Tanie loty – jak i gdzie szukać najlepszych okazji?

25.04.2023

Podróż samolotem wcale nie musi być droga, a korzystając z kilku sprawdzonych metod, można znaleźć okazyjną ofertę i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Sprawdź, jak wyszukać tanie loty, w jakie dni bilety lotnicze są najtańsze i z usług których przewoźników najlepiej korzystać! 

Tanie loty – czyli jakie?

Tanie loty to takie, które pozwalają zaoszczędzić na podróży samolotem – kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Oferowane są najczęściej przez niskobudżetowe linie lotnicze oferujące swoje usługi w Europie. Ich organizowanie udaje się dzięki maksymalnemu obniżeniu kosztów samego lotu, a także zredukowaniu niektórych opłat, jakie podróżujący muszą uiszczać na lotnisku.

Tanie loty są możliwe np. dzięki zagęszczeniu miejsc na pokładzie, co pozwala przewozić większą liczbę osób, ale jednocześnie wpływa na komfort pasażerów. Co więcej, przewoźnicy często oferują lądowanie na lotniskach poza miastem, organizują podróże w godzinach nocnych albo korzystają z jednego typu samolotów, dzięki czemu mogą zaopatrywać się w części w hurtowych cenach. Częstą praktyką jest także żądanie dodatkowych opłat za bagaż czy sprzedawanie produktów na pokładzie w wyższych cenach.

Umiejętne wyszukiwanie tanich lotów to sposób na obniżenie kosztów podróży do absolutnego minimum – jest to opcja polecana zarówno osobom wybierającym się na wakacje, jak i wylatujących do innego kraju w celach służbowych.

Jacy przewoźnicy oferują tanie loty?

Obecnie do dyspozycji podróżujących jest co najmniej kilku przewoźników, którzy oferują tanie loty. Do tych najpopularniejszych i zapewniających najkorzystniejsze z finansowego punktu widzenia podróże zaliczamy:

 • Ryanair – irlandzkie linie lotnicze, które przewożą około 80 milionów osób rocznie w 25 krajach Europy, a także w takich państwach, jak Izrael, Cypr czy Maroko;
 • WizzAir – węgierskie  linie lotnicze, które obsługują nie tylko Europę, ale również Azję czy Izrael;
 • EasyJet – brytyjskie linie lotnicze, które oferują loty z Krakowa i pozwalają podróżować do innych europejskich krajów;
 • EuroWings – niemieckie linie lotnicze, które – podobnie jak EasyJet – zapewniają podróże po całej Europie.

Oczywiście tanie loty można znaleźć także w ofertach innych przewoźników, takich jak LOT, Lufthansa czy Norwegian. Warto tylko wiedzieć, jak ich szukać.

Jak znaleźć bilety lotnicze za grosze? Poradnik i sprawdzone tricki

Istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym łatwiej znaleźć tanie loty – nawet do dalekich zakątków świata. My polecamy przede wszystkim rozpoczynanie poszukiwań na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed planowaną podróżą. Jeżeli więc chcesz zorganizować wakacje w ciepłych krajach latem, szukaj lotów już w okresie jesienno-zimowym – dzięki temu znalezienie odpowiedniej okazji będzie o wiele łatwiejsze.

To jednak nie wszystko. Inne skuteczne sposoby na tanie loty to:

 • szukanie ofert last minute, zwłaszcza na stronach internetowych biur podróży, które – przy braku pełnego obłożenia w samolocie – często oferują wolne miejsca po znacznie niższych cenach;
 • szukanie innych lotnisk, niekoniecznie tych, które znajdują się w miejscu docelowym – możesz zdecydować się na podróż do sąsiedniego miasta, a następnie dotrzeć do celu podróży innym środkiem transportu, który okaże się o wiele bardziej opłacalny;
 • łączenie ofert różnych przewoźników, co niestety ma pewną wadę – wymaga przesiadek i wiąże się z możliwymi opóźnieniami, ale z pewnością znacząco odciąży Twój portfel;
 • przeloty bez dodatkowych opcji, takich jak wybór konkretnego miejsca czy bagaż rejestrowany – brak tego rodzaju usług może obniżyć cenę biletu nawet o kilkaset złotych;
 • korzystanie z ofert tanich linii lotniczych – WizzAir czy Ryanair zapewnią Ci atrakcyjniejsze ceny niż Emirates lub Quatar Airways.

Kiedy i gdzie szukać tanich lotów?

Powyższe metody nie są jedynymi, które pozwolą Ci skorzystać z tanich lotów. Kluczem do sukcesu jest podróżowanie poza sezonem oraz w środku tygodnia, gdy obłożenie zwykle jest dużo mniejsze, w związku z czym przewoźnicy oferują atrakcyjniejsze ceny biletów.

Warto również wiedzieć, gdzie szukać. W internecie znajdziesz liczne wyszukiwarki połączeń lotniczych, które – po wpisaniu, daty, miejsca docelowego oraz wszelkich parametrów lotu – zaproponują Ci najkorzystniejsze rozwiązania. Odwiedzaj także strony linii lotniczych na portalach społecznościowych, zapisuj się do ich newsletterów, a także szukaj informacji w grupach podejmujących tematykę taniego podróżowania, np. na Facebooku.

W jaki dzień tygodnia bilety lotnicze są najtańsze?

Według raportu Airlines Reporting Corp. i Expedii, oferty linii lotniczych są najkorzystniejsze w soboty i niedziele – to właśnie w te dni tygodnia warto rezerwować bilety (mogą być tańsze nawet o 30 procent!). Najdrożej jest natomiast w piątek.

Pamiętaj również o tym, że im bliższa jest data wylotu, tym bilety będą kosztować Cię więcej – nie warto więc czekać zbyt długo z podjęciem decyzji.

Czy w nocy bilety lotnicze są tańsze?

Nocne, a także poranne loty są zwykle tańsze niż te odbywające się w dzień. Jest to bardzo dobry sposób na oszczędności, podobnie jak podróżowanie w środku tygodnia i poza sezonem.

Uwaga! Tanie wakacje w ciepłych krajach możesz zorganizować zimą – to także szansa na tańsze bilety lotnicze. Sprawdź, które kierunki są szczególnie atrakcyjne dla urlopowiczów!

Tanie loty – o czym warto pamiętać?

Tanie loty, choć atrakcyjne pod względem finansowym, wiążą się z kilkoma niedogodnościami, o których musisz pamiętać. Mowa tu przede wszystkim o:

 • lądowaniu na gorszym lotnisku – najczęściej znajdującym się poza miastem, co najmniej kilka kilometrów od centrum;
 • niełączeniu się z imprezami czy świętami, które znacznie podwyższają ceny biletów – warto więc zdecydować się na przylot kilka dni wcześniej;
 • braku korzystnych ofert w sezonie – tanie loty najczęściej odbywają się w miesiącach mniej atrakcyjnych pod względem turystycznym;
 • obniżonym komforcie – decydując się na ofertę tanich linii lotniczych, prawdopodobnie spędzisz podróż z wieloma innymi osobami, a do Twojej dyspozycji będzie znacznie ograniczona przestrzeń.

Mimo tych niedogodności, warto szukać ofert na tanie loty. Dzięki nim możliwe jest podróżowanie do wielu zakątków świata bez konieczności posiadania dużego budżetu.

Pamiętaj! Podróż samolotem do innych stref czasowych może wiązać się z tzw. jet lagiem, którego najczęstszymi objawami są bezsenność, bóle głowy oraz gorsze samopoczucie. Sprawdź, jak poradzić sobie z jet lagiem!

Ubezpieczenie podróżne – bez tego nie leć!

Jeżeli planujesz jakąkolwiek podróż do innego kraju, pamiętaj o tym, by wykupić ubezpieczenie turystyczne. Oferujemy kilka wariantów polisy, w ramach której zyskasz kompleksową ochronę i będziesz mógł skorzystać z profesjonalnej opieki medycznej w placówkach prywatnych i państwowych za granicą.

Ubezpieczenie Compensa Voyage może obejmować między innymi:

 • pokrycie lub zwrot kosztów leczenia za granicą;
 • pomoc Assistnace min –organizacja transportu medycznego do kraju, pomoc tłumacza,
 • NNW, które zapewnia wsparcie finansowe w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego;
 • OC w życiu prywatnym;
 • ubezpieczenie bagażu;
 • liczne dodatkowe świadczenia, o które możesz rozszerzyć polisę, jak wykonywanie pracy fizycznej czy upadek biura podróży podczas wycieczki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże Ci wybrać odpowiedni wariant polisy i zyskać maksymalne bezpieczeństwo w czasie podróży!

Pamiętaj! Przed wylotem zadbaj nie tylko o ubezpieczenie, ale również niezbędne dokumenty, w tym paszport. Sprawdź, jak wyrobić go w 4 krokach i czym jest paszport biometryczny.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też