Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Legalizacja butli LPG – jak wygląda w praktyce?

20.08.2023

Zamontowanie w pojeździe butli LPG jest korzystnym rozwiązaniem, dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć koszty podróży. Warto jednak pamiętać, że taki montaż wymaga uzyskania świadectwa homologacji. W przeciwnym razie pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Sprawdź, na czym polega i ile kosztuje legalizacja butli LPG!

Homologacja butli LPG – na czym polega?

Homologacja to proces, który potwierdza, że pojazd (lub jego część) spełnia niezbędne wymagania techniczne i może zostać dopuszczony do ruchu. Po wykonaniu stosownych badań przez uprawnioną jednostkę techniczną wydawane jest świadectwo homologacji – to właśnie w oparciu o nie możliwa jest bezproblemowa rejestracja pojazdu.

O homologację w pierwszej kolejności muszą zadbać producenci samochodów – jeśli jesteś jego właścicielem jesteś zobowiązany do uzyskania takiego świadectwa. Jest to niezbędne, m.in.: po instalacji butli LPG w samochodzie. Homologacja jest ważna przez 10 lat. Co należy zrobić po tym czasie?

Niezbędna okaże się legalizacja butli LPG, co w praktyce oznacza przedłużenie możliwości jej użytkowania w kolejnych latach.

Legalizacja butli LPG

Legalizacja butli LPG powinna mieć miejsce po upływie 10-letniego okresu jej ważności. Maksymalny okres używania jednego zbiornika gazowego wynosi 20 lat, jednak diagnosta – w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w jego działaniu – może wymagać wymiany butli.

Uwaga! Homologacja butli LPG jest niezbędna nie tylko po upływie okresu jej ważności i po instalacji nowego zbiornika, ale również gdy sprowadzasz używany samochód z zagranicy, który posiada instalację gazową albo gdy zatrzymany został Twój dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje legalizacja butli LPG?

Legalizacja butli LPG jest opłacalnym rozwiązaniem i zapłacisz za nią mniej niż za zakup i montaż nowego zbiornika:

  • cena legalizacji to około 200 - 250 zł;
  • cena nowej butli LPG to około 400 zł.

Masz więc wybór, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że butla nie przejdzie badania i niezbędna okaże się jej wymiana. Jest to jednak sytuacja dość rzadko spotykana.

Kiedy trzeba wymienić butlę LPG?

Butlę LPG należy wymienić przed terminem dopuszczenia jej do użytkowania. Znajdziesz go na tabliczce znamionowej zbiornika, a także w dokumentach wystawianych przez TDT (Transportowy Dozór Techniczny).

Obowiązek ten dotyczy również właścicieli samochodów, w których zainstalowana butla LPG nie została dopuszczona do dalszego użytkowania przez diagnostę. Powodem tego może być np. korozja zewnętrza, uszkodzenie mechaniczne albo pęknięcie uszczelki.

Pamiętaj! Podróżowanie samochodem z butlą LPG bez homologacji jest nie tylko niezgodne z prawem i może narazić Cię na surowe kary, ale również stanowi zagrożenie – zarówno dla Ciebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Gdzie przedłużyć ważność butli LPG?

Legalizację butli LPG można przeprowadzić wyłącznie w autoryzowanym warsztacie samochodowym, który posiada upoważnienie TDT. Pełną listę takich placówek znajdziesz w tym miejscu.

Przedłużenie ważności butli LPG będzie możliwe, jeżeli posiada ona dobry stan techniczny oraz czytelną tabliczkę znamionową, z której można odczytać:

  • dane producenta,
  • numer seryjny,
  • numer homologacji,
  • inne informacje.

Pamiętaj! Przed zawiezieniem zbiornika LPG do warsztatu opróżnij go z gazu.

Ile kosztuje przedłużenie homologacji butli LPG?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, średni koszt legalizacji butli LPG to 200 - 250 zł. Jeżeli przedłużenie ważności zbiornika nie będzie możliwe, konieczny okaże się zakup nowej butli (około 400 zł). W takiej sytuacji musisz liczyć się z łącznym wydatkiem rzędu 600 - 700 zł.

Jak długo trwa legalizacja butli LPG?

Legalizacja butli LPG wymaga od diagnosty dokładnego zbadania stanu technicznego zbiornika. Cały proces nie jest skomplikowany i czasochłonny – zwykle trwa kilkanaście-kilkadziesiąt minut.

Brak homologacji butli LPG – co za to grozi?

Homologacja butli LPG dopuszcza samochód do poruszania się po drogach. Bez ważnego świadectwa nie masz więc prawa być uczestnikiem ruchu drogowego. Co grozi Ci za złamanie tego przepisu?

Brak ważnej homologacji może zostać stwierdzony podczas kontroli drogowej. W takiej sytuacji zostaniesz ukarany mandatem (w wysokości nawet 500 zł), a policja zatrzyma Twój dowód rejestracyjny do czasu zdobycia homologacji. Co więcej, nie będziesz mógł kontynuować podróży, a samochód zostanie odholowany na Twój koszt. Warto więc sprawdzić datę ważności homologacji i przedłużyć ją w odpowiednim momencie.

Jeżeli chcesz wiedzieć, co grozi Ci za inne wykroczenia na drodze, sprawdź nowy taryfikator mandatów oraz zapoznaj się ze zmianami w przyznawaniu punktów karnych.

Instalacja gazowa a ubezpieczenie OC

Dzięki instalacji gazowej w pojeździe możesz sporo zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie samochodu z butlą LPG może być nieco droższe niż w przypadku auta napędzanego wyłącznie benzyną. Wynika to z tego, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe, ustalając cenę OC, indywidualnie wyliczają ryzyko szkód związanych z użytkowaniem samochodu. Wszelkie zmiany konstrukcyjne, łącznie z instalacją butli gazowej, mogą zwiększyć awaryjność pojazdu, co przekłada się na wyższą składkę.

Istnieją jednak sposoby na to, by zakupić tańsze ubezpieczenie. Możesz, np. zdecydować się na pakiet OC+AC, dzięki czemu uzyskasz sporą zniżkę, a jednocześnie będziesz mógł cieszyć się większym poczuciem bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej i skorzystać z polisy na atrakcyjnych warunkach, skontaktuj się z Agentem ubezpieczeniowym Compensa TU S.A. VIG. Pomoże on dopasować ubezpieczenie w pełni indywidualnie do Twoich potrzeb!

Dowiedz się również:


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jakie kary grożą kierowcy za brak zapiętych pasów

Czasami niewielki szczegół decyduje o tym, czy osoby podróżujące samochodem wyjdą z wypadku bez szwanku. Jednym z tych najbardziej istotnych są pasy, o których zapinaniu zdarza się zapominać nie tylko pasażerom, ale również – co gorsza – kierowcom. Takie niedopatrzenie może być tragiczne w skutkach. Kiedy masz obowiązek zapinać pasy, dlaczego warto to robić i jaki jest mandat za brak pasów? Sprawdźmy!

Czytaj więcej
Odstąpienie od umowy kupna samochodu – najważniejsze informacje

Zakup używanego samochodu to spora oszczędność, ale i duże ryzyko. Niekiedy sprzedający nie tylko nie mówią całej prawdy o oferowanym pojeździe, ale również próbują ukryć jego wady i usterki, które nowy właściciel dostrzega z czasem. Co zrobić w takiej sytuacji? Jedynym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy kupna samochodu. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Czytaj więcej
Ucieczka z miejsca kolizji – jakie kary w 2023 roku?

Po spowodowaniu kolizji Twoim obowiązkiem jest pozostanie na miejscu zdarzenia i spisanie wraz z poszkodowanym odpowiedniego oświadczenia bądź wezwanie policji. W sytuacji, gdy jako sprawca oddalisz się z miejsca zdarzenia, możesz liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jedną z nich jest utrata prawa jazdy. Sprawdź, z czym jeszcze wiąże się ucieczka z miejsca kolizji i jak należy zachować się w przypadku zdarzenia drogowego.

Czytaj więcej