Strefa bezcłowa - czy warto w niej robić zakupy?

25.08.2023

Przybyłeś na lotnisko, nadałeś bagaż i przeszedłeś kontrolę bezpieczeństwa? Świetnie – do wejścia na pokład samolotu zostało już niewiele czasu. Informację o gotowości do startu otrzymasz podczas oczekiwania w strefie bezcłowej – miejscu znajdującym się na każdym lotnisku międzynarodowym. To właśnie tam możesz zaopatrzyć się w jedzenie czy napoje. Sprawdź, czym dokładnie jest strefa bezcłowa, co możesz tam kupić i w jakich cenach!

Co to znaczy strefa bezcłowa?

Strefa bezcłowa, określana również jako strefa wolnocłowa albo duty free, jest wydzieloną przestrzenią na lotnisku, gdzie pasażerowie po odprawie czekają na swój lot. Znajduje się ona na każdym lotnisku międzynarodowym i zapewnia dostęp do sklepów, w których można zakupić produkty importowane – zwolnione z cła oraz akcyzy. Jeżeli więc zapomniałeś zabrać ze sobą przekąsek, napojów, a nawet papierosów, tutaj znajdziesz niemal wszystko, czego potrzebujesz.

Strefa bezcłowa ma długą historię – pierwszy sklep wolnocłowy powstał bowiem w 1947 roku w Stanach Zjednoczonych, w porcie lotniczym Shannon. Ogromne zainteresowanie zakupami przed lotem sprawiło, że wkrótce tego rodzaju sklepy zaczęły funkcjonować na innych lotniskach – również poza USA.

Strefa bezcłowa – kto może z niej skorzystać?

Ze strefy bezcłowej mogą korzystać wyłącznie podróżujący, którzy pomyślnie przeszli odprawę oraz kontrolę bezpieczeństwa. Jest to bowiem miejsce, gdzie oczekuje się na informację o gotowości do lotu.

Jeżeli chcesz skorzystać z oferty sklepu wolnocłowego, przed sfinalizowaniem transakcji musisz okazać sprzedawcy ważny bilet na samolot oraz kartę pokładową.

Pamiętaj! Aby odprawić się na lotnisku, potrzebujesz karty pokładowej. Do jej wyrobienia niezbędne jest okazanie biletu, dowodu osobistego czy paszportu (sprawdź, jak wyrobić paszport online).

Strefa bezcłowa – jakie ceny obowiązują?

Strefa bezcłowa to miejsce, w którym obowiązują niższe ceny niż poza lotniskiem – zwykle o 15-40%. Wynika to z faktu, że nie są do nich naliczane cło i akcyza. Szczególnie opłacalny jest zakup alkoholu i papierosów, które bez akcyzy są tańsze nawet o 50-70%. Jeszcze korzystniejsze ceny czekają na miłośników różnego rodzaju perfum – te mogą kosztować mniej nawet o 80%!

Oczywiście dużo niższe ceny nie dotyczą każdej kategorii produktów i nie są dostępne dla wszystkich podróżujących – przede wszystkim tych, którzy lecą do albo z kraju należącego do Unii Europejskiej. Muszą oni płacić ceny z doliczonym cłem.

Czy opłaca się kupować w strefie bezcłowej?

Tak, ale głównie wtedy, gdy podróżujesz do lub z krajów nienależących do Unii Europejskiej, ponieważ tylko wtedy do cen produktów nie jest doliczane cło.

Co więcej, nie każdy produkt będzie dużo tańszy. Strefa bezcłowa jest miejscem, gdzie najbardziej korzystny jest zakup alkoholu, papierosów i perfum. W przypadku wielu innych produktów sklepy często doliczają wysokie marże, przez co zakup niektórych okaże się nieopłacalny. Drogie są zwłaszcza różnego rodzaju pamiątki – np. pocztówki, magnesy na lodówkę czy t-shity.

Chcesz zaoszczędzić? Sprawdź, jak i gdzie szukać tanich lotów – dzięki temu podróż samolotem będzie o wiele mniej kosztowna!

Strefa bezcłowa na lotnisku – co można kupić?

Strefa bezcłowa to wiele sklepów, które często posiadają bogaty asortyment. Poza wspomnianymi wcześniej produktami spożywczymi, napojami, papierosami, alkoholem czy perfumami, zakupisz tam również:

 • pamiątki;
 • markową odzież czy galanterię skórzaną;
 • zegarki;
 • biżuterię;
 • urządzenia elektroniczne;
 • wyroby lokalne;
 • prasę i książki oraz wiele innych produktów.

W praktyce w strefach bezcłowych można więc zakupić niemal wszystko – dlatego stały się one tak powszechne i popularne na całym świecie.

Czego nie kupisz w strefie bezcłowej?

Niskie ceny papierosów czy alkoholu to prawdziwa gratka dla łowców okazji. Niestety, ich zakup jest ograniczony i w swoim bagażu podręcznym możesz umieścić maksymalnie:

 • 16 litrów piwa;
 • 1 litr alkoholu wysokoprocentowego;
 • 4 litry wina niemusującego;
 • 2 litry wina alkoholizowanego lub musującego (poniżej 22%);
 • 200 papierosów;
 • 250 g tytoniu.

W przypadku innych produktów nie obowiązują takie ograniczenia, jednak to, ile pomieścisz w swojej walizce, zależy od wymiaru i wagi bagażu, jaki możesz wnieść na pokład samochodu. Warto więc przed wylotem sprawdzić limity, a także poznać różnice między bagażem podręcznym i rejestrowanym

Ile można kupić papierosów w strefie bezcłowej?

W strefie bezcłowej możesz kupić, a następnie wnieść na pokład samolotu maksymalnie 200 papierosów. Limity obowiązują również w przypadku innych wyrobów tytoniowych i dotyczą:

 • cygaretek, a więc cygar o masie nie większej niż 3 g za sztukę (maksymalnie 100 sztuk);
 • cygar (maksymalnie 50 sztuk);
 • tytoniu do palenia (maksymalnie 250 g).

Ile kosztuje alkohol w strefie bezcłowej?

Alkohol sprzedawany bez akcyzy jest o wiele tańszy, dlatego strefa bezcłowa oferuje w tej kwestii bardzo korzystne ceny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, stawki za napoje wyskokowe mogą być o połowę (albo i więcej) niższe niż w tradycyjnych sklepach.

W praktyce oznacza to oszczędność rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych za jedną butelkę.

Lecisz na wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Strefa bezcłowa jest miejscem, gdzie uzupełnisz zapasy i doposażysz swoją walizkę w produkty pierwszej potrzeby, o których zapomniałeś. Warto jednak przed podróżą jak najlepiej przygotować się do lotu – oprócz spakowania niezbędnych rzeczy, powinieneś pamiętać również o innych ważnych kwestiach.

Najbardziej istotną jest ubezpieczenie podróży, które obejmuje przede wszystkim zwrot kosztów leczenia za granicą oraz assistance. To jednak nie wszystko – polisa może również obejmować OC w życiu prywatnym, a nawet ubezpieczenie bagażu. W Compensie oferujemy Ci możliwość dopasowania zakresu ubezpieczenia w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, byś rozszerzył polisę np. o świadczenia związane z uprawianiem sportów ekstremalnych  czy zniszczeniem domu lub mieszkania!

Chcesz zorganizować idealne wakacje? Sprawdź również:


Poprzedni Następny
Przeczytaj też