Ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie?

17.04.2023

W celu wykrycia różnego rodzaju chorób i dolegliwości, należy w niektórych przypadkach wykonać tomografię komputerową. Jest to badanie dostępne bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także prywatnie. Czym jest tomografia komputerowa, jak długo trzeba czekać na jej przeprowadzenie i ile kosztuje? Sprawdźmy!

Co to jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa jest obrazowym badaniem diagnostycznym, w którym wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące (rentgenowskie). Trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i pozwala na wykrycie różnego rodzaju chorób oraz dolegliwości. Przeprowadza się ją w celu zbadania niektórych narządów i części ciała – najczęściej głowy, klatki piersiowej ramion, kręgosłupa oraz jamy brzusznej.

Do atutów tomografii komputerowej zaliczamy przede wszystkim bardzo wysoką precyzję i możliwość pozyskania większej liczby informacji niż w przypadku zwykłych badań rentgenowskich. Dostarcza obrazy, na których dobrze widoczne są zarówno kości, jak też tkanki miękkie oraz naczynia krwionośne znajdujące się w różnych częściach ciała. Jest również badaniem nieinwazyjnym, które nie wywołuje bólu, a niekiedy tylko niewielki dyskomfort, który związany jest z koniecznością pozostawania w jednej, ustalonej przez specjalistę pozycji przez kilka minut.

Tomografia komputerowa umożliwia zdiagnozowanie infekcji, złamań kości, wskazanie lokalizacji nowotworów i guzów, zbadanie naczyń krwionośnych, ocenę wielkości urazów i krwawień wewnętrznych oraz monitorowanie efektywności procesu leczenia. Jej przeprowadzenie najczęściej zaleca się w przypadku:

 • udaru naczyniowego mózgowia;
 • urazów czaszkowo-mózgowych;
 • nowotworów;
 • zapalenia ucha i zatok przynosowych;
 • objawów zapalenia płuc;
 • choroby Alzheimera;
 • schorzeń nerek;
 • zapalenia wyrostka robaczkowego;
 • urazów wewnętrznych;
 • tętniaka aorty;
 • wad rozwojowych;
 • problemów z kręgosłupem.

Badanie pozwala uzyskać dostęp zarówno do zdjęć zrobionych w technice 2D, jak i 3D, a także stanowi współcześnie jeden z najlepszych sposobów na diagnozowanie i leczenie wielu poważnych schorzeń. 

Tomografia komputerowa - przeciwskazania do badania

Warto mieć na uwadze, że istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia tomografii komputerowej. Mowa tu zwłaszcza o ciąży. W niektórych przypadkach czynnikami wykluczającymi mogą być astma, alergia na kontrast, problemy z krążeniem, cukrzyca, niewydolność nerek, infekcja czy choroby tarczycy. Tomografii nie zaleca się również osobom starszym. O tym, czy możesz zostać dopuszczony do tego badania, zdecyduje lekarz.

tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa z kontrastem i bez

Tomografia komputerowa może być wykonana z kontrastem lub bez. Kiedy jego zastosowanie jest niezbędne i czym tak naprawdę jest?

Kontrast, a mówiąc dokładniej – środek kontrastowy, to substancja chemiczna wykorzystywana nie tylko w tomografii komputerowej, ale również rezonansie magnetycznym czy angiografii wieńcowej. Celem jego zastosowania jest zyskanie bardziej szczegółowych obrazów i tym samym dokładniejsza ocena budowy tkanek oraz narządów. Niekiedy zastosowanie kontrastu jest niezbędne, by zdiagnozować niektóre choroby – zwłaszcza nowotwory czy stwardnienie rozsianie.

W wielu przypadkach skorzystanie z niego jest jednak niepotrzebne. Mowa tu zwłaszcza o tomografii komputerowej przeprowadzanej w celu sprawdzenia stanu struktur kostnych czy podczas oceny zmian ucha, w celu potwierdzenia lub wykluczenia stanu zapalnego. Wynika to z dostępu do nowoczesnych tomografów, które nawet bez podania kontrastu są w stanie bardzo dokładnie zobrazować różnego rodzaju tkanki i narządy.

O zastosowaniu kontrastu decyduje lekarz. Środek podawany jest dożylnie albo drogą ustną i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego użycia. Mowa tu zwłaszcza o chorobach nerek, uczuleniu na jod, niedoczynności tarczycy czy niewydolności wątroby.

Tomografia komputerowa – jak się przygotować?

Przygotowanie się do tomografii komputerowej nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim – pojawieniu się na badaniu na czczo. Najlepiej nie spożywać jakichkolwiek posiłków na 6 godzin przed tomografią. Można, a nawet trzeba natomiast, wypić na 4 godziny przed około 0,5-1 l wody (niegazowanej). Na badanie zabierz dowód osobisty, dokumentację leczenia, spis przyjmowanych leków oraz, jeżeli takie posiadasz, wyniki ostatnich badań obrazowych – nie tylko tomografii, ale również USG czy RTG.

Jeżeli jest taka możliwość, udaj się na badanie z osobą towarzyszącą, ponieważ po tomografii komputerowej nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. 
Szczegółowe informacje na temat przygotowań otrzymasz od swojego lekarza.

Jak wygląda tomografia komputerowa?

Aby tomografia komputerowa mogła zostać przeprowadzona i dostarczyła wielu cennych informacji, niezbędne jest skorzystanie ze specjalnego urządzenia – tomografu. Składa się on ze stołu oraz aparatu rentgenowskiego, który wykonuje zdjęcia RTG. 

Samo badanie nie powinno budzić twojego niepokoju, bo – jak wspominaliśmy wcześniej – jest bezinwazyjne, a pacjent pozostaje w jego trakcie przytomny. Osoba prowadząca badanie ułoży Cię w odpowiedniej pozycji na stole tomografu (zwykle pacjent leży na plecach, brzuchu albo boku), a następnie skierują do aparatu rentgenowskiego. Istotne jest, by w trakcie pracy urządzenia pozostawać w bezruchu. Czasami specjalista poprosi także o wstrzymanie oddechu.

Oczywiście w trakcie całego badania pozostaniesz w ubraniu. Zdjąć należy wyłącznie metalowe elementy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę urządzenia. Po tomografii komputerowej z kontrastem mogą pojawić się pewne skutku uboczne: zawroty głowy, uczucie ciepła, a nieco rzadziej nudności, wymioty czy świąd skóry. Mają one miejsce zwykle 20 minut po podaniu kontrastu, dlatego ważne jest, by po przeprowadzeniu badania pozostawać pod obserwacją personelu medycznego.

Tomografia komputerowa – ile trwa?

Tomografia komputerowa trwa zazwyczaj kilkanaście minut, choć może być nieco dłuższa – w zależności od tego, jaka część ciała poddana zostanie badaniu. 

Pamiętaj, by wykonywać wszelkie polecenia specjalisty, dzięki czemu cały proces przebiegnie szybko i bez jakichkolwiek problemów.

Ile kosztuje tomografia komputerowa?

Jak wspominaliśmy wcześniej, tomografia komputerowa może zostać wykonana bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia albo prywatnie. Z pozoru to właśnie ta pierwsza opcja wydaje się być korzystniejsza – po otrzymaniu skierowania od lekarza specjalisty wystarczy zgłosić się w odpowiednim terminie do konkretnej placówki.

Niestety, czas oczekiwania w takim przypadku może być bardzo długi. Optymistyczny scenariusz zakłada oczekiwanie około kilkudziesięciu dni, jednak zwykle jest to kilka miesięcy, a nawet rok. Dlatego zaleca się wykonanie tomografii komputerowej prywatnie – zwłaszcza w przypadku podejrzenia ciężkich schorzeń, które mogą zagrażać życiu.
 

tomografia prywatnie

Pamiętaj! Tomografia komputerowa w ramach NFZ jest możliwa tylko w przypadku otrzymania skierowania od lekarza specjalisty. Z badania przeprowadzonego prywatnie możesz skorzystać w każdym momencie.

Ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie? Zależy to przede wszystkim od miejsca jej przeprowadzenia, konieczności podania kontrastu, a także badanej części ciała. Warto przed wyborem placówki dokładnie zapoznać się z cennikiem i przygotować na wydatek.

Problem ten nie dotyczy osób, które posiadają odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne – dzięki niemu koszt tomografii komputerowej prywatnie zostaje w całości pokryty przez wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. Dowiedz się więcej o tym, dlaczego warto posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne
 

Tomografia komputerowa a ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli chcesz, aby tomografia komputerowa prywatnie była bezpłatna i dostępna w zaledwie kilka dni od otrzymania skierowania, możesz wykupić polisę ubezpieczeniową. Dzięki temu skorzystasz z usług placówek współpracujących z danym towarzystwem ubezpieczeniowym i zyskasz pewność, że prywatna opieka medyczna, jaką otrzymasz, będzie na najwyższym poziomie.

Takie ubezpieczenie oferuje Compensa. Wybierając np. ubezpieczenie zdrowotne Compensa MULTI Zdrowie zyskasz dostęp do specjalistycznych badań diagnostyki obrazowej, bezgotówkowy dostęp do sieci ponad 2 500 Rekomendowanych Placówek Medycznych na terenie całej Polski, a czas oczekiwania na tomografię komputerową prywatnie skróci się z kilku miesięcy do zaledwie kilku dni. Co więcej, będziesz mógł liczyć na wiele innych specjalistycznych badań i zabiegów, a nawet nielimitowane wizyty lekarza w Twoim domu czy rehabilitację.
Polecamy sprawdzenie zakresu polis ubezpieczeniowych i wybranie takiej, która zapewni kompleksowe wsparcie w różnego rodzaju problemach. Odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne to opcja dla wszystkich tych osób, które chcą zadbać o zdrowie swoje albo swoich najbliższych. Zapewni ono nie tylko tomografię komputerową prywatnie, ale również wiele innych bezpłatnych świadczeń. Bez kolejek, bez wydatków i jakichkolwiek problemów.

Sprawdź też, jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać i na co zwrócić uwagę, aby być w pełni zadowolonym z posiadanego ubezpieczenia.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Co to jest telemedycyna? Jak wygląda konsultacja online z lekarzem?

Od czasu wybuchu pandemii covid-19 na przełomie 2019 i 2020 roku przekonaliśmy się, jak wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Przykładem jest konsultacja online z lekarzem, czyli tak zwana e-wizyta. Telemedycyna już wcześniej zaczęła się dynamicznie rozwijać na polskim rynku ubezpieczeń zdrowotnych, a dziś już staje się podstawowym i w zasadzie niezbędnym elementem świadczeń zdrowotnych. Co to jest telemedycyna? Jak wygląda konsultacja online? Jak sprawdzić e-receptę? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Czytaj więcej
Telemedycyna - co to? Konsultacja z lekarzem bez wychodzenia z domu

Koronawirus zmienił wiele w naszym życiu. Musieliśmy przeorganizować swoje przyzwyczajenia, przechodząc na pracę czy nauczanie zdalne, załatwiając sprawy urzędowe online, czy “spotykając się” z najbliższymi za pomocą internetowych komunikatorów. Zmiany te nie ominęły także służby zdrowia, która walczy na pierwszym froncie z pandemią.

Czytaj więcej
Assistance medyczny i domowy, czyli pomoc w codziennych sprawach

Pomoc w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia? Wsparcie w razie różnych awarii w mieszkaniu? Rozwiązanie zawiłych prawniczych spraw? To wszystko może przyprawić o ból głowy. Asysta, pomocna dłoń, z pewnością przydałaby się każdemu. Szczególnie jeśli jesteśmy seniorami, a nie chcemy obarczać problemami swoich najbliższych. Gdzie szukać tej pomocy?

Czytaj więcej