Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – czy jest obowiązkowe?

16.01.2023

Przyczepka samochodowa okazuje się niezbędna, gdy konieczne jest przewiezienie większego bagażu lub różnego rodzaju towarów. Dlatego często korzystają z niej zarówno osoby prywatne, jak i pracownicy firm. Zanim jednak wyruszysz w drogę z przyczepką, sprawdź, czym jest, jaką wybrać i czy wymaga rejestracji oraz ubezpieczenia. W tym krótkim poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje!

Co to jest przyczepka samochodowa?

Przyczepka samochodowa to, w rozumieniu prawa, pojazd drogowy przeznaczony do transportu rzeczy, który nie posiada własnego napędu, w związku z czym musi być ciągnięty przez inny pojazd samochodowy.

Do podróżowania z przyczepą nie zawsze wymagane są dodatkowe uprawnienia – w wielu przypadkach kierowcom wystarczy kategoria B prawa jazdy. Jest to możliwe w sytuacji, gdy:

 • prowadzisz zestaw pojazdów o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) 4250 kg, w którym przyczepka samochodowa ma mniej niż 750 kg DMC;
 • dołączysz do swojego samochodu przyczepkę o DMC przekraczającej 750 kg, ale całość zestawu nie będzie ważyła więcej niż 3,5 tony.

Dodatkowe uprawnienia, w postaci prawa jazdy B+E, są więc wymagane wtedy, gdy DMC całego zestawu przekracza 3,5 tony, a przyczepka ma większą DMC niż 750 kg.

Uwaga! Aby przyczepka samochodowa mogła być prawidłowo użytkowana, należy odpowiednio przymocować ją do pojazdu ciągnącego. Służy do tego hak holowniczy.

Przyczepka samochodowa – po co jest używana?

Na rynku dostępnych jest wiele przyczep lekkich o DMC do 750 kg, które pozwalają na transport różnego rodzaju bagaży i towarów. Coraz częściej inwestują w nie osoby prywatne, które potrzebują dodatkowej przestrzeni ładunkowej, np. podczas wyjazdów na wakacje.

Najczęściej jednak przyczepka samochodowa służy firmom, ponieważ znajduje bardzo szerokie zastosowanie i doskonale sprawdzi się:

 • do świadczenia usług przeprowadzkowych;
 • do transportowania materiałów budowlanych czy różnego rodzaju produktów;
 • do przewozu rzeczy o nietypowych wymiarach oraz większych gabarytach.

Co więcej, przyczepki samochodowe mogą być uzupełnione o specjalne pokrowce i plandeki, które pozwalają na skuteczne transportowane materiałów sypkich, a także pasy stabilizujące, dzięki którym można bezpiecznie przewozić rozmaite sprzęty.

Ile waży przyczepka samochodowa?

Waga przyczepki samochodowej zależy od jej rodzaju. Wyróżniamy dwa podstawowe typy takich pojazdów:

 • przyczepy lekkie, których DMC nie przekracza 750 kg i które nie są wyposażone w hamulec najazdowy;
 • przyczepy ciężkie, których DMC przekracza 750 kg i które muszą obowiązkowo posiadać hamulec najazdowy.

Na rynku znaleźć można popularne przyczepki 2-osiowe o długości 2 metrów ważące bardzo niewiele – około 200-300 kg. Mogą one okazać się całkowicie wystarczające dla prywatnych użytkowników, a nawet właścicieli firm.

Jaka przyczepka samochodowa będzie najlepsza dla auta osobowego?

W przypadku aut osobowych najlepiej sprawdzą się przyczepki samochodowe o DMC do 750 kg. Pozwolą Ci one na prowadzenie zestawu pojazdów bez dodatkowych uprawnień, a dodatkowo sprawią, że poruszanie się po drodze – choć utrudnione i wymagające wprawy – nie będzie szczególnie skomplikowane.

Warto jednak pamiętać, że przyczepki samochodowe dostępne są w wielu wariantach, a wybierać należy je nie tylko pod kątem DMC. Jeżeli chcesz zakupić taką, która pozwoli Ci na realizację celów, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • ładowność przyczepki, która powinna być dopasowana do rodzaju transportowanych rzeczy – pojazdy o DMC do 750 kg mogą posiadać ładowność rzędu 120-640 kg;
 • długość przyczepki – może ona liczyć zarówno 1,5 m, jak i 3 m, a Twój wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, gdzie będziesz przechowywać pojazd (na miejscu parkingowym lub w garażu);
 • jakość wykonania przyczepki – choć większość ma podobną budowę i składa się z ramy konstrukcyjnej, osi na belce skrętnej, dyszla, podłogi i burty, niektóre mogą posiadać większe grubości ścianek i profilu, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe i zapewnią możliwość eksploatowania pojazdu przez dłuższy czas.

Warto również sprawdzić, czy przyczepka samochodowa posiada dodatkowe wyposażenie (np. w postaci plandeki PCV czy podwyższonych burt) oraz to, czy jej stalowe elementy są impregnowane i tym samym odporne na działanie korozji (polecane są rozwiązania cynkowane ogniowo).

Ile można jechać z przyczepką samochodową?

Podróżowanie z przyczepką samochodową wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Mowa tu zwłaszcza o odpowiedniej prędkości – jeżeli będzie ona zbyt duża, może dochodzić do kołysania czy skakania przyczepy, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Dopuszczalne maksymalne prędkości jazdy z przyczepą to:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym;
 • 70 km/h poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych;
 • 80 km/h poza obszarem zabudowanym na drogach dwujezdniowych, ekspresowych oraz autostradach.

Pamiętaj, aby nie przekraczać dopuszczalnych prędkości – zwiększy to ryzyko kolizji, a także narazi Cię na otrzymanie wysokiego mandatu!

Czy przyczepka samochodowa musi być zarejestrowana?

Przyczepka samochodowa, jak już zostało wspomniane w artykule, jest w rozumieniu polskiego prawa pojazdem. Przyczepy są pojazdami podlegającymi rejestracji, ponieważ tak stanowią przepisy prawa o ruchu drogowym – dokładny zapis brzmi „Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.” (Art. 71. 1.). Dlatego tak, przyczepka samochodowa musi zostać zarejestrowana.

Jak zarejestrować przyczepę? Wystarczy złożyć wniosek w wydziale komunikacji oraz dołączyć do niego kilka dokumentów, w tym dowód własności (np. fakturę), kartę pojazdu (o ile została wydana) i wyciąg ze świadectwa homologacji.

Ile kosztuje rejestracja przyczepki samochodowej? W większości przypadków 121,50 zł – na cenę składają się: dowód rejestracyjny (50 zł), tablice rejestracyjne (40 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł), nalepka legalizacyjna (12,50 zł) oraz opłata ewidencyjna (1,50 zł). Jeżeli pojazd posiada już tablice rejestracyjne i zdecydujesz się je pozostawić, koszt rejestracji będzie niższy i wyniesie 81,50 zł.

Uwaga! W przypadku nowych lekkich przyczep (do 750 kg), które posiadają świadectwo homologacji, nie jest wymagane przeprowadzenie badania technicznego.

OC przyczepki samochodowej – czy jest konieczne?

Każda przyczepka samochodowa powinna również posiadać aktualne ubezpieczenie OC, ponieważ jest „pojazdem mechanicznym” w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i już z tego faktu, każdy posiadacz takiego pojazdu jest obowiązany zawrzeć OC PPM.

Co więcej, pojazd mechaniczny musi zostać ubezpieczony w zakresie OC PPM najpóźniej w dniu rejestracji ale nie później niż od chwili wprowadzenia pojazdu do ruchu. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów historycznych.

Jak to wygląda w praktyce? Nie można wykluczyć, że do szkody na innym pojeździe albo osobie dojdzie wtedy, gdy z jakichś powodów przyczepa będzie odłączona od samochodu (np. stoczy się z miejsca postoju albo odłączy się w czasie jazdy). Bez polisy OC jej właściciel musiałby pokrywać koszty związane z likwidacją szkody z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie zadziała również w sytuacji, gdy do szkody dojdzie podczas przestawiania przyczepy w inne miejsce.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej w Compensie rozpoczyna się od 50 zł. Wpływ na cenę ma wiele czynników, w tym wiek kierowcy, jego historia ubezpieczeniowa, a nawet miejsce zamieszkania czy stan pojazdu.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz uczestniczyć w ruchu drogowym, obowiązkowe ubezpieczenie OC powinien posiadać zarówno Twój samochód, jak i przyczepka samochodowa. Jest ono niezbędne, gdy następstwem kolizji lub wypadku będzie śmierć, uszkodzenie ciała, uszczerbek na zdrowiu albo utrata/zniszczenie/uszkodzenie mienia. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z bardzo wysokimi karami. Więcej informacji na temat ubezpieczenia OC pojazdów oraz jego ceny znajdziesz w tym miejscu.

Czy można wykupić ubezpieczenie AC przyczepki samochodowej?

Aby zyskać większe poczucie bezpieczeństwa i uniknąć dodatkowych kosztów, wynikających ze zdarzeń, których efektem jest zniszczenie, uszkodzenie, utrata czy kradzież pojazdu, warto również wykupić AC dla przyczepki. Autocasco jest doskonałym uzupełnieniem ubezpieczenia OC, dzięki któremu zyskasz możliwość skorzystania z odszkodowania – np. w sytuacji, gdy nie wiesz, kto jest sprawcą szkody albo gdy powstała ona w wyniku aktu wandalizmu czy działania zjawisk atmosferycznych.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje AC? Wszelkie informacje na ten temat znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że kupując AC i OC w pakiecie, skorzystasz ze specjalnej zniżki na ubezpieczenie Autocasco!

Uwaga! Świetnym rozwiązaniem dla kierowców jest też ubezpieczenie Assistance dla samochodu, dzięki któremu skorzystasz z błyskawicznej i profesjonalnej pomocy, gdy podczas jazdy dojdzie do niepożądanych i nagłych zdarzeń.

Kary za brak OC przyczepki samochodowej

Jak wspomnieliśmy wcześnie, za brak OC dla przyczepki samochodowej grożą wysokie grzywny.

Mowa tu o następujących kwotach, które będą obowiązywały od 01.01 do 30.06.2023 roku:

 • 230 zł w przypadku braku OC do 3 dni;

 • 580 zł w przypadku braku OC od 4 do 14 dni;
 • 1160 zł w przypadku braku OC powyżej 14 dni.

Pamiętaj, że od lipca te kwoty wzrosną. Jak będą wyglądały kary za brak OC dla przyczepki samochodowej od 01.07 do 31.12.2023?

 • 240 zł w przypadku braku OC do 3 dni;
 • 600 zł w przypadku braku OC od 4 do 14 dni;
 • 1200 zł w przypadku braku OC powyżej 14 dni.

Oczywiście musisz również pamiętać o tym, by podczas podróżowania z przyczepą stosować się do obowiązujących w naszym kraju przepisów ruchu drogowego. W 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, który podwyższył kary dla kierowców łamiących prawo. Już za minimalne przekroczenie prędkości o 10 km/h możesz zapłacić mandat w wysokości 50 zł (a 100 zł w przypadku przekroczenia prędkości o 11-15 km/h). Dlatego nie warto ryzykować i przestrzegać przepisów – niezależnie od tego, czy podróżujesz z przyczepką samochodową, czy bez niej.

Warto dowiedzieć się więcej o zmianach i karach, jakie obowiązują od 2022 roku. Wszystkiego na ten temat dowiesz się w tym miejscu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też