Prywatna opieka medyczna - czy warto mieć ubezpieczenie zdrowotne?

10.07.2020

Jeśli chcemy dożyć późnej starości, warto pozostawać w dobrej formie i zdrowo się odżywiać. Tryb życia bowiem odpowiada za 56% naszego zdrowia. Ważna jest również profilaktyka, ponieważ jak od zawsze wiadomo lepiej zapobiegać, niż leczyć. 

Na co umierają Polacy?

Raport Państwowego Zakładu Higieny z 2019 roku podaje, że choroby, na które najczęściej umierają Polacy to te związane z układem krążenia. Są przyczyną największej ilości zgonów wśród mężczyzn. W przypadku kobiet najczęściej są to choroby nowotworowe, zazwyczaj rak piersi. Więcej niż ofiar wypadków drogowych w Polsce jest samobójców. Z tego powodu umiera około 5 tys. osób rocznie. Polacy wciąż wstydzą się i nie korzystają z usług terapeutycznych, które mogłyby pomóc i odwieść od samobójstwa. W wypadkach natomiast ginie ok. 20% mniej osób. Niestety statystyki mówią, że w Polsce jest wyższa umieralność w porównaniu z innymi krajami w Europie. Prawie połowa Polaków nie wykonuje badań diagnostycznych, które mogłyby wykluczyć ryzyko zachorowań lub dać im szansę na rozpoznanie choroby we wczesnym etapie. Wtedy to szansa na wyleczenie wzrasta. Jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną to Polska nie ma się czym chwalić, tylko Bułgaria i Rumunia z państw europejskich wydają od nas mniej na ten cel.

Medycyna naprawcza podstawą w Polsce

Obecny model leczenia w Polsce możemy nazwać leczeniem naprawczym. Oznacza to wszystkie metody leczenia, które podejmujemy dopiero, gdy u pacjenta pojawia się poważny problem zdrowotny. Nierzadko pojawić się mogły nieodwracalne skutki. To duży problem dla opieki zdrowotnej, ponieważ jest to drogie i ostateczne rozwiązanie, często nie jesteśmy w stanie powrócić do pełni zdrowia, a wyłącznie ograniczyć objawy. Medycyna naprawcza nie pozwala na zmniejszenie zachorowalności społeczeństwa czy polepszenia zdrowotności. A ilość programów profilaktycznych jest niewielka i często nie pokrywa się ona z potrzebami coraz bardziej świadomego społeczeństwa. Dlatego sami powinniśmy myśleć, by zapobiegać, a nie leczyć. W tym zapobieganiu może pomóc czas, czyli możliwość szybkiego zarezerwowania wizyty i krótki czas oczekiwania na nią. To najważniejszy argument za prywatną opieką medyczną.

Która lepsza - prywatna czy państwowa opieka medyczna?

Powinniśmy pamiętać, że zarówno prywatna, jak i państwowa opieka medyczna jest ważna. Model hybrydowy wzajemnie się uzupełnia. Oba te filary powinny być wzmacniane. Nasza świadomość powinna być nakierowana na długość życia i jego jakość, profilaktykę, ruch, badania i częste wizyty u lekarza, już w młodym wieku. Dzięki prywatnej opiece medycznej możemy odciążyć system państwowy. Dość często zdarza się, że w państwowej przychodni mamy możliwość podstawowej opieki zdrowotnej. Jednocześnie w tym samym miejscu przyjmują lekarze specjaliści, już poza systemem państwowym. Wtedy to możemy odpłatnie skorzystać z jego usług. Najważniejsze zalety prywatnej opieki medycznej: 

  • oszczędność czasu
  • szeroki wybór placówek
  • dostęp do wielu specjalistów bez skierowań. 

Dlatego tak ważne jest połączenie obu modeli.

Jak prywatnie to… Compensa!

Szybki dostęp do opieki medycznej jest możliwy z ubezpieczeniem Compensa MULTI Zdrowie. W ten sposób zyskujesz między innymi:

  • dostęp do ponad 2 200 Rekomendowanych Placówek Medycznych,
  • gwarantowany termin oczekiwania na wizytę u internisty i pediatry to maksymalnie 1 dzień roboczy, a u lekarza specjalisty to maksymalnie 5 dni roboczych,
  • możliwość konsultacji ze specjalistami bez skierowania i bez limitów,
  • nieograniczony dostęp do telekonsultacji lekarskich.

To nie wszystko. Więcej korzyści znajdziesz na: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-multi-zdrowie/


Poprzedni Następny
Przeczytaj też