Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – na jakie korzyści możesz liczyć?

02.01.2023

W Polsce nie brakuje miłośników motoryzacji, którzy śledzą najnowsze trendy i podziwiają kolejne cuda techniki na czterech kołach. Są wśród nich także osoby ceniące sobie to, co leciwe i o długiej historii – np. auta zabytkowe. To pojazdy wyjątkowe, często o sporej wartości, które zdecydowanie warto ubezpieczyć. Sprawdź, jak to zrobić!

Auta zabytkowe i historyczne – czyli jakie?

Auta zabytkowe, jak można się łatwo domyślić, to pojazdy wiekowe, które mają minimum 25 lat i zostały wycofane z produkcji dawno temu. Co więcej, składają się w co najmniej 75% z oryginalnych części i wpisano je do ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów. Na polskich drogach rozpoznać je można nie tylko po oryginalnym wyglądzie, ale również żółtych tablicach rejestracyjnych.

Co ciekawe, samochód zabytkowy może być pojazdem historycznym, ale nie musi. Do tej drugiej kategorii pojazdów należą bowiem wszystkie auta, które mają minimum 40 lat (albo mniej, o ile zostały uznane za unikatowe albo niezwykle ważne dla historii techniki). Co więcej, samochód historyczny nie musi być ewidencjonowany, co oznacza, że można jeździć nim na zwykłych tablicach rejestracyjnych.

Auto zabytkowe – ile lat musi mieć, aby móc je tak określić?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, auta zabytkowe muszą mieć minimum 25 lat, aby mogły zostać w taki sposób określone.

Istnieje jednak pewien wyjątek – konserwator może wpisać do ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów pojazd młodszy, o ile posiada on nietypową konstrukcję albo zastosowane w nim zostały wyjątkowe technologie i rozwiązania. Najczęściej dotyczy to samochodów, które np. w minionych latach osiągały sukcesy sportowe albo należały do ważnych osobistości.

Jakie cechy mają auta zabytkowe?

Aby samochód mógł zostać określony zabytkowym autem, musi:

 • posiadać minimum 25 lat (uwzględniając opisany wyżej wyjątek);
 • być wycofany z produkcji od minimum 15 lat;
 • posiadać co najmniej 75% oryginalnych części;
 • zostać wpisany do ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów.

Po co są używane auta zabytkowe?

Zabytkowe auta to przede wszystkim hobby wielu osób. Miłośnicy tego rodzaju pojazdów interesują się nimi ze względu na ciekawą historię, wyjątkowe znaczenie dla historii motoryzacji albo z wielu innych powodów (np. interesujący wygląd lub przyzwoite osiągi). Atutem takich samochodów jest to, że odpowiednio konserwowane i zadbane mogą służyć swoim właścicielom na drogach, zapewniając im komfortową i bezpieczną jazdę. A przy tym umożliwiają wyróżnienie się na tle innych uczestników ruchu drogowego.

Zabytkowe auta - do ślubu i nie tylko

To, co zostało wymienione powyżej, to oczywiście nie wszystko. Auta zabytkowe wykorzystywane są w różnego rodzaju wydarzeniach, jak śluby czy wieczory panieńskie/kawalerskie, uczestniczą w rozmaitych zlotach i stanowią inwestycję – w wielu przypadkach ich wartość z biegiem lat rośnie, dzięki czemu mogą w przyszłości zwrócić się z nawiązką.

Auta zabytkowe doskonale sprawdzają się w specjalnych okolicznościach i stanowią atrakcję rozmaitych wydarzeń, np. ślubów. Istnieje wiele wypożyczalni, które umożliwią Ci wynajem tego rodzaju pojazdu – w ten sposób zaskoczysz swoich bliskich i sprawisz, że ten dzień będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.

Uwaga! Osoby, chcące wynajmować zabytkowe auta do ślubu, muszą przygotować się na wydatek rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych – w zależności od marki i modelu wybranego samochodu.

Jak zarejestrować samochód zabytkowy?

Rejestracja samochodu zabytkowego składa się z 3 etapów.

 • Etap 1 – wpisanie auta do ewidencji zabytków.

Aby było to możliwe, należy uzyskać pozytywną opinię rzeczoznawcy specjalizującego się w technice samochodowej (w jego znalezieniu pomoże Ci wojewódzki konserwator zabytków).

Kolejnym krokiem jest pozyskanie dwóch egzemplarzy karty ewidencyjnej pojazdów (białej karty) – pierwszy należy wysłać do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, zaś drugi do wojewódzkiego konserwatora zabytków. To na nim spoczywa obowiązek podjęcia decyzji o wpisaniu Twojego samochodu na listę aut zabytkowych.

Od konserwatora zabytków otrzymasz specjalne zaświadczenie, które pozwoli Ci dokończyć rejestrację.

 • Etap 2 – dopuszczenie samochodu zabytkowego do ruchu drogowego.

Jeżeli chcesz, aby Twój samochód zabytkowy mógł uczestniczyć w ruchu rogowym, powinieneś złożyć wniosek o przeprowadzenie przeglądu, a następnie udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów lub Instytutu Transportu Drogowego w Warszawie, gdzie zostanie przeprowadzone jego badanie techniczne.

Po pozytywny przejściu przeglądu otrzymasz zaświadczenie, które stanowić będzie potwierdzenie tego, że Twoje auto zabytkowe może włączyć się do ruchu drogowego.

 • Etap 3 – rejestracja auta zabytkowego w wydziale komunikacji.

Ostatnim krokiem jest zgłoszenie się do wydziału komunikacji (adekwatnego do Twojego miejsca zamieszkania) z kompletem dokumentów. Auta zabytkowe można rejestrować, posiadając:

 • wypełniony wniosek o rejestrację (znajdziesz go w urzędzie, również online);
 • dokument tożsamości, np. dowód osobisty, paszport lub odpis z KRS (w przypadku osób prawnych);
 • dowód własności pojazdu, np. fakturę lub umowę kupna;
 • dowód rejestracyjny, o ile samochód zabytkowy był wcześniej zarejestrowany;
 • ubezpieczenie OC;
 • potwierdzenie wpisania auta do ewidencji zabytków i opinię rzeczoznawcy.

Rejestracja zabytkowych aut kosztuje 200,50 zł (jeżeli wymieniasz tablice rejestracyjne), 81,50 zł (jeżeli nie wymieniasz tablic, ale potrzebujesz pozwolenia czasowego) lub 67,50 zł (jeżeli nie wymieniasz tablic i nie potrzebujesz pozwolenia czasowego). Warto jednak przygotować się na dodatkowe opłaty – samo przygotowanie dokumentacji (białej karty) to koszt rzędu nawet 500-600 zł. Droższy niż standardowo jest również przegląd (305 zł).

Uwaga! Jeżeli nie możesz pojawić się w urzędzie osobiście, możesz skorzystać z pełnomocnictwa. Dzięki niemu wniosek o rejestrację złoży za Ciebie inna osoba. Pamiętaj tylko, że koszt takiego pełnomocnictwa wynosi 17 zł.

Chcesz wiedzieć więcej na temat procesu i kosztu rejestracji samochodów? Niezbędne informacje znajdziesz w tym miejscu.

Auta zabytkowe z Niemiec – opłaca się kupić?

Często zdarza się, że Polacy kupują auta zabytkowe poza granicami naszego kraju – zwłaszcza w Niemczech. Może być to niezwykle opłacalne – przede wszystkim ze względu na nieduże formalności oraz łatwy transport takiego pojazdu. Jeżeli więc trafisz na świetną okazję, możesz spróbować nawiązać kontakt ze sprzedającym.

Pamiętaj tylko o sformalizowaniu zakupu poprzez podpisanie umowy ze sprzedającym (albo uzyskanie faktury, jeżeli kupujesz auto od firmy). Następnie musisz wyrejestrować samochód zabytkowy w wybranym urzędzie, gdzie otrzymasz tymczasowe numery rejestracyjne. Sprawdź, jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu!

Jaka jest akcyza na auta zabytkowe?

W wielu przypadkach zabytkowe auta nie podlegają akcyzie – muszą tylko posiadać minimum 30 lat, być w oryginalnym stanie technicznym (bez dużych zmian w zakresie podwozia, karoserii, układu kierowniczego i innych ważnych podzespołów) oraz zostać wycofane z produkcji.

Korzyści z posiadania auta zabytkowego - samochód zabytkowy a ubezpieczenie OC

Samochód zabytkowy to świetna inwestycja i duży prestiż. Wpisując pojazd do ewidencji zabytków, podniesiesz jego wartość i zyskasz możliwość sprzedaży go z zyskiem w przyszłości.

Co więcej, posiadanie takiego auta może przynieść wiele korzyści pod kątem ubezpieczenia w Compensie. Okazuje się bowiem, że:

 • im starszy samochód zabytkowy posiadasz, tym wyższą zniżkę za jego wiek otrzymasz (bezpośrednio w taryfie);
 • im więcej aut zabytkowych posiadasz, tym niższa będzie cena ich ubezpieczenia (w taryfie);
 • otrzymasz zniżkę na ubezpieczenie pojazdu zabytkowego w przypadku posiadania ubezpieczenia nieruchomości (mieszkania, domu) w Compensie;
 • otrzymasz zniżkę na ubezpieczenie, jeżeli jesteś członkiem Polskiego Związku Motorowego, Klubu Pojazdów Zabytkowych, Clubu Antycznych Automobili i Rajdów lub Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska.

Warto skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, ponieważ może on zaoferować Ci dodatkowe zniżki. Więcej informacji o OC samochodu zabytkowego znajdziesz w tym miejscu.

Zabytkowe auta powinny zostać ubezpieczone – polisa OC zabezpiecza ich właścicieli przed finansowymi następstwami wyrządzonej szkody, w związku z posiadaniem i użytkowaniem pojazdu. Jeżeli więc będziesz sprawcą kolizji lub wypadku, czego konsekwencją będzie np. uszkodzenie czyjegoś samochodu albo szkoda wyrządzona osobom trzecim, koszty napraw czy ewentualnych odszkodowań pokryje Twój ubezpieczyciel. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC!

W Compensie oferujemy OC MotoKlasyki, które obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również na terenie wielu innych krajów, w tym Andory, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Lichtensteinu, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Zapewniamy liczne zniżki dla właścicieli zabytkowych aut, a także możliwość rozszerzenia zakresu ochrony – np. o Assistance, NNW, ubezpieczenie szyb czy opon i wiele innych. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Zadbaj o swoje 4 koła. Kiedy zmieniać opony?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią niezbyt łaskawa pogoda. Warto już dziś pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, bo jak wiadomo, jesienna aura bywa kapryśna. Nagły, ulewny deszcz, śnieg, śliska nawierzchnia plus letnie opony… i nieszczęście gotowe. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wymianie opon, ich konserwacji i jak je zabezpieczyć.

Czytaj więcej
Tempomat – jak działa i w jaki sposób ułatwia jazdę samochodem?

Współcześnie produkowane samochody posiadają wiele systemów wspomagania kierowców, zwiększając zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Jednym z nich jest bez wątpienia tempomat – rozwiązanie popularne niegdyś wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i dostępne w najbardziej luksusowych pojazdach. Dzisiaj skorzystać z niego może wielu z nas – sprawdź, czy warto to zrobić i czym tak naprawdę jest tempomat.

Czytaj więcej
Czym jest i ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Każdy właściciel samochodu powinien zadbać o to, by jego pojazd był sprawny technicznie i nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest przegląd auta – odbywa się on raz do roku i jest obowiązkowy. Dzięki niemu dowiesz się, czy z Twoim autem wszystko jest w porządku i czy podróżowanie nim nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Sprawdź, czym dokładne jest i ile kosztuje przegląd samochodu w 2022 roku!

Czytaj więcej