Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jak tworzyć bezpieczne hasła i przesyłać dane w internecie?

10.07.2023

Internet stał się miejscem, w którym nie tylko poszukujemy rozrywki, ale również finalizujemy ważne transakcje i załatwiamy różnego rodzaju sprawy, np. urzędowe. W efekcie zakładamy konta na wielu portalach i pozostawiamy tam swoje dane, które mogą stać się celem cyberprzestępców. Dlatego, chcąc je odpowiednio ochronić, należy tworzyć bezpieczne hasła i odpowiednio nimi zarządzać. Sprawdź, jak robić to prawidłowo!

Silne hasło, czyli fundament bezpieczeństwa w internecie

Cyberprzestępcy stosują wiele metod, by przejąć Twoje konto i zyskać dostęp do wrażliwych danych. Jednym z tych najbardziej powszechnych jest łamanie haseł, które otwierają hakerom drzwi do Twojego cyfrowego świata. Jak zapobiec przejęciu konta i kradzieży danych?

Kluczem do sukcesu jest silne hasło. W praktyce oznacza to taką kombinację cyfr, liter i znaków, które są trudne do odgadnięcia i rozszyfrowania. Niestety, wiele osób, chcąc łatwo zapamiętać swoje hasła, wybiera te krótkie i oczywiste, które nie stanowią żadnej przeszkody dla hakerów. Jak podaje Radio Plus, w 2023 roku do najczęściej używanych haseł w Polsce zaliczamy:

 • 123456;
 • Qwerty;
 • 123456789;
 • 12345;
 • zaq12wsx;
 • password;
 • 12345678;
 • Polska;
 • 1234567;
 • 123qwe.

Jeżeli używasz któregoś z nich, natychmiast je zmień!

Czym w takim razie powinno charakteryzować się silne hasło? Przede wszystkim odpowiednią długością (minimum 12 znaków) oraz wysokim stopniem skomplikowania (połączenie losowych wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych). Tworząc je, zrezygnuj z daty urodzenia albo imienia członka rodziny, znajomego czy zwierzaka, a także nie używaj słownikowych wyrazów czy sekwencji kolejnych liter lub liczb (np. abcd, 1234 itd.).

Aby ułatwić sobie zadanie, możesz korzystać z internetowych generatorów haseł, które zaproponują Ci losowe ciągi znaków, bardzo trudne do rozszyfrowania.

Jedno hasło na wielu stronach? To tylko jeden z powszechnych błędów!

Wielu użytkowników internetu używa takiego samego hasła na wielu stronach. Jest to wygodne, jednak wiąże się ze sporym ryzykiem. Jeżeli haker złamie hasło do jednego z kont, zyska dostęp również do innych. Dlatego na każdym z portali, na których niezbędne jest logowanie, stosuj inne hasło – to kolejny fundament Twojego bezpieczeństwa w sieci.

Pamiętaj również o innych powszechnych błędach, których warto unikać. Mowa tu przede wszystkim o:

 • zapisywaniu haseł – zarówno na należącym do Ciebie komputerze, jak i kartce papieru, która może zostać skradziona lub zgubiona;
 • wysyłaniu haseł wykorzystywany do logowania w serwisach internetowych we wiadomościach e-mail albo poprzez komunikatory internetowe;
 • wpisywaniu haseł w miejscach publicznych, gdzie ktoś może zaglądać Ci przez ramię;
 • niezmienianiu haseł, gdy istnieje podejrzenie o ich kradzieży (jeżeli dostałeś wiadomość o próbie logowania na Twoje konto, natychmiast zmień hasło!).

Pamiętaj! Jeżeli chcesz odpowiednio chronić swoje dane, zawsze zwracaj uwagę na to, czy dany portal w Internecie umożliwia dodatkowe funkcjonalności, pozwalające chronić w pełni Twoje konto, np. korzystaj z dwuetapowej weryfikacji (2FA) lub zapisuj zaufane urządzenia. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) na tym, że po wpisaniu loginu i hasła musisz potwierdzić operację, np. poprzez wpisanie kodu otrzymanego na maila albo we wiadomości SMS. W ten sposób cyberprzestępcy, nawet po rozszyfrowaniu hasła, nie będą w stanie zalogować się na Twoje konto.Warto, abyś wybierał te serwisy, które oferują dodatkowe zabezpieczenia wymienione powyżej, a także wykorzystywał oferowane funkcjonalności.

Jak bezpiecznie przesyłać dane w internecie?

dobie coraz większej liczby cyberataków i naruszeń prywatności, świadomość w zakresie bezpiecznego przesyłania danych jest niezwykle istotna.

Wiele osób korzysta z e-maila jako głównego środka komunikacji i przesyłania plików, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Aby zapewnić ochronę danych podczas takich transmisji, zaleca się zastosowanie odpowiednich praktyk bezpieczeństwa, takich jak:

Szyfrowanie plików: Przed przesłaniem plików przez e-mail, zaleca się ich zaszyfrowanie. Dzięki temu nawet w przypadku przechwycenia wiadomości przez osoby trzecie, zawartość plików będzie zabezpieczona i nieczytelna bez odpowiedniego klucza deszyfrującego.

Bezpieczne hasłowanie: Jeśli konieczne jest przekazywanie hasła do odbiorcy, ważne jest, aby nie wysyłać go wprost w treści e-maila. Zamiast tego można użyć osobnego kanału komunikacji, takiego jak SMS lub komunikator z szyfrowaniem, aby przekazać hasło bezpiecznie.

Używanie zaufanych kanałów do przesyłania dużych plików: Jeśli dany portal nie zapewnia funkcjonalności przesyłania dużych plików, warto skorzystać z zaufanych narzędzi do wymiany plików, które oferują szyfrowanie i zabezpieczenia na poziomie danych.

Unikanie otwartych sieci Wi-Fi: Przesyłając ważne pliki, należy unikać korzystania z publicznych i otwartych sieci Wi-Fi, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Utrzymywanie oprogramowania zabezpieczającego w aktualnej wersji: Upewnij się, że posiadasz zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe i zaporę ogniową, aby zminimalizować ryzyko ataków na twoje dane.

Jak zarządzać hasłami? Skorzystaj z odpowiedniego menedżera

Zapamiętanie wielu skomplikowanych haseł może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Na szczęście istnieją na to sprawdzone sposoby. Jednym z nich jest zapisywanie haseł w chmurze, która posiada odpowiednie zabezpieczenia, albo bezpośrednio w przeglądarce. Niestety, takie rozwiązania wciąż wiążą się z pewnym ryzykiem, dlatego o wiele lepszą metodą jest menedżer haseł. Co to takiego?

Menedżer haseł to specjalne oprogramowanie, które pozwala w bezpieczny i łatwy sposób zarządzać wieloma hasłami. Dzięki niemu nie będziesz musiał zapamiętywać skomplikowanych kombinacji znaków, ponieważ zostaną one zgromadzone w jednym miejscu, co znacznie ułatwi Ci życie. Co więcej, taki menedżer posiada często wiele funkcji dodatkowych, takich jak:

 • generowanie silnych haseł, które okażą się niemożliwe do odgadnięcia czy rozszyfrowania przez hakera;
 • automatyczne wypełnianie pól logowania, dzięki któremu nie będziesz musiał każdorazowo wpisywać hasła na wybranym portalu;
 • przechowywanie innych poufnych danych, jak numery kart kredytowych;
 • informowanie o wycieku danych i monitorowanie, czy nie zostały one wykorzystane przez osoby trzecie.

Menedżerów zadań jest wiele i warto wybierać takie, w których zastosowano doskonałej jakości zabezpieczenia oraz odpowiednie algorytmy szyfrujące. Do polecanych programów tego typu zaliczamy między innymi 1password, Dashlane czy Roboform. Są one w większości płatne, jednak cena jest niewielka, zwłaszcza w porównaniu do strat, jakie możesz ponieść po kradzieży danych.

Podsumowanie

Tworzenie silnych haseł i odpowiednie zarządzanie nimi to podstawa bezpieczeństwa w internecie. Pamiętaj, że na ataki cyberprzestępców narażeni jesteśmy wszyscy – bez względu na stan finansów, pełnioną funkcję czy aktywność w internecie. Jeżeli więc chcesz zyskać odpowiednią ochronę, zacznij od zmiany haseł na bardziej skomplikowane i skorzystaj ze wsparcia, jakie daje menedżer haseł.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też