Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Beesafe to internetowy agent Compensy

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!

Oblicz cenę

Co powinna zawierać umowa kupna, sprzedaży motocykla i jak ją napisać?

11.05.2023

Miłośników jednośladów w Polsce zdecydowanie nie brakuje – w 2021 roku w Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowanych było ponad milion motocykli. Jeżeli do nich należysz i chcesz zaopatrzyć się w nową maszynę, powinieneś pamiętać o formalnościach związanych z zakupem. Jednym z najważniejszych dokumentów będzie dla Ciebie umowa kupna-sprzedaży motocykla. Czym jest i jak ją spisać? O co jeszcze warto zadbać, zaopatrując się w używany jednoślad? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

Po co Ci umowa kupna-sprzedaży motocykla?

Umowa kupna-sprzedaży motocykla to dokument będący potwierdzeniem tego, kto jest jego właścicielem. Stanowi pisemne sformalizowanie sprzedaży jednośladu i zdecydowanie warto ją sporządzić – przyda się nie tylko po to, by zarejestrować pojazd i wykupić niezbędne ubezpieczenie OC, ale również w celu uniknięcia ewentualnych nieporozumień ze sprzedawcą w przyszłości.

Sam fakt posiadania umowy kupna-sprzedaży motocykla to jednak nie wszystko. Musi ona jeszcze być sporządzona w odpowiedni sposób, by ubezpieczyciel czy urzędnicy wydziału komunikacji nie mieli do niej jakichkolwiek zastrzeżeń. Choć przepisy nie definiują, w jakiej formie powinna zostać zawarta (w teorii można to zrobić nawet ustnie), warto zadbać o to, aby została spisana i zawierała wszystkie niezbędne dane. Dzięki temu będzie stanowić dowód w przypadku konfliktu i znacznie ułatwi Ci załatwienie wszelkich formalności związanych z rejestracją czy ubezpieczeniem pojazdu. 
W internecie znajdziesz wiele wzorów takiego dokumentu, jednak możesz sporządzić go samodzielnie. Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży motocykla? Sprawdźmy!

Umowa kupna-sprzedaży motocykla 2023 – jak ją napisać?

motocyklista

Umowa kupna-sprzedaży motocykla nie różni się znacząco od umowy kupna-sprzedaży samochodu. Warto jednak przed jej spisaniem zadbać o odpowiednie przygotowanie.

Niezbędne okaże się przede wszystkim dokładne zweryfikowanie tożsamości kupującego lub sprzedającego – w zależności od tego, którą stroną transakcji jesteś. Jeżeli nabywasz pojazd, sprawdź zgodność danych kontrahenta, które powinny być identyczne jak te, które zawarte są w dowodzie rejestracyjnym (jeśli zgubiłeś dowód rejestracyjny i nie wiesz co zrobić, kliknij tutaj). W przypadku, gdy informacje o sprzedawcy różnią się, powinien on przedstawić Ci poprzednie umowy kupna-sprzedaży motocykla.
 

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży motocykla 2023?

W każdej umowie kupna-sprzedaży motocykla 2023 (sporządzonej w dwóch egzemplarzach) powinny znaleźć się następujące informacje:

 • data i miejsce zawarcia umowy;
 • dane obu stron transakcji (w tym numery PESEL lub NIP, adresy zamieszkania, rodzaje i numery oraz serie dokumentów tożsamości);
 • marka i model motocykla;
 • rok produkcji pojazdu;
 • inne informacje o motocyklu, takie jak numer nadwozia (ramy), numer rejestracyjny oraz przebieg (w km);
 • kwota sprzedaży;
 • podpisy sprzedającego i kupującego.

To wystarczy, aby umowa kupna-sprzedaży motocykla była prawidłowa pod kątem formalnym i prawnym. Warto jednak pamiętać o kilku szczegółach.
Po pierwsze – podczas wpisywania daty i miejsca zawarcia umowy nie zapominaj o podaniu godziny zawarcia umowy. Może okazać się ona bardzo istotna, np. w celu ustalenia, kto powinien zapłacić mandat w przypadku zrobienia zdjęcia przez fotoradar podczas jazdy z nadmierną prędkością.

Po drugie – dokładnie sprawdź wszystkie dane – zarówno osobowe, jak też informacje o pojeździe (w tym numer VIN). Nawet jeden błąd może sprawić problemy w przyszłości, np. podczas rejestrowania pojazdu (sprawdź, ile kosztuje rejestracja samochodu) .

Po trzecie – zadbaj o to, by w sytuacji, gdy pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, na umowie znalazły się dane z dowodu rejestracyjnego każdego z nich. Dotyczy to również podpisów współwłaścicieli.

Po czwarte – dopilnuj, by w umowie znalazła się rzeczywista kwota, za którą zakupiłeś motocykl. Absolutnie niezalecane jest zaniżanie wartości pojazdu, ponieważ może to narazić Cię na wysokie kary, a do tego sprawić sporo problemów, gdy znajdziesz ukryte wady i będziesz wnosił o ich usunięcie. Zostaną wyceniane na podstawie wpisanej w umowie kupna-sprzedaży motocykla wartości i w efekcie rekompensata może okazać się niezadowalająca. 
I w końcu po piąte – dodatkowe informacje zawarte w umowie. Choć nie są one niezbędne, warto – dla własnego bezpieczeństwa – o nie zadbać. Mowa tutaj przede wszystkim o zapewnieniu sprzedającego, że motocykl jest jego własnością, a także odpowiedzialności za ukryte wady (zwróć uwagę zwłaszcza na wyłączenia umieszczone w umowie, które mogą uniemożliwić Ci dociekanie swoich racji).

Pamiętaj! W umowie kupna-sprzedaży motocykla powinna znaleźć się informacja o przekazaniu wszystkich dodatkowych dokumentów, a także liczbie kluczyków, jakie odebrałeś od sprzedającego.

Zakup motocykla a podatek

Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży motocykla to tak naprawdę początek. Abyś mógł wyruszyć swoim nowym jednośladem w drogę, powinieneś zadbać o kilka kwestii. Pierwszą z nich jest opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC). Jest to obowiązek każdego kupującego, który nabył pojazd od osoby fizycznej w Polsce. Nie dotyczy fabrycznie nowych motocykli zakupionych w salonie, sprowadzonych z zagranicy albo których wartość rynkowa nie przekracza 1 000 zł.

Podatku PCC nie muszą płacić również osoby, które zakupiły motocykl:

 • od osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub posiadającej komis;
 • na fakturę;
 • dla osoby niepełnosprawnej.

Jeżeli więc zakupiłeś pojazd od osoby fizycznej, masz 14 dni na zapłacenie podatku PCC (od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży motocykla). Aby to zrobić, powinieneś wypełnić druk PCC-3 i złożyć go we właściwym urzędzie skarbowym (osobiście, pocztą albo drogą elektroniczną).
Ile wynosi podatek PCC? 2% wartości motocykla, która została zapisana w umowie kupna-sprzedaży.

Rejestracja motocykla po zakupie

Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie (lub przerejestrowanie) pojazdu w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania (sprawdź, kiedy trzeba wyrejestrować pojazd). Masz na to 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży motocykla. 

Oto dokumenty, które będą potrzebne do rejestracji motocykla 

 • wniosek o rejestrację pojazdu;
 • umowa kupna-sprzedaży motocykla;
 • dowód osobisty i rejestracyjny;
 • karta pojazdu;
 • potwierdzenie ważności badania technicznego i polisy OC;
 • aktualna tablica rejestracyjna.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu znajdziesz tutaj.

Standardowy koszt rejestracji motocykla to 81 zł – składają się na niego wydanie nowego dowodu rejestracyjnego (54,50 zł), wydanie pozwolenia czasowego (14 zł) oraz nalepka legalizacyjna (12,50 zł). Tutaj sprawdzisz, ile kosztuje rejestracja samochodu.

Istnieją sytuacje, w których rejestracja motocykla może okazać się droższa. Nowy właściciel pojazdu zapłaci dodatkowo za:

 • nową tablicę rejestracyjną, gdy motocykl został zakupiony w innym powiecie (40,50 zł);
 • indywidualną tablicę rejestracyjną, na której umieścisz własne znaki (500,50 zł);
 • kartę pojazdu, gdy pojazd takowej nie posiada (75 zł);
 • pełnomocnictwo w wydziale komunikacji, gdy pełnomocnikami nie są małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki lub rodzeństwo (17 zł).

Co grozi za niezarejestrowanie motocykla w odpowiednim terminie? Kara pieniężna w wysokości 200-1 000 zł, którą nakłada starosta. 

kask motocyklowy

Nie zapomnij o OC dla kupionego motocykla!

Obowiązkiem każdego sprzedającego jest przekazanie aktualnej polisy OC, o ile oczywiście taką posiada. Oznacza to, że jako nowy właściciel pojazdu możesz dalej korzystać z tego ubezpieczenia do końca obowiązującej umowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ją wypowiedzieć i poszukać korzystniejszej oferty. Będzie to najlepsze rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy ubezpieczyciel dokona rekalkulacji (ponownego przeliczenia wartości) składki, w wyniku której Twoje OC wzrośnie.

A jeśli interesuje Cię szersza ochrona niż samo ubezpieczenie OC, Compensa oferuje sprawdzony pakiet ubezpieczń motocyklowych, z którym zarówno Ty, jak i Twój pojazd, będziecie kompleksowo chronieni na wypadek konsekwencji finansowych różnych, nieprzewidzianych zdarzeń. 
 

Pamiętaj, że posiadanie polisy OC dla motocykla jest w naszym kraju obowiązkowe, a jego brak może narazić Cię na wysokie kary. Wysokość kary zależna jest od kwoty płacy minimalnej i od 1 stycznia 2023r. do 30 czerwca 2023r. kształtuje się następująco:

 

Samochód osobowy

Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus

motocykl

1 – 3 dni

1 400 zł 2 090 zł 230 zł

4 – 14 dni

3 490 zł

5 240 zł

580 zł

Powyżej 14 dni 6 980 zł 10 470 zł

1 160 zł

 

Od 1 lipca 2023r. kary kształtować będą się następująco:

  Samochód osobowy Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus motocykl
1 – 3 dni 1 440 zł 2 160 zł 240 zł
4 – 14 dni 3 600 zł 5 400 zł 600 zł
Powyżej 14 dni 7 200 zł 10 800 zł 1 200 zł

 

Posiadanie ważnej polisy OC (zobacz, jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony!) jest niezbędne nawet wtedy, gdy nie korzystasz z pojazdu. Jej brak może zostać zweryfikowany nie tylko przez policję podczas rutynowej kontroli drogowej, ale także pracowników Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Co więcej, gdy nie posiadasz ubezpieczenia i doznałeś szkód w kolizji lub wypadku drogowym spowodowanym przez innego kierowcę, nie będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie. Warto więc znaleźć odpowiednią ofertę i jak najszybciej wykupić obowiązkowe ubezpieczenie.

Źródło statystyk: https://motoryzacja.interia.pl/motofani/motocykle/news-ile-jednosladow-jezdzi-po-polsce,nId,5093794


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Na co zwrócić uwagę?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. W zasadzie już skrada się za oknem i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze. Dla motocyklistów taka aura oznacza rozpoczęcie sezonu na jednoślady. Zanim jednak wsiądziemy na motocykl, warto odpowiednio się przygotować. Nie tylko w kwestii pojazdu, ale i naszego bezpieczeństwa. O czym powinniśmy pamiętać? Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Odpowiadamy.

Czytaj więcej
Obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty. Co możesz ubezpieczyć?

Masz już własny motocykl? Po spełnieniu tego marzenia, szukasz odpowiednich akcesoriów. Takich, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i zwiększą komfort każdej jazdy. Kask, kurtka, buty, elementy wyposażenia naszego nowego pojazdu. Czasami zdarza się tak, że na zakup akcesoriów decydujemy się jeszcze na długo przed zakupem własnego jednośladu. Gdy nie wiemu jeszcze, jaki motocykl na początek chcemy kupić. To taki pierwszy krok na drodze do realizacji marzenia o własnym motocyklu. 

Czytaj więcej
Kalkulator OC AC. Kup ubezpieczenie samochodu lub motocykla w Compensa

Kalkulator OC AC to narzędzie, które umożliwia sprawdzenie aktualnych ofert na ubezpieczenie OC lub autocasco. Dodatkowo, za jego pośrednictwem można w prosty sposób kupić także pakiety dodatkowe, jak assistance czy ubezpieczenie szyb i opon. A to wszystko w zaledwie kilka minut bez wychodzenia z domu. Wybrane przez siebie ubezpieczenie można kupić szybko i bezpiecznie online.

Czytaj więcej