera itp.

Uwaga! Pomyśl o pełnym ubezpieczeniu skutera, które obejmie nie tylko OC, ale również NNW, ASS i AC. Koszt takiego pakietu to kilkaset złotych, ale  może uchronić Cię od wielu nieplanowanych kosztów, które są w stanie znacznie uszczuplić zawartość portfela.

Sprawdź też na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia motocykla!

Ubezpieczenie skutera online w Compensie

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, w tym skutera. OC zapewnia ochronę finansową na wypadek spowodowania wypadku drogowego, w którym ucierpią inni uczestnicy ruchu drogowego.

Warto jednak pamiętać, że OC to minimalna ochrona, która nie chroni skutera, ani jego właściciela. Dlatego też, polecamy rozważyć zakup dodatkowych ubezpieczeń, takich jak AC, NNW czy ASS, które zapewnią pełną ochronę w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Pakiet motocykle w Compensie został stworzony po to, abyś miał możliwość dopasowania polisy do swoich potrzeb i oczekiwań. Zbuduj kompleksową ochronę skutera w korzystnej cenie. Dowiedz się więcej na https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/pakiet-motocykle/.

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Motocykl to nie tylko pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również duży wydatek. Nie zapominaj, że Twoja wymarzona maszyna niestety jest zagrożona przez ryzyko kradzieży. Jak zabezpieczyć swoje dwukołowe cudo przed kradzieżą i nie przepłacić za ubezpieczenie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i podzielić się poradami, które pomogą Ci odpowiednio zabezpieczyć Twój motocykl. Dowiesz się również, ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC na motocykl oraz jakie opcje masz do wyboru, aby nie obciążać zbytnio swojego portfela.

Czytaj więcej
Prawo jazdy na motocykl – ile kosztuje i jak wyrobić?

Jazda motocyklem to pasja wielu osób. Szybkość, ryk silnika i poczucie wolności, jakie daje kierowanie jednośladem, sprawia, że o uprawnienia starają się nie tylko doświadczeni, ale również młodzi kierowcy. Sprawdź, jak wyrobić i ile kosztuje prawo jazdy na motocykl, a także od jakiego wieku można prowadzić tego rodzaju pojazdy!

Czytaj więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Na co zwrócić uwagę?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. W zasadzie już skrada się za oknem i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze. Dla motocyklistów taka aura oznacza rozpoczęcie sezonu na jednoślady. Zanim jednak wsiądziemy na motocykl, warto odpowiednio się przygotować. Nie tylko w kwestii pojazdu, ale i naszego bezpieczeństwa. O czym powinniśmy pamiętać? Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Odpowiadamy.

Czytaj więcej