Jakie sporty zimowe warto uprawiać zimą?

18.12.2023

Sporty zimowe, choć mniej popularne niż w Skandynawii czy krajach alpejskich, cieszą się w Polsce sporym zainteresowaniem. Biorąc pod uwagę położenie naszego kraju, mamy znaczne możliwości w zakresie uprawiania narciarstwa czy snowboardingu – wystarczy udać się na południe, gdzie do dyspozycji miłośników „białych szaleństw” jest mnóstwo tras i stoków. Warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu oraz własnym bezpieczeństwie.

Co to są sporty zimowe?

Sporty zimowe to dyscypliny, które uprawiać można w okresie zimowym – wymagają bowiem odpowiednich warunków pogodowych, takich jak śnieg, mróz czy lód. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:

 • narciarstwo alpejskie;
 • narciarstwo klasyczne, w tym biegi czy skoki narciarskie;
 • snowboarding;
 • łyżwiarstwo – szybkie i figurowe;
 • saneczkarstwo i bobsleje;
 • biathlon;
 • hokej na lodzie.

Początek sezonu na sporty zimowe może mieć miejsce w różnym okresie, co jest uzależnione od kraju. W Polsce przypada najczęściej na okres października-listopada, kiedy to miejscowości położone u podnóży gór zaczynają pokrywać się śniegiem, co stwarza doskonałe warunki do aktywności – zarówno dla amatorów, jak też profesjonalistów.

Uwaga! Niektóre zimowe sporty można uprawiać również latem, co wynika z ich specyfiki oraz rozwoju technologii. Mowa tu np. o hokeju, łyżwiarstwie, a nawet skokach narciarskich.

Jakie są najpopularniejsze sporty zimowe?

Zdecydowanie najpopularniejszymi sportami zimowymi są wszelkie odmiany narciarstwa, które uprawiają miliony osób na całym świecie. Również w Polsce cieszy się ono dużym zainteresowaniem, a duża liczba ośrodków, np. w Bukowinie Tatrzańskiej, Zakopanem, Karpaczu czy Zieleńcu, pozwala cieszyć się „białymi szaleństwami” zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Narciarstwo zjazdowe czy biegi może uprawiać niemal każdy – wystarczy do tego odpowiedni sprzęt oraz kilka godzin nauki.

Uwaga! Najbardziej ekstremalną odmianą narciarstwa wydają się być skoki, które w Polsce spopularyzował Adam Małysz. Ich uprawianie polecamy jednak wyłącznie najbardziej odważnym osobom – większość z nas powinna cieszyć się związanymi z nimi emocjami przed telewizorem. 

W parze z nartami często idzie deska snowboardowa, którą w góry zabierają ze sobą zwłaszcza młodzi ludzie. Jazda na niej sprawia nie mniejszą przyjemność niż narciarstwo, choć wymaga nieco innej techniki. W Polsce nie brakuje miejsc do uprawiania snowboardingu, dlatego każdy powinien znaleźć dla siebie odpowiednie trasy – dopasowane pod kątem atrakcyjności oraz poziomu trudności.

Innym sportem zimowym, który w naszym kraju cieszy się sporą popularnością, jest jazda na łyżwach. Tę uprawiać można nie tylko w górach – lodowiska znajdują się bowiem w całej Polsce (gdzieniegdzie skorzystasz z nich nawet latem!) i dają ogromną radość zarówno młodszym, jak i starszym użytkownikom. W tym wypadku również należy zadbać o odpowiedni sprzęt (przede wszystkim dobrej jakości łyżwy) oraz… odrobinę cierpliwości, ponieważ utrzymanie równowagi na śliskiej tafli wcale nie jest proste, zwłaszcza na początku!

Jeżeli chodzi o drużynowe sporty zimowe, największą popularnością cieszy się hokej na lodzie, popularny zwłaszcza w Kanadzie, USA i Czechach. Uprawia się go również w naszym kraju, choć – ze względu na dość wysoki poziom trudności (konieczność doskonałej jazdy na łyżwach oraz prowadzenia krążka przy użyciu specjalnego kija) oraz ceny sprzętu – prawdopodobnie nigdy nie dorówna pod względem zainteresowania piłce nożnej czy siatkówce.

To oczywiście nie wszystkie sporty zimowe uprawiane w Polsce i wielu innych krajach! Polecamy zainteresowanie się również tymi mniej popularnymi, jak:

 • curling;
 • snowkiting;
 • ice climbing;
 • ice yachting.

Możliwości w tym zakresie są naprawdę ogromne, dlatego każdy może znaleźć odpowiadającą mu dyscyplinę sportu.

Dlaczego warto uprawiać sporty zimowe?

Odpowiedź jest prosta – sporty zimowe dają mnóstwo radości i satysfakcji. Co więcej, szaleństwa na stokach podnoszą adrenalinę, pozwalają poprawić kondycję i koordynację, a także nacieszyć oczy wspaniałymi, górskimi krajobrazami.

Warto również zaznaczyć, że zimowe sporty – w wielu przypadkach – nie muszą być bardzo drogie. Możesz bowiem wypożyczać sprzęt i dopiero z czasem, gdy zyskasz odpowiednie umiejętności, a wybrana dyscyplina stanie się Twoją pasją, zainwestować we własne narty czy deskę snowboardową. Pamiętaj jednak, by nie poddawać się po pierwszych niepowodzeniach – niektóre sporty zimowe są wymagające, a ich opanowanie będzie możliwe dopiero po kilku godzinach intensywnej nauki!

Kiedy zaczynają się sporty zimowe w Polsce?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sezon na sporty zimowe w Polsce rozpoczyna się w październiku i trwa aż do połowy marca. Oczywiście wiele zależy od warunków atmosferycznych – zwłaszcza temperatur i opadów śniegu. Niektóre ośrodki narciarskie są otwierane wcześniej, inne później, dlatego warto sprawdzać to indywidualnie – w zależności od miejsca, do którego wybierasz się na zimowy urlop.

Jeżeli jedziesz na narty albo snowboard, pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu. W tym miejscu dowiesz się, co zabrać ze sobą, by uprawianie sportów zimowych było nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne.

Jak bezpiecznie uprawiać sporty zimowe?

Odpowiednie wyposażenie to nie wszystko. Jeżeli chcesz uprawiać sporty zimowe w pełni bezpiecznie, powinieneś również wykupić ubezpieczenie. Jakie? To zależy od miejsca, do którego się wybierasz.

 • Jeżeli uprawiasz sporty zimowe w Polsce, polecamy ubezpieczenie NNW indywidualne, które zapewnia ochronę w życiu prywatnym i zawodowym przez 24 godziny na dobę. Polisa zapewni Ci wsparcie finansowe, np. na czas powrotu do zdrowia po nieszczęśliwym wypadku albo po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • Jeżeli uprawiasz sporty zimowe za granicą, polecamy ubezpieczenie turystyczne Voyage, które zapewni ochronę Tobie i Twoim bliskim na czas podróży. Dzięki polisie zyskasz możliwość skorzystania z profesjonalnej opieki medycznej w placówkach prywatnych i państwowych w wielu krajach.

Sporty zimowe w Polsce – możliwości ubezpieczenia NNW

Miłośnicy sportów zimowych, którzy uprawiają je w polskich górach albo innych regionach kraju, mogą skorzystać z ubezpieczenia NNW, które zapewnia tak ważną dla każdego z nas ochronę. Jazda na nartach, snowboardzie czy łyżwach wiąże się bowiem z ryzykiem wypadku, którego konsekwencjami mogą być zarówno drobny uraz, jak też poważna kontuzja. Warto więc złagodzić jego skutki – z NNW otrzymasz bezcenną pomoc, między innymi w postaci wsparcia finansowego w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poważnego zachorowania. Zyskasz również możliwość rozszerzenia zakresu ochrony, np. o assistance, zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji i wiele innych.

Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie na narty wybrać? Sprawdź nasz poradnik – znalazły się w nim najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę!

Sporty zimowe za granicą – co pokryje ubezpieczenie turystyczne?

Sporty zimowe można uprawiać nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W takich krajach, jak Austria czy Włochy, często panują lepsze warunki dla narciarzy i snowboardzistów, a sezon zaczyna się już we wrześniu!

Pamiętaj jednak, by wybierając się na zimowy wypoczynek poza granice Polski, także zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, np. Voyage. Stanowi ono połączenie ubezpieczenia kosztów leczenia oraz assistance w podróży, dzięki czemu zyskasz kompleksowe wsparcie w różnych sytuacjach. Warto dodać, że dzięki polisie nie tylko skorzystasz z usług placówek medycznych – można ją poszerzyć o NNW, ubezpieczenie bagażu, a nawet OC w życiu prywatnym, co zapewni kompleksową ochronę w każdym miejscu na świecie.

Sporty zimowe - o czym pamiętać przed zakupem ubezpieczenia?

Przed zakupem polisy w Compensie, pomyśl jakie aktywności planujesz podczas swojego wyjazdu. Jeśli wśród nich znajduje się uprawianie sportów zimowych - koniecznie pamiętaj o rozszerzeniu polisy o sporty zimowe. W jakich sytuacjach przyda Ci się konkretne rozszerzenie ubezpieczenia?

 1. Rozszerz polisę o sporty ekstremalne jeśli: 
 • planujesz jeździć na nartach lub na snowboardingu poza wyznaczonymi trasami 
 • będziesz uprawiać trekking na wysokości powyżej 3.200 m n.p.m.
 • podczas wyjazdu masz w swoich atrakcjach zaplanowane kolarstwo górskie poza wyznaczonymi trasami 
 1. Rozszerz polisę o wyczynowe lub zawodowe uprawianie sportu jeśli:
 • podczas wyjazdu będziesz trenował lub brał udział np. w zawodach

Interesuje Cię zakup polisy ubezpieczeniowej w Compensie lub chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu? Kliknij tutaj i znajdź agenta ubezpieczeniowego w swojej najbliższej okolicy!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też