Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym 2024. Czy można ją sprawdzić?

31.01.2024

Zdarza się, że samochód, niedawno zmontowany po znacznym wypadku, jest sprzedawany jako pojazd nieuszkodzony. Podobnie, stary i zużyty pojazd z setkami tysięcy kilometrów przebiegu nagle może być przedstawiany jako mający tylko kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Na szczęście obecnie, dzięki dostępowi do historii pojazdu za pomocą numeru rejestracyjnego w Internecie, łatwiej jest uniknąć takich sytuacji. Można tam sprawdzić historię samochodu. Pokażemy, jak to zrobić, używając numeru rejestracyjnego pojazdu!

Sprawdzanie historii pojazdu bez wychodzenia z domu?

Weryfikowanie historii pojazdu bez konieczności opuszczania domu? Wielu kupujących samochody używane decyduje się na przeprowadzenie spotkania z potencjalnym sprzedawcą w towarzystwie zaufanego mechanika. Najważniejsze pytania, które zadają, dotyczą kondycji technicznej auta oraz jego przeszłości. Kontrola dokonana przez mechanika jest efektywnym sposobem na wykrycie starannie ukrytych wad, nieprawidłowości w przebiegu, zatajonych napraw blacharskich, czy innych defektów, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak taki sposób weryfikacji może być czasochłonny, wiązać się z dodatkowymi kosztami podróży i generalnie nie jest najbardziej efektywny w poszukiwaniu auta bez ukrytych wad.

Na szczęście od pewnego czasu istnieje alternatywa umożliwiająca sprawdzenie samochodu nie wychodząc z domu - poprzez historię pojazdu dostępną dzięki numerowi rejestracyjnemu. Jak zatem sprawdzić historię pojazdu?

Od 2014 roku każdy, kto ma dostęp do Internetu, może bezpłatnie sprawdzić numer rejestracyjny w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czy baza danych numerów rejestracyjnych może być pomocna? Czy wystarczy sam numer rejestracyjny, by uzyskać szczegółową historię samochodu? Jak skorzystać z usługi "Historia pojazdu" bez opuszczania domu? Oto niezawodne metody na weryfikację rejestracji samochodu.

Co to jest usługa „Historia pojazdu”?

Najwygodniejszym sposobem na weryfikację historii pojazdu jest, jak już było wspomniane, baza danych udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Usługa "Historia pojazdu" jest otwarta dla każdego, kto planuje zakup samochodu z rynku wtórnego i pragnie zweryfikować wiarygodność informacji podanych przez sprzedawcę. Wygenerowany raport można zachować w formie PDF i wydrukować.

Co dokładnie możesz odkryć przed zakupem samochodu? To nie tylko podstawowe dane, lecz także szereg przydatnych informacji zapisanych w historii serwisowej pojazdu. W szczególności, dowiesz się o:

• danych technicznych samochodu, w tym pojemności i mocy silnika,

• terminie corocznego badania technicznego oraz o ewentualnym dodatkowym badaniu po kolizji,

• odczytach drogomierza, czyli o przebiegu pojazdu, wskazanym na ostatnim badaniu technicznym i podczas kontroli drogowej,

• aktualnej polisie OC,

• istotnych szkodach,

• liczbie właścicieli i współwłaścicieli,

• województwie rejestracji pojazdu,

• statusie pojazdu w kontekście kradzieży,

• dacie sprzedaży samochodu,

• przynależności pojazdu do firmy, organizacji lub osoby prywatnej,

• informacji o tym, czy samochód był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony.

Wszystkie te informacje składające się na historię pojazdu można łatwo zweryfikować i udokumentować. Dzięki temu, decydując się na zakup samochodu, można zaoszczędzić czas, uniknąć stresu i niepotrzebnych wydatków związanych z poszukiwaniem i oglądaniem aut. Chociaż jazda próbna jest istotna, nie zawsze pozwala w pełni ocenić stan pojazdu. Sprawdzenie samochodu w bazie danych za pomocą numeru rejestracyjnego to przede wszystkim skuteczny sposób na uniknięcie rozczarowania przy zakupie używanego samochodu.

Czy można sprawdzić historię pojazdu po danych w dowodzie rejestracyjnym?

Czy weryfikacja auta jest prosta? Owszem, to całkiem łatwe. Aby sprawdzić historię pojazdu, potrzebne są jedynie podstawowe dane, które można uzyskać od osoby sprzedającej samochód. Skąd można wziąć te informacje? Głównie z dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. A co dokładnie trzeba wprowadzić do wyszukiwarki w bazie usługi "Historia pojazdu"? Aby sprawdzić historię samochodu, potrzebne są następujące dane z dowodu rejestracyjnego używanego pojazdu:

• numer rejestracyjny samochodu,

• data pierwszej rejestracji samochodu,

• numer VIN.

Wiele cennych danych dotyczących historii pojazdu można uzyskać z numeru VIN, który jest unikalnym kodem identyfikacyjnym pojazdu. Jego 17 znaków zawiera istotne informacje, w tym o wyposażeniu auta. Niezgodności w tych danych mogą być sygnałem ostrzegawczym przed zakupem pojazdu. Można sprawdzić samochód w Autoryzowanej Stacji Obsługi, aby wykryć ewentualne nieścisłości. Gdzie jeszcze można znaleźć numer VIN oprócz dowodu rejestracyjnego? Zazwyczaj jest on umieszczony w różnych miejscach pojazdu, w tym na przedniej szybie.

Czytaj także: Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony

Skąd pochodzą wszystkie te dane umożliwiające sprawdzenie historii pojazdu? Są one zbierane i przechowywane przez Centralną Ewidencję Pojazdów, która jest rejestrem prowadzonym przez Ministra Spraw Wewnętrznych, działającym na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Znalezienie właściciela pojazdu po numerze rejestracyjnym pojazdu

Darmowa baza danych "Historia pojazdu", stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji, jest dostępna pod adresem internetowym historiapojazdu.gov.pl. Bazuje ona na Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która wcześniej była dostępna jedynie dla urzędników, a obecnie jest otwarta dla wszystkich użytkowników. Jak więc sprawdzić samochód na podstawie jego rejestracji, korzystając z tej usługi?

Procedura sprawdzenia historii pojazdu z wykorzystaniem jego numeru rejestracyjnego jest dość prosta. Potrzebne będą: numer rejestracyjny samochodu, data jego pierwszej rejestracji oraz numer VIN. Skąd uzyskać numer VIN i datę pierwszej rejestracji? Wszystkie te informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, więc sprzedawca powinien być w stanie je łatwo udostępnić.

Co możemy dowiedzieć się z bazy "Historia pojazdu"? Wyszukując samochód po numerze rejestracyjnym, uzyskamy dostęp do takich danych jak techniczne specyfikacje pojazdu, np. rok produkcji, aktualna polisa OC, historia badań technicznych auta włącznie z corocznymi przeglądami, zarejestrowanymi stanami licznika, statusem rejestracji oraz informacją, czy pojazd nie został skradziony.

Baza numerów rejestracyjnych pozwala na wygenerowanie przejrzystego raportu, który zawiera wszystkie ważne dane techniczne pojazdu, typ nadwozia itp. Sprawdzenie historii pojazdu jest istotne, gdyż każde odstępstwo od pierwotnego stanu pojazdu powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

W raporcie "Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym" znajdziemy również informacje o właścicielu auta, dacie wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego oraz pełną historię pojazdu na terenie Polski. Raport ten pozwala na poznanie poprzednich właścicieli, daty pierwszej rejestracji w Polsce oraz historii przeglądów technicznych wraz ze stanem licznika.

Niestety, baza nie zawiera danych o przebiegu pojazdu sprzed 2014 roku, ale z czasem ta luka staje się coraz mniej istotna. Z bazy nie dowiemy się również, czy auto zostało skradzione za granicą czy brało udział w wypadkach za granicą. Mamy nadzieję, że z czasem funkcjonalność serwisu "Historia pojazdu" będzie się rozwijać, pozwalając na jeszcze dokładniejsze sprawdzenie historii pojazdu.

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym. Czy działa za granicą?

Zakup używanego samochodu z zagranicy może być bardziej skomplikowany, szczególnie jeśli chodzi o sprawdzenie jego historii i przeszłości serwisowej. Tutaj numer rejestracyjny pojazdu często okazuje się niewystarczający, ponieważ na chwilę obecną brak jest ujednoliconej międzynarodowej usługi umożliwiającej sprawdzanie historii pojazdów na podstawie numeru rejestracyjnego z innego kraju. Niektóre kraje, jak Dania czy Szwecja, oferują możliwość zapoznania się z historią pojazdu w sposób podobny, a nawet prostszy niż w Polsce.

Jednak w innych krajach, na przykład w USA czy Kanadzie, kupujący muszą polegać na dokładnych, ale płatnych raportach. Te raporty często są bardzo szczegółowe i mogą zawierać zdjęcia oraz opisy uszkodzeń, ale ich koszt bywa wysoki. Mimo to, korzystanie z nich może okazać się wartościowe – informacje o historii pojazdu uzyskane za pomocą numeru rejestracyjnego w Stanach Zjednoczonych mogą zaoszczędzić wiele kosztów i rozczarowań związanych ze stanem technicznym pojazdu, szczególnie gdy po długiej morskiej podróży okazuje się, że wymarzony samochód jest tylko stertą złomu. W związku z tym, identyfikacja samochodu poprzez numer rejestracyjny może być znaczącą pomocą w takich przypadkach.

Jak sprawdzić historię pojazdu po numerze rejestracyjnym z Niemiec

Polacy często importują samochody z Niemiec, ale tam niestety nie istnieje możliwość bezpłatnego sprawdzenia historii pojazdu. Alternatywą są płatne dekodery VIN, które zawierają informacje zagraniczne, lub możliwość skorzystania z Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) do uzyskania informacji o danym aucie. Weryfikacja w ASO jest płatna i nie dostarcza informacji o naprawach przeprowadzanych poza oficjalnymi serwisami producenta, ale warto pamiętać, że większość aut w pewnym momencie swojej historii bywała w ASO, więc pewne dane mogą być dostępne.

Do niedawna zdobycie jakichkolwiek oficjalnych informacji o aucie było bardzo trudne. Dziś, dzięki możliwości wyszukania historii pojazdu za pomocą numeru rejestracyjnego, sytuacja wygląda lepiej, a przyszłość zapowiada się jeszcze bardziej obiecująco pod względem dostępności informacji o interesujących nas pojazdach.

Korzystanie z Internetu i wpisanie numeru VIN w wyszukiwarkę Google również może przynieść zaskakujące rezultaty. Często zdarza się, że ktoś wcześniej napotkał ten sam pojazd i opisał swoje doświadczenia, ostrzegając przed potencjalnym oszustwem. Dlatego, jeśli znasz numer rejestracyjny, warto go sprawdzić w wyszukiwarce, aby uzyskać dodatkowe informacje o samochodzie.

W przypadku, gdy samochód nie jest zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a chcesz sprawdzić dane zagraniczne tego używanego pojazdu, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak to, czy auto za granicą nie było kradzione, zalane, czy nie służyło jako taksówka. W tym celu można wykorzystać profil zaufany (eGo), który potwierdza tożsamość użytkownika. Po zalogowaniu system przekierowuje z powrotem do usługi "Historia Pojazdu", gdzie informacje można pobrać w formacie PDF i wydrukować. Umożliwia to wyszukanie do 20 pojazdów zagranicznych w ciągu godziny.

PODSUMOWANIE

• W obecnych czasach nie musimy już polegać wyłącznie na mechanicznej ocenie samochodu przez znajomego mechanika – warto również skorzystać z opcji sprawdzenia historii auta online.

• Historię pojazdu na podstawie numeru rejestracyjnego można znaleźć na stronie historiapojazdu.gov.pl. Wymagane są do tego numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu.

• Dla aut importowanych z zagranicy, zwłaszcza z Ameryki Północnej, rekomendowane jest zamówienie szczegółowego płatnego raportu, umożliwiającego kompleksową identyfikację samochodu po jego numerze rejestracyjnym.

• W niektórych krajach dostęp do historii pojazdu online na podstawie numeru rejestracyjnego nie jest możliwy – w takich przypadkach warto skorzystać z internetowych dekoderów VIN lub zasięgnąć informacji w Autoryzowanej Stacji Obsługi na temat konkretnego auta.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też