Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Status dowodu rejestracyjnego – jak można go sprawdzić?

07.02.2024

Od roku 2018 w Polsce obowiązuje możliwość jazdy bez posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Policja ma zdolność weryfikacji tego dokumentu w swoim systemie podczas kontroli, ale w różnych sytuacjach jego fizyczna forma jest wciąż wymagana. Z tego powodu, po nabyciu auta, konieczne jest uzyskanie wersji papierowej dowodu. Jak przebiega ten proces i w jaki sposób możesz monitorować status swojego dowodu rejestracyjnego w trakcie jego wydawania, aby wiedzieć, kiedy powinieneś się zgłosić po jego odbiór? 

Dowód rejestracyjny samochodu – kiedy jest niezbędny?

Jak wspomniano, podczas kontroli drogowej policja może zweryfikować informacje o pojazdzie poprzez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W tym samym systemie przeprowadza się również czynności takie jak blokada i odblokowanie dowodu, na przykład gdy pojazd nie przeszedł obowiązkowego przeglądu. Nie ma już konieczności wydawania nowego dowodu z powodu braku miejsca na kolejną pieczątkę z przeglądu technicznego. Mimo to, tradycyjny, papierowy dowód rejestracyjny jest wciąż wymagany w wielu sytuacjach, takich jak:

• przy wyjeździe za granicę

• w trakcie sprzedaży samochodu

• przy odbiorze auta z parkingu policyjnego

• w trakcie załatwiania różnych formalności w wydziale komunikacji.

Tradycyjny papierowy dowód rejestracyjny to książeczka o trzech skrzydłach w barwach żółci i błękitu, która potwierdza zgodność pojazdu do użytku na drogach i jest wydawana przy rejestracji nowo nabytego samochodu. Zanim otrzymasz stały dokument, otrzymasz tymczasowe pozwolenie, zwanym „miękkim dowodem”. Proces wyrobienia stałego dowodu pozwala na bieżąco śledzić jego status.

Status dowodu rejestracyjnego - jak można go sprawdzić?

Posiadasz już tymczasowy, tzw. "miękki dowód" i oczekujesz na ostateczne wydanie oficjalnego dowodu rejestracyjnego? Proces ten może trwać od dwóch do czterech tygodni. Czasami, jako kierowca, możesz potrzebować szybkiego dostępu do tego dokumentu, na przykład w przypadku wyjazdu zagranicznego. Aby dowiedzieć się, czy dowód jest już gotowy, możesz skontaktować się telefonicznie z odpowiednim urzędem. Istnieje jednak bardziej efektywna metoda sprawdzenia, jaki jest status dowodu rejestracyjnego.

Czytaj także: Zgubiony dowód rejestracyjny

W tym celu wystarczy odwiedzić dedykowaną stronę internetową i śledzić tam aktualny status swojego dowodu rejestracyjnego.

Jak znaleźć informacje o statusie dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem produkowanym przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. W związku z tym, aby uzyskać informacje o aktualnym statusie swojego dowodu, konieczne jest odwiedzenie strony internetowej PWPW. Tam dostępna jest darmowa usługa pod nazwą „sprawdź status dowodu rejestracyjnego”. Aby zlokalizować aktualne informacje o procesie wydawania twojego dokumentu, potrzebne jest wprowadzenie na stronie określonych danych:

• numeru rejestracyjnego twojego pojazdu

• pięciu ostatnich cyfr numeru nadwozia, czyli numeru VIN.

Po wpisaniu tych danych możesz szybko otrzymać odpowiedź, czy twój dowód jest już gotowy do odbioru, czy jeszcze należy poczekać.

Informacje o statusie dowodu rejestracyjnego – ich znaczenie

Po wprowadzeniu wymaganych danych na dedykowanej stronie internetowej, otrzymasz jedną z trzech możliwych informacji. Oto ich znaczenie:

• „Przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne” – wskazuje, że proces wydawania dokumentu jest w toku i dowód nie jest jeszcze gotowy do odbioru.

• „Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru” – oznacza, że możesz już odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji.

• „Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany” – sygnalizuje błąd, który wymaga wyjaśnienia w urzędzie.

Odbieranie dowodu rejestracyjnego

Gdy dokument jest gotowy do odbioru, wystarczy udać się do wydziału komunikacji. W przypadku, gdy osobisty odbiór jest niemożliwy, można upoważnić współwłaściciela lub pełnomocnika. Do odbioru dowodu rejestracyjnego potrzebne są następujące dokumenty:

• dowód osobisty

• karta pojazdu (jeśli została wydana)

• oryginał pozwolenia czasowego, czyli „miękki dowód”

• dowód posiadania ważnej polisy OC

Podsumowanie

• Papierowy dowód rejestracyjny jest konieczny w różnych sytuacjach, chociaż nie musi być zawsze przy sobie podczas kontroli drogowej.

• Dokument jest wydawany przez urząd komunikacji na podstawie wniosku o rejestrację pojazdu.

• Status dowodu rejestracyjnego można monitorować online za pośrednictwem serwisu PWPW, wykorzystując usługę „sprawdź status dowodu rejestracyjnego”.

• Należy podać numer rejestracyjny pojazdu oraz pięć ostatnich znaków numeru VIN na stronie, aby sprawdzić status.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Ubezpieczenie GAP – na czym polega, jakie są rodzaje i kiedy warto?

Leasing oraz zakup samochodu na kredyt to popularne rozwiązania, które pozwalają pozyskać wymarzone auto bez konieczności jednorazowego płacenia za nie całej kwoty. Warto jednak pamiętać, że z czasem taki pojazd traci na wartości, dlatego po jego utracie lub wypadku ubezpieczenie może nie pokryć kosztów zakupu nowego albo nie wystarczyć do spłacenia pozostałych rat. Dlatego kredyto- oraz leasingobiorcom polecane jest ubezpieczenie GAP, które okaże się pomocne w takiej sytuacji.

Czytaj więcej
Sprzedaż samochodu - o czym warto pamiętać?

Sprzedaż samochodu wiąże się z kilkoma formalnościami, o których warto wiedzieć, by nie narazić się na nieprzyjemności. Konieczne jest między innymi przygotowanie odpowiedniej umowy, poinformowanie o transakcji urzędu i ubezpieczyciela, a także zapłacenie podatku. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o sprzedaży samochodu!

Czytaj więcej
Historia pojazdu z Niemiec – sprawdź ją szybko i bezpłatnie!

Każdego roku wielu Polaków decyduje się na sprowadzenie samochodu używanego z Niemiec. Często okazuje się to niezwykle opłacalne i umożliwia pozyskanie auta w doskonałym stanie technicznym oraz korzystnej cenie. Niestety, takie działanie wiąże się też z pewnym zagrożeniem – nigdy nie masz bowiem pewności, czy sprowadzany pojazd nie uległ wcześniej wypadkowi, a sprzedawca nie próbuje ukryć wszelkich niedoskonałości. Dlatego warto sięgnąć po specjalne narzędzia, które pomogą Ci zweryfikować ofertę. Sprawdź jak to zrobić!

Czytaj więcej