Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – najważniejsze informacje

09.08.2023

Zakup używanego samochodu to spora oszczędność, ale i duże ryzyko. Niekiedy sprzedający nie tylko nie mówią całej prawdy o oferowanym pojeździe, ale również próbują ukryć jego wady i usterki, które nowy właściciel dostrzega z czasem. Co zrobić w takiej sytuacji? Jedynym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy kupna samochodu. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – jak wygląda?

Każdy kupujący chce inwestować w towary, które nie posiadają żadnych wad i będą służyły mu przez wiele lat. Niestety, zdarza się, że wybrany produkt – zwłaszcza używany – takie wady ma. Największy problem pojawia się wtedy, gdy całkowicie uniemożliwiają one korzystanie z towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Sytuacje tego typu zdarzają się nagminnie po zakupie używanego samochodu. Dopiero po sfinalizowaniu zakupu okazuje się, że pojazd ma ukryte wady fizyczne lub prawne, w wyniku których poruszanie się nim jest utrudnione albo całkowicie niemożliwe. Na szczęście polskie prawo chroni kupujących i pozwala odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu. Dzięki temu, po udowodnieniu wspomnianych wad (fizycznych lub prawnych), możesz odzyskać swoje pieniądze – nawet w sytuacji, gdy problemu nie dostrzegłeś natychmiast po zakupie.

Pamiętaj! Po wykryciu wad prawnych lub fizycznych możliwe jest również odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży motocykla.

Odstąpienie od umowy kupna samochodu od osoby prywatnej

Odstąpienie od umowy kupna samochodu najczęściej ma miejsce po sfinalizowaniu transakcji z osobą prywatną, która – jako sprzedawca – jest odpowiedzialna za stan pojazdu. Niestety, chęć szybkiego zarobku i pozbycia się starego auta sprawiają, że wady są często skrzętnie ukrywane i mogą zostać zauważone nawet kilka tygodni czy miesięcy od podpisania umowy.

Dlatego każdy kupujący powinien bardzo dokładnie sprawdzić stan oferowanego przez osobę prywatną samochodu – najlepiej z pomocą specjalisty. Zgodnie z danymi ACEA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów) średnia wieku aut w naszym kraju to 14,3 lata, dlatego w przypadku inwestowania w używany pojazd nietrudno o zakup takiego, który z czasem okaże się niezdatny do pokonywania wielokilometrowych tras.

Kiedy można odstąpić od umowy kupna samochodu?

Odstąpienie od umowy kupna samochodu może mieć miejsce w sytuacji, gdy nowy właściciel pojazdu wykryje jego wady – fizyczne lub prawne. Przysługuje mu wtedy prawo do rękojmi, która – zgodnie z art. 556 Kodeksu Cywilnego – stanowi podstawę prawną dochodzenia odpowiedzialności od sprzedawcy w związku z ujawnioną wadą przedmiotu sprzedaży.

Jeżeli więc zakupiłeś wadliwy samochód i w związku z tym jego użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem nie jest możliwe, możesz odstąpić od umowy kupna samochodu albo zażądać obniżenia ceny przez sprzedawcę (może on również zobowiązać się do natychmiastowego usunięcia wady). Takie prawo przysługuje Ci nawet wtedy, gdy dostrzegłeś wadę po jakimś czasie od sfinalizowania transakcji.

Pamiętaj! Odstąpienie od umowy kupna samochodu z tytułu rękojmi nie jest możliwe, jeżeli – jako kupujący – wiedziałeś o wadzie w chwili finalizowania transakcji albo powstała ona z Twojej winy.

Odstąpienie od umowy kupna samochodu bez podania przyczyny – czy to możliwe?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Odstąpienie od umowy kupna samochodu bez podania przyczyny jest możliwe wyłącznie w ciągu 14 dni od daty transakcji i tylko wtedy, gdy została ona sfinalizowana na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Ile jest dni na odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Rok  licząc od dnia stwierdzenia wady, ale nie krócej niż do upływu 2 lat od daty wydania samochodu.

Czy rękojmia może ulec przedawnieniu?

Tak – rękojmia ulega przedawnienia po 2 latach od wydania pojazdu

Wady prawne i wady fizyczne – czym są?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, odstąpienie od umowy kupna samochodu jest możliwe po wykryciu wad prawnych lub fizycznych. Czym są?

Rzecz dotknięta jest wadą prawną, jeżeli stanowi własność osoby trzeciej, jest obciążona prawem osoby trzeciej albo ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu. W przypadku sprzedaży prawa wada prawna może również polegać na nieistnieniu prawa. Pozostałe wady stanowią wady fizyczne.

  • Wady fizyczne dotyczą stanu technicznego pojazdu. Mowa tu przede wszystkim o ukrytych usterkach, które uniemożliwiają prawidłową eksploatację auta (np. niesprawny silnik czy układ hamulcowy). Wadą fizyczną może być również oszustwo w zakresie historii pojazdu albo bezprawna zmiana stanu licznika (drogomierza).

Uwaga! Odstąpienie od umowy kupna samochodu jest niemożliwe w sytuacji, gdy wada fizyczna jest nieistotna – np. powstała wada wynika z codziennego użytkowania.

Jak odstąpić od umowy kupna samochodu?

Jeżeli wykryłeś wady fizyczne lub prawne pojazdu i chcesz odstąpić od umowy kupna pojazdu, powinieneś zgłosić ten fakt sprzedawcy. Najlepiej zrobić to pisemnie, za pomocą odpowiedniego oświadczenia. Możesz spisać je samodzielnie albo skorzystać z gotowego wzoru, który znajdziesz w wielu miejscach w internecie.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna samochodu możesz dostarczyć osobiście albo listem poleconym. Jeżeli sprzedawca nie odpowie na wezwanie, masz prawo zgłosić sprawę do sądu.

Jak napisać odstąpienie od umowy kupna samochodu?

Aby odstąpienie od umowy kupna samochodu okazało się skuteczne, w oświadczeniu powinno znaleźć się kilka informacji. Mowa tu przede wszystkim o:

  • danych kupującego, sprzedawcy oraz pojazdu, które możesz przepisać z umowy kupna-sprzedaży;
  • szczegółowym opisie dostrzeżonej wady prawnej lub fizycznej wraz ze wskazaniem, dlaczego i w jaki sposób uniemożliwia ona prawidłowe korzystanie z pojazdu;
  • żądaniu od sprzedawcy zwrotu pieniędzy za zakupiony samochód i wskazaniu formy, w jakiej mają zostać oddane;
  • sposobie oddania samochodu sprzedawcy, w tym terminu i formy transportu.

Odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży a ubezpieczenie samochodu

Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży aktualne ubezpieczenie samochodu przechodzi na kupującego. Najczęściej przy odstąpieniu od umowy polisa OC nadal obowiązuje – w takiej sytuacji wraca ona do sprzedawcy wraz z samochodem. Jeżeli jednak ubezpieczenie skończyło się, a Ty kupiłeś nowe OC, możesz domagać się od sprzedawcy zwrotu kosztu polisy.

Jeżeli odstąpiłeś od umowy kupna samochodu, z całą pewnością rozpoczniesz poszukiwania nowego pojazdu. Kupując używane auto, zwróć szczególną uwagę na jego stan techniczny i dowiedz się wszystkiego o kwestiach związanych z ubezpieczeniem oraz rejestracją. Sprawdź:

Źródło danych ACEA:

https://www.money.pl/banki/uzywane-samochody-coraz-czesciej-na-kredyt-padl-rekord-6807682692450816a.html


Poprzedni Następny
Przeczytaj też