Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ubezpieczenie auta z USA. Jak wybrać dobre OC i AC?

22.02.2024

Importowane samochody z zagranicy, zwłaszcza te z Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii, nadal cieszą się dużą popularnością. Ostatnio coraz więcej pojazdów z USA również trafia do Polski. Jakie są procedury związane z importem takiego samochodu? O czym pamiętać kupując ubezpieczenie auta z USA i jakie formalności są wymagane, aby mogło ono legalnie poruszać się po polskich drogach?

Importowanie samochodu z USA - kluczowe informacje

Auta z USA, które są importowane, często wyróżniają się wysokim standardem wyposażenia i dobrym stanem technicznym. Dodatkowo, ich ceny, nawet po uwzględnieniu kosztów importu, często pozostają atrakcyjne.

Przy imporcie pojazdu ze Stanów Zjednoczonych konieczne jest zwrócenie uwagi na szereg formalności, które umożliwią legalną jazdę po drogach Europy. Kluczowym elementem jest ubezpieczenie auta z USA. Ponadto, warto pamiętać, że samochody te mogą wymagać dostosowania do europejskich standardów, co może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych modyfikacji.

Importowanie samochodu z USA – dostosowanie do standardów europejskich

Załatwienie ubezpieczenia to jedna z pierwszych rzeczy, które trzeba zrobić, aby samochód sprowadzony z USA mógł legalnie jeździć po drogach w Polsce. Równie istotne jest dostosowanie pojazdu do europejskich norm drogowych. Przy imporcie z USA konieczne może być zastąpienie niektórych elementów, takich jak światła i reflektory.

Amerykańskie samochody często posiadają symetryczne reflektory i światła postojowe zintegrowane z kierunkowskazami, co jest niezgodne z europejskimi przepisami. Dodatkową modyfikacją, którą należy przeprowadzić, jest instalacja świateł przeciwmgielnych.

Wymiana licznika – kluczowy krok przy imporcie auta z USA

Jednym z istotnych elementów, który wymaga wymiany w samochodzie sprowadzonym z USA, jest licznik. W Stanach Zjednoczonych prędkość mierzona jest w milach na godzinę, podczas gdy w Polsce używa się kilometrów. Większość aut importowanych z USA będzie również potrzebować zmian w układzie wydechowym, radiu czy systemie nawigacji, aby mogły one prawidłowo funkcjonować i odbierać lokalne sygnały. Również opony mogą wymagać wymiany, ponieważ te stosowane w USA są dostosowane do innych maksymalnych prędkości.

Importując samochód z USA, należy upewnić się, że spełnia on europejskie normy emisji spalin, które są znacznie bardziej restrykcyjne.

Koszty związane z importem samochodu z USA

Transport samochodu z USA wiąże się z szeregiem opłat. Na początek należy uwzględnić koszt transportu do Europy, który wynosi średnio około 1500 dolarów. Po kilkutygodniowym transporcie morskim, konieczne będzie uiszczenie cła, które wynosi 10% wartości zakupu dla samochodów osobowych. Następnie należy zapłacić podatek VAT, którego wysokość zależy od kraju, w którym samochód zostanie rozładowany.

W Polsce VAT wynosi 23%, w Niemczech (np. w Hamburgu) – 19%, a w Holandii – 21%. Do tych kosztów dolicza się również akcyzę za samochód, która wynosi 3,1% dla samochodów o pojemności do dwóch litrów i 18,6% dla tych o większej pojemności. Nie można także zapomnieć o opłatach portowych i kosztach rozładunku, które łącznie wynoszą kilkaset euro.

Wymagane dokumenty do rejestracji importowanego samochodu

Aby zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z USA, konieczne jest przedstawienie kilku dokumentów. Potrzebny będzie Twój dowód osobisty, umowa kupna-sprzedaży potwierdzająca zakup pojazdu, dowód zapłaty akcyzy, potwierdzenie uiszczenia opłaty celnej, certyfikat przeglądu technicznego oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

Po sprowadzeniu wymarzonego auta z USA i jego rejestracji w Polsce, niezbędne jest także jego ubezpieczenie.

Ubezpieczanie auta z USA: Jak i gdzie to zrobić?

Po dostosowaniu samochodu sprowadzonego z USA do europejskich standardów i zarejestrowaniu go w odpowiednim wydziale komunikacji, nadszedł czas na kolejny ważny krok – ubezpieczenie pojazdu. Znalezienie odpowiedniej polisy OC nie sprawi problemu. Gdzie więc najlepiej ubezpieczyć samochód z USA? Jeśli poszukujesz polisy, która zapewni kompleksową ochronę Twojego pojazdu, rozważ ofertę Compensa.

Aby otrzymać propozycję ubezpieczenia wystarczy podać tylko dwa dane: numer rejestracyjny auta oraz datę urodzenia właściciela. Jest to jedna z najszybszych metod kalkulacji OC i AC dostępnych w Polsce. Sprawdź sam - kalkulator OC AC Compensa

Ubezpieczenie AC dla samochodu z USA: potencjalne trudności

Właściciele samochodów importowanych ze Stanów Zjednoczonych często napotykają na problemy związane z wykupieniem dobrowolnego ubezpieczenia AC. Trudności te mogą wynikać z historii wypadkowej pojazdu i związanej z nią deprecjacji jego wartości.

UWAGA: Wiele samochodów oferowanych na sprzedaż w USA ma za sobą historię wypadków. Czasami są to pojazdy z niewielkimi uszkodzeniami, które w amerykańskich warunkach okazują się nieopłacalne do naprawy.

Osoby, którym udało się znaleźć w USA samochód bez historii wypadków czy kolizji, mogą czuć ulgę i bez większych problemów przystąpić do ubezpieczenia pojazdu.

Import samochodu po wypadku

Większe wyzwania mogą czekać tych, którzy zdecydowali się na import samochodu, który brał udział w wypadku. Każda kolizja i związane z nią uszkodzenia naturalnie obniżają wartość rynkową pojazdu. W związku z tym, przy wykupieniu polisy AC na samochód z USA, jego wartość może zostać znacząco zaniżona.

W razie wystąpienia szkody, może to skutkować otrzymaniem odszkodowania, które nie pokryje faktycznych kosztów naprawy. Dlatego przed wyborem konkretnej polisy, warto dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez ubezpieczyciela i sprawdzić, jakie kryteria są brane pod uwagę przy wycenie pojazdu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Eurotax – wycena samochodu używanego. Co warto wiedzieć?

Ocenianie wartości pojazdu jest kluczowe nie tylko przy zakupie lub sprzedaży samochodu, ale także w sytuacjach takich jak ubezpieczanie auta czy rozpatrywanie roszczeń ubezpieczeniowych. Oszacowanie wartości pojazdu "z głowy" może być niewystarczające. W takich przypadkach pomocna jest bezpłatna wycena pojazdu od Eurotax, narzędzie wykorzystywane przez firmy ubezpieczeniowe i ekspertów. 

Czytaj więcej
Podatek od sprzedaży samochodu 2024 – czy trzeba go zapłacić w urzędzie skarbowym?

Proces sprzedaży pojazdu często wiąże się z kwestią podatkową. Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku sprzedaży samochodu istnieje obowiązek odprowadzenia podatku. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedający zazwyczaj nie musi tego robić. Niemniej jednak, są okoliczności, w których sprzedający również musi uiścić podatek od sprzedaży samochodu. W tym kontekście pojawia się pytanie o jego wysokość, termin i sposób jego zapłacenia.

Czytaj więcej
Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym 2024. Czy można ją sprawdzić?

Zdarza się, że samochód, niedawno zmontowany po znacznym wypadku, jest sprzedawany jako pojazd nieuszkodzony. Podobnie, stary i zużyty pojazd z setkami tysięcy kilometrów przebiegu nagle może być przedstawiany jako mający tylko kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Na szczęście obecnie, dzięki dostępowi do historii pojazdu za pomocą numeru rejestracyjnego w Internecie, łatwiej jest uniknąć takich sytuacji. Można tam sprawdzić historię samochodu. Pokażemy, jak to zrobić, używając numeru rejestracyjnego pojazdu!

Czytaj więcej