Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Leasing dla osób prywatnych - czy to się opłaca?

28.02.2024

Zakup samochodu często wiąże się z dużym wydatkiem. Zamiast wydawać gotówkę na auto, możesz rozważyć opcje takie jak kredyt lub leasing, dostępne również dla klientów indywidualnych. Jak działa leasing dla osób prywatnych? Czy jest on równie korzystny jak dla przedsiębiorców? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem.

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama ofert finansowania zakupu pojazdu od banków, dealerów i producentów samochodów. Oprócz płatności gotówką, do Twojej dyspozycji są różne opcje, takie jak kredyt samochodowy, pożyczka, wynajem długoterminowy czy leasing osobisty. W dzisiejszym artykule skupimy się na tej ostatniej opcji.

Czym jest leasing dla osób prywatnych?

Leasing jako metoda finansowania zakupu samochodu często kojarzony jest głównie z przedsiębiorstwami. Jest to zrozumiałe, ponieważ umowy leasingowe z firmami przeważają (leasing indywidualny dopiero zdobywa popularność). Jeszcze kilka lat temu, tylko przedsiębiorcy mieli możliwość skorzystania z tego rodzaju finansowania.

Jednak od 2011 roku, dzięki tzw. ustawie deregulacyjnej, leasing stał się dostępny również dla klientów indywidualnych. Leasing konsumencki, jak jest nazywany, to opcja łącząca elementy kredytu i wynajmu długoterminowego. W ramach umowy cywilnoprawnej, leasingodawca – firma finansująca zakup – udostępnia Ci pojazd.

Ty jako leasingobiorca zobowiązujesz się do regularnego płacenia miesięcznych rat za korzystanie z pojazdu przez okres trwania umowy. Dodatkowo, odpowiadasz za koszty związane z utrzymaniem samochodu, takie jak przeglądy, ubezpieczenia czy wymiana opon, mimo że nie jesteś właścicielem auta.

Leasing dla osób prywatnych – kwestia własności pojazdu

W przypadku wyboru leasingu jako metody finansowania zakupu samochodu, przez okres obowiązywania umowy nie zostajesz jego prawnym właścicielem. W dokumencie rejestracyjnym pojazdu jako właściciel figuruje firma leasingowa, z którą podpisałeś umowę.

Po zakończeniu okresu leasingu, masz możliwość wykupienia samochodu na preferencyjnych warunkach. Cena wykupu często jest symboliczna, wynosi około 1% początkowej wartości auta. Ta kwota jest z góry ustalona przez firmę leasingową i zawarta w umowie leasingu dla osób prywatnych. Alternatywnie, możesz zdecydować się na zwrot samochodu do leasingodawcy.

Leasing konsumencki – wymagane formalności

Proces ubiegania się o leasing dla osób prywatnych jest zazwyczaj prosty i nie wymaga skomplikowanych procedur. W większości przypadków do zawarcia umowy wystarczy jedynie dowód osobisty. W niektórych sytuacjach, proces może wymagać dodatkowych kroków, takich jak:

• Wypełnienie formularza wniosku o leasing dla osób prywatnych,

• Przedstawienie aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu,

• Okazanie zaświadczenia o wysokości zarobków.

Rzadko zdarza się, aby firma leasingowa wymagała dodatkowych informacji. W końcu leasing to nie kredyt, więc nie ma konieczności sprawdzania twojej zdolności kredytowej. Ponadto, samochód pozostaje własnością firmy leasingowej, co oznacza, że w przypadku problemów, leasingodawca może łatwo odzyskać pojazd.

Korzyści z leasingu dla osób prywatnych

Leasing jest popularnym sposobem finansowania zakupów wśród firm i przedsiębiorców, głównie ze względu na jego korzystne koszty oraz możliwość odliczeń podatkowych. Ale jakie korzyści przynosi leasing indywidualny dla klienta prywatnego? Oto kilka z nich:

 • Procedury są uproszczone i szybkie, bez konieczności sprawdzania historii kredytowej.
 • Decyzja o leasingu nie wpływa na twoją historię kredytową.
 • Warunki finansowe są atrakcyjne, ponieważ spłacasz tylko część wartości samochodu, a nie jego pełną cenę.
 • Masz elastyczność w ustalaniu warunków umowy, w tym wysokości wkładu własnego (od 0 do 30% wartości początkowej), długości umowy leasingowej oraz decyzji o ewentualnym wykupie pojazdu na koniec umowy.
 • Możesz wybrać dowolny pojazd do leasingu, zarówno nowy, jak i używany.
 • Możliwość uzyskania rabatów, od zniżek na zakup pojazdu, przez niższe ceny części zamiennych, aż po tańsze usługi serwisowe.
 • Wsparcie ze strony firmy leasingowej w zarządzaniu obowiązkami związanymi z posiadaniem pojazdu, takimi jak ubezpieczenie i serwisowanie, ponieważ leasingodawca jest formalnym właścicielem auta.
 • Leasing konsumencki oferuje wiele korzyści, które czynią go atrakcyjną opcją finansowania pojazdu dla klientów indywidualnych.

Wady leasingu konsumenckiego

Chociaż leasing konsumencki oferuje wiele korzyści, posiada również pewne ograniczenia i wady. Jedną z głównych jest to, że nie jesteś właścicielem pojazdu przez cały okres trwania umowy leasingowej. Oznacza to, że nie masz pełnej swobody w dysponowaniu samochodem – na przykład nie możesz dokonywać w nim zmian, ani sprzedawać go przed zakończeniem umowy. Dodatkowe ograniczenia mogą wynikać z warunków określonych w umowie z leasingodawcą.

W zależności od umowy, możesz napotkać na ograniczenia, takie jak ustalony limit kilometrów do przejechania w ciągu roku, na przykład do 20 tysięcy kilometrów. Umowa może również zawierać zapisy dotyczące sposobu użytkowania pojazdu, na przykład zakaz wykorzystywania go do celów służbowych.

Kolejną kwestią jest sytuacja, gdy auto zostanie skradzione lub ulegnie szkodzie całkowitej. W takim przypadku umowa leasingu automatycznie się kończy. Co więcej, nie otrzymujesz rekompensaty za utracony pojazd i musisz pokryć pozostałe raty, chyba że są one objęte dodatkowym ubezpieczeniem.

Ogólnie, w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek szkody, odszkodowanie nie trafia do Ciebie, mimo że to Ty opłacasz ubezpieczenie. Wypłata z polisy należy do firmy, z którą zawarłeś umowę leasingu konsumenckiego. Więcej informacji na temat ubezpieczenia w leasingu konsumenckim zostanie przedstawione później.

Ubezpieczenie w leasingu konsumenckim

Jak już wspomniano, w przypadku leasingu konsumenckiego to firma leasingowa otrzymuje odszkodowanie za ewentualne szkody, a nie Ty jako użytkownik. Ponadto, umowa leasingowa może wymagać od Ciebie zakupu kompleksowego i często kosztownego pakietu ubezpieczeń, który zwykle obejmuje OC, AC, assistance i NNW.

Masz pewien wpływ na zakres i rodzaj tych ubezpieczeń, a także na wybór ubezpieczyciela. Jednakże, wybór ten nie zawsze jest prosty. Firmy leasingowe często proponują oferty od swoich partnerów ubezpieczeniowych, które są dostosowane do ich wymagań i mogą oferować znaczne zniżki. Zakup takiego samego pakietu ubezpieczeniowego na własną rękę zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami.

Mimo to, leasingodawca nie może zmusić Cię do wyboru konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Możesz szukać ofert w innych towarzystwach, które nie są rekomendowane przez leasingodawcę. Należy jednak pamiętać, że wybór ubezpieczyciela spoza rekomendowanej listy może wiązać się z dodatkową opłatą, zwykle wynoszącą około 200-300 zł rocznie.

Warto również zaznaczyć, że płacąc za ubezpieczenie leasingowanego pojazdu, nie budujesz swojej historii ubezpieczeniowej. Ubezpieczony jest właściciel pojazdu, czyli firma leasingowa, a nie Ty jako użytkownik. Oznacza to, że jeśli w okresie leasingu nie wystąpią żadne szkody, ten czas nie zostanie zaliczony do Twoich zniżek ubezpieczeniowych.

Leasing a kredyt – dylemat wyboru

Jak wcześniej wspomniano, leasing indywidualny nie cieszy się tak dużą popularnością jak leasing biznesowy, stanowiąc tylko niewielki procent wszystkich umów leasingowych. W porównaniu, na przykład z Wielką Brytanią, gdzie osoby prywatne stanowią około połowy leasingobiorców, wynik ten wydaje się niewysoki. Dlaczego tak jest? Czy to kwestia kosztów leasingu? Na pewno nie chodzi o proste formalności związane z leasingiem konsumenckim.

Problem może leżeć w kwestiach takich jak brak własności pojazdu, wpływ na zdolność kredytową czy obciążenie historii kredytowej. W przypadku kredytu samochodowego, pojazd jest Twoją własnością i masz pełną swobodę w jego użytkowaniu. Jednak w przeciwieństwie do leasingu, umowa kredytowa wymaga sprawdzenia zdolności kredytowej, a informacja o kredycie trafia do Biura Informacji Kredytowej (BIK), co może wpłynąć na przyszłą ocenę Twojej zdolności kredytowej.

Porównanie kosztów kredytu samochodowego i leasingu konsumenckiego nie jest proste bez szczegółowej kalkulacji. Ogólnie rzecz biorąc, leasing indywidualny może okazać się tańszy, ponieważ płacisz nie za cały pojazd, a jedynie za jego użytkowanie. Dodatkowo, firmy leasingowe często oferują atrakcyjne zniżki od dealerów czy producentów, co może obniżyć koszt pojazdu. Jednakże, firma leasingowa zazwyczaj wymaga opłaty wstępnej, która może wynosić nawet 30% wartości początkowej auta.

Jak to często bywa, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego najlepiej jest dokonać dokładnego rozeznania. Jedno jest pewne – leasing może zwiększyć Twoją zdolność finansową, pozwalając wydać więcej na samochód niż w przypadku kredytu.

Z kim podpisać umowę na leasing dla osób prywatnych?

Leasing indywidualny jest dostępny przez różnorodne źródła, w tym dealerów samochodowych, komisy oraz banki. Bardzo popularną opcją wśród klientów indywidualnych jest skorzystanie z oferty leasingowej bezpośrednio od producentów pojazdów.

Podsumowanie

 • Leasing indywidualny znajduje się gdzieś pomiędzy kredytem a wynajmem. Jako leasingobiorca, co miesiąc opłacasz raty za użytkowanie samochodu, ale nie posiadasz prawa własności do pojazdu. Do czasu zakończenia umowy leasingowej, samochód pozostaje własnością firmy leasingowej.
 • Z leasingu konsumenckiego może skorzystać każdy, niezależnie od swojej zdolności kredytowej.
 • Korzyści leasingu indywidualnego obejmują uproszczone procedury, elastyczność w wyborze pojazdu oraz zniżki na dodatkowe produkty i usługi.
 • Wadą leasingu konsumenckiego jest fakt, że auto pozostaje własnością firmy leasingowej, a nie leasingobiorcy.
 • Po zakończeniu umowy leasingowej istnieje możliwość wykupienia samochodu za wcześniej ustaloną kwotę. Zazwyczaj jest to około 1% pierwotnej wartości pojazdu.

Poprzedni Następny
Przeczytaj też