Jak chronić swoje urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem?

16.08.2023

Złośliwe oprogramowanie może zainfekować komputer, telefon czy tablet, a szczególnie narażone są na nie urządzenia podłączone do internetu. Wirus może nie tylko uniemożliwić normalne korzystanie ze sprzętu, ale nawet doprowadzić do kradzieży istotnych danych. Dlatego tak ważne jest świadome korzystanie z urządzeń oraz stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Które z nich są szczególnie polecane?

Świadome korzystanie z urządzenia podstawą bezpieczeństwa

Chcąc uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem, warto w pierwszej kolejności wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. Okazuje się bowiem, że to właśnie niewiedza oraz nieprawidłowe zachowania, zwłaszcza podczas korzystania z internetu, są najczęstszymi powodami zainfekowania komputera czy telefonu.

Jako świadomy użytkownik, powinieneś przede wszystkim:

 • odwiedzać wyłącznie bezpieczne, sprawdzone strony internetowe – unikaj zwłaszcza tych witryn, na których pojawiają się komunikaty o zagrożeniu oraz serwisów zawierających treści pirackie lub pornograficzne;
 • zrezygnować z pobierania programów oraz plików z niesprawdzonych albo nielegalnych źródeł;
 • uważać na reklamy, które widzisz w Internecie - Weryfikacja reklamodawców przeprowadzana jest zazwyczaj przez wszelkie platformy w sposób automatyczny i jest niewystarczająca
 • nie otwierać plików albo linków, które pochodzą z niepewnych źródeł – zwłaszcza wysyłanych z nieznanych adresów na Twoją skrzynkę mailową;
 • blokować wyskakujące okna w przeglądarce, które mogą być źródłami złośliwego oprogramowania.

Pamiętaj również o tym, aby uważać, na których stronach podajesz swoje dane osobowe. Należy unikać tych, które np. nie posiadają protokołu HTTPS.

Jak jeszcze chronić się przed złośliwym oprogramowaniem? 3 skuteczne metody

Racjonalne i świadome korzystanie z urządzeń podpiętych do internetu to istotna kwestia, ale chcąc zadbać o bezpieczeństwo, warto zastosować także sprawdzone metody ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

 1. Instalacja oprogramowania antywirusowego

To pierwszy krok do zabezpieczenia komputera czy telefonu przed złośliwym oprogramowaniem. Do Twojej dyspozycji jest wiele sprawdzonych programów antywirusowych, takich jak Norton, Kaspersky, Bitdefender, McAfee czy Surfshark, które nie tylko powiadomią Cię o obecności wirusa na danej stronie czy w pliku, ale również skutecznie usuną potencjalne zagrożenie.

Możesz korzystać zarówno z bezpłatnego oprogramowania, jak też wersji płatnych, które są rekomendowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Wynika to przede wszystkim z wielu dodatkowych funkcji, takich jak:

 • ochrona poczty e-mail czy bankowości internetowej;
 • firewall, czyli zapora sieciowa;
 • zabezpieczanie sieci WiFi;
 • filtrowanie stron internetowych pod kątem złośliwego oprogramowania;
 • VPN, czyli szyfrowanie ruchu sieciowego.

Jeżeli zawczasu nie zainstalowałeś odpowiedniego oprogramowania i Twoje urządzenie zostało zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie, możesz skorzystać ze specjalnych narzędzi, które zostały stworzone w celu usuwania różnego rodzaju wirusów. Jeżeli to nie pomoże, pozostanie tylko skorzystanie z pomocy specjalisty.

 1. Regularne aktualizacje systemu i aplikacji

Programy, z których korzystasz na co dzień, mogą zostać zainfekowane przez różnego rodzaju wirusy szczególnie wtedy, gdy nie będą na bieżąco aktualizowane. Dzięki aktualizacjom możliwe będzie załatanie różnego rodzaju dziur i wyeliminowanie błędów, które mogą zostać skrzętnie wykorzystane przez hakerów. Dotyczy to również systemu operacyjnego, z którego korzystasz.

Na szczęście zarówno na komputerach, jak i telefonach czy tabletach możliwe jest włączenie automatycznych aktualizacji. Dzięki nim nie musisz samodzielnie pobierać oraz instalować łatek i możesz wybrać czas aktualizacji dopasowany do swoich potrzeb (np. w nocy, gdy nie korzystasz z urządzenia). Rekomendowane jest również korzystanie z systemów i aplikacji, które posiadają zapewnione wsparcie producenta.

 1. Korzystanie z bezpiecznej przeglądarki

Jeżeli chcesz uniknąć złośliwego oprogramowania, zainstaluj na komputerze lub w telefonie sprawdzoną przeglądarkę internetową, w której zastosowano szereg zabezpieczeń. Google Chrome, Mozilla Firefox czy Opera, a więc te najbardziej znane, informują o zagrożeniu i blokują dostęp do zainfekowanych witryn, a nawet uniemożliwiają instalację złośliwego oprogramowania.

Bezpieczna przeglądarka internetowa to również taka, która zapewnia możliwość instalowania dodatkowych wtyczek i rozszerzeń. Mowa tu o rozwiązaniach, które umożliwiają nawiązywanie połączeń za pomocą szyfrowanego protokołu, skanują witryny pod kątem złośliwego oprogramowania, pozwalają generować bezpieczne hasła albo blokują niepożądane skrypty. Większość takich wtyczek jest darmowa.

Pamiętaj! Złośliwe oprogramowanie stanowi zagrożenie dla Twoich plików, dlatego chcąc ochronić się przed ich utratą, warto regularnie archiwizować dane – np. w chmurze albo na zewnętrznych nośnikach, takich jak przenośny dysk twardy lub pendrive.

Podsumowanie

Uniknięcie złośliwego oprogramowania jest możliwe. Wystarczy tylko świadomie korzystać z urządzenia oraz internetu, a także zainstalować odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Dla własnego bezpieczeństwa regularnie aktualizuj aplikacje i system operacyjny, a także twórz kopie zapasowe danych.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też