Czy można lecieć samolotem z psem?

01.09.2023

Wybierasz się na wakacje i nie wiesz, co zrobić z ukochanym czworonogiem? Możesz zabrać go ze sobą – nawet w sytuacji, gdy czeka Cię lot samolotem! Oczywiście nie wszystkie linie lotnicze dają na to zezwolenie, ale w wielu przypadkach będzie to jak najbardziej możliwe. Sprawdź, czy pies w samolocie to dobre rozwiązanie i jakie warunki należy spełnić, aby mógł on bezpiecznie podróżować wraz z innymi pasażerami.

Czy można przewozić psa lub inne zwierzę domowe w samolocie?

Tak, o ile wybierasz się do innego kraju należącego do Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Jeżeli planujesz podróż do kraju na innym kontynencie, powinieneś zapoznać się z obowiązującymi w nim przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt.

Zgodnie z Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych na terenie Unii Europejskiej, samolotem na terenie UE można przewozić nie tylko psy, ale również koty, płazy, gady, a nawet ptaki. Warunki są dwa – zwierzę musi znajdować się pod opieką właściciela, który zostanie wskazany z imienia lub nazwiska, albo osoby do tego upoważnionej, a także nie może być transportowane do innego kraju w celu sprzedaży.

To jednak nie wszystko. Pies w samolocie podlega dość rygorystycznej kontroli przewozowej. Jeżeli chcesz, aby został dopuszczony do lotu, powinieneś zadbać o:

 • paszport, który wydawany jest przez weterynarza i zawiera nie tylko dane pupila oraz jego właściciela, ale również informacje dotyczące szczepień i stanu zdrowia (sprawdź również, jak wyrobić paszport online dla siebie lub członka rodziny);
 • mikroczip (transponder), który pozwala na błyskawiczną identyfikację zwierzęcia (wyjątek stanowią psy posiadające specjalne tatuaże, które były metodą na identyfikację zwierząt do 3 lipca 2011 roku);
 • aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Przed podróżą warto również zapoznać się ze szczegółowymi regulacjami dotyczącymi transportu zwierząt samolotem do poszczególnych krajów Unii Europejskiej (znajdziesz je w tym miejscu).

Jakie linie lotnicze pozwalają latać z psem?

Transport psa w samolocie umożliwia większość linii lotniczych – zarówno tych krajowych, jak i czarterowych. Mowa tu o takich przewoźnikach, jak:

 • PLL LOT;
 • Lufthansa;
 • Enter Air;
 • Smartwings;
 • Air France;
 • KLM.

Niestety, wielu przewoźników odmawia transportu zwierząt i należą do nich przede wszystkim tanie linie lotnicze, takie jak WizzAir, Ryanair oraz easyJet. Wyjątkiem może być jedynie pies przewodnik.

Jakie procedury mają linie lotnicze?

Każda linia lotnicza ma własne procedury dotyczące transportu zwierząt, dlatego warto zapoznać się z nimi i jak najszybciej zgłosić taki zamiar. Większość przewoźników posiada bowiem ograniczoną liczbę miejsc na pokładzie dla czworonogów, więc zwlekanie może spowodować, że Twój pupil nie zostanie dopuszczony do lotu.

W większości przypadków pies w samolocie może znajdować się w specjalnej, przystosowanej do transportu zwierząt przestrzeni w luku bagażowym. Czasami istnieje jednak możliwość przewozu go w kabinie pasażerskiej – pupil musi jednak posiadać odpowiednią wagę (zwykle do 8-10 kg) i być zamknięty w odpowiednim transporterze, który umieścisz pod siedzeniem albo na kolanach (o ile nie będzie przeszkadzał pozostałym pasażerom).

Pamiętaj! Na pokład samolotu możesz wnieść walizkę o odpowiedniej wadze i rozmiarze. Dlatego przed podróżą warto dokładnie poznać limity, a także sprawdzić różnice między bagażem podręcznym oraz rejestrowanym.

Pies w samolocie – ile kosztuje przewóz zwierzęcia w samolocie?

Pies w samolocie wiąże się z dodatkową opłatą, której wysokość różni się w zależności od wybranej linii lotniczej, długości połączenia, daty wylotu oraz wagi zwierzęcia. Możesz więc zapłacić zarówno 150 zł, jak i 1500 zł – przed podrożą warto dokładnie to sprawdzić.

Chcesz zaoszczędzić? Sprawdź, jak i gdzie szukać tanich lotów.

Jak przygotować zwierzę do lotu?

Lot samolotem może być sporym przeżyciem – nie tylko dla człowieka, ale również zwierzęcia. Dlatego poza zakupem odpowiedniego transportera, wykonaniem niezbędnych szczepień i wyrobieniem dokumentów, powinieneś zadbać o kilka kwestii, dzięki którym podróż będzie dla Twojego psa komfortowa i bezpieczna.

Polecamy przede wszystkim:

 • wyprowadzenie pupila na spacer na krótko przed wylotem;
 • zrezygnowanie z karmienia psa na 3-4 godziny przed podróżą;
 • podanie zwierzęciu niewielkiej ilości wody przed startem.

Pamiętaj! Jeżeli Twój pies źle znosi wszelkiego rodzaju podróże, możesz podać mu środki uspokajające. Nie rób tego jednak na własną rękę i zawsze konsultuj tę kwestię z weterynarzem.

Ubezpieczenie turystyczne – o tym pamiętaj!

Jeżeli chcesz, aby Twoje wakacje były bezpieczne i komfortowe, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie podróży.

Pamiętaj również, że dzięki ubezpieczeniom w Compensie możesz chronić nie tylko siebie i swoich bliskich, ale również pupila. Taką możliwość daje ubezpieczenie ruchomości domowych w ramach ubezpieczenia mieszkania oraz ubezpieczenia domu, dzięki któremu to my odpowiadamy za koszty leczenia psa lub kota bądź – w przypadku jego śmierci – za koszty zakupu nowego zwierzęcia, o ile do uszkodzenia lub śmierci psa lub kota doszło na skutek nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego na terenie Polski.

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też