9 zasad bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych

03.09.2023

W Polsce niemal 28 milionów internautów w wieku 7-75 lat korzysta z mediów społecznościowych. Można więc powiedzieć, że konto na jednym z popularnych portali posiada każdy z nas. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają w social mediach. Chcesz się przed nimi ochronić? Oto 9 zasad korzystania z mediów społecznościowych, dzięki którym unikniesz oszustwa, cyberprzemocy oraz innych problemów!

1. Twórz silne hasła

To fundament bezpiecznego korzystania nie tylko z mediów społecznościowych, ale również bankowości czy poczty internetowej. Silne hasło jest trudne do złamania i pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko włamania na konto.

Jakie powinno mieć cechy? Silne hasło:                         

  • posiada minimum 16 znaków;
  • składa się nie tylko z liter i cyfr, ale również znaków specjalnych (np. „!” czy „?”);
  • stanowi ciąg losowych znaków;
  • nie zawiera informacji dotyczących Ciebie lub Twoich bliskich (np. daty urodzenia, numeru PESEL czy telefonu).

Pamiętaj również o tym, by posiadać różne hasła dla wszystkich kont. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy haker złamie jedno, nie zyska dostępu do Twoich pozostałych mediów społecznościowych.

2. Stosuj dwuetapową weryfikację

Polega ona na tym, że chcąc zalogować się na konto w social mediach, trzeba podać nie tylko login i hasło, ale również specjalny kod, który jest wysyłany SMS-em albo e-mailem. Rozwiązanie to oferuje zdecydowana większość najbardziej popularnych portali społecznościowych i stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed cyberprzestępcami.

3. Korzystaj wyłącznie z oficjalnych aplikacji

Jeżeli instalujesz Facebooka, Instagrama, TikToka lub inny program do obsługi konta w mediach społecznościowych na urządzeniu mobilnym czy komputerze, pobieraj wyłącznie oficjalne aplikacje, które znajdziesz w:

  • Google Play (dla urządzeń z systemem Android);
  • App Store (dla urządzeń z systemem iOS);
  • Microsoft Store (dla urządzeń z systemem Windows).

Wszelkiego rodzaju nieoficjalne aplikacje albo programy ściągane z podejrzanego źródła mogą zawierać wirusy i służyć do kradzieży danych – należy więc stanowczo ich unikać.

4. Weryfikuj znajomych

Każda osoba dodana do znajomych – czy to na Facebooku, czy Instagramie – zyska dostęp do Twoich prywatnych zdjęć oraz informacji, jakie udostępniasz. Dlatego zawsze sprawdzaj, od kogo otrzymujesz zaproszenie – jeżeli nie znasz danej osoby, nie potwierdzaj znajomości.

Działa to również w drugą stronę. Wysyłaj zaproszenia wyłącznie do tych osób, które znasz i masz pewność, że to realni użytkownicy portalu społecznościowego, a nie boty lub fałszywe konta.

5. Chroń swoją prywatność

Każdy popularny serwis społecznościowy oferuje rozwiązania służące do ochrony własnej prywatności. Możesz np. zdecydować, kto zobaczy Twoje zdjęcia lub posty, a także ukryć poufne informacje (nawet przed znajomymi!).

Pamiętaj, by – jeżeli nie jest to konieczne – nie podawać w Internecie najbardziej wrażliwych danych, łącznie z datą urodzenia, numerem telefonu, adresu zamieszkania itd. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że wpadną one w niepowołane ręce i zostaną niewłaściwie wykorzystane.

6. Uważaj na to, co publikujesz

Wszystko to, co choć raz trafi do internetu, zostaje w nim na zawsze. Dlatego zwróć uwagę, czy udostępniane przez Ciebie posty, zdjęcia lub filmy nie będą mogły zostać w przyszłości wykorzystane w nieodpowiedni sposób – np. do szantażu, bullyingu czy innych niewłaściwych celów.

Fundamentalna zasada bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych brzmi: im publikujesz mniej, tym lepiej. Dlatego zachowaj rozsądek w zakresie dzielenia się swoimi przemyśleniami czy poufnymi informacjami!

7. Nie udostępniaj prywatnych zdjęć

Większość z nas lubi chwalić się nowym domem, przedmiotami budzącymi podziw i zazdrość innych czy nowonarodzonym dzieckiem. Niestety, każde opublikowane na portalu prywatne zdjęcie może trafić do niewłaściwej osoby, która zechce wykorzystać je przeciwko Tobie lub Twoim bliskim.

  • Zdjęcia wartościowego mienia mogą zachęcić złodzieja do włamania i kradzieży.
  • Zdjęcie dziecka może wpaść w ręce osoby o skłonnościach pedofilskich albo zostać wykorzystane w przyszłości przez rówieśników do tworzenia przeróbek, a nawet fałszywych profili, a w konsekwencji do cyberprzemocy.
  • Zdjęcie z podróży oznacza, że nie ma Cię w domu, w efekcie czego stanie się on celem złodzieja.

Przykłady można mnożyć – jeżeli chcesz uniknąć tego typu sytuacji, ogranicz udostępnianie prywatnych zdjęć do niezbędnego minimum.

8. Nie odpowiadaj na wszystkie wiadomości

Mowa tu zwłaszcza o wiadomościach od nieznajomych, którzy zachęcają do nawiązania rozmowy albo kliknięcia w link czy pobrania pliku. Portale społecznościowe są wykorzystywane przez cyberprzestępców do wyłudzania i kradzieży danych, dlatego ignoruj wszelkie podejrzane aktywności – nie odpowiadaj, nie klikaj i nie pobieraj!

9. Godnie reprezentuj siebie i innych

W mediach społecznościowych nikt nie jest anonimowy – nie tylko osoby, które posługują się prawdziwym imieniem i nazwiskiem, ale również tworzące fałszywe konta. Pamiętaj, że wkraczając w ten świat, reprezentujesz siebie, swoich bliskich oraz pracodawcę, dlatego nie obrażaj innych (np. w komentarzach) i nie publikuj treści niezgodnych z regulaminem.

Źródło danych:

https://www.iab.org.pl/bez-kategorii/social-media-2023-pierwsza-edycja-raportu-gemius-pbi-i-iab-polska-juz-dostepna/


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jak chronić swoje urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem?

Złośliwe oprogramowanie może zainfekować komputer, telefon czy tablet, a szczególnie narażone są na nie urządzenia podłączone do internetu. Wirus może nie tylko uniemożliwić normalne korzystanie ze sprzętu, ale nawet doprowadzić do kradzieży istotnych danych. Dlatego tak ważne jest świadome korzystanie z urządzeń oraz stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Które z nich są szczególnie polecane?

Czytaj więcej
Jak tworzyć bezpieczne hasła i przesyłać dane w internecie?

Internet stał się miejscem, w którym nie tylko poszukujemy rozrywki, ale również finalizujemy ważne transakcje i załatwiamy różnego rodzaju sprawy, np. urzędowe. W efekcie zakładamy konta na wielu portalach i pozostawiamy tam swoje dane, które mogą stać się celem cyberprzestępców. Dlatego, chcąc je odpowiednio ochronić, należy tworzyć bezpieczne hasła i odpowiednio nimi zarządzać. Sprawdź, jak robić to prawidłowo!

Czytaj więcej
Jak chronić swoją tożsamość online?

Każdy człowiek ma swoją unikalną tożsamość, która odróżnia go od innych. W dobie rozwoju technologicznego i ogromnej popularności internetu coraz częściej mówi się również o tożsamości online, która stanowi zbiór cech oraz interakcji podejmowanych w cyfrowym świecie. Jej ochrona jest niezwykle istotna, ponieważ może zostać wykorzystana przez osoby trzecie do niewłaściwych celów. Jak robić to skutecznie?

Czytaj więcej