Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B i na inne kategorie?

28.04.2022

Prawo jazdy kategorii B jest niezbędne, aby kierować pojazdami mechanicznymi na polskich drogach. Wie o tym niemal każdy, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak duże koszty generuje wyrobienie takiego dokumentu. Sprawdźmy więc, ile kosztuje prawo jazdy – zarówno to kategorii B, jak też innych. Pozwoli Ci to przygotować się na wydatki, które w 2022 roku są niemałe.

Jak długo trwa kurs prawa jazdy?

Zanim jednak przejdziemy to najważniejszej kwestii dotyczącej tego, ile kosztuje prawo jazdy, zastanówmy się, ile czasu potrzeba i co należy zrobić, aby zdobyć upragniony dokument. 

Jeszcze zanim rozpoczniesz naukę w wybranej szkole jazdy, należy założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Jest to indywidualny numer identyfikacyjny, dzięki któremu możliwe będzie odnalezienie Cię w systemie. Zarówno przez pracowników szkoły jazdy, jak też egzaminatorów. PKK uzyskać można w wydziale komunikacji, do którego należy złożyć komplet dokumentów, takich jak:

  • wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę,
  • kolorowe i aktualne zdjęcia,
  • orzeczenie lekarskie po przeprowadzonych badaniach,
  • potwierdzenie adresu zameldowania,
  • zgoda rodziców lub opiekunów (w sytuacji, gdy kandydat nie jest pełnoletni).

Warto zauważyć, że już na tym etapie niezbędne będzie poniesienie pewnych kosztów. Ten największy wynika z konieczności przeprowadzenia badań lekarskich, podczas których specjalista decyduje, czy kandydat jest zdolny do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Aby uzyskać takie orzeczenie, należy zapłacić 200 zł (jest to kwota obowiązująca na terenie całego kraju). Konieczne będzie również dokonanie zapłaty za wykonanie kolorowych zdjęć – cena to zwykle 30-50 zł, w zależności od wybranego fotografa.

Z PKK można rozpocząć kurs prawa jazdy, którego długość zależy przede wszystkim od Ciebie. Musisz pamiętać, że niezależnie od wybranej szkoły, nauka składa się z dwóch części i na każdą z nich musisz poświęcić ustaloną z góry liczbę godzin. Mowa tu o:

  • 30 godzinach lekcyjnych w części teoretycznej,
  • 30 godzinach zegarowych spędzonych na kierowaniu pojazdu w części praktycznej.
kierownica

O ile część praktyczna nauki odbywa się zawsze pod czujnym okiem instruktora, o tyle do tej teoretycznej możesz przygotowywać się samodzielnie, np. we własnym domu. Szkoła jazdy udostępni Ci wszelkie niezbędne materiały do nauki, a Ty możesz w dowolnym momencie podejść do egzaminu wewnętrznego. Jeżeli go zdasz, pozostanie egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. 

To, ile trwać będzie kurs na prawo jazdy, zależy w dużej mierze od tego, jak rozplanujesz sobie godziny jazdy i nauki oraz czy zdasz wszelkie egzaminy za pierwszym, czy za kolejnym podejściem. Możesz zdobyć upragnione uprawnienia do kierowania pojazdami w 2 miesiące, ale może zająć Ci to więcej niż pół roku. 
 

Pamiętaj! Kurs na prawo jazdy kategorii B możesz rozpocząć nie tylko wtedy, gdy ukończyłeś 18 lat. Jeżeli chcesz rozpocząć naukę wcześniej, możesz zapisać się do szkoły jazdy po ukończeniu 17 lat i 9 miesięcy – musisz jednak posiadać pisemną zgodę rodziców albo opiekunów. Co więcej, istnieją kategorie, które pozwalają na kierowanie pojazdami młodszym uczestnikom ruchu – np. na kurs prawa jazdy kategorii AM można zapisać się po ukończeniu 14 lat. Taki dokument uprawnia do kierowania m.in. quadem czy motorowerem.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy? 

Odpowiedź na pytanie „ile kosztuje prawo jazdy?” nie jest prosta, ponieważ wiele zależy od rodzaju kursu. W przypadku kategorii AM koszt może zamknąć się nawet w kilkuset złotych, zaś kategorii D – uprawniającej do kierowania autobusem czy ciągnikiem rolniczym – cena kursu może przekroczyć 5000 złotych.
Co więcej to, ile kosztuje prawo jazdy, zależ także od konkretnej szkoły, a nawet miasta, w którym zdecydujesz się na naukę. Paradoksalnie może okazać się, że w większej miejscowości zapłacisz mniej, ponieważ funkcjonuje tam bardzo dużo szkół jazdy, które konkurują ze sobą i pragną przyciągać kursantów atrakcyjną ofertą.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. B?

W przypadku kursów na prawo jazdy kategorii B ceny wahają się od 1800 do 2800 zł. Różnice wynikają z wielkości miejscowości, w której rozpoczynasz naukę, renomy danej szkoły, a także rodzaju kursu – np. przyspieszony, który trwa do 1 miesiąca, może być kilkaset złotych droższy od tego klasycznego. W tej cenie zyskujesz dostęp do wszelkich niezbędnych materiałów dydaktycznych, a także 30 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych.

Pamiętaj! Większość szkół nauki jazdy daje możliwość rozłożenia płatności na raty. Może być to bardzo korzystne rozwiązanie dla tych osób, które nie mają możliwości albo nie chcą dokonać tak dużej, jednorazowej wpłaty. Pamiętaj tylko, by sprawdzić, czy w przypadku płatności ratalnych szkoła jazdy nie podnosi ceny całego kursu.

W sytuacji, gdy pomimo zdania egzaminu teoretycznego i zakończenia zajęć praktycznych nie jesteś pewien swoich umiejętności, możesz wykupić szkolenie uzupełniające. Zwykle koszt jednej dodatkowej godziny jazdy to kilkadziesiąt złotych. Możesz też zdecydować się na cały pakiet, który często okazuje się bardziej opłacalny niż korzystanie z pojedynczych godzin.

Warto przed wybraniem konkretnej szkoły dokładnie zapoznać się z ofertami i porównać je. Polecamy także zweryfikowanie opinii dotychczasowych kursantów, co pozwoli Ci podjąć najlepszą decyzję. Im bardziej profesjonalna i renomowana będzie szkoła jazdy, tym większe zyskasz szanse na bezproblemowe zdanie egzaminu.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Badana lekarskie, zdjęcia do PKK oraz sam kurs prawa jazdy to nie wszystkie wydatki, jakie musisz ponieść. Zapłacisz również za zapisanie się na egzamin – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Na szczęście nie są to duże kwoty – w przypadku kategorii B jest to kolejno 30 i 140 zł. Pamiętaj tylko, że po uzyskaniu negatywnej oceny konieczne będzie ponowne zapisanie się na egzamin, a co za tym idzie – dokonanie stosownej opłaty.
Warto dodać, że po zdaniu egzaminów czekać Cię będzie jeszcze jeden wydatek związany ze złożeniem wniosku o wydanie prawa jazdy. Jego koszt to 100,50 zł i jest to cena obowiązująca w całym kraju.

Ile kosztuje prawo jazdy na tira?

Jak wspomnieliśmy wcześniej to, ile kosztuje prawo jazdy, zależy w dużej mierze od kategorii. Za kategorię C+E, która uprawnia do kierowania pojazdu z naczepą (tira), zwykle płaci się podobnie lub nieco więcej niż za B. W zależności od szkoły jazdy i miejscowości, koszt takiego kursu wynosi od 2300 do 3300 zł.
W tym wypadku cena obejmuje 25 godzin praktycznych za kierownicą określonego rodzaju pojazdu, do którego dołączona jest przyczepa. Warto dodać, że chcąc rozpocząć kurs prawa jazdy na tira, niezbędne jest także wyrobienie Profilu Kandydata na Kierowcę. Kandydat musi przejść nie tylko badania lekarskie (200 zł), ale również psychologiczne (150 zł). Za samo przystąpienie do praktycznego egzaminu państwowego należy zapłacić 245 zł.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor… a właściwie motocykl?

Koszt prawa jazdy na motocykl ponownie zależy od kategorii – tych jest kilka i każda wiąże się z innymi uprawnieniami oraz cenami. 

prawo jazdy

Kategoria AM

Zastąpiła ona popularną niegdyś kartę motorowerową i uprawnia do prowadzenia motoroweru (z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 albo silnikiem elektrycznym o mocy do 4kW) oraz lekkiego czterokołowca o masie do 350 kg i prędkości do 45 km/h. Kurs w tej kategorii mogą rozpocząć osoby, które ukończyły 14 lat – składa się on z 6 godzin teorii i 5 godzin praktyki.Ile kosztuje prawo jazdy kategorii AM? Jest ono najtańsze spośród wszystkich innych i zwykle jego cena nie przekracza 1000-1200 zł.
 

Kategoria A1

Dzięki niej możliwe jest prowadzenie pojazdów z kategorii AM, a także motocykli o pojemności skokowej do 125 cm3 oraz motocykli trójkołowych o mocy do 15 kW. Kurs jest dostępny dla osób, które ukończyły 16 lat – składa się z 30 godzin teorii i 20 godzin praktyki.
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A1? W tym wypadku cena, w zależności od szkoły jazdy i miejscowości, oscyluje wokół 2000 zł.

Kategoria A2

Uprawnia ona do prowadzenia większych motocykli – o mocy do 35 kW, a także monocyklów trójkołowych o mocy do 15 kW. Kurs rozpocząć mogą wyłącznie osoby pełnoletnie – obejmuje on 30 godzin teorii oraz 20 godzin praktyki.
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A2? Również w tym wypadku ceny oscylują wokół 2000 złotych, choć często są nieco wyższe niż w przypadku prawa jazdy kategorii A1 (najczęściej o kilkaset złotych).

Kategoria A

Dzięki niej możliwe jest kierowanie nawet najmocniejszymi motocyklami – także z bocznymi wózkami oraz przyczepami. O prawo jazdy tej kategorii mogą ubiegać się osoby, które skończyły 20 lat (gdy posiadają prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat) lub 24 lata (gdy nie posiadają prawa jazdy kategorii A2). Sam kurs składa się z 30 godzin teorii i 20 godzin praktyki.

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A? Zwykle jest droższe od pozostałych kategorii – jego ceny najczęściej zaczynają się od 2000, a kończą na 3000 zł.

Ile się czeka na prawo jazdy?

Czas oczekiwania na prawo jazdy – podobnie jak ceny kursów – może być różny. Zwykle jest to od 9 do 30 dni, jednak zazwyczaj dokument jest gotowy po około 14 dniach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy prawo jazdy jest do odbioru, wejdź na stronę https://info-car.pl/. 

Pamiętaj! Jeżeli zdałeś egzamin na prawo jazdy i możesz już ruszyć w drogę, zadbaj o ubezpieczenie samochodu. Punktem wyjścia jest obowiązkowe ubezpieczenie OC, polecamy także wykupienie polisy: Autocasco, Assistance czy NNW, które chronią Ciebie i Twoje mienie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, uszkodzeń wynikających z działania negatywnych czynników atmosferycznych lub kradzieży. W ten sposób zyskasz większe poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy, co może być szczególnie istotne, gdy dopiero zdobywasz doświadczenie za kółkiem. Ubezpieczenie samochodu do podstawa. Więcej przeczytasz tutaj: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/

Źródło cen: https://portfelpolaka.pl/ile-kosztuje-prawo-jazdy/ + cenniki wybranych szkół nauki jazdy.
 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też