Ile trwa lot na Zanzibar z Polski?

08.08.2023

Zanzibar, który w lokalnym języku oznacza „piękną wyspę”, jest od jakiegoś czasu celem wielu Polaków wybierających się na wakacje. To kraj odległy, do którego jednak dostęp nie jest trudny i którego wyjątkowe krajobrazy zdecydowanie warte są poznania. Dlaczego to właśnie ta wyspa jest tak popularna? Kiedy najlepiej spędza się tam wakacje? I w końcu – ile trwa lot na Zanzibar? Sprawdźmy!

Dlaczego Zanzibar jest tak popularnym kierunkiem turystycznym?

Zanzibar jest wyspą położoną na Oceanie Indyjskim, która należy do Tanzanii. Jej popularność wynika przede wszystkim z rajskich krajobrazów, których piękno zachwyca każdego. Szerokie i piaszczysta plaże, turkusowa woda, wszechobecne palmy i niesamowity, iście wakacyjny klimat, sprawiają, że wypoczywa się tam naprawdę niesamowicie.

To jednak nie wszystko. Zanzibar słynie również z niezwykłej flory i fauny. To właśnie bujna, egzotyczna roślinność oraz zwierzęta czynią tę wyspę tak atrakcyjną dla Europejczyków. Chcąc zetknąć się z prawdziwie dziką, ale i piękną przyrodą, warto odwiedzić zwłaszcza rezerwat Jozani Forest, w którym każdego turystę powitą małpy i ptaki naprawdę wielu gatunków.

Coś dla siebie w tym afrykańskim raju znajdą również miłośnicy wodnych atrakcji – zwłaszcza nurkowania, ponieważ prawdziwy podziw budzi tamtejsza rafa koralowa. Na innych wczasowiczów czekają rejsy katamaranem czy… możliwość pływania z delfinami.

Zanzibar to także ludzie – życzliwi, uśmiechnięcie i pomocni. To właśnie tam usłyszysz słynne „hakuna matata”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „nie martw się”. Odwiedzając tę wyspę, z pewnością nie będziesz mieć wielu powodów do zmartwień!

Czy na Zanzibarze jest bezpiecznie?

Zanzibar jest bezpieczny dla turystów, o ile unika się pewnych zagrożeń. Mowa tu zwłaszcza o niepokojach na tle politycznym, które zdarzają się tu co jakiś czas. Będąc na wyspie, warto więc omijać miejsca, w których może dochodzić do zamieszek (dowiesz się o tym z lokalnych mediów). Trzeba również pamiętać, że Zanzibar jest w 90% krajem muzułmańskim, dlatego lepiej respektować panujące tam zasady – przechadzanie się w stroju kąpielowym po okolicznych wioskach nie jest najlepszym pomysłem.

A co z kwestiami zdrowotnym? Wybierając się na Zanzibar, warto zadbać o odpowiednie szczepienia – zwłaszcza na błonicę, tężec, poliomyelitis, WZW oraz malarię.

Ile trwa lot na Zanzibar z Polski?

Jeżeli myślisz nad wakacjami na rajskiej wyspie i zastanawiasz się, ile trwa lot na Zanzibar – bez obaw! Wybierając połączenie czarterowe, spędzisz w samolocie nie więcej niż 10-12 godzin. Jest to oczywiście całkiem sporo, ale większość tego czasu można przespać.

Oczywiście do Twojej dyspozycji są również dłuższe loty, trwające nawet po kilkadziesiąt godzin. W zamian za to możesz liczyć na spore oszczędności.

Czas trwania lotu na Zanzibar z różnych miast w Polsce

Ile trwa lot na Zanzibar z różnych miast w Polsce? Bardzo podobnie – niezależnie od tego, czy wyruszasz z Warszawy, Katowic czy Wrocławia, na pokładzie samolotu spędzisz kilkanaście godzin.

Lot na Zanzibar z Polski – ile kosztuje?

Wiesz już ile trwa lot na Zanzibar, ale zastanawiasz się zapewne, ile zapłacisz za bilet. Ceny są różne, w zależności od wybranego na wakacje miesiąca.

Najtańsze loty na Zanzibar kosztują 1 700-1 900 zł (w kwietniu-maju), zaś najdroższe nawet 5 000 zł i więcej (w styczniu, listopadzie i grudniu).

Czynniki wpływające na czas trwania lotu na Zanzibar

To, ile trwa lot na Zanzibar, zależy przede wszystkim od tego, czy wybierzesz lot czarterowy, czy rejsowy. Te pierwsze pozwalają dotrzeć na miejsce bezpośrednio, zaś drugie wymagają często dwóch przesiadek, co znacząco wydłuża podróż (nawet do 24 godzin).

W praktyce różnica między lotem czarterowym a rejsowym może wynosić 10-12 godzin.

Lot na Zanzibar z przesiadkami czy bezpośredni – co wybrać?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są bezpośrednie loty czarterowe. Niestety, organizowane są one stosunkowo rzadko i kosztują dużo więcej.

Dlatego większość Polaków decyduje się na loty z przesiadkami. Oferuje je większość krajowych portów lotniczych i są one dostępne w dużo bardziej przystępnych cenach. Decydując się na taką opcję, musisz liczyć się z co najmniej jedną przesiadką (zwykle w porcie lotniczym w Dubaju).

Kiedy szukać tanich lotów na Zanzibar?

Najtańsze loty na Zanzibar odbywają się w kwietniu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć tłumów i cieszyć się wysoką temperaturą wody i powietrza.

Niestety, w okresie tym na wyspie występują największe opady, które mogą skutecznie ograniczyć możliwości związane z plażowaniem czy zwiedzaniem. W porze deszczowej ulewy mogą trwać nawet kilka dni!

Sprawdź, jak i gdzie szukać tanich lotów – nie tylko na Zanzibar, ale również do innych atrakcyjnych turystycznie miejsc na świecie.

Kiedy najlepiej lecieć na Zanzibar?

Sezon wakacyjny na Zanzibarze trwa praktycznie przez cały rok, jednak najlepsze warunki do plażowania są w porze suchej, czyli od czerwca do września. Niestety, jest to czas, w którym turystów z całego świata jest najwięcej, dlatego warto wybierać inne pory.

Jeżeli więc chcesz uniknąć wakacyjnego zgiełku, a jednocześnie pragniesz cieszyć się temperaturami idealnymi do plażowania (rzędu 25-28 stopni Celsjusza), wybierz się na Zanzibar między grudniem a połową marca.

Chcesz spędzić gorące wakacje zimą? Sprawdź, gdzie jest ciepło w grudniu!

Przygotowania przed lotem na Zanzibar

Czeka Cię lot na Zanzibar? Pamiętaj o:

  • wykupieniu wizy pobytowej – na szczęście nie musisz starać się o nią wcześniej, ponieważ wszelkie formalności załatwisz na lotnisku;
  • wyrobieniu paszportu, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończeniu pobytu na Zanzibarze – sprawdź, jak wyrobić paszport online;
  • wykupieniu ubezpieczenia turystycznego i zadbaniu o wszelkie niezbędne szczepienia – powiemy o nich więcej w dalszej części artykułu;
  • zabraniu odpowiednich ubrań – nie tylko letnich, ale również przeciwdeszczowych, które ochronią Cię przed tropikalnymi ulewami;
  • zabraniu walizki o odpowiednich wymiarach i wadze – dowiedz się przede wszystkim, jakie są różnice między bagażem podręcznym a rejestrowanym;
  • zabraniu dobrze wyposażonej apteczki – na Zanzibarze o dostęp do niezbędnych medykamentów bywa trudno.

Jak sobie radzić z długim czasem lotu na Zanzibar?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, by zabrać odpowiednio dużo wody i jedzenia – zwłaszcza w postaci zdrowych przekąsek, takich jak orzechy czy owoce, które pozwolą Ci opanować głód. Zadbaj także o rozrywkę – nie zapomnij o książce czy tablecie, a także powerbanku, by naładować urządzenie.

Długi lot najlepiej częściowo przespać – pomogą Ci w tym stopery na uszy. Ze względu na zmianę ciśnienia w trakcie lotu nie zapomnij o gumie do żucia, która pozwoli Ci zredukować nieprzyjemny szum w uszach oraz ból głowy.

Uwaga! Lot na Zanzibar wiąże się ze zmianą stref czasowych, dlatego po wylądowaniu będziesz narażony na jet lag – sprawdź co, to jest i jak sobie z nim poradzić!

O czym pamiętać, planując podróż na Zanzibar?

Planując podróż na Zanzibar, warto przede wszystkim zadbać o szczepienia. W afrykańskich krajach, w tym w Tanzanii, istnieje duże ryzyko zarażenia się malarią, błonicą, tężcem oraz WZW (A i B). Niebezpieczna może być także gorączka denga, uznawana przez WHO za najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobę świata.

Aby uniknąć tych zagrożeń, koniecznie się zaszczep. Zabierz ze sobą również repelenty na komary, które skutecznie je odstraszają. To bardzo istotne, ponieważ owady są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wielu chorób na Zanzibarze.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne, jeśli lecimy na Zanzibar?

Fundamentem bezpiecznych wakacji na Zanzibarze jest odpowiednie ubezpieczenie podróży, dzięki któremu nie będziesz musiał się martwić m.in. o ewentualne koszty leczenia za granicą. Kupując polisę, zwróć uwagę na to, czy jej zakres obejmuje:

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW);
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC);
  • ubezpieczenie bagażu.

Co więcej, polisę warto rozszerzyć o świadczenia związane z uprawianiem sportów ekstremalnych (zwłaszcza, jeżeli zamierzasz nurkować albo surfować) oraz atakiem terrorystycznym lub wojną.

W Compensie przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowe ubezpieczenie turystyczne Voyage, którego zakres dopasujesz w pełni indywidualnie do własnych potrzeb.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Ile trwa lot do Turcji z Polski? Czy warto tam lecieć na wakacje?

Piękna pogoda, piaszczyste plaże, ogromna różnorodność okazałych zabytków i fascynująca odmienność kulturowa – wszystko to sprawia, że na wakacje w Turcji od wielu lat decyduje się wielu Polaków. Czy rzeczywiście warto się tam wybrać? O czym pamiętać, planując wakacje nad Bosforem? I w końcu – ile trwa lot do Turcji? Przekonajmy się!

Czytaj więcej
Ile trwa lot na Dominikanę? Co warto wiedzieć?

Wakacje na pięknych Karaibach to marzenie wielu Polaków. Biały piasek, lazurowa woda i różnorodna, tak odmienna do naszej przyroda – wszystko to sprawia, że na położonych w tym rejonie świata wyspach wypoczywają miliony turystów. Dużą popularnością cieszy się między innymi Dominikana – drugie największe państwo w basenie Morza Karaibskiego. Dlaczego warto się tam udać? Jak przygotować się do podróży? I ile trwa lot na Dominikanę? Odpowiedzi znajdziesz poniżej! 

Czytaj więcej
Odprawa na lotnisku – jak wygląda i o czym należy pamiętać?

Przed Tobą pierwszy lot samolotem? Bez obaw – jeżeli odpowiednio się do niego przygotujesz, przebiegnie on bez najmniejszych problemów. W pierwszej kolejności powinieneś dokładnie sprawdzić, czym jest i jak wygląda odprawa na lotnisku. To pierwszy etap każdej podróży samolotem, który zawsze przebiega podobnie. Sprawdź, jak przejść przez odprawę bez stresu i ile wcześniej być na lotnisku, by zdążyć na lot!

Czytaj więcej