Jak chronić swoją tożsamość online?

07.09.2023

Każdy człowiek ma swoją unikalną tożsamość, która odróżnia go od innych. W dobie rozwoju technologicznego i ogromnej popularności internetu coraz częściej mówi się również o tożsamości online, która stanowi zbiór cech oraz interakcji podejmowanych w cyfrowym świecie. Jej ochrona jest niezwykle istotna, ponieważ może zostać wykorzystana przez osoby trzecie do niewłaściwych celów. Jak robić to skutecznie?

Tożsamość online i zagrożenia z nią związane

Korzystając z internetu, pozostawiamy wiele śladów w cyfrowym świecie. To właśnie one kształtują naszą tożsamość online. W jej skład wchodzą nie tylko imię i nazwisko, adres e-mail i zamieszkania czy numer telefonu, ale również publikowane na portalach społecznościowych zdjęcia oraz informacje, a nawet dane i hasła pozostawiane na różnych stronach. Dzięki nim możemy z jednej strony skutecznie poruszać się w internecie i współtworzyć różnego rodzaju społeczności, a z drugiej załatwiać sprawy urzędowe, płacić za zakupy online czy logować się do serwisów.

Niestety, każdy z elementów tożsamości online może stać się celem cyberprzestępców, którzy umiejętnie wykorzystują pozostawiane przez nas cyfrowe ślady do własnych celów. Mogą np. wykraść nasze dane w celu zaciągnięcia pożyczki, przechwycić login i hasło do bankowości internetowej, by wyczyścić konto albo podszyć się pod nas po to, by sfinalizować nieuczciwą transakcję online.

Metody działania cyberprzestępców są zróżnicowane i coraz bardziej wyszukane, dlatego każdy z nas powinien chronić swoją tożsamość online. Nie jest to trudne, ale wymaga wiedzy, a także stosowania konkretnych, sprawdzonych metod.

8 sprawdzonych sposobów na ochronę tożsamości online

Absolutnym fundamentem ochrony tożsamości online jest zamieszczanie w internecie jak najmniejszej liczby informacji na swój temat. Musisz pamiętać, że każdy wpis w mediach społecznościowych staje się publiczny i dostępny dla każdego. Do mediów społecznościowych możemy zaliczyć: fora internetowe, blogi, serwisy treściowe (np. YouTube, serwisy społecznościowe (np. Facebook, Instagram). Dlatego skrzętnie weryfikuj to, co wrzucasz do sieci i jakimi informacjami dzielisz się z innymi.

To jednak nie wszystko. Oto inne sprawdzone metody chronienia swojej tożsamości online, które pozwolą Ci uniknąć problemów i strat finansowych!

  1. Zwracaj uwagę na udostępniane wpisy, zdjęcia, filmy

To, co udostępniasz innym, może zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Podczas tworzenia wpisów, bądź udostępniania informacji na zasadzie „uzupełnienia profilu” należy pamiętać, że cyberprzestępcy są wstanie wykorzystać każde dane w celu personalizacji ataku, np. informacje o członkach rodziny, związkach, poglądach politycznych czy religijnych. Podczas publikacji zdjęć oraz filmów wideo należy zwrócić uwagę, czy nie znajdują się na nim wrażliwe informacje, np. ważne dokumenty, fragment karty kredytowej.

  1. Używaj skomplikowanych haseł

Krótkie, proste i powszechnie stosowane hasła (np. „1234”, „admin” czy data urodzenia) mogą zostać w prosty sposób złamane przez hakera. A to wiąże się z wieloma problemami – w najlepszym razie utratą konta na portalu społecznościowym, a w najgorszym kradzieżą Twoich danych, które następnie zostaną wykorzystane do niecnych celów.

Dlatego warto korzystać z generatorów haseł, które składać się będą z losowych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Ich rozszyfrowanie będzie o wiele trudniejsze. Pamiętaj również, by stosować wiele haseł na różnych portalach – w ten sposób, nawet w przypadku złamania jednego, inne Twoja konta pozostaną bezpieczne.

  1. Jeżeli to możliwe, korzystaj z dwuetapowego uwierzytelniania

To doskonałe rozwiązanie, by zapobiegać kradzieży danych. Dwuetapowe uwierzytelnianie polega na tym, że każde logowanie do serwisu musi zostać potwierdzone przez Ciebie – np. poprzez wpisanie kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

Dzięki temu nawet w przypadku kradzież loginu i hasła cyberprzestępca nie będzie w stanie dokonać żadnej czynności bez Twojego udziału.

  1. Nie otwieraj podejrzanych linków

Otrzymałeś wiadomość na swoją skrzynkę pocztową z nieznanego adresu, która zachęca Cię do kliknięcia w link albo pobrania załącznika? Nie rób tego! Istnieje duże ryzyko, że kryje się za nim wirus, który może przejąć kontrolę nad Twoim telefonem lub komputerem i posłużyć do kradzieży danych.

Zwracaj również uwagę na wiadomości od przedstawicieli banków – zwykle nie wymagają oni klikania w linki, dlatego zachowaj ostrożność, a w razie wątpliwości skontaktuj się z daną instytucją.

  1. Korzystaj z wiarygodnych aplikacji i stron internetowych

Pobieranie aplikacji z nielegalnych lub niesprawdzonych źródeł oraz odwiedzanie potencjalnie niebezpiecznych stron (np. z treściami pirackimi czy pornograficznymi) może narazić Cię na spore problemy.

Dlatego dokładnie weryfikuj programy i witryny, z których korzystasz, a także zwracaj uwagę na to, jakim aplikacjom dajesz dostęp, np. do kontaktów czy lokalizacji.

Warto wiedzieć, że certyfikat bądź "kłódka w przeglądarce" nie daje gwarancji bezpieczeństwa, w szczególności kiedy mamy do czynienia z certyfikatem klasy Domain Validation (DV).

  1. Unikaj używania otwartych sieci WiFi

Cyberprzestępcy wykorzystują ogólnodostępne sieci WiFi do przeglądania aktywności internetowej użytkowników oraz przechwytywania haseł. Dlatego, korzystając z darmowego hot-spotu, pod żadnym pozorem nie loguj się do swojej bankowości internetowej i nie przeprowadzaj transakcji online.

  1. Czytaj politykę prywatności

Strony internetowe zbierają różnego rodzaju informacje na temat swoich użytkowników. Na szczęście nie musisz zgadzać się na ich udostępnianie – przed skorzystaniem z serwisu przeczytaj politykę prywatności i zaznacz, jakie dane może zbierać i przechowywać witryna. W przypadku wątpliwości zrezygnuj z przeglądania danej strony i znajdź inną o podobnej tematyce.

Jeżeli chcesz ograniczyć do absolutnego minimum zakres udostępnianych informacji, korzystaj ze swojej przeglądarki w trybie „incognito”.

  1. Stosuj oprogramowanie antywirusowe i zapory sieciowe

Chcąc chronić się przed złośliwym oprogramowaniem, które może służyć do kradzież Twoich danych, zainstaluj na komputerze i smartfonie oprogramowanie antywirusowe oraz zapory sieciowe (firewall). W ten sposób otrzymasz informacje o każdym zagrożeniu i zyskasz możliwość jego natychmiastowego wyeliminowania.

Pamiętaj również o regularnym aktualizowaniu aplikacji, z których korzystasz. Dzięki temu uniemożliwisz hakerom wykorzystanie luk i błędów, które mogłyby stanowić sposób na przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też