Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

17.03.2023

Motocykl to nie tylko pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również duży wydatek. Nie zapominaj, że Twoja wymarzona maszyna niestety jest zagrożona przez ryzyko kradzieży. Jak zabezpieczyć swoje dwukołowe cudo przed kradzieżą i nie przepłacić za ubezpieczenie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i podzielić się poradami, które pomogą Ci odpowiednio zabezpieczyć Twój motocykl. Dowiesz się również, ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC na motocykl oraz jakie opcje masz do wyboru, aby nie obciążać zbytnio swojego portfela.

Motocykl - ile kosztuje i co jest najdroższe w utrzymaniu?

Motocykl to jeden z najbardziej popularnych środków transportu na świecie. Ceny motocykli wahają się w zależności od marki, modelu i wieku. Koszt nowego motocykla wynosi od 10 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Motocykle używane (zwłaszcza starsze) można kupić już za kilka tysięcy złotych. Jeśli kupujesz motocykl używany, sprawdź co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży motocykla.

Najdroższymi elementami w utrzymaniu motocykla są części zamienne oraz naprawy. W przypadku uszkodzenia motocykla, koszt naprawy może być bardzo wysoki, zwłaszcza jeśli wymaga to wymiany drogich części, takich jak silnik, skrzynia biegów czy amortyzatory. Warto też pamiętać o kosztach regularnych przeglądów technicznych oraz wymiany oleju, filtrów i innych elementów eksploatacyjnych.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Kradzież motocykla to poważny problem, z którym może spotkać każdy motocyklistę. Istnieją jednak sposoby, które pomogą zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą. Oto kilka podstawowych zasad:

  1. Zawsze parkuj motocykl na bezpiecznym terenie, najlepiej na ogrodzonym parkingu strzeżonym lub w garażu.
  2. Jeśli nie masz możliwości zaparkowania motocykla na zamkniętym terenie, postaraj się parkować go w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie będzie mniej atrakcyjny dla złodziei.
  3. Zawsze zamykaj kierownicę motocykla na zamku typu "krab", który uniemożliwi przesunięcie motocykla. Można także użyć łańcucha lub linki zabezpieczającej.
  4. Warto zainwestować w system alarmowy, który wykryje próbę kradzieży i zaalarmuje właściciela oraz osoby z otoczenia.
  5. Nie pozostawiaj kluczyków w stacyjce motocykla. Zawsze zabieraj je ze sobą.
  6. Postaw na ubezpieczenie AC, które najskuteczniej ochroni Cię przed skutkami kradzieży.

Ile kosztuje OC i AC na motocykl?

Jak już zostało wspomniane powyżej, motocykl to jeden z najbardziej popularnych środków transportu, zwłaszcza w sezonie letnim. Jednakże, motocykl jest także jednym z najbardziej narażonych na kradzież pojazdów. Dlatego ważne jest, aby właściciele motocykli zadali sobie trud, aby zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie.

OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie, jest wymagane przez polskie prawo i obejmuje odpowiedzialność cywilną kierowcy motocykla w przypadku wypadku, w który zostali zamieszani inni uczestnicy ruchu drogowego. Koszt polisy OC zaczyna się od 100 złotych.

AC, czyli ubezpieczenie autocasco, chroni posiadany motocykl i obejmuje swoim zakresem kradzież (w przypadku kradzieży motocykla, polisa AC gwarantuje zwrot wartości rynkowej skradzionego pojazdu), uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku, jak również wiele innych nieprzewidywalnych zdarzeń (np. zarysowanie owiewki). Koszt polisy AC zwykle oscyluje między 4 a 5% wartości motocykla.

Cena OC i AC na motocykl zależy od wielu czynników, takich jak marka i model motocykla, rok produkcji, wiek i doświadczenie kierowcy oraz lokalizacja pojazdu. W ofercie firmy Compensa można znaleźć korzystny pakiet ubezpieczeń dla motocykli, który oprócz ubezpieczenia OC, obejmuje również ubezpieczenie AC dostępne dla motocykli do 20 roku eksploatacji. W pakiecie tym znajdują się także dodatkowe opcje, takie jak Assistance, które pomagają w przypadku awarii motocykla.

Aby wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla motocykla, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, dostępnego na stronie internetowej Compensy lub skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym.

W Compensie możesz także ubezpieczyć akcesoria motocyklowe. Sprawdź tutaj więcej informacji.

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie motocykla?

Wielu motocyklistów uważa, że ubezpieczenie AC na ich dwukołowiec jest kosztowne. Chociaż w dzisiejszych czasach wysokość składki za autocasco motocykla to zazwyczaj niewielki procent wartości całego motocykla, to w przypadku osób młodych lub nie mających historii ubezpieczenia AC, składka za wypasione AC może przyprawić o ból głowy i portfela.

Warto wiedzieć, że jeśli nie chcesz przepłacić za ubezpieczenie motocykla, w Compensie możesz rozważyć dwie opcje, które pozwolą Ci obniżyć koszty za polisę:

  1. Pierwszą opcją jest ubezpieczenie z udziałem własnym, co oznacza, że ​​motocyklista bierze na siebie część ryzyka za mniejsze szkody, za które płaci sam. W ten sposób zmniejsza wysokość składki ubezpieczeniowej nawet o 30%.
  2. Drugą opcją jest wybór kosztorysowego wariantu AC. W takim przypadku ubezpieczyciel wycenia uszkodzone elementy wg dostępnych zamienników, a nie wg cen nowych elementów w autoryzowanym serwisie. Jest to bardzo dobra opcja dla tych, których interesuje nas przede wszystkim ochrona przed ryzykiem kradzieży oraz dużymi szkodami, zapewniająca istotnie niższą składkę, szczególnie w przypadku kilkunastoletnich motocykli.

W Compensie dostępne są obie opcje, a dodatkowo AC na motocykl jest ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk, co oznacza, że umowa obejmuje po prostu wszystkie możliwe zdarzenia, nawet te trudne do wyobrażenia. Dzięki temu motocykliści mają wybór i mogą dopasować polisę do swoich indywidualnych potrzeb i budżetu, a za niewielką składkę mogą mieć pewność, że ich dwukołowiec jest w pełni zabezpieczony przed różnymi zagrożeniami.

Sprawdź też, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia motocykla.

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Prawo jazdy na motocykl – ile kosztuje i jak wyrobić?

Jazda motocyklem to pasja wielu osób. Szybkość, ryk silnika i poczucie wolności, jakie daje kierowanie jednośladem, sprawia, że o uprawnienia starają się nie tylko doświadczeni, ale również młodzi kierowcy. Sprawdź, jak wyrobić i ile kosztuje prawo jazdy na motocykl, a także od jakiego wieku można prowadzić tego rodzaju pojazdy!

Czytaj więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Na co zwrócić uwagę?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. W zasadzie już skrada się za oknem i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze. Dla motocyklistów taka aura oznacza rozpoczęcie sezonu na jednoślady. Zanim jednak wsiądziemy na motocykl, warto odpowiednio się przygotować. Nie tylko w kwestii pojazdu, ale i naszego bezpieczeństwa. O czym powinniśmy pamiętać? Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Odpowiadamy.

Czytaj więcej
Obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty. Co możesz ubezpieczyć?

Masz już własny motocykl? Po spełnieniu tego marzenia, szukasz odpowiednich akcesoriów. Takich, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i zwiększą komfort każdej jazdy. Kask, kurtka, buty, elementy wyposażenia naszego nowego pojazdu. Czasami zdarza się tak, że na zakup akcesoriów decydujemy się jeszcze na długo przed zakupem własnego jednośladu. Gdy nie wiemu jeszcze, jaki motocykl na początek chcemy kupić. To taki pierwszy krok na drodze do realizacji marzenia o własnym motocyklu. 

Czytaj więcej