Jaki powinien być prawidłowy poziom cukru we krwi? [normy]

16.08.2022

3 miliony Polaków choruje na cukrzycę, co stanowi 9,1% całej populacji naszego kraju. Choroba ta nazywana jest „cywilizacyjną”, ponieważ wynika z trybu życia oraz diety współczesnych ludzi. Aby jej uniknąć, niezbędne jest stosowanie się do zasad zdrowego żywienia, zachowanie aktywnego trybu życia i kontrolowanie poziomu cukru (glukozy) we krwi. Jakie są normy? Czym grozi zbyt niskie lub wysokie stężenie glukozy? I w końcu, co należy zrobić, aby je obniżyć? Sprawdźmy!

Poziom cukru we krwi – o czym mówi i kiedy wykonać badanie?

Podstawowym źródłem energii dla ludzkiego organizmu są węglowodany, które w procesie trawienia ulegają rozkładowi na cukier prosty, nazywany glukozą. Jej rola jest bardzo istotna – sprzyja prawidłowej pracy układu nerwowego, mózgu oraz wielu narządów. Aby glukoza spełniała swoje zadanie, jej ilość musi znajdować się na odpowiednim poziomie. W przeciwnym wypadku mogą pojawiać się liczne zaburzenia związane z funkcjonowaniem organizmu.

Prawidłowy poziom cukru we krwi jest wyznacznikiem dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele osób, w wyniku niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej, zmaga się z podwyższonym stężeniem glukozy, co może prowadzić do chorób serca, zmian zapalnych i miażdżycowych, problemów z prawidłową pracą wątroby, a także wspomnianą wcześniej cukrzycą. Co więcej, nadmiar spożywanego cukru odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, co ma negatywny wpływ na sylwetkę i może prowadzić do nadwagi lub otyłości.

Zmierzenie poziomu cukru powinno mieć miejsce w przypadku podejrzenia cukrzycy typu I lub II. Do objawów choroby zaliczamy przede wszystkim:

 • bardzo duże pragnienie;
 • częste oddawanie moczu;
 • nadmierne zmęczenie i senność;
 • napady głodu;
 • zaburzenia widzenia;
 • infekcje intymne.

Jaki powinien być poziom cukru we krwi na czczo?

Poziom cukru we krwi należy badać nie tylko w przypadku wystąpienia powyższych objawów. Powinny one dotyczyć również osób zdrowych, które chcą uchronić się przed różnego rodzaju negatywnymi zmianami w organizmie, jakie wynikają z nieprawidłowego stężenia glukozy.

poziom cukru we krwi u zdrowej osoby

Osoby, chorujące na cukrzycę albo podejrzewające tę chorobę, powinny mierzyć poziom cukru na czczo. Jeszcze do niedawna uważano, że prawidłowe stężenie to 125 mg/dL, jednak obecnie granica ta jest obniżona do 99 mg/dL. Wynika to z faktu, że utrzymujący się zbyt wysoki poziom cukru we krwi może nieść poważne konsekwencje, na czele z zawałem serca.

Stężenie glukozy u osób zdrowych wynosi więc 70-99 mg/dL. Jeżeli jest wyższe, ale nie przekracza 125 mg/dL mamy do czynienia z nietolerancją glukozy. Kiedy natomiast poziom cukru jest wyższy niż 125 mg/dL, konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań (krzywej cukrzycowej).

Poziom cukru we krwi po jedzeniu – normy

Bardzo istotne może okazać się również badanie poziomu cukru we krwi po jedzeniu. Jeżeli będzie on prawidłowy, oznacza to, że organizm właściwie rozkłada węglowodany – u osoby zdrowej, po 2 godzinach od spożycia posiłku, stężenie glukozy wynosi do około 140 mg/dL.

Problem pojawia się wtedy, gdy poziom cukru przekracza tę granicę. Jeżeli wynosi od 140 mg/dL do 200 mg/dL, mówimy o hiperglikemii poposiłkowej, zaś po przekroczeniu 200 mg/dL można podejrzewać u pacjenta cukrzycę.

Pamiętaj! Nieco inne wyniki uzyskiwać powinny kobiety w ciąży, które są szczególnie narażone na zbyt wysoki poziom glukozy. Badanie powinno być wykonane na czczo (normą jest poziom cukru mniejszy niż 90 mg/dL) oraz 1 godzinę po posiłku (poziom cukru mniejszy niż 120 mg/dL). Jeżeli wyniki są zbyt wysokie, należy wprowadzić odpowiednią dietę, a w niektórych przypadkach rozpocząć wstrzykiwanie insuliny, bo w przeciwnym razie może dojść do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.

Prawidłowy poziom cukru we krwi z palca

Badanie poziomu cukru we krwi można przeprowadzać w domowych warunkach. Służy do tego specjalne urządzenie nazywane glukometrem.

Również w przypadku takiego badania o prawidłowym poziomie glukozy mówimy wtedy, gdy mieści się on w granicach 70-99 mg/dL. Jej przekroczenie oznacza stan przedcukrzycowy, zaś wyniki powyżej 125 mg/dL mogą świadczyć o cukrzycy (mówimy o badaniu przeprowadzonym na czczo).

Poziom glukozy we krwi żylnej – tabela wyników

Kiedy poziom glukozy we krwi żylnej przekracza normy, lekarz może skierować pacjenta na badanie OGTT, nazywane również krzywą cukrzycową. Polega ono na kilkukrotnym pobraniu krwi po doustnym podaniu glukozy i sprawdzeniu, jak reaguje na nią organizm. Poniżej znajdują się dwie tabele z interpretacjami wyników – zarówno po badaniu krwi żylnej, jak i OGTT.

 1. Poziom glukozy we krwi żylnej – normy

Poziom glukozy

Interpretacja wyników

70-99 mg/dL

Prawidłowy poziom glukozy

100-125 mg/dL

Stan przedcukrzycowy

Powyżej 126 mg/Dl (w minimum dwóch pomiarach)

Cukrzyca

 1. Badanie OGTT – normy

Poziom glukozy

Interpretacja wyników

Poniżej 140 mg/dL

Prawidłowa tolerancja glukozy

140-200 mg/dL

Stan przedcukrzycowy

Powyżej 200 mg/dL (w minimum dwóch pomiarach)

Cukrzyca

Niski poziom cukru we krwi

Choć bardziej powszechnym problemem jest za wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia), zdarza się również, że jest on zbyt niski. Mówimy wtedy o hipoglikemii, nazywanej niedocukrzeniem. Pojawia się przy stężeniu glukozy poniżej 70 mg/dL i zwykle towarzyszy innej chorobie – przede wszystkim cukrzycy typu I lub II. Może również wystąpić u kobiet w ciąży, noworodków albo pacjentów po resekcji żołądka.

Do jej najważniejszych objawów zaliczamy:

 • zaburzenia widzenia;
 • zawroty głowy;
 • niepokój;
 • uczucie głodu;
 • kołatanie serca;
 • nadmierne pocenie się.

Po ich stwierdzeniu niezbędne jest rozpoczęcie stosownej terapii, której rodzaj uzależniony jest od nasilenia choroby towarzyszącej hipoglikemii. Najczęściej pomocne okazuje się podanie pacjentowi cukrów prostych, np. w postaci słodkiego napoju.

za wysoki poziom cukru we krwi

Jaki poziom cukru jest niebezpieczny dla życia?

Utrzymujący się przez dłuższy czas za niski lub za wysoki poziom cukru może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Najczęściej pojawia się w przypadku spadku glukozy do poziomu poniżej 20 mg/dL lub wzrostu powyżej 400 mg/dL.

Śpiączka cukrzycowa najbardziej zagraża diabetykom i może mieć miejsce w wyniku przyjęcia zbyt dużej dawki insuliny, pominięcia posiłku albo nadmiernie intensywnego wysiłku fizycznego.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi szybko?

Aby szybko obniżyć poziom cukru, należy zastosować insulinę – poprzez podskórne wstrzyknięcie (podczas standardowej terapii) lub podanie dożylne (w przypadku nagłych stanów, takich jak nieketonowa hiperglikemia hiperosmolalna czy śpiączka ketonowa).

Oczywiście niezbędne jest stosowanie odpowiedniej dawki insuliny, którą należy skonsultować z lekarzem. Niewłaściwa ilość substancji może okazać się niebezpieczna dla zdrowia.

Naturalne sposoby na obniżenie cukru

Istnieją również niefarmakologiczne metody na obniżanie poziomu cukru. Do tych najskuteczniejszych zaliczamy:

 • wypicie 1-2 szklanek wody, która rozcieńcza krew i w związku z tym powoduje obniżenie stężenia glukozy;
 • wykonywanie ćwiczeń, ponieważ aktywność fizyczna sprawia, że zmagazynowane w organizmie cukry wykorzystywane są do produkcji energii;
 • stosowanie odpowiedniej diety, pozbawionej produktów bogatych w cukry proste (słodyczy, napojów gazowanych, przetworzonej żywności, słonych przekąsek).

Aby skutecznie obniżyć poziom glukozy, warto przede wszystkim wdrożyć zdrowszy tryb życia, obfitujący w aktywność fizyczną oraz pełnowartościowe, spożywane regularnie posiłki.

Pamiętaj, że za niski lub za wysoki poziom cukru we krwi może doprowadzić do cukrzycy. Nie warto więc bagatelizować problemu i najlepiej zapewnić sobie odpowiednie wsparcie. Kluczem do skutecznej walki z problemem jest prywatna opieka medyczna – dzięki niej możesz umówić się na szybką wizytę, wykonać niezbędne badania i zyskać fachową poradę bez konieczności czekania w kolejce. Aby móc z niej skorzystać, wystarczy odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, które jest gwarancją szybkiego, bezgotówkowego i efektywnego dostępu do opieki medycznej.

 

Źródło statystyk:
https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-cukrzyca-jedna-choroba-rozne-oblicza,481.html


Poprzedni Następny
Przeczytaj też