Jazda motocyklem to pasja wielu osób. Szybkość, ryk silnika i poczucie wolności, jakie daje kierowanie jednośladem, sprawia, że o uprawnienia starają się nie tylko doświadczeni, ale również młodzi kierowcy. Sprawdź, jak wyrobić i ile kosztuje prawo jazdy na motocykl, a także od jakiego wieku można prowadzić tego rodzaju pojazdy!

">

Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Prawo jazdy na motocykl – ile kosztuje i jak wyrobić?

14.03.2023

Jazda motocyklem to pasja wielu osób. Szybkość, ryk silnika i poczucie wolności, jakie daje kierowanie jednośladem, sprawia, że o uprawnienia starają się nie tylko doświadczeni, ale również młodzi kierowcy. Sprawdź, jak wyrobić i ile kosztuje prawo jazdy na motocykl, a także od jakiego wieku można prowadzić tego rodzaju pojazdy!

Prawo jazdy na motocykl – jakie kategorie wyróżniamy?

Chcąc zyskać możliwość podróżowania jakimkolwiek motocyklem, należy wyrobić prawo jazdy kategorii A. Pozwoli ono podróżować maszyną o dowolnej mocy i pojemności silnika, a także motocyklami trójkołowymi oraz czterokołowcami lekkimi (o maksymalnej masie 350 kg). Warunkiem jest ukończenie 24 lat (albo 22, jeżeli od co najmniej 2 lat posiadasz prawo jazdy na motocykl kategorii A2).

To jednak nie wszystko. Istnieją także inne kategorie, które pozwalają kierować pojazdami o różnych parametrach i w różnym wieku. Czym się charakteryzują i o które prawo jazdy na motocykl warto się starać?

 • Prawo jazdy kategorii AM. Pozwala ono kierować motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 lub elektrycznym o mocy do 4 kW (4,5 KM), pod warunkiem, że prędkość pojazdu nie przekracza 45 km/h. Co więcej, kategoria ta uprawnia do prowadzenia czterokołowców lekkich (o masie do 350 kg i prędkości do 45 km/h). Ubiegać się o nie mogą osoby, który ukończyły 14 lat.
 • Prawo jazdy kategorii A1. Pozwala ono kierować motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW (15 KM) oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Co więcej, kategoria ta uprawnia do prowadzenia czterokołowców lekkich (o masie do 350 kg) oraz motocykli trójkołowych o mocy do 15 kW (20 KM). Ubiegać się o nie mogą osoby, który ukończyły 16 lat.
 • Prawo jazdy kategorii A2. Pozwala ono kierować motocyklem o mocy do 35 kW (47,5 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Co więcej, kategoria ta uprawnia do prowadzenia czterokołowców lekkich (o masie do 350 kg) oraz motocykli trójkołowych o mocy do 15 kW (20 KM). Ubiegać się o nie mogą osoby, które ukończyły 18 lat.

Uwaga! Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 r., mogą bez dodatkowych uprawnień kierować motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 lub elektrycznym o mocy do 4 kW (4,5 KM), pod warunkiem, że prędkość pojazdu nie przekracza 45 km/h (tak jak w przypadku prawa jazdy na motocykl kategorii AM).

Motocykl na prawo jazdy kat. B – czy to możliwe?

Co ciekawe, prawo jazdy na motocykl nie jest potrzebne osobom, które posiadają uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi (kategoria B). Mogą one prowadzić motor z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW (15 KM) oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg (tak jak w przypadku kategorii A1).

Jak najbardziej tak. Od 2015 roku posiadając uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi (kategoria B) od co najmniej 3 lat mogą poruszać takimi pojazdami jak w przypadku posiadania  kategorii A1 (m.in. pojemnośc do 125cm3).

Jest to duże udogodnienie, dzięki któremu można legalnie sprawdzić, czy jazda jednośladem sprawia przyjemność i poćwiczyć kierowanie takim pojazdem przed zapisaniem się na prawo jazdy na motocykl kategorii A.

Od ilu lat można jeździć motorem?

Aby móc prowadzić motor o mocy do 125 cm3 wystarczy ukończyć 16 lat i wyrobić prawo jazdy kategorii A1.

Młodzi ludzie, którzy chcą jeszcze wcześniej sprawdzić się za kierownicą jednośladu, mogą wyrobić prawo jazdy kategorii AM, które uprawnia do jazdy motorowerem (o maksymalnej prędkości 45 km/h).

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Prawo jazdy na motocykl kategorii A, w zależności od lokalizacji i renomy ośrodka szkoleniowego, kosztuje 2200-3000 zł. Tańsze, często o kilkaset zł, są kursy na kategorię A1 i A2. Najmniej zapłacą osoby ubiegające się o prawo jazdy na motocykl kategorii AM – najczęściej cena takiego kursu nie przekracza 1000 zł.

Jak wyrobić prawo jazdy na motocykl krok po kroku?

Jeżeli chcesz wyrobić prawo jazdy na motocykl, powinieneś w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni ośrodek szkoleniowy. Kieruj się opiniami dotychczasowych kursantów, porównaj ceny i sprawdź, czy wybrana szkoła oferuje kategorię, która Cię interesuje.

Następne kroki, niezbędne do tego, by wyrobić prawo jazdy na motocykl, to:

 • złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy w urzędzie starostwa powiatowego w Twoim miejscu zamieszkania;
 • uzyskanie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdem;
 • wyrobienie PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę – wniosek możesz złożyć w urzędzie lub online (pamiętaj o dołączeniu kolorowego zdjęcia o wymiarach 35x45 mm, orzeczenia lekarskie oraz zgody rodziców, jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią);
 • zaliczenie egzaminu wewnętrznego w szkole jazdy, do której uczęszczasz, a następnie egzaminów państwowych (teoretycznego i praktycznego);
 • wniesienie opłaty za wydanie prawa jazdy w wysokości 100,50 zł w urzędzie, w którym składałeś wniosek o wydanie prawa jazdy;
 • odbiór prawa jazdy (zwykle po 9 dniach od dokonania opłaty).

Ile trwa kurs prawa jazdy na motocykl?

Kurs na prawo jazdy na motocykl, bez względu na wybraną kategorię, składa się zawsze z 30 godzin zajęć teoretycznych (często dostępne są w formie e-learningu) oraz 20 godzin zajęć praktycznych.

Różnice mogą dotyczyć długości zajęć dla kandydatów na kategorię AM, przy czym nie powinny one trwać mniej niż 10 godzin (zarówno teoretyczne i praktyczne).

Wyrobiłeś prawo jazdy na motocykl i chcesz zakupić wymarzony jednoślad? Sprawdź, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży motoru!

Jak zarejestrować motocykl?

Jeżeli zdobyłeś upragnione prawo jazdy na motocykl i zakupiłeś swój wymarzony jednoślad, nie pozostaje nic innego, jak wykupić ubezpieczenie, zarejestrować motor i… ruszać w drogę!

Na rejestrację masz 30 dni od momentu zakupu pojazdu. Odwiedź wydział komunikacji w urzędzie adekwatnym do Twojego miejsca zamieszkania, pamiętając o zabraniu dowodu osobistego, dowodu własności pojazdu (np. umowy zakupu lub faktury), polisy OC, a w przypadku używanego motocykla również tablic i dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, o ile została wydana.

Ile kosztuje przerejestrowanie motocykla po zakupie?

W przypadku motocykla kupionego w Polsce, koszt rejestracji nie powinien być wysoki (chyba, że zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne). Opłaty, jakie należy ponieść, to:

 • 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (dla umów o wartości powyżej 1000 zł);
 • 40,50 zł za tablice rejestracyjne;
 • 54,50 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego;
 • 14 zł za pozwolenie czasowe;
 • 12,50 zł za naklejkę legalizacyjną.

O czym pamiętać po zakupie motocykla?

Zdobyłeś upragnione prawo jazdy na motor? Zadbaj o ubezpieczenie motocykla! Ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu, możesz kontynuować po zbywcy. Pamiętaj, jednak, że powinieneś zgłosić nabycie pojazdu ubezpieczycielowi, a polisa zbywcy nie odnawia się automatycznie. Ubezpieczenie OC nie chroni przed kradzieżą oraz innymi nieprzewidzianymi kosztami. Warto uzupełnić swoją polisę o AC – autocasco ochroni Cię przed stratą finansową, której przyczyną jest uszkodzenie, zniszczenie albo utrata motocykla. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest zakup OC i AC w pakiecie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia.

Pamiętaj! W trakcie jazdy może Cię spotkać wiele nieprzewidzianych sytuacji, które unieruchomią motocykl. Warto posiadać ubezpieczenie assistance, które zapewni pomoc/holowanie nie tylko w razie wypadku, ale również w razie awarii. A jeśli poza motocyklem kupiłeś fajny kask i dedykowaną odzież to możesz także ubezpieczyć swoje akcesoria motocyklowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym miejscu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty. Co możesz ubezpieczyć?

Masz już własny motocykl? Po spełnieniu tego marzenia, szukasz odpowiednich akcesoriów. Takich, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i zwiększą komfort każdej jazdy. Kask, kurtka, buty, elementy wyposażenia naszego nowego pojazdu. Czasami zdarza się tak, że na zakup akcesoriów decydujemy się jeszcze na długo przed zakupem własnego jednośladu. Gdy nie wiemu jeszcze, jaki motocykl na początek chcemy kupić. To taki pierwszy krok na drodze do realizacji marzenia o własnym motocyklu. 

Czytaj więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Na co zwrócić uwagę?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. W zasadzie już skrada się za oknem i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze. Dla motocyklistów taka aura oznacza rozpoczęcie sezonu na jednoślady. Zanim jednak wsiądziemy na motocykl, warto odpowiednio się przygotować. Nie tylko w kwestii pojazdu, ale i naszego bezpieczeństwa. O czym powinniśmy pamiętać? Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Odpowiadamy.

Czytaj więcej
Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę i jak go założyć?

Zamierzasz przystąpić do kursu na prawo jazdy? Musisz pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z tych najważniejszych jest Profil Kandydata na Kierowcę. Bez niego zdanie egzaminu nie będzie możliwe. Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę, jak i gdzie go założyć oraz co będzie Ci potrzebne – odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

Czytaj więcej