Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego?

23.09.2022

Dowód rejestracyjny pojazdu to dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego – jeden z najważniejszych dokumentów każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Sporym problemem dla kierowcy może być zgubiony dowód rejestracyjny – w efekcie problematyczne okaże np. przejście badania technicznego. Na szczęście możesz w takiej sytuacji postarać się o wtórnik - nowy dokument. Jak to zrobić?

Co to jest dowód rejestracyjny pojazdu i jakie informacje zawiera?

Dowód rejestracyjny to dokument, który potwierdza, że pojazd jest dopuszczony do ruchu drogowego. Możesz w nim znaleźć informacje o parametrach technicznych pojazdu oraz dane właściciela / współwłaściciela.

Na 6 stronach dowodu rejestracyjnego pojazdu znaleźć można między innymi:

 • informacje o pojeździe, w tym m.in.: markę, model, numer VIN, numer rejestracyjny;
 • parametry pojazdu, m. in.:  pojemność, moc silnika, liczba miejsc siedzących czy rodzaj paliwa oraz dopuszczalną masę całkowitą czy masę własną, ładowność;
 • informacje o właścicielu pojazdu, tj.: imię, nazwisko, adres oraz PESEL (lub REGON);

Pamiętaj! W przypadku sprzedaży pojazdu, jego dotychczasowy właściciel powinien przekazać kupującemu nie tylko dowód rejestracyjny, ale również inne ważne dokumenty, jak karta pojazdu (o ile została wydana) oraz polisę OC.

Czy dowód rejestracyjny pojazdu jest obowiązkowy?

Tak, w Polsce dowód rejestracyjny jest obowiązkowy – bez niego nie ma możliwości uczestniczenia pojazdem w ruchu drogowym. Za złamanie tego przepisu grozi wysoki mandat. Co więcej, w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego właściciel traci możliwość poruszania się nim po polskich drogach.

Warto jednak zaznaczyć, że po zmianie przepisów, posiadanie dowodu rejestracyjnego przy sobie jest nieobowiązkowe (podobnie jak w przypadku prawa jazdy). 1 października 2018 roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi kierowca może zostawić dowód rejestracyjny pojazdu w domu. Co w przypadku kontroli drogowej? Funkcjonariusz sprawdzi Twoje uprawnienia do kierowania samochodem w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Kiedy należy okazać dowód rejestracyjny pojazdu?

O ile nie musisz okazywać dowodu rejestracyjnego funkcjonariuszom podczas kontroli, o tyle przyda Ci się on w wielu sytuacjach. jedną z nich jest wykonywania badań technicznych pojazdu, wykonywanych raz w roku. Dzięki niemu auto zostaje sprawdzone pod kątem sprawności i parametrów, co pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jeszcze przed rozpoczęciem przeglądu musisz okazać dowód rejestracyjny pojazdu pracownikowi – w przeciwnym wypadku Twój pojazd może nie zostać dopuszczony do badania.

Kiedy dowód rejestracyjny pojazdu będzie Ci potrzebny?

Istnieją również inne sytuacje, w których należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Jest on niezbędny w przypadku wyjazdu za granicę, ponieważ funkcjonariusze innych krajów nie mają dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w związku z czym nie mogą zweryfikować Twojej tożsamości oraz tego, czy pojazd został dopuszczony do ruchu.

Warto również pamiętać, by mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu podczas:

 • sprzedaży samochodu – jak wspomnieliśmy wcześniej, po zakończeniu transakcji sprzedający jest zobowiązany wydać kupującemu nie tylko auto i kluczyki, ale również niezbędne dokumenty, w tym dowód rejestracyjny;
 • zawierania umowy ubezpieczeniowej – dowód rejestracyjny jest wymagany przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe między innymi w momencie zakupu polisy OC, która – jak powszechnie wiadomo – jest obowiązkowa dla każdego właściciela auta.

Czy warto wyrobić elektroniczny dowód rejestracyjny?

Wygodnym rozwiązaniem dla osób preferujących posiadanie wersje elektroniczne dokumentów, jest korzystanie z aplikacji mobilnej mPojazd. Można ją pobrać na telefon. Dzięki niej nie tylko zyskasz natychmiastowy dostęp do dowodu rejestracyjnego w wersji elektronicznej, ale również danych znajdujących się w karcie pojazdu oraz polisy OC.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz korzystać z aplikacji mPojazd, powinieneś założyć internetowy Profil Zaufany. Jest to możliwe w tym miejscu.

Zgubiony dowód rejestracyjny – co musisz zrobić krok po kroku

Problemem wielu kierowców może być zgubiony dowód rejestracyjny. W takiej sytuacji należy jak najszybciej:

 • odwiedzić wydział komunikacji, który znajduje się w starostwie powiatowym, urzędzie miasta albo urzędzie dzielnicy adekwatnym do Twojego miejsca zamieszkania;
 • wypełnić wniosek o wydanie wtórnika,
 • dołączyć do wniosku kilka dokumentów;
 • uiścić opłatę za wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego w wysokości 54,50 zł.

Jeżeli Twój dowód rejestracyjny pojazdu nie został zgubiony, ale skradziony, powinieneś niezwłocznie poinformować o tym fakcie policję. Złodziej może bowiem posłużyć się Twoimi danymi, w wyniku czego narazisz się na wiele potencjalnych problemów.

Co w sytuacji, gdy został zgubiony tymczasowy dowód rejestracyjny? Należy niezwłocznie zgłosić to do wydziału komunikacji, w którym dowiesz się o dalszych krokach.

Czy można jeździć autem w razie zgubienia dowodu rejestracyjnego?

Teoretycznie tak, ponieważ nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas każdej podróży. W praktyce jednak musisz pamiętać, że bez dokumentu Twój samochód nie przejdzie badania technicznego, a Ty możesz mieć problem z wykupieniem polisy OC, która jest obowiązkowa (nawet, jeżeli nie korzystasz z auta).

Dlatego zaleca się, by odwiedzić wydział komunikacji tak szybko, jak to możliwe – najlepiej jeszcze tego samego lub następnego dnia po zgubieniu dowodu rejestracyjnego.

Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego – jakich dokumentów potrzebujesz?

Najważniejszym dokumentem, który pozwoli Ci wyrobić nowy dowód rejestracyjny pojazdu, jest wniosek o wydanie wtórnika. Możesz pobrać go ze strony internetowej wybranego wydziału komunikacji. Wypełnienie dokumentu nie powinno stanowić dla nikogo problemu – wystarczy podać w nim swoje dane (oraz współwłaścicieli pojazdu - jeżeli występują), a także informacje o samochodzie – numer rejestracyjny i VIN oraz markę i model. Nie zapomnij również o wpisaniu powodu ubiegania się o wyrobienie wtórnika i podpisaniu dokumentu.

Drugim niezwykle istotnym dokumentem jest oświadczenie o tym, że został zgubiony dowód rejestracyjny. Oprócz danych osobowych oraz informacji o pojeździe należy podać w nim powód utraty dokumentu, a także wpisać datę i okoliczności jego zaginięcia. Bez tego uzyskanie nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu okaże się niemożliwe.

Innymi dokumentami, które należy złożyć w wydziale komunikacji, są:

 • dokument tożsamości (np. dowód osobisty lub paszport);
 • karta pojazdu (o ile została wydana);
 • potwierdzenie ważności badania technicznego;
 • aktualna polisa OC;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty;
 • tablice rejestracyjne – są one niezbędne, ponieważ po wydaniu wtórnika dowodu rejestracyjnego pojazdu konieczne będzie umieszczenie na nich nowych znaków legalizacyjnych.

Urząd ma 30 dni na wydanie nowego dokumentu – zwykle jednak termin ten jest krótszy.

Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego?

Cena za nowy dowód rejestracyjny pojazdu to 54,50 zł. Kwota może być nieco wyższa, jeżeli:

 • złożysz wniosek o wyrobienie pozwolenia czasowego (19 zł);
 • wystawisz pełnomocnictwo, dzięki któremu inna osoba będzie mogła złożyć wniosek za Ciebie (17 zł, ale tylko wtedy, gdy nie należy do rodziny).

Zgubiony dowód rejestracyjny i karta pojazdu – jakie są konsekwencje?

Zgubiony dowód rejestracyjny niesie za sobą kilka konsekwencji. Przede wszystkim bez tego dokumentu nie będziesz mieć możliwości sprzedania pojazdu, a także przeprowadzenia badania technicznego czy wyjazdu za granicę. To jednak nie wszystko.

Jeżeli zgubiony dowód rejestracyjny trafi w ręce nieuczciwej osoby, Twoje dane mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób. Warto więc działać jak najszybciej, by uniknąć potencjalnych problemów, a w przypadku podejrzenia kradzieży – zgłosić sprawę na policję.

Zgubienie dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie OC

Zgubiony dowód rejestracyjny może być pewnym problemem podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. Towarzystwa wymagają bowiem od właścicieli pojazdów podania informacji, które znajdują się w dokumencie. Mowa tu nie tylko o modelu czy marce samochodu, ale również mocy czy pojemności silnika. Na szczęście dla kierowców, dane te znajdują się także w karcie pojazdu albo aktualnej polisie OC, dlatego w większości przypadków podpisanie nowej umowy powinno być  jak najbardziej możliwe.

Pamiętaj! Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu, nawet jeżeli ten nie uczestniczy w ruchu drogowym. Jej brak może zostać stwierdzony nie tylko przez funkcjonariusza podczas kontroli drogowej, ale również pracownika Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli więc zbliża się termin końca umowy, sprawdź dostępne ubezpieczenia komunikacyjne, skorzystaj z atrakcyjnej oferty i w ten sposób uniknij niepotrzebnych problemów!

Zgubiony dowód rejestracyjny przed przerejestrowaniem – co musisz wiedzieć?

Jeżeli zgubienie dowodu rejestracyjnego miało miejsce przed przerejestrowaniem samochodu, powinieneś jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie wtórnika (wraz z wymienionymi wcześniej dokumentami).

Czy mogę zrobić przegląd, jeśli zgubiłem dowód rejestracyjny pojazdu?

Przed rozpoczęciem badania technicznego należy okazać dowód rejestracyjny pojazdu diagnoście. Tylko wtedy możliwe będzie przeprowadzenie przeglądu. Brak dokumentu może sprawić, że wykonanie badania technicznego okaże się niemożliwe.

Na szczęście w przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego i zgłoszenia sprawy, możesz okazać diagnoście kartę pojazdu (o ile została wydana) albo pozwolenie tymczasowe. To wystarczy do przeprowadzenia badania.

Pamiętaj! Aby uchronić się przed kłopotami, skorzystaj ze wspomnianej wcześniej aplikacji mPojazd. Dzięki niej, nawet kiedy został zgubiony dowód rejestracyjny, będziesz mógł okazać diagnoście elektroniczną wersję dokumentu.

Zgubienie dowodu rejestracyjnego a sprzedaż auta – czy to możliwe?

Każdy sprzedający jest zobowiązany przekazać kupującemu dowód rejestracyjny pojazdu. Możliwe jest jednak sfinalizowanie transakcji bez posiadania tego dokumentu – warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji kupujący musi liczyć się z licznymi problemami, np. z przerejestrowaniem samochodu.

Co więcej, nigdy nie ma pewności, czy sprzedający, który nie posiada dowodu rejestracyjnego, nie wszedł w posiadanie samochodu w wyniku przestępstwa – np. poprzez jego kradzież. Dlatego warto zachować czujność i zażądać wszystkich dokumentów. Pozwoli to uniknąć kłopotów w przyszłości.

Zgubiłem dowód rejestracyjny pojazdu za granicą – co teraz?

Podczas każdej zagranicznej podróży należy mieć przy sobie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. W przypadku zgubienia któregoś z dokumentów warto odwiedzić najbliższy posterunek policji, a następnie zgłosić się do polskiej ambasady. Dzięki temu zyskasz zastępczy dokument i tym samym będziesz mógł bez obaw poruszać się swoim samochodem po zagranicznych drogach.

Jak uchronić się przed potencjalnymi problemami? Najlepiej rozszerzyć swoją polisę OC o Assistance. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu zyskasz wsparcie ubezpieczyciela, np. w przypadku zgubienia dokumentów, takich jak prawo jazdy czy dowód rejestracyjny, za granicą. W ten sposób nie tylko unikniesz kłopotów, ale również wielu formalności i będziesz mógł bezpiecznie kontynuować podróż.

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też