Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie i jak się przygotować?

30.12.2022

We współczesnej medycynie wykonuje się wiele rodzajów badań nieinwazyjnych, które pozwalają precyzyjnie określić rodzaj oraz skalę problemu zdrowotnego. Jednym z nich jest rezonans magnetyczny, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie obrazów medycznych przekroju ciała i tym samym sprawdzenie stanu mózgu, mięśnia sercowego czy różnego rodzaju tkanek. Jak wygląda badanie, ile trwa i czy trzeba się do niego odpowiednio przygotować?

Jak wygląda rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny lub MRI (z angielskiego – magnetic resonance imaging) jest techniką obrazowania medycznego, w której wykorzystuje się właściwości magnetyczne cząsteczek wody znajdujących się w organizmie człowieka. W jego trakcie protony, będące stałym elementem jądra wodoru, umieszczone zostają w polu magnetycznym i poddawane są działaniu fal radiowych, w wyniku czego z jednej strony zmieniają swój stan, a z drugiej oddają energię i wysyłają fale o odpowiedniej częstotliwości. Te odbierane są przez tomograf, a następnie przetwarzane na przekrojowy obraz medyczny.

Dzięki odpowiedniej obróbce komputerowej możliwe jest wykonanie bardzo dokładnych, trójwymiarowych zdjęć poszczególnych narządów, a co za tym idzie – ich zbadanie. Rezonans magnetyczny, poza wysoką skutecznością, charakteryzuje się także pełnym bezpieczeństwem – fale radiowe, w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, nie mają jakiegokolwiek wpływu na ludzkie ciało, dlatego można stosować je bez większych ograniczeń.

Jak wygląda badanie? Wiele zależy tu od rodzaju zastosowanego aparatu. Jeżeli ma on formę zamkniętą, pacjent zostaje umieszczony w tunelu magnesu, zaś przy formie otwartej znajduje się na wolnej przestrzeni (jest to rozwiązanie polecane zwłaszcza osobom cierpiącym na klaustrofobię lub zmagających się z otyłością). Stół, na którym leży pacjent, przesuwa się samoczynnie, dlatego nie trzeba wykonywać jakichkolwiek ruchów.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny jest badaniem bezbolesnym, dlatego nie trzeba się go obawiać. Zwykle trwa kilkadziesiąt minut, a od pacjenta wymaga się jedynie utrzymywania nieruchomej pozycji. Tylko w niektórych, rzadkich przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne lub – w przypadku dużego strachu osoby badanej – leki uspokajające.

Jeszcze przed badaniem od pacjenta wymaga się sprawdzenia poziomu kreatyniny we krwi (na około tydzień przez rezonansem magnetycznym) – jest to niezbędne, aby sprawdzić, czy nerki są sprawne i czy można podać pacjentowi kontrast.

Uwaga! W trakcie rezonansu magnetycznego pacjent powinien być na czczo, dlatego na kilka godzin przed jego przeprowadzeniem nie zaleca się spożywania posiłków lub napojów. Na czas badania należy także zdjąć wszelkie elementy garderoby, które posiadają metalowe elementy.

Bezpośrednio po badaniu nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań, by powrócić do codziennych zajęć, w tym pracy. Możliwe jest nawet prowadzenie samochodu, o ile oczywiście pacjentowi nie podano leków uspokajających albo nie zastosowano znieczulenia ogólnego. Po kilku dniach wyniki będą gotowe do odebrania.

Po co się wykonuje rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, które umożliwia określenie stanu wielu narządów w ludzkim organizmie. Pozwala stwierdzić, czy w mięśniach albo tkankach nie zaszły niepożądane zmiany oraz zweryfikować pracę serca. Dzięki niemu możliwe jest wykrywanie tętniaków, uszkodzeń rdzenia kręgowego, nieprawidłowości w oku lub uchu, a także różnego rodzaju chorób, w tym serca, wątroby, jamy brzusznej czy stwardnienia rozsianego. Jest to badanie niezwykle wszechstronne i, co równie ważne, w pełni bezpieczne dla pacjenta, dlatego wykonuje się je bardzo często.

Rezonans magnetyczny przeprowadza się najczęściej w celu wykrycia takich schorzeń, jak:

 • choroby wrodzone;
 • choroby naczyniowe mózgu;
 • nowotwory mózgu i rdzenia kręgowego;
 • rozszczep kręgosłupa lub czaszkowo-mózgowy;
 • rozdwojenie rdzenia;
 • torbiel przegrody przeźroczystej;
 • nowotwór;
 • choroby śródpiersia i wiele innych.

Choć rezonans magnetyczny można wykonać u zdecydowanej większości pacjentów, istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia badania. Mowa tu przede wszystkim o wszczepionym rozruszniku serca lub neurostymulatorze, a także metalicznych elementach znajdujących się w organizmie, np. implantach ortopedycznych albo protezach dentystycznych. Z badania rezygnuje się również w sytuacji, gdy pacjent cierpi na nadwrażliwość na środek kontrastowy.

Rezonans magnetyczny – ile trwa?

Rezonans magnetyczny trwa zwykle od 20 do 60 minut. Warto dodać, że bezpośrednio po przeprowadzonym badaniu pacjent powinien pozostać minimum kilkanaście minut na terenie placówki medycznej (na wypadek wystąpienia reakcji alergicznej).

Co jest dokładniejsze – tomografia czy rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny i tomografia, choć pozwalają uzyskać podobne efekty w postaci dokładnych obrazów narządów wewnętrznych, są różnymi badaniami. W tym pierwszym przypadku stosuje się pole magnetyczne i fale radiowe, zaś w drugim promieniowanie rentgenowskie.

Specjaliści uważają, że bardziej precyzyjny jest rezonans magnetyczny, który daje lepszy ogólny obraz badanej tkanki. Tomografia z kolei polecana jest w przypadku badania większych obszarów ciała.

Rezonans magnetyczny – cena. Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy od placówki, w której jest przeprowadzany, a także części ciała, jakiej dotyczy badanie. W efekcie może wahać się od 400 do nawet 2000 zł.

Badanie jest więc kosztowne, jednak istnieją sposoby, dzięki którym można przeprowadzić je bezpłatnie. Mowa tu oczywiście o ubezpieczenie zdrowotnym, takim jak Compensa Multi Zdrowie. W ramach polisy pacjent może korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Obejmuje ona nie tylko badania diagnostyczne czy profilaktyczne, ale również nielimitowane wizyty u lekarza (i wizyty domowe), ambulatoryjne zabiegi (chirurgiczne, okulistyczne, otolaryngologiczne, urologiczne i alergologiczne), a także zabiegi pielęgniarskie i szczepienia (na grypę oraz WZW typu A i B).

Uwaga! Rezonans magnetyczny, a także szybki, nielimitowany i bezgotówkowy dostęp do specjalistów, obejmuje również ubezpieczenie Compensa Zdrowie. Jest to pakiet kompleksowy, dzięki któremu pacjent może skorzystać z prywatnej opieki medycznej grupy LUX MED.

Rezonans magnetyczny – krótkie terminy z ubezpieczeniem zdrowotnym

Na rezonans magnetyczny, przeprowadzany w ramach NFZ, można czekać nawet kilkanaście miesięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to niezwykle istotne badanie, które może decydować o zdrowiu, a nawet życiu, warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne, które skraca czas oczekiwana nawet do kilku-kilkunastu dni.

Co więcej, takie ubezpieczenie zapewnia szybki dostęp do innych badań oraz specjalistycznej pomocy – również w nagłych wypadkach. To nie tylko oszczędność czasu, ale również dostęp do dużej liczby nowocześnie wyposażonych placówek, które pomogą Ci w powrocie do zdrowia.

Więcej o tym, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne, dowiesz się w tym miejscu.

O czym pamiętać przed badaniem?

Zanim przeprowadzony zostanie rezonans magnetyczny, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim stosuj się do zleceń lekarza i wykonaj niezbędne badania, w tym poziomu kreatyniny we krwi czy wskaźnika GFR. W trakcie badania musisz być na czczo oraz zdjąć ubrania z metalowymi elementami, które mogłyby wpływać negatywnie na działanie pola magnetycznego.

Bez obaw – rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym, a jego bezinwazyjność sprawia, że nic Ci nie grozi!

Pamiętaj! O swoje zdrowie warto dbać systematycznie. W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości lub problemów nie czekaj i niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą. Umożliwi Ci to Compensa Przychodnia Online – nasze specjalne ubezpieczenie, które obejmuje e-wizyty (bez wychodzenia z domu), a także dostęp do badań diagnostycznych w placówkach stacjonarnych.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie zdrowotne?

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i zyskać poczucie bezpieczeństwa dla siebie oraz swoich bliskich? Kluczem do sukcesu będzie wybór odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego, które powinno zapewnić Ci dostęp do szerokiego zakresu usług. Zanim wykupisz polisę, sprawdź, czy obejmuje ona:

 • dostęp do konsultacji z różnymi specjalistami;
 • brak jakichkolwiek limitów i konieczności posiadania skierowań;
 • badania laboratoryjne i specjalistyczne;
 • bezgotówkowy dostęp do nowoczesnej opieki zdrowotnej.

Oprócz tego zwróć uwagę na rodzaj i jakość placówek, które świadczą usługi w ramach ubezpieczenia, zweryfikuj czas oczekiwania na wizyty, a także sprawdź, czy zyskasz możliwość konsultacji online. Wszystko to pozwoli Ci zyskać kompleksową ochronę dla siebie oraz całej rodziny.

Więcej informacji o tym, jak wybrać dobre ubezpieczenie zdrowotne, znajdziesz w tym artykule.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też