Odprawa na lotnisku – jak wygląda i o czym należy pamiętać?

31.05.2023

Przed Tobą pierwszy lot samolotem? Bez obaw – jeżeli odpowiednio się do niego przygotujesz, przebiegnie on bez najmniejszych problemów. W pierwszej kolejności powinieneś dokładnie sprawdzić, czym jest i jak wygląda odprawa na lotnisku. To pierwszy etap każdej podróży samolotem, który zawsze przebiega podobnie. Sprawdź, jak przejść przez odprawę bez stresu i ile wcześniej być na lotnisku, by zdążyć na lot!

Co to jest odprawa na lotnisku?

Odprawa na lotnisku, a mówiąc dokładniej – odprawa biletowo-bagażowa, to pierwszy etap podróży dla każdego, kto wybrał samolot jako swój środek transportu. W jej trakcie należy dopełnić kilku formalności, by uzyskać kartę pokładową, która – obok biletu lotniczego – jest niezbędna do zajęcia swojego miejsca w samolocie.

Co więcej, podczas odprawy na lotnisku przeprowadzana jest kontrola dokumentów oraz nadawane są bagaże, które zabierasz ze sobą w podróż. W praktyce nie powinna ona spędzać Ci snu z powiek – o ile oczywiście zadbasz o kilka kwestii przed i po pojawieniu się na lotnisku.

Rodzaje odpraw – jak można się odprawić?

Istnieją dwa rodzaje odpraw – bezpośrednio na lotnisku oraz online. To, którą z nich wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie.

 • Odprawa na lotnisku odbywa się przy stanowisku obsługi lotniskowej (tzw. check-in) albo automacie do samodzielnej odprawy (znajduje się on na niektórych lotniskach). Jej zwieńczeniem jest wydrukowanie karty pokładowej.
 • Odprawa online pozwala uniknąć kolejek na lotnisku – wystarczy wypełnić elektroniczny formularz, który będzie podstawą do wygenerowania karty pokładowej. Możesz ją wydrukować albo zapisać w telefonie, a następnie zabrać ze sobą na lotnisko.

Jak wygląda odprawa online?

Odprawa online pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ część formalności można dopełnić w domu, a niekiedy również pieniędzy – niektóre linie lotnicze, jak Ryanair czy WizzAir, naliczają bowiem opłatę za odprawę na lotnisku.

Jeżeli chcesz skorzystać z tej opcji:

 1. wejdź na stronę wybranej linii lotniczej, a następnie kliknij w odpowiednią zakładkę, np. „odprawa” lub „odprawa online”;
 2. we wskazanych miejscach podaj dane osobowe, a także numer rezerwacji i biletu;
 3. wybierz miejsce w samolocie i, jeżeli to konieczne, wykup dodatkowy bagaż;
 4. potwierdź odprawę;
 5. wybierz sposób dostarczenia karty pokładowej – możesz zdecydować się na dokument do druku, pobranie go bezpośrednio na telefon albo wysłanie e-mailem bądź SMS-em.

Jeżeli odprawisz się przez internet i posiadasz wyłącznie bagaż podręczny, po przybyciu na lotnisku możesz udać się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa.

Pamiętaj! Odprawa online jest możliwa przez określony czas od momentu zakupu biletu. Zwykle masz na to czas od 30 dni do 2 lub 3 godzin przed wylotem.

Ile trwa odprawa na lotnisku?

Jeżeli wybierzesz odprawę na lotnisku, musisz liczyć się z tym, że potrwa ona od kilkudziesięciu minut do 2-3 godzin – w zależności od procedur danego portu lotniczego. Przed lotem dowiedz się, kiedy powinieneś pojawić się na miejscu, by przejść przez cały proces bezproblemowo i nie spóźnić się na samolot.

Jak wygląda odprawa na lotnisku krok po kroku?

Odprawa na lotnisku nie jest skomplikowana, jednak warto dowiedzieć się, jak przebiega, by uniknąć ewentualnej pomyłki i dodatkowego stresu przed lotem. Po przybyciu na miejsce:

 1. odszukaj tablice informacyjne, na których znajdziesz numer swojego lotu oraz stanowisko odprawy, do którego powinieneś się udać;
 2. ustaw się w kolejce i przygotuj odpowiednie dokumenty – dowód osobisty lub paszport (sprawdź, jak wyrobić paszport online), wydrukowany bilet lotniczy, a także wizę (o ile jest wymagana);
 3. jeżeli posiadasz wcześniej opłacony bagaż rejestrowany, nadaj go przy odpowiednim stanowisku – jego numer również znajdziesz na tablicach informacyjnych (sprawdź, jaki rozmiar i wagę powinien mieć bagaż);
 4. udaj się do stanowiska, przy którym odbywa się kontrola bezpieczeństwa – aby ją przejść, musisz umieścić bagaż podręczny na taśmie do skanowania, a do oddzielnego koszyka włożyć metalowe przedmioty i sprzęty elektroniczne;
 5. po zakończeniu kontroli bezpieczeństwa odbierz swoje rzeczy i udaj się do właściwej bramki w hali odlotów (możesz tam zakupić jedzenie i napoje, które zabierzesz w podróż);
 6. przy bramce okaż kartę pokładową i przejdź do rękawa, który zaprowadzi Cię bezpośrednio na pokład samolotu albo do autobusu, który zawiezie Cię w odpowiednie miejsce;
 7. po wejściu na pokład samolotu znajdź swoje miejsce i umieść bagaż podręczny w schowku.

Jak wygląda odprawa na lotnisku z bagażem podręcznym?

Przed odprawą na lotnisku warto poznać różnice między bagażem podręcznym a rejestrowanym. Ten pierwszy możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu, zaś drugi zostanie umieszczony w luku bagażowym pod pokładem.

Jeżeli posiadasz wyłącznie bagaż podręczny, odprawa na lotnisku będzie nieco łatwiejsza. Nie musisz bowiem nadawać go oddzielnie – wystarczy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że posiada on ograniczone wymiary i wagę, dlatego pozwoli Ci przetransportować wyłącznie najbardziej niezbędne rzeczy, jak okrycie wierzchnie, leki, napoje, jedzenie, książkę czy laptopa.

Jeżeli wybierasz się więc w podróż wakacyjną albo służbową, niezbędne może okazać się skorzystanie z dodatkowo płatnego bagażu rejestrowanego.

Jak wygląda odprawa na lotnisku z bagażem rejestrowanym?

Bagaż rejestrowany wykupisz i opłacisz na stronie internetowej linii lotniczych. Podczas odprawy należy nadać go przy właściwym stanowisku, którego numer znajdziesz na tablicach rejestracyjnych.

Jego koszt uzależniony jest od wybranej linii lotniczej i wynosi zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto pamiętać, że niektórzy przewoźnicy, jak Lufthansa, KLM czy Air France, pozwalają na przewóz bagażu rejestrowanego w cenie biletu. Warto przed odprawą na lotnisku poznać jego stawki, a także dopuszczalne wymiary i wagę.

Odprawa na lotnisku – ile wcześniej trzeba być na lotnisku?

Na lotnisku trzeba pojawić się minimum 2-3 godziny przed planowanym lotem. Warto jednak być tam wcześniej, by uniknąć stresu i nadmiernego pośpiechu. Pamiętaj, że możliwość odprawy kończy się na 30-40 minut przed lotem, a w przypadku spóźnienia musisz liczyć się z tym, że twój bilet zostanie anulowany.

Ile kosztuje odprawa na lotnisku?

Wszystko zależy od linii lotniczej, z której usług zamierzasz skorzystać. W niektórych przypadkach odprawa na lotnisku jest darmowa (np. LOT), ale często należy za nią dodatkowo zapłacić – np. w przypadku linii Ryanair jest to 55 euro za osobę.

Dlatego chcąc uniknąć kosztów, warto zdecydować się na odprawę online, która w większości przypadków jest całkowicie bezpłatna.

Uwaga! Jeżeli chcesz zaoszczędzić na podróży, sprawdź, jak i gdzie szukać tanich lotów.

Pierwszy raz na lotnisku – o czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim musisz pojawić się na lotnisku w odpowiednim czasie, by bezstresowo przejść przez odprawę i zdążyć na swój lot. Wszelkie informacji na temat stanowisk, do których musisz się udać, znajdziesz na specjalnych tablicach. Jeżeli masz wątpliwości, nie bój się pytać obsługi lotniska.

Pamiętaj również o tym, by:

 • sprawdzić, czy Twój bagaż posiada odpowiednią wagę i rozmiar – jeżeli przekracza obowiązujące limity, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami naliczonymi przez przewoźnika;
 • nie zabierać na lotnisko i pokład samolotu niektórych przedmiotów – zwłaszcza tych ostrych i niebezpiecznych dla innych pasażerów czy alkoholu (listę dopuszczalnych rzeczy znajdziesz w regulaminie przewoźnika);
 • przed lotem zjeść posiłek i zabrać ze sobą kilka rzeczy, które ułatwią Ci podróż – np. stopery do uszu czy gumę do żucia, która pomoże Ci uniknąć bólu głowy;
 • dowiedzieć się, jak zapobiegać i radzić sobie z jet lagiem, który bardzo często pojawia się po zmianie stref czasowych.

Wyjeżdżasz za granicę? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym!

Przed wylotem na wakacje albo w celach służbowych warto również zadbać o ubezpieczenie podróży. Dzięki niemu zyskasz dodatkową ochronę – polisa może bowiem obejmować nie tylko zwrot kosztów leczenia za granicą (np. w przypadku choroby lub wypadku), ale również:

 • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • OC w życiu prywatnym, dzięki któremu unikniesz kosztów naprawy szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonym podczas podróży osobom trzecim;
 • ubezpieczenie bagażu, które zagwarantuje Cipomoc w przypadku jego zagnięcia czy kradzieży .

W Compensie oferujemy ubezpieczenie turystyczne Voyage, którego zakres ochrony obejmuje zarówno podróże prywatne, jak i wyjazdy służbowe. Dodatkowo zawiera także Assistance, dzięki któremu zyskasz pomoc informacyjną, np. przed podróżą, albo wsparcie w przypadku opóźnienia lotu. Zachęcamy do kontaktu z naszym agentem, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże dostosować polisę do Twoich indywidualnych potrzeb!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też