Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

10.05.2023

Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w naszym kraju powinien posiadać ważne OC. Jeżeli nie masz pewności, do kiedy obowiązuje ubezpieczenie albo chcesz sprawdzić, czy sprawca kolizji drogowej ma ważną polisę, możesz skorzystać z kilku możliwości. Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony w zaledwie kilka minut?

Gdzie można sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Jeżeli zastanawiasz się, do kiedy obowiązuje polisa OC Twojego samochodu, możesz skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel udzieli Ci wszelkich informacji i – w razie potrzeby – przedstawi ofertę nowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
Istnieją jednak inne, szybsze metody sprawdzania ważności polisy, które okażą się dla Ciebie wsparciem również w nagłych sytuacjach. Np. w razie wypadku czy kolizji drogowej. Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony? Najlepiej, korzystając z bezpłatnej usługi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

UFG – co to jest? 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja powołana w 1990 roku, której podstawowym zadaniem jest wypłacanie odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC w sytuacji, gdy sprawca nie wykupił polisy OC albo nie został zidentyfikowany. Co więcej, UFG prowadzi na swojej stronie bazę danych, w której znajdują się informacje o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC.
W praktyce oznacza to, że możesz sprawdzić w niej, czy pojazd – Twój, sprawcy albo sprzedawcy auta – posiada ważną polisę. Wystarczy dostęp do internetu (np. w telefonie), a także numer rejestracyjny albo numer VIN samochodu.

Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone? 

To bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową www.ufg.pl i w części „Sprawdź OC dla pojazdu” wpiszesz w wolne pole numer rejestracyjny albo numer VIN pojazdu. W przypadku zdarzenia drogowego należy podać także dzień i kraj, w jakim miało ono miejsce. Na koniec wystarczy przepisać kod weryfikacyjny, by zdobyć wszelkie niezbędne informacje. Mowa tu między innymi o:

  • ważności polisy OC;
  • terminie wygaśnięcia ubezpieczenia;
  • numerze aktualnej polisy;
  • marce i modelu samochodu;
  • nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego (wraz z adresem).

Baza UFG pozwala zweryfikować zarówno ubezpieczenie swojego samochodu, jak też pojazdu sprawcy kolizji drogowej czy sprzedawcy, co może być przydatne podczas zakupu używanego auta (sprawdź, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu). Co więcej, znajdziesz w niej także informacje na temat AC samochodów.

UFK

Baza danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) powstaje w oparciu o informacje przekazywane przez ubezpieczycieli. Dzięki temu jest wiarygodnym źródłem informacji. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo wykupienia polisy, informacja o ubezpieczeniu nie zostanie zaktualizowana na stronie UFG. Najczęściej dotyczy to pojazdów, których OC zostało przedłużone kilka dni wcześniej. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają bowiem 14 dni na wysłanie informacji do UFG. Z tego względu danie mogą nie zostać zaktualizowane na czas. Warto w takiej sytuacji skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem, by zweryfikować status i ważność polisy.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC? 

Baza danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie jest jedyną metodą, dzięki której zweryfikujesz ważność polisy. Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony w inny sposób?

Możesz np. skorzystać także z bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Również ona dostępna jest za darmo i przez internet. Jej popularność wśród właścicieli pojazdów wynika z tego, że pozwala nie tylko zweryfikować ważność ubezpieczenia OC, ale także sprawdzić stan licznika samochodu, rok produkcji, datę wydania dowodu rejestracyjnego oraz dotychczasowe zmiany właścicieli.
Jest to opcja szczególnie wartościowa dla osób, które kupują używany samochód, choć możesz skorzystać z niej również do własnych celów albo w przypadku zdarzenia drogowego. 

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony przy pomocy bazy danych CEPIK? Wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl, podaj numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu i kliknij przycisk „Sprawdź pojazd”. To wszystko! Również ta metoda jest bardzo wygodna i szybka, zapewniając wsparcie w wielu sytuacjach.

Sprawdzenie ubezpieczenia OC sprawcy wypadku

Sprawdzenie ubezpieczenie OC bardzo często jest niezbędne w przypadku kolizji drogowej, której sprawcą jest inny kierowca. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nie chcesz wzywać na miejsce zdarzenia policji i zamierzasz spisać ze sprawcą specjalne oświadczenie. 
 

sprawdz oc sprawcy

W tak nagłej i stresowej sytuacji nie musisz wchodzić na strony internetowe – alternatywą jest skorzystanie z aplikacji: „Na Wypadek”, którą przygotował wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dostępna jest ona dla właścicieli systemów Android oraz iOS i będzie działać na każdym modelu smartfona. Dzięki niej nie tylko sprawdzisz ubezpieczenie OC sprawcy wypadku, ale możesz również skorzystać z gotowego oświadczenia o stłuczce!

Aby skorzystać z aplikacji, wystarczy pobrać ją na swój telefon, zalogować się i podać dane pojazdu.

Do kiedy ubezpieczenie samochodu

Aby sprawdzić, do kiedy ubezpieczony jest samochód, możesz skorzystać z bazy danych UFG, CEPIK albo ściągnąć wspomnianą aplikację Na Wypadek. Co więcej, istnieje jeszcze jedna opcja, przydatna zwłaszcza dla osób kupujących używany samochód. Jest nią aplikacja Kup Auto, która dostępna jest dla użytkowników różnych systemów operacyjnych i zapewnia wszelkie niezbędne informacje na temat polisy czy pojazdu. Co więcej, dzięki niej zyskasz wsparcie w procesie zakupu używanego auta, a także wygenerujesz umowę sprzedaży.

Aby sprawdzić ważność polisy OC, wystarczy ściągnąć aplikację Kup Auto na swojego smartfona, a także podać niezbędne dane.

Jaka kara finansowa grozi za brak OC w 2023?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, który uczestniczy w ruchu drogowym. Za brak aktualnej polisy przewidziane są duże kary, które od 1 stycznia 2023r. do 30 czerwca 2023r. kształtują się następująco:

 

 

Samochód osobowy

Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus

motocykl

1 – 3 dni

1 400 zł 2 090 zł 230 zł

4 – 14 dni

3 490 zł

5 240 zł

580 zł

Powyżej 14 dni 6 980 zł 10 470 zł

1 160 zł

 

Od 1 lipca 2023r. kary kształtować będą się następująco:

  Samochód osobowy Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus motocykl
1 – 3 dni 1 440 zł 2 160 zł 240 zł
4 – 14 dni 3 600 zł 5 400 zł 600 zł
Powyżej 14 dni 7 200 zł 10 800 zł 1 200 zł

Musisz mieć świadomość tego, że ważność Twojej polisy ubezpieczeniowej może zweryfikować nie tylko policja podczas zatrzymania, ale również pracownik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który dokonuje rutynowej kontroli systemu. Dlatego tak istotne jest zadbanie o tę kwestię, tym bardziej, że kary finansowe to nie wszystko.

Posiadając ubezpieczenie, masz pewność, że w przypadku spowodowania kolizji drogowej to ubezpieczyciel zapłaci za wszelkie szkody. Jeżeli natomiast nie masz ubezpieczenia OC dla swojego samochodu, a będziesz sprawcą kolizji lub wypadku, musisz liczyć się z tym, że to Ty pokryjesz wszelkie koszty naprawy samochodu poszkodowanego. W przypadku większych stłuczek mogą to być kwoty rzędu kilku tysięcy złotych!

Zachęcamy więc do kontrolowania ważności polisy. W sytuacji, gdy termin ubezpieczenia zbliża się do końca, wykup ubezpieczenie OC na korzystnych warunkach i zyskaj poczucie bezpieczeństwa na drodze.
 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też