Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Podatek od kupna samochodu. Jak wypełnić druk PCC-3?

26.05.2022

Mogłoby się wydawać, że w przypadku zakupu samochodu, na który przeznaczyć musisz często sporą kwotę, nie powinno być obowiązku płacenia jakichkolwiek podatków. Rzeczywistość jest jednak inna i w niektórych sytuacjach niezbędne okaże się przekazanie państwu stosownej kwoty. Czym jest podatek od kupna samochodu i kiedy należy go zapłacić? Ile wynosi podatek od kupna samochodu PCC-3? Sprawdźmy.

Jaki podatek od kupna samochodu obowiązuje w Polsce? 

Zakup samochodu to z jednej strony wydatek, a z drugiej powiększenie swojego dobytku. Zgodnie z przepisami polskiego prawa w niektórych przypadkach niezbędne będzie więc zapłacenie podatku od wzbogacenia albo podatku VAT. Kiedy kupujesz auto prosto z salonu, komisu albo od osoby posiadającej własną firmę, zapłacisz podatek VAT. Otrzymasz fakturę i nie będziesz musiał ponosić jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Jeśli kupujesz samochód od osoby prywatnej, sprawdź jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakupu pojazdu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. W takim przypadku będziesz musiał zapłacić podatek od kupna samochodu, który w naszym kraju określany jest jako podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Sprawdź też jak wygląda kwestia podatkowa przy darowiznie samochodu w rodzinie, a także jak powinna wyglądać umowa daroziwny samochodu

Podatek od czynności cywilnoprawnych. Co to jest PCC? 

Podatek PCC, regulowany przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych, najczęściej dotyczy osób nieprowadzących działalności gospodarczej, które zawierają umowę sprzedaży. Obowiązek jego zapłacenia może wynikać również z innych czynności, takich jak zawarcie umowy pożyczki lub darowizny, ustanowienie hipoteki czy odpłatnego użytkowania.
Podatek od czynności cywilnoprawnych może dotyczyć nie tylko samochodów, ale również innych pojazdów, sprzętów RTV i AGD, a nawet nieruchomości i praw majątkowych. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży do jego zapłacenia zobowiązany jest kupujący.

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu? 

Po zakupie używanego samochodu od osoby fizycznej należy w pierwszej kolejności wypełnić specjalny druk PCC-3. Jest on niezbędny, by obliczyć i zapłacić podatek od kupna samochodu.

Deklaracja dostępna jest w siedzibie urzędu skarbowego, ale możesz pobrać ją online – znajduje się w tym miejscu. Wypełnienie deklaracji jest bardzo proste intuicyjne, ale pamiętaj, by jeszcze przed przystąpieniem do tej czynności przygotować dowód osobisty, a także umowę sprzedaży.

Jak wypełnić deklarację PCC-3?

  • W pierwszej kolejności podaj swój numer NIP lub PESEL i w polu A5 wybierz odpowiedni urząd skarbowy. Pamiętaj również, by w polu A6 wybrać podpunkt 1, gdy składasz deklarację pierwszy raz albo 2, gdy chcesz złożyć korektę.
  • W części B podaj swoje dane osobowe, w podpunkcie 7 wybierz „inny podmiot”, zaś w 8 oznacz siebie jako osobę fizyczną. W sytuacji, gdy jesteś współwłaścicielem kupionego samochodu, w podpunkcie 7 wybierz opcję „podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku”.
  • W części C wybierz podstawę opodatkowania (najczęściej jest to umowa), miejsce użytkowania samochodu oraz jego zakupu (zwykle terytorium RP). W podpunkcie 24 krótko opisz kupiony pojazd – podaj jego markę, model, rok produkcji, pojemność silnika, numer rejestracyjny i inne najważniejsze informacje.
  • W części D należy obliczyć wysokość podatku od kupna samochodu. Wbrew pozorom jest to bardzo proste – wystarczy, że w polu 27 wpiszesz kwotę, jaką zapłaciłeś za samochód (o ile nie różni się ona znacząco od cen rynkowych), określisz stawkę podatku PCC (2%) i w polu 47 wpiszesz obliczoną kwotę podatku (np. od 20 000 zł będzie to 400 zł).
  • W części F ponownie podaj kwotę podatku od kupna samochodu, a w G zaznacz „żadne z powyższych”. 

Pozostanie Ci tylko podpisanie deklaracji i złożenie jej do urzędu skarbowego – osobiście albo drogą pocztową. Sam podatek należy zapłacić w kasie urzędu skarbowego albo przelewem na konto.

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu przez internet? 

Deklarację PCC-3 można wypełnić również przez internet. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, gdzie znajdziesz odnośnik do druku elektronicznego. Jest to szybsze, prostsze i wygodniejsze – przede wszystkim dlatego, że system automatycznie wyliczy kwotę podatku od kupna samochodu. Co więcej, deklarację możesz wysłać online bezpośrednio do urzędu skarbowego, bez konieczności wychodzenia z domu.

Sam proces wypełniania druku PCC-3 przebiega identycznie – kieruj się więc powyższymi wskazówkami, a całość będzie dla Ciebie bezproblemowa. Pamiętaj, że deklarację będziesz mógł wysłać tylko wtedy, gdy posiadasz możliwość złożenia podpisu elektronicznego albo podasz kwotę przychodu za poprzedni rok podatkowy. Profil zaufany w tym wypadku nie wystarczy.

Kiedy trzeba zapłacić podatek PCC po zakupie samochodu? 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie zawsze po zakupie samochodu należy zapłacić podatek PCC. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie kupujących, którzy zawarli umowę z osobą prywatną (niebędącą płatnikiem VAT). Warto pamiętać, że podatek zapłacisz również wtedy, gdy kupujesz auto z komisu, ale jest on wyłącznie pośrednikiem między dwoma osobami fizycznymi.
Transakcje zwolnione z podatków dotyczą:

  • nowych samochodów kupowanych z salonu albo na fakturę od osoby będącej płatnikiem VAT (prowadzącej działalność gospodarczą);
  • używanych samochodów, w których bezpośrednim sprzedającym jest komis wystawiający fakturę zakupu;
  • pojazdów, których wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł;
  • pojazdów zakupionych na własny użytek przez osoby ze stwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;
  • zakupu samochodu znajdującego się za granicą (i gdy umowa sprzedaży zawarta została poza granicami Polski).
podatek od kupna samochodu

Gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu? 

Masz 14 dni od daty podpisania umowy sprzedaży na złożenie deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku od kupna samochodu. Pamiętaj, by dopilnować tego obowiązku jeszcze przed rejestracją zakupionego samochodu w wydziale komunikacji!

Deklaracja i podatek powinny trafić do właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, możesz złożyć ją osobiście, drogą pocztową albo przez internet. Polecamy ostatnią opcję, ponieważ dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i łatwiej wyliczysz kwotę podatku.
 

Ile wynosi podatek od kupna samochodu? 

Wysokość podatku od kupna samochodu wynosi 2% jego wartości rynkowej. Jeżeli więc jest to 10000 zł, podatek PCC wyniesie 200 zł.

Musisz jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz – nie zawsze cena, jaką zapłaciłeś za pojazd, będzie odzwierciedlała jego wartość rynkową. Jeżeli więc sprzedawca dał Ci upust, sprawdź, jaka jest wartość pojazdu w innych ogłoszeniach (w Twojej miejscowości) i to właśnie ją uwzględnij w deklaracji.

Zapłacenie podatku od kupna samochodu jest obowiązkowe, a niedopilnowanie tego może wiązać się z karami za wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe. Kwota, jaką zapłacisz, uzależniona jest od wysokości płacy minimalnej i może wynieść nawet jej 20-krotność! Warto więc zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.

Ubezpieczenie po zakupie samochodu 

Po zakupie używanego pojazdu niezbędne będzie ubezpieczenie samochodu, chyba że sprzedawca przekazał Ci własną polisę ubezpieczenia OC. Niestety, w takim przypadku jego ubezpieczyciel może wymagać dopłacenia do składki, co czasami jest nieopłacalne. Warto więc zapoznać się z ofertami innych ubezpieczycieli i skorzystać z atrakcyjnego ubezpieczenia OC, które jest w naszym kraju obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Sprawdź ofertę Compensy na: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/oc/

Oprócz obowiązkowego OC nie zapomnij także o ubezpieczeniach dodatkowych: Autocasco, NNW komunikacyjne czy Assistance, które mogą być niezwykle przydatne zwłaszcza po zakupie używanego pojazdu. Dzięki nim będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, np. w wyniku uszkodzenia, zniszczenia albo kradzieży samochodu. Zyskasz także ochronę zdrowia – zarówno swojego, jak i pasażerów – oraz wsparcie ubezpieczyciela w razie wypadku albo awarii auta. Duża liczba możliwości związanych w wyborem wariantu ubezpieczenia sprawia, że z łatwością dopasujesz rodzaj i zakres polisy do własnych potrzeb.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też