Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Sprzedaż samochodu - o czym warto pamiętać?

06.06.2023

Sprzedaż samochodu wiąże się z kilkoma formalnościami, o których warto wiedzieć, by nie narazić się na nieprzyjemności. Konieczne jest między innymi przygotowanie odpowiedniej umowy, poinformowanie o transakcji urzędu i ubezpieczyciela, a także zapłacenie podatku. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o sprzedaży samochodu!

Sprzedaż samochodu – co dalej?

Sprzedaż samochodu nie ogranicza się wyłącznie do spisania umowy / wystawienie faktury sprzedaży i przekazania kluczyków. Wymaga zarówno od sprzedającego, jak i kupującego kilku czynności, które regulują polskie przepisy prawne.

Zanim jednak do nich przejdziemy, skupmy się na umowie kupna-sprzedaży  / fakturze sprzedaży pojazdu, ponieważ jest to najważniejszy dokument, bez którego finalizacja transakcji nie będzie możliwa. Możesz sporządzić ją samodzielnie albo skorzystać z jednego z dostępnych w Internecie wzorów.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży / faktura sprzedaży pojazdu? Jej podstawowe elementy to:

 • data i miejsce zawarcia umowy / wystawienia faktury;
 • dane sprzedającego i kupującego – imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz numer dowodu osobistego, REGON / NIP;
 • dane sprzedawanego samochodu – marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu (o ile została wydana), kolor oraz aktualny przebieg;
 • cena sprzedaży;
 • oświadczenie kupującego o tym, że zna stan techniczny pojazdu i nie ma co do niego żadnych zastrzeżeń;
 • informacja o tym, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy;
 • podpisy sprzedającego i kupującego.

Warto dodać, że umowa kupna-sprzedaży pojazdu nie musi być zawierana u notariusza. Co więcej, nie ma nawet obowiązku sporządzania jej w formie pisemnej, jednak dla bezpieczeństwa obu stron transakcji zdecydowanie warto to zrobić.

Sprzedajesz lub kupujesz motor? Sprawdź, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży motocykla.

Jakie formalności trzeba spełnić podczas sprzedaży samochodu?

Podpisanie umowy, przekazanie kluczyków i wydanie samochodu kupującemu to nie koniec procesu, jakim jest sprzedaż samochodu. Niezbędne okaże się jeszcze dopełnienie kilku formalności:

 • przekazanie kupującemu wszelkich niezbędnych dokumentów;
 • zgłoszenie sprzedaży samochodu do wydziału komunikacji;
 • poinformowanie o zbyciu pojazdu Towarzystwa Ubezpieczeniowego;
 • zapłacenie podatku, jeżeli samochód został sprzedany przed upływem 6 miesięcy od dnia zakupu.

Uwaga! Kilka formalności ciąży również na kupującym. Musi on przede wszystkim dokonać rejestracji samochodu i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli samochód nie posiada polisy OC, niezbędne będzie również jej wykupienie w wybranym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. W sytuacji, gdy samochód jest ubezpieczony, kupujący może pozostać przy polisie albo wypowiedzieć umowę i skorzystać z oferty innego Towarzystwa.

Kupiłeś auto? Sprawdź, ile kosztuje rejestracja samochodu.

Gdzie zgłosić sprzedaż auta?

Sprzedaż samochodu wymaga zgłoszenia tego faktu do właściwego wydziału komunikacji, który dokonał jego rejestracji. Po zawiadomieniu urzędu nie musisz wyrejestrowywać auta.

Pamiętaj! Jeżeli nie zgłosisz sprzedaży samochodu, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości od 200 do nawet 1 000 zł.

Jak wygląda zgłoszenie sprzedaży auta?

Sprzedaż samochodu można zgłosić dzięki specjalnemu formularzowi dostarczonemu osobiście albo pocztą. Wzór dokumentu powinien być dostępny na stronie internetowej wydziału komunikacji albo na miejscu. Jeżeli posiadasz profil zaufany, urząd zawiadomisz również przez Internet.

Chcąc zgłosić sprzedaż pojazdu w Towarzystwie Ubezpieczeniowym możesz skorzystać z  formularza obsługowego do zgłoszenia sprzedaży samochodu na naszej stronie – nie musisz pojawiać się osobiście u swojego Agenta.

Do kiedy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu?

Sprzedaż samochodu należy zgłosić w terminie 30 dni od finalizacji transakcji – warto jednak zrobić to jak najszybciej, by w razie spowodowania wypadku lub otrzymania mandatu przez nowego właściciela nie zostać obciążonym kosztami.

Sprzedaż samochodu – jakie dokumenty przekazać kupującemu?

Sprzedaż samochodu wymaga przekazania kupującemu określonych dokumentów. Są to:

 • umowa kupna-sprzedaży samochodu / faktura;
 • dowód rejestracyjny;
 • karta pojazdu (o ile została wydana);
 • aktualne ubezpieczenie OC.

Jest to bardzo istotne, ponieważ dokumenty te są potrzebne kupującemu do rejestracji pojazdu.

Sprzedaż samochodu – jaki podatek musi zapłacić sprzedający?

Jeżeli zdecydowałeś się na sprzedaż samochodu, możesz zapłacić podatek. Ma to miejsce jednak tylko w jednym przypadku – jeżeli sprzedałeś pojazd przed upływem 6 miesięcy od dnia jego zakupu. Taka transakcja jest bowiem traktowana jako uzyskanie przychodu i należy rozliczyć ją poprzez wypełnienie zeznania podatkowego PIT-36.

Obowiązkiem podatnika jest w tej sytuacji wypełnienie pola „Inne źródła” w sekcji „Dochody i straty”. Należy wpisać w nim odpowiednią kwotę, uzyskaną po odjęciu ceny zakupu od wartości sprzedaży samochodu.

Sprzedaż samochodu – jaki podatek musi zapłacić kupujący?

Kupujący musi z kolei zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi on 2% wartości samochodu.

Warto jednak pamiętać, że obowiązek ten ciąży na kupującym wyłącznie wtedy, gdy podpisał on umowę z osobą fizyczną. Podatku nie trzeba płacić, jeżeli:

 • pojazd został zakupiony w salonie samochodowym albo komisie, który jest właścicielem samochodu;
 • wartość pojazdu nie przekracza 1 000 zł.

O czym należy pamiętać podczas sprzedaży samochodu?

Decydując się na sprzedaż samochodu, należy również pamiętać o poinformowaniu swojego ubezpieczyciela. Jest to niezbędne, by Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie przedłużyło automatycznie polisy i – jeżeli OC nie zostało opłacone w całości – przeniosło obowiązek zapłaty kolejnej raty na nabywcę. Informując ubezpieczyciela, możesz również mieć pewność, że nie odpowiesz za ewentualne szkody wyrządzone przez nowego właściciela.

Pamiętaj! Sprzedaż samochodu to poważna transakcja, która często opiewa na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chcąc uniknąć problemów w przyszłości, dokładnie poinformuj kupującego o stanie technicznym pojazdu oraz usterkach. Próby świadomego zatajenia wszelkich problemów mogą skończyć się tym, że nabywca odstąpi od umowy kupna-sprzedaży, a Ty będziesz musiał zwrócić mu pieniądze.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – czy otrzymam zwrot składki opłaconej z góry?

Jeżeli poinformujesz ubezpieczyciela o tym, że nastąpiła sprzedaż samochodu, będziesz miał możliwość uzyskania zwrotu niewykorzystanej części składki. Warunek jest jeden – kupujący musi wypowiedzieć umowę i wykupić ubezpieczenie samochodu w innej firmie. Jeżeli zamierza on skorzystać z Twojego OC, do czego ma oczywiście prawo, zwrot nie będzie Ci przysługiwał.

OC na raty a sprzedaż samochodu

Jeżeli planujesz sprzedaż samochodu w najbliższym czasie, ale musisz wykupić albo przedłużyć OC, możesz zdecydować się na opłacanie polisy w ratach. Wynika to z faktu, że po sfinalizowaniu transakcji obowiązek ich zapłaty przejdzie na nabywcę. Dla kupującego nie powinno to stanowić problemu, ponieważ nie musi on kontynuować aktualnej umowy i może zdecydować się na jej wypowiedzenie, a następnie skorzystanie z oferty innej firmy ubezpieczeniowej.

Sprawdź, ile kosztuje OC samochodu i na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też