Wymiary walizki do samolotu – o czym musisz pamiętać?

05.03.2023

Planujesz podróż samolotem? W takim razie powinieneś się do tego przygotować. Zadbaj nie tylko o niezbędne dokumenty, w tym paszport, ale również ubezpieczenie i odpowiednią walizkę do samolotu. Ta ostatnia kwestia budzi wiele wątpliwości wśród podróżujących – sprawdź więc, jakie wymiary powinna mieć walizka oraz ile zapłacisz za swój bagaż!

Jakie są standardowe wymiary walizki do samolotu?

Walizka do samolotu może być mniejsza lub większa – w zależności od tego, ile rzeczy zabierasz ze sobą w podróż. W przypadku bagażu podręcznego, który możesz wnieść ze sobą na pokład samolotu i w czasie lotu przechowywać w odpowiednim schowku pod sufitem albo fotelem, jej wymiary nie powinny być zbyt duże.

Przykładowo LOT i Lufthansa pozwalają wnosić walizki lub torby o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze do 8 kg. Ale już Wizz Air czy Ryanair, z których usług korzysta wielu podróżujących, wprowadziły większe ograniczenia – kolejno do 40 x 30 x 20 cm i 40 x 20 x 25 cm. Największe walizki można wnosić na pokłady samolotów brytyjskiej linii EasyJet (56 x 45 x 25 cm i brak limitu wagowego).

Przed podróżą warto sprawdzić wymiary walizki do samolotu i zweryfikować, czy wybrany przewoźnik umożliwia np. wniesienie na pokład dodatkowej torebki, plecaka czy składanego wózka dziecięcego (jest to możliwe między innymi w przypadku LOT-u).

Pamiętaj! Przed podróżą samolotem warto zabezpieczyć się na różne okoliczności, w tym jet lag. Sprawdź, czym jest jet lag i jak sobie z nim radzić.

Co się zmieści do walizki podręcznej?

Do niewątpliwych zalet bagaży podręcznych zaliczamy oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ nie wymagają one czekania w długich kolejkach podczas odprawy. Niestety, ze względu na ograniczone wymiary, jakie może posiadać walizka do samolotu, pozwalają na przewóz niewielu przedmiotów.

W podręcznej walizce zmieścisz więc najbardziej potrzebne rzeczy – dokumenty, w tym dowód osobisty i paszport (sprawdź, jak szybko wyrobić go online), małą apteczkę, jedzenie, książkę czy pojedyncze ubrania (najlepiej zwinięte w rulon). Jeżeli chcesz przetransportować coś więcej, będziesz musiał zdecydować się na dodatkowo płatny bagaż rejestrowany.

Kiedy warto wykupić bagaż rejestrowany?

Drugim rodzajem bagażu, który można zabrać w podróż, jest ten rejestrowany. Trafia on pod pokład samolotu i jest dodatkowo płatny. Jeżeli jednak wybierasz się na wakacje, może okazać się niezbędny. Dzięki większym wymiarom, jakie może posiadać walizka do samolotu, taki bagaż umożliwi Ci przetransportowanie ubrań, kosmetyków, a nawet sprzętu sportowego (sprawdź, gdzie wybrać się na wakacje zimą i jakie sporty uprawiać podczas urlopu).

Co więcej, bagaż rejestrowany pozwala przewieźć rzeczy, których nie można umieścić w walizce podręcznej – mowa tu np. o ostrych przedmiotach, wspomnianych wcześniej kosmetykach, a nawet butelce wina.

Jakie opłaty obowiązują w liniach lotniczych?

Opłaty za bagaż rejestrowany różnią się, w zależności od wybranej linii lotniczej. Zwykle wynoszą od killudziesieciu do kilkuset złotych, choć oczywiście ostateczna cena, jaką zapłacisz, uzależniona jest od wymiarów, jakie posiada Twoja walizka do samolotu.

Oto kilka przykładów:

  • Ryanair pozwala przewieźć trzy sztuki bagażu rejestrowanego – każdy kosztuje od  €/£17.99 do €/£50.00 za lot (w przypadku rezerwacji internetowej) albo 39.99 € / £ - 59.99 € / £ (w czasie odprawy na lotnisku, bez wcześniejszej rezerwacji);
  • Wizzair pozwala przewieźć aż sześć sztuk bagażu rejestrowanego – kosztują one, w zależności od terminu lotu i wagi, od 39 do 309 zł;
  • EasyJet pozwala przewieźć do 3 sztuk bagażu rejestrowanego, a ich koszt jest uzależniony od wagi – za 15 kg trzeba zapłacić od 34 do 170 zł, zaś 23 kg od 46 do 182 zł;
  • LOT pozwala przewieźć 1 lub 2 sztuki bagażu rejestrowanego, w zależności od wybranej klasy – minimalna opłata to 110 zł;
  • Lufthansa pozwala przewieźć jedną sztukę bagażu rejestrowanego w cenie biletu (klasa ekonomiczna) – na dłuższych trasach obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości 214 zł;

Bagaż rejestrowany w cenie biletu pozwalają także przewozić takie linie lotnicze jak KLM, Swiss Air czy Air France.

Jakie są limity rozmiaru i wagi walizki w różnych liniach lotniczych?

Aby ułatwić Ci zakup walizki do samolotu i pakowanie, w poniższej tabeli prezentujemy limity rozmiaru i wagi bagaży podręcznych oraz rejestrowanych w najpopularniejszych liniach lotniczych.

Linia lotnicza

Bagaż podręczny (maksymalna wymiary i waga)

Bagaż rejestrowany (maksymalne wymiary i waga)

Ryanair

40 x 20 x 25 cm, 10 kg

81 x 119 x 119 cm, 20 kg

Wizzair

40 x 30 x 20 cm, 10 kg

149 x 119 x 171 cm, 10, 20 i 32 kg

LOT

40 x 35 x 10 cm, 8 kg

158 cm, 23 kg

Lufthansa

40 x 30 x 10 cm, 8 kg

158 cm, 23 kg

EasyJet

45 x 36 x 20 cm, brak limitu wagowego

275 cm, 15 i 23 kg

Emirates

50 x 38 x 20 cm, 7 kg

150 cm, 15-35 kg

Swiss Air

40 x 30 x 10 cm, 8 kg

158 cm, 23 kg

Jak wykupić ubezpieczenie podróżne z ubezpieczeniem bagażu?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w dłuższą, czy krótszą podróż samolotem, warto wykupić ubezpieczenie podróży. Najlepiej takie, które zakresem ochrony obejmuje nie tylko pobyty w szpitalu, wizyty lekarskie czy zakup lekarstw, ale także bagaż, jak walizka do samolotu.

Compensa oferuje cztery warianty takiej polisy. Każda z nich obejmuje także ubezpieczenie bagażu – zarówno od kradzieży, jak i zniszczenia. W ten sposób odzyskasz zwrot jego wartości albo pokryte zostaną koszty zakupu nowej zawartości walizki. Ubezpieczenie możesz wykupić online albo kontaktując się z agentem, który pomoże Ci w wyborze optymalnego wariantu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też